Ministerul Sanatatii impune norme tehnice noi privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in spitale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:16 Actualitate | Esenţial

Spital din Romania
Foto: Hotnews
Ministerul Sanatatii a impus norme tehnice noi privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in spitale. Ordinul Ministrului Sanatatii (OMS) 961 / 2016, aprobat si publicat in Monitorul Oficial, reprezinta primul act normativ din pachetul legislativ privind controlul infectiilor nosocomiale. Conform recomandarilor Comisiei Europene, termenul de infectii nosocomiale se redefineste si devine "infectii asociate ingrijirilor medicale", arata Ministerul Sanatatii, intr-un comunicat.

Continutul actului normativ:

1. Normele tehnice privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in spitale.

2. Tehnica de lucru si de interpretare pentru testele care evalueaza eficienta curateniei si a dezinfectiei.

3. Procedura recomandata pentru igiena si dezinfectia mainilor personalului din spitale.

4. Metodele de aplicare a dezinfectantilor chimici in functie de suportul carea urmeaza a fi tratat.

5. Metodele de evaluare a derularii si eficientei procesului de sterilizare.

In afara acestor norme tehnice ce vor trebui aplicate in unitatile sanitare, Ordinul Ministerului Sanatatii stipuleaza ca, la achizitia de produse de curatenie si dezinfectie, toate spitalele sunt obligate sa solicite avizul Comisiei Nationale de Produse Biocide si rezultatele testelor de eficacitate in baza carora a fost emis avizul pentru produsul respectiv.

In ceea ce priveste testele de autocontrol din unitatile sanitare, acestea vor fi efectuate cu o frecventa care trebuie sa tina cont de zonele de risc din spital, circulatia germenilor in unitate si rezultatele screening-ului la pacienti.

Cu alte cuvinte, exista o frecventa fixa a acestor teste prevazuta in planul anual de combatere si prevenire a infectiilor asociate ingrijirilor medicale, dar se introduce si obligativitatea de a derula teste de autocontrol ori de cate ori o impune situatia epidemiologica, arata Ministerul Sanatatii.

In perioada imediat urmatoare, vor fi adoptate si celelalte acte normative cu impact direct asupra prevenirii si controlului infectiilor asociate ingrijirilor medicale, mai precizeaza reprezentantii ministerului.

Ministerul Sanatatii subliniaza faptul ca respectarea regulilor de igiena a mainilor de catre personalul medical si de catre pacienti este o parte esentiala a oricarui demers de prevenire a infectiilor din spitale.










1780 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Norme...si sanctiuni (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:46)

    Pac-pac [utilizator]

    Dar sa se prevada si sanctiuni drastice, pana la tentativa de omor, in cazurile grave.
    Degeaba spui ca asa trebuiesc curatate spitalele, anexele, instrumentarul, etc daca nu exista si sanctiuni.
  • +5 (5 voturi)    
    poate (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:11)

    cinev@ [utilizator]

    se fac si niste norme cu privire la iesitul pacientilor / asistente in papuci din cadrul spitalului in afara incintelor pana la chioscul de peste drum...
  • +6 (6 voturi)    
    sapun si hartie igienica (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:28)

    andreexe [utilizator]

    Oare acest ordin prevede si ceva legat de existenta sapunului si a hartiei igienice in spitale? Desi pare ceva neimportant, mie nu mi se pare normal ca in doua mari spitale din Bucuresti sa nu existe aceste doua lucruri elementare in saloanele bolnavilor si in toaletele de pe coridoare. Sa nu mai zic ca ar putea exista dozatoare automate cu dezinfectant peste tot in spitale... Imi pare rau ca in 2016 inca mai trebuie sa vorbim despre asta.
  • 0 (2 voturi)    
    Tot hartii! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:54)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Spitalele vor fi obligate sa ceara hartiile de la Comisia Nationala de Biocide.
    Dar in spate eu, daca vand biocide si cand imi da avizul prezint un loc OK si apoi vand biocide diluate, comisia respectiva cum ma gaseste? Face comisia aia teste pe FIECARE LOT? Dar exista o comisie care-mi garanteaza ca medicamentele au ce scrie pe ele in compozitie? Face vreo comisie teste pe FIECARE LOT DE MEDICAMENTE?
    Dar mancarea, imi dovedeste cineva ca nu are plutoniu in ea? Face cineva analize la fiecare LOT? NU!
    Asa ca astea sunt praf in ochi! Ne vom mira iar la un nou Hexifarma!
  • -1 (3 voturi)    
    Si, daca asistenta medicala ignora... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:06)

    Olyx [utilizator]

    regulile, ca si pana acum ? Ce se intampla, cine o controleaza si cine o sanctioneaza ? Cumva medicul cu care imparte "spaga" zilnica de pe tura ?...
  • +1 (3 voturi)    
    Clar.A dispărut bunul simț. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:57)

    asavreau [utilizator]

    Dacă până acum era ceva normal ca într-un spital curățenia să fie la ea acasă,adică totul să strălucească de curățenie,avem nevoie de norme pentru curățenie!Cred-că în spitale nu mai lucrează oameni dedicați și dacă tot vorbea cineva de sancțiuni,ar fi bine ca acele cadre medicale care au comportament necivilizat,nu respectă și mențin curățenia,fumează,scuipă,nu se spală și nu spală instrumentarul,să fie dat afară.Și-au ales prost meseria și să fie trimiși să profeseze acolo unde mizeria este permisă.Dar este permisă unde-va?Ar trebui reguli ca și primarii să poată fi destituiți dacă este mizerie în localitate.Poate așa România redevine curată.
  • +1 (1 vot)    
    ne pare rau (Miercuri, 7 septembrie 2016, 16:36)

    grimis [utilizator]

    Aceste teste sa se faca periodic,Nu atunci cand o impune situatia epidemiologica.
    Adica, întâi aştept bolnavii să fie infectaţi,poate şi morţi(vezi cazul sp.Suceava),apoi se face dezinfecţia cu substanţe rămase de la "sexipharma sri"şi nimeni nu îşi asumă responsabilitatea acelor copii morţi.
    La Suceava situaţia politica managerială din spital nu vrea schimbări,ci premii.