Premierul va prezenta datele economice din acest an in fata Parlamentului, la solicitarea lui Dragnea

de CP     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2016, 16:33 Actualitate | Esenţial

Premierul Dacian Ciolos raspunde solicitarii presedintelui PSD Liviu Dragnea de a merge in fata Parlamentului sa prezinte situatia economica. "E foarte buna initiativa presedintelui PSD pentru ca va da posibilitatea premierului Dacian Ciolos sa mearga in Parlament si sa arate ca datele economice din acest an sunt foarte bune. E vorba de o crestere economica de 6% in trimestrul doi, sunt incasari peste program", a declarat joi Liviu Iolu, purtator de cuvant al Guvernului. Acesta a precizat ca este o ocazie pentru premier de a atrage atentia si asupra intitiativelor parlamentare care pun presiune pe buget si pe deficitul bugetar stabilit de Parlament.

Presedintele PSD Liviu Dragnea i-a transmis joi o scrisoare deschisa premierului Dacian Ciolos in care ii cere sa prezinte "de urgenta" un raport privind situatia economica a tarii in fata Parlamentului, dupa ce, potrivit acestuia, au aparut "mai multe semnale alarmante privind intentia Guvernului de a lua o serie de masuri ingrijoratoare, cum ar fi plafonarea indemnizatiilor pentru cresterea copilului, majorarea taxelor pentru cei cu activitati independente prin schimbarea radicala a Codului Fiscal".


Citeste mai multe despre   









1776 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Hai ca ati ... (Joi, 8 septembrie 2016, 17:11)

    astronaut [utilizator]

    muscat momeala si ''i-ati ridicat mingea la fileu''Dlui CIOLOS , va face zob , va da cu tabla-n cap ! ca are cu ce, cu toate ca inca nu s-a facut anu' de cand guverneaza !
    • +3 (3 voturi)    
      Eh macar de ar fi asa (Joi, 8 septembrie 2016, 18:20)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Plecati de la premiza ca votantii PSD si ALDE mai au vreun neuron care sa nu fie ocupat cu o functie fiziologica. E de ajuns sa se pronunte Gadea ca "cifrele sunt falsificate si realitatea e ca acest guvern este cel mai prost" si asta devine realitatea ptr cei cu mintea de mult plecata si cu tv-ul blocat pe A3.
      Nu stiu daca mai avem vreo speranta ca-i vom depasi vreodata tinand cont de procentul pensionari + bugetari + asistati sociali / privat.
    • -1 (1 vot)    
      Ar fi de dorit, are si cu ce (Joi, 8 septembrie 2016, 20:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Personal ma indoiesc. Va fi o lalaiala.
  • -12 (14 voturi)    
    Ce faceti? (Joi, 8 septembrie 2016, 17:15)

    Arminius [utilizator]

    Il laudati pe Ponta? 6% crestere? Pai nu a zis Consiliul Fiscal, Banca Mondiala si FMI ca masurile luate de Ponta sunt nesustenabile? Noi pe cine sa mai credem? Pe Plagiator? Adica un plagiator PSD stie cum sa conduca o tara si ai nostri, doctori cu acte in regula, nu? Vrem un articol economic scris de Ionut Dumitru. Va avea el grija sa ne arate ce gunoi se ascunde sub presul acestei cresteri economice si ca bate la usa criza.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai cresterea (Joi, 8 septembrie 2016, 18:02)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      cu care se lauda in 2012 Ponta nu era datorata masurilor guvernului Boc, alea din timpul crizei? Acum e randul lui sa rabde laudele guvernului actual.
  • +11 (11 voturi)    
    Daca si acum (Joi, 8 septembrie 2016, 17:29)

    Adri4n [utilizator]

    rateaza sansa sa dea cu ei de pamant...
  • +15 (15 voturi)    
    Rupe lantul! (Joi, 8 septembrie 2016, 17:32)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Dragneo, cat mai timp, ca "bratarile" sunt mai greu de rupt, penalule! Si stai linistit, ca la Jilava-i bine.
  • +7 (7 voturi)    
    Lui Dragnea ia aruncat Biriș o petardă. (Joi, 8 septembrie 2016, 18:07)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea a prins petarda de la Biriș.În gură.
  • +9 (9 voturi)    
    Fortaleza sub asediu ! Liviule esti veriga slaba (Joi, 8 septembrie 2016, 18:12)

    Plagarus [utilizator]

    Ciolos trebuie sa-i sfasie cu cifre si date,despre ce au lasat in urma lor felcerii doftorului Ponta Viorel.
    Nu ar avea decat de castigat dpdv politic,cu toate ca se prea poate sa fie ponderat,pt. nu a afecta interesele de investitii si de incredere in RO.
    • -1 (1 vot)    
      Ce vi se pare mai important: (Joi, 8 septembrie 2016, 22:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      - aflarea adevarului pentru o populatie mereu mintita de "politicieni" sau
      - interesele de investitii si de incredere in RO?
      Oricum cei de afara stiu foarte bine in ce ape ne scaldam si profita fiecare in functie de interesul lui. Minciuna continua o consider una din marile noastre vulnerabilitati.
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 8 septembrie 2016, 19:57)

    Natasa [utilizator]

    Eu nu pot sa inteleg si pace de ce un puscarias (cu suspendare sau nu, prea putin conteaza), mai are dreptul la functii in stat, la cerut socoteala unui prim-ministru, la aparitii tv in care ne explica dand din mustacioara lui de frizer cum merg treburile tarii??! Nu mai spun ca intr-o lume normala un individ de nivelul lui intelectual era cel mult muncitor necalificat, dar chiar ne mai trebuie mult ca sa nu mai lasam asemenea laturi sa ne conduca?? Legi ca sa-l dea jos nu vor face ca-s 99% la fel, dar noi ce face, dormim?