UPDATE Trafic blocat pe Soseaua de Centura a Capitalei, ca urmare a unui protest al transportatorilor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2016, 10:29 Actualitate | Esenţial

Circulatia rutiera este blocata, luni dimineata, pe Soseaua de Centura a Capitalei, ca urmare a unui protest al transportatorilor, anunta Centrul Infotrafic, citat de News.ro.

Traficul rutier pe Soseaua de Centura a Municipiului Bucuresti este blocat la intersectia DN Centura Bucurestiului cu drumul care duce catre Orasul Popesti Leordeni(DN4), din cauza unui grup de autovehicule care stationeaza pe suprafata carosabila, potrivit Infotrafic.

Politistii mai informeaza ca traficul este ingreunat intre localitatile Mogosoaia si Otopeni, respectiv Tunari si Otopeni, din cauza unei coloane de autocamioane care circula cu viteza redusa, pe prima banda, pe sensul catre Otopeni.

Proteste similare au loc in mai multe orase din tara.

Mai multe federatii ale transportatorilor protesteaza, in fiecare zi de luni, intre orele 10 si 12, pe soselele de centura ale marilor orase din tara, fata de scumpirea politelor RCA.

Nemultumiti de deciziile de pana acum ale autoritatilor transportatorii din Romania pregatesc un protest la nivel national in 15 septembrie.

Un raport publicat, pe 1 septembrie, de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), care supravegheaza si piata asigurarilor, arata ca pretul mediu al unei polite RCA pentru camioanele cu masa mai mare de 16 tone a fost in iulie de 10.704 lei, cu 121% peste nivelul inregistrat in al doilea trimestru din 2015, de 4.843 lei.


Citeste mai multe despre   









5460 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    au blocat - blocajul... (Luni, 5 septembrie 2016, 10:45)

    qwerasdf [utilizator]

    ma uit acum de curiozitate pe google maps / traffic - e aproape rosie toata centura...

    o rusine! o capitala europeana de 2 mil locuitori si nu are un amarat de inel cu 2 benzi de circulatie / sens si intersectii denivelate, dar in schimb are autostrada care duce nicaieri..
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 5 septembrie 2016, 13:23)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Bulgaria are autostrada spre Sofia cu 3-4 benzi (!!!). Intrarea in Sofia, venind dinspre Romania este pe 4 benzi, cu semafoare sincronizate!!!.

      Romania are autostrada cu 2 benzi, la o populatie dubla fata de a Bulgariei, Intrarea de pe A1 in Bucuresti se face pe 2 benzi care se blocheaza incepind cu ora 17.00 de la km 13 pina pe la Politehnica.

      Motocicleanu are antemergatori, Base spunea cindva ca la ce avem nevoie de autostrazi..Nea Nelu si celalalt nu au avut treaba ....

      plm...
    • 0 (0 voturi)    
      bine ca se lucra in schimburi (Luni, 5 septembrie 2016, 16:50)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      la catedrala mantuielii...
  • +3 (5 voturi)    
    Iata solutia (Luni, 5 septembrie 2016, 11:46)

    CezarN [utilizator]

    Societate mutuala de asigurari
    ==================================
    Persoana juridica civila ai carei asociati sunt deopotriva asigurati si asiguratori. O societate de asigurari mutuale functioneaza pe principiile codului civil, fiind o societate non-profit, astfel de societate avand ca rezultat un excedent si nu un profit. Spre deosebire de o societate pe actiuni a carei scop este de a crea profit si este condusa de actionarii majoritari. In cadrul unei societati mutuale, cei care se asigura pot fi si asiguratori, controland astfel activitatea societatii mutuale si redistribuindu-si excedentul, toti membrii avand drepturi egale.
    ==================================
    Ce o tot lungesc transportatorii cu protestele. Sa-si faca propria lor societate mutuala de asigurari si sa le rada in nas firmelor de asigurari "exploatatoare". Insa se pare ca stiu ei ce stiu despre jafurile lor de masini, despre soferii prosti si despre drumurile ai proaste chiar decat soferii de nu-si fac o asemenea societate.
    • +2 (2 voturi)    
      nu-i asa simplu (Luni, 5 septembrie 2016, 12:04)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Statul te obliga sa ai RCA.
      Statul nu recunoaste un RCA emis de o societate mutuala.

