Reactia lui Tony Blair, al carui nume apare in dosarul Ponta-Ghita: Suma primita pentru conferinta de la Bucuresti a fost donata integral pentru acte de caritate

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 20:03 Actualitate | Esenţial

Tony Blair
Foto: Agerpres
Echipa de comunicare a lui Tony Blair a transmis postului Antena 3 o reactie dupa ce numele fostului premier britanic a aparut in dosarul instrumentat de DNA Ploiesti in care Victor Ponta si Sebastian Ghita sunt acuzati de fapte de coruptie, in mesaj precizandu-se ca suma primita de fostul lider laburist pentru discursul sustinut la Bucuresti in 2012 a fost "donata integral pentru actele de caritate ale lui Tony Blair".

Numele fostului premier britanic Tony Blair apare in noul dosar al lui Ponta de la DNA Ploiesti. Conform procurorilor, Ghita ar fi dat bani pentru vizita in Romania a lui Blair. Jurnalistii Antena 3 au cerut, marti, o pozitie oficiala din partea fostul premier britanic referitoare la aceasta cauza.

"Domnul Blair a fost invitat in Romania sa tina un discurs despre viitorul Europei, la invitatia Fundatiei Multimedia pentru Democratie. Suma pe care a primit-o domnul Blair din partea fundatiei a fost donata integral pentru actele de caritate ale lui Tony Blair"
, este mesajul transmis de echipa de comunicare a lui Tony Blair.

Fostul premier Victor Ponta a fost plasat marti sub control judiciar pentru 60 de zile, fiind acuzat de procurorii DNA de folosirea influentei ori autoritatii in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si de complicitate la infractiunea de spalare de bani. Procurorii afirma ca Ponta si-a folosit autoritatea de lider al PSD pentru a plasa un om de afaceri (Sebastian Ghita - n.r.) pe un loc eligibil la alegerile parlamentare contra sponsorizarii cu 220.000 de euro a aducerii in Romania a lui Tony Blair pentru o intalnire cu Ponta.

Ulterior, procurorii DNA Ploiesti au dispus punerea in miscare a actiunii penale si luarea masurii controlului judiciar pe o durata de 60 de zile si fata de deputatul Sebastian Ghita, acuzat de savarsirea infractiunii de spalare de bani. "Nu il cunosc pe Tony Blair. Nu am avut placerea sa ma intalnesc cu dansul", le-a declarat Ghita reporterilor, marti, inainte de a fi audiat de procurori. De asemenea, el a negat ca ar fi dat bani pentru a fi trecut de Victor Ponta pe un loc eligibil la alegeri.


Citeste mai multe despre   









6914 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    si inca ceva... (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:26)

    Azra [utilizator]

    Reactia lui Tony Blair, mentionata de echipa sa de comunicare, cum ca suma pe care a primit-o pentru conferinta pe care a tinut-o ar fi fost donata integral pentru acte de caritate, este incomplecta; au omis sa mentioneze: "ALE FAMILIEI SALE".
    SA PRODUCA DOVEZILE NECESARE, ACEEASI ECHIPA DE COMUNICARE A D-LUI BLAIR, CA ESTE ASA CUM DECLARA EI!!
    De asta ar fi bine ca DNA sa solicite o comisie rogatorie pentru interogarea d-lui Blair, care sa elucideze cazul in speta.
    Nu de alta, dar si pentru simplul motiv ca dl. Blair a recunoscut public faptul ca a indus in eroare(mintit!) populatia Marii Britanii, atunci cand a motivat alaturarea tarii sale, in calitate de Prim ministru, la actiunea militara a SUA impotriva Irakului.Dl Blair este un fel de farsor international.
    • -9 (13 voturi)    
      De ce sa iti dea socoteala tie? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 5:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      A venit, a vorbit, a kuat paraua si a plecat. Nu creca e treaba lui cum au facut pesedeii rost de banii aia, ce au facut cu ei, etc. Tine exclusiv de dtatul roman.
      Veni vidi vici.
      • 0 (0 voturi)    
        Si de imaginea lui TB (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:08)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Echipa de comunicare stie bine ca daca nu este transparenta in sursa si utilizarea banilor nu-l mai invita decat Bercea Mondialul
    • +2 (2 voturi)    
      A donat bani din furat? Ho, ho, ho! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:57)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Daca cumperi o masina si se dovedeste ca e furata atunci ti se confisca masina. E un principiu din dreptul roman.

      Tony Bleeer - banii se confisca! Erau furati! Din ei s-a facut trafic la cel mai inalt nivel.
  • +17 (17 voturi)    
    Adică au mai fost spălați o dată? (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:29)

    mr_mojo [utilizator]

    Întrebarea e cum au ajuns la Tony, nu ce a făcut el cu banii.
  • +5 (11 voturi)    
    Și ce dacă? (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:30)

    fdaniel [utilizator]

    N-are nimeni treabă cu Tony Blair.
    Ancheta e pentru proveniența banilor.
  • +5 (7 voturi)    
    Hotii cu hotii! (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:31)

    Stef_and [utilizator]

    Si asta e la fel ca
    ponta si ghita!
    Sa veseti ce o sa iasa la iveala- sa nu zica el ca nici nu a stiut ce se intampla!
  • +8 (8 voturi)    
    Or fi fost donati..dar unde e factura? (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:42)

    marius123 [utilizator]