      Sigur ca ar putea transportatorii sa se uneasca sa faca o firma de asigurare, dar sint aiurea de multe reglementari asa incat practic iti bocheaza accesul sa devi asigurator.

      Citeodata cred ca statul favorizeaza marile corporatii, in loc sa creeze o legislatie care sa ajute IMM-urile.
      Practic ajung IMM-urile la mila corporatiilor.

      Probabil ca cine are bani mai multi isi asigura si legislatia favorabila.
      • +1 (3 voturi)    
        Posibil (Luni, 5 septembrie 2016, 13:20)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        E posibil sa ai dreptate, insa atunci mai normal ar fi sa ceara ca statul sa recunoasca RCA-ul emis de o societate mutuala(si sa-si faca una) decat sa protesteze impotriva preturilor unor societati private. Nu mi s-ar pare normal nici ca altcineva sa protesteze ca tarifele transportatorilor sunt prea mari .

        Sau sa ceara masuri de debirocratizare, care sa usureze infiintarea altor societati de asigurari, lucru care ar duce la o concurenta mai mare pe piata si la tarife mai mici.

        Insa nu poti cere RCA ca in Germania daca nu ai drumuri(autostrazi), masini(noi si verificate tehnic pe bune) si soferi(care si-au luat pe bune categoria) ca acolo.
  • +2 (4 voturi)    
    Meschinarie (Luni, 5 septembrie 2016, 11:56)

    Rodrigo [utilizator]

    Nu ii vad facand greve ca centura Bucurestiului e ca in Bangladesh, nu ii vad protestand ca se moare pe strazile din Romania ca in Afghanistan. Nu urla de indignare ca faci 15 ore cu tirul de la Constanta la Oradea.

    Ei protesteaza meschin ca trebuie sa scoata patronii bani din buzunar pentru RCA si ar dori daca se poate sa plateasca altcineva oalele sparte de ei. Le-a ajuns cutitul la os ca nu mai exista Carpatica sa le dea RCA-uri pe 2 lei, iar pagubitul sa ramana cu buza umflata.
    • 0 (4 voturi)    
      exact (Luni, 5 septembrie 2016, 13:08)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Rodrigo

      am solicitat la UNTRR (Uniunii Naţionale a Transportatorilor Rutieri din România) participarea la un protest legat de pasajul de la Domnesti + situatia centurii.

      Nu i-a interesat. Din punctul meu de vedere pot sa plateasca RCA si 10000 euro pe luna. Sunt sigur ca pierd anual mult mai multi bani din cauza starii drumurilor decat din cauza RCA-ului. Dar asta e nivelul intelectual al patronilor din acest domeniu. Nu pot calcula pierderi indirecte sau potentiale castiguri legate de starea drumurilor.

      Si inca o chestiune. Sper sa li se interzica cu timpul accesul in orase pe timpul zilei. Sa faca aprovizionari/transporturi noaptea (asta inseamna salarii duble platite soferilor) pt ca mi se pare inadmisibil sa vezi zeci/sute de TIRuri la ora 8 dimineata in Bucuresti. OK vrei acces in B in timpul zilei ca arde = 10.000 lei / zi
  • 0 (4 voturi)    
    astazi (Luni, 5 septembrie 2016, 13:15)

    Dodel540 [utilizator]

    Astazi un TIR a omorat un biciclist pe DN1A undeva in zona Cheia. Cine plateste ?
    • -1 (1 vot)    
      parca e interzis cu bicicleta pe drumurile (Luni, 5 septembrie 2016, 16:54)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      nationale, sau pe DNIA o fi vreo exceptie ?
      • +1 (1 vot)    
        Aștept un citat din lege (Marţi, 6 septembrie 2016, 0:04)

        Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Să-mi spuneți vă rog citatul din lege care interzice, aștept cu mult interes.