    220.000? Da, asa percepe Blair pentru un interviu.
    Iaca se gasesc si prosti in Romania sa plateasca asemenea suma (evident, ca nu i-au castigat din munca grea...deci easy come...easy go) sa se dea mari cu Tony B. in Romania.
    Totusi, dupa parerea mea, greu de dovedit.
    • +10 (10 voturi)    
      adevarata suma (Marţi, 6 septembrie 2016, 22:53)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      asta-i maruntis. cica 600 mil s-au sters cu pana lui Ponta clientului lui Blair, Kazakstan (KazMunayGaz fostul Rompetrol). Oare cat a costat in realitate cele 5 secunde cat a dat Obama mana cu Ponta ? De fapt si nepotii nepotilor nostri vor plati pentru deciziile ~carlanului~ (I. Iliescu).
  • +4 (4 voturi)    
    Tony si latina 3= scopuri caritabile (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:43)

    un domn [utilizator]

    Pentru Pizicutz
  • +7 (9 voturi)    
    Yeah, right! :)))) (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:44)

    MarcelP [utilizator]

    Da, banii au fost donati la caritate, si ciocolata impacheta marmota in staniol... :)))))
  • +8 (8 voturi)    
    Destept nea Tony (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:52)

    MoemBius [utilizator]

    Da ar fi frumos de stiut
    au fost donati in 2012 sau ieri
    merita stiut
  • +2 (4 voturi)    
    Learn from the best! (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:04)

    transalpinarum [utilizator]

    asta e ala carei cauta armele de distrugere in masa lui Sadam? stiu fratzii sa doseasca, scuze, doneze, banii. Si Romania e plina de donatori
  • +2 (6 voturi)    
    Afacerist-donatie-fundatie-plata pt "key speaker" (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:11)

    animatron [utilizator]

    E un mecanism folosit in tarile occidentale de catre fosti premieri sau presedinti de tari care legal nu pot primi direct bani de la persoane fizice sau juridice care au nevoie de publicitate sau de trafic de influenta din partea lor.

    Un afacerist roman a "donat" o suma mare la o "fundatie" care a invitat o "personalitate" remunerata pe masura prestigiului ei international.
    Dupa speech, "personalitatea" se pupa, da mana, discuta amical cu cei care aveau interes sa fie vazuti alaturi de personajul cunoscut.
    Echipa "personalitatii" selecteaza interlocutorii in functie de donatiile facute.

    La noi insa exista o infractiune numita "trafic de influenta", e un instrument cu care Romania incearca sa lupte impotriva mafiilor si gruparilor de interese din lumea politica si de afaceri, grupari care incearca permanent sa ajunga cumva la Putere pentru a pune mana mai usor pe banii publici.

    De aceea, o operatiune de comunicare sau lobbying care ar parea "normala" in USA sau UK, in tara noastra poate fi asimilata, in anumite conditii, unei infractiuni prin care s-a obtinut un interes personal chiar si nepatrimonial, cum e castigul de imagine politica.

    Ori asta ii isterizeaza pe politicienii nostri, care considera ca nu fac decat politica si lobby politic sau comunicare, ca e normal sa scoti lumea la referendum cu activistii la portile votantilor (se face in USA) si sa aduci chiar si pe bani personalitati cu care sa te pupi in piata sa te vada electoratul.

    DNA spune ca s-au indeplinit acele conditii, ramane de vazut daca procurorii vor putea dovedi ca dl Ponta a stiut ca banii folositi erau "spalati" de fapt de dl Ghita si prin asta era complice si fostul premier.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu zic... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 5:04)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Hai sa nu ne hazardam, stim cu totii raspunsul. De unde o fi avut astia 220 de mii de euro de dat pentru imagine? Din munca cinstita?
      • -2 (4 voturi)    
        din vanzari anterioare! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:48)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        Acesta a fost raspunsul unui sef de stat - bugetar toata viata - atunci cand a fost intrebat de unde a avut bani sa-si cumpere viloi!
        Si nimeni n-a comentat!
  • +4 (10 voturi)    
    Tony , Tony te a trimis Gabriel Resources ??? (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:44)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Tony , Tony te a trimis Gabriea Resouces sa salvez Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) cu bani spalat de Victor Ponta in NUMELE lui Adrian Nastase si Mafia PSD ???
  • +3 (3 voturi)    
    Tony de Vito (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:00)

    SkyDan [utilizator]

    Pentru Galati nu l-a presat pe Adi Minune sa le vanda lui Lakshmi Mittal cu 50 de milioane USD?

    Fregatele alea, fabricate in anii 60 nu ni le-a bagat pe gat si dupa 7-8 ani trebuie sa le "modernizam' din nou?

    Nu si-a pus problema cum au fost adunati acei 220 de mii de euros pentru discursul lui de rahat? Oriunde in lume la astfel de intalniri se vand bilete sau se plateste un tacam la un restaurant.

    Un om de nimic. Mintzea cu sange rece in fata parlamentului britanic cum ca Sadam avea arme nucleare.
    Au distrus o tara, au distrul o lume, doar ca le era lor frica.

    Rogatorie si cu el la ancheta.
  • +2 (4 voturi)    
    Blair la puscarie !!! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:09)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Kovesi Presedinte !!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce fac . . . (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . eu cu banii dupa ce ii iau, nu conteaza! Important e ca am intins mana si i-am luat! Asa ca Domnule Blaier, plimbati ursul!
  • +1 (1 vot)    
    Tony recunoaște,Ponta minte. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:47)

    asavreau [utilizator]

    De ce nu recunosc Ponta și Ghiță și o fac pe șmecherii încercând să ducă discuția spre o altă direcție?Pentru-că toate duc spre o hoție de peste un miliard și jumătate de euro.Nu Blair este vinovat.Blair a încasat comisionul pentru ce a prestat.Problema este că Ponta,prim ministru fiind sa folosit de Blair pentru a fura statul.Ghiță a plătit primind promisiuni de câștig.Unde sunt cei 200 milioane de euro plătiți de KMG?Unde-i fondul de un miliard de euro?Ancheta este la început,dar este o megaexcrocherie în care mai sunt implicate personalități.