Madalina Puscalau Dobrovolschi este noul purtator de cuvant al lui Klaus Iohannis

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2016, 17:37 Actualitate | Esenţial

Madalina Puscalau
Foto: TVR
Ziarista Madalina Puscalau Dobrovolschi este noul purtator de cuvant al Administratiei Prezidentiale. Anuntul a fost facut chiar de catre ziarista, intr-o conferinta de presa care a avut loc miercuri seara, la Palatul Cotroceni.

Postul de purtator de cuvant al sefului statului a fost detinut anterior, in perioada decembrie 2014 - aprilie 2015, de Tatiana Niculescu Bran. De atunci, presedintele nu a avut un purtator de cuvant.

Madalina Puscalau Dobrovolschi a declarat, in aceasta conferinta, ca presedintele Klaus Iohannis i-a propus aceasta functie la jumatatea lunii august si, dupa doua saptamani de analiza, a decis sa accepte postul.

Madalina Puscalau este casatorita cu Emil Dobrovolschi, unul dintre pilotii care conduce aeronava cu care presedintele Klaus Iohannis efectueaza vizite in strainatate.

Iata mai jos cele mai importante declaratii ale noului purtator de cuvant al presedintelui Klaus Iohannis:
  • Sunt Madalina Dobrovolschi, am absolvit facultatea de Filosofie. De foarte multi ani lucrez in presa
  • Ca jurnalist, am avut un crez pe care vreau sa-l port mai departe: de a informa corect publicul. Aceasta e misiunea noastra
  • Tocmai pentru ca aceasta e misiunea noastra, iata ca am acceptat si vin in aceasta formula de comunica
  • E si dorinta mea de a ma implica mai activ in ce priveste prezenta publica pentru ca doresc sa particip mai activ la ceea ce inseamna schimbarea in bine a Romaniei
  • Va cer sa facem un parteneriat, sa avem o comunicare directa foarte sincera de fiecare data cand avem teme de interes
  • Cei care ma cunosc stiu ca sunt un om foarte sincer si foarte direct, nu ma voi schimba
  • Nu ma veti vedea intrand in polemici sau in speculatii
  • Cred in instrumentele traditionale ale comunicarii unei institutii atat de importante. Vom folosi ce foloseste in mod traditional administratia prezidentiala: comunicate, conferinte de presa
  • Am avut o discutie la jumatatea lunii august si am cantarit vreo doua saptamani daca am curajul sa imi asum o responsabilitate asa de mare. Argumentele pro au convins

In noiembrie 2014, Madalina Puscalau Dobrovolschi a moderat dezbaterea finala a candidatilor Klaus Iohannis si Victor Ponta pentru alegerile prezidentiale.

Potrivit prezentarii ziaristei publicate pe site-ul TVR, a inceput munca in televiziune in 2004, ca reporter/corespondent politic la Departamentul Stiri al B1 TV.

A continuat la Departamentul Stiri al TVR, tot ca reporter/corespondent politic, in perioada 2005 - 2006, potrivit sursei citate.

De-a lungul carierei, a fost redactor-prezentator la Realitatea TV, editor-prezentator Antena 3, editor-prezentator stiri si realizator talk-show politic la B1 TV.



Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
12530 vizualizari
  • +15 (37 voturi)    
    Totodata (Miercuri, 31 august 2016, 18:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    Denumirea functiei va fi modificata din "Purtator de cuvant" in "Pastrator de liniste".
  • +17 (31 voturi)    
    Nu mi s-a parut (Miercuri, 31 august 2016, 18:17)

    Adri4n [utilizator]

    ca presedintele ar fi zis prea multe ca sa aiba nevoie de purtator de cuvant.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai chiar de aceea a numit-o..., (Miercuri, 31 august 2016, 19:07)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      ....,cineva tot trebuie sa ne spuna ceva fara sa ne adoarma !!
  • -5 (23 voturi)    
    Puscalau si cureau lata,ce barbata este fata (Miercuri, 31 august 2016, 18:41)

    Plagarus [utilizator]

    Dobro Show + guvernatorul lui peste prajit Mihaiu vor asigura inviorarea lui KiWI ?
  • +9 (29 voturi)    
    Felicitari Madalina ! (Miercuri, 31 august 2016, 18:57)

    JohnAnticoruption [anonim]

    FELICITARI Madalina si mult succes in aceasta functia importanta si la fe dificila !
  • +4 (18 voturi)    
    Ma bucur... (Miercuri, 31 august 2016, 19:22)

    Lucky1 [utilizator]

    cand un om capabil si onest apare in prim plan in viata publica luand astfel si curatind locul lichelelor care ne-au noroit viata pana acum.
    Astept cu incredere ca si alti oameni valorosi sa faca pasul inainte si sa contribuie activ la inprospatarea peisajului public.
    Succes Madalina!
    • -2 (2 voturi)    
      onest? (Joi, 1 septembrie 2016, 11:41)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ONEST!?
      Oamenii onsti pot opune macar un picior in holul halenelor? A, daca esti antenist, atunci te intelege. Da, este foarte onesta.
      Inca o data, Iohannis si-a afirmat in public supunerea si apartenenta la gruparea de crima organizata GRIVCO.
  • +3 (15 voturi)    
    purtator de cuvant cotroceni (Miercuri, 31 august 2016, 19:27)

    nDumeritu [utilizator]

    Felicitari Madalinei, o ziarista bine informata. Am apreciat interviurile pe care le realiza la B1, eclipsand garnitura corifeilor de carton
    Ce contine insa fisa postului? Isi va putea folosi competentele?
    • 0 (2 voturi)    
      buna intrebarea... (Joi, 1 septembrie 2016, 14:47)

      lili [anonim] i-a raspuns lui nDumeritu

      La TVuri punea ea intrebarile, acum va trebui ca ea sa raspunda unor intrebari, de cele mai multe ori foarte incomode... mai vedem...
  • +3 (21 voturi)    
    N-am nimic cu fata asta, (Miercuri, 31 august 2016, 19:36)

    MirceaVoda [utilizator]

    habar n-am cine e dar nu pot sa nu-mi imaginez un dialog intre sotul pilot si presedinte:
    - Sefu, sotia mea poate lucra cu Dvs sau o luam brusc in jos?
    - Pas cu pas o voi urmari indeaproape.
  • -2 (14 voturi)    
    concediul... (Miercuri, 31 august 2016, 20:02)

    lili [anonim]

    Unde-a fost Johannis in concediu?!
    Sunt convinsa ca va fi prima intrebare la urmatoarea conferinta de presa, ii recomand sa fie pregatita cu raspunsul... nu-i va fi usor sa raman sincera, cum a declarat... pai, ce va raspunde la intrebarea de mai sus, de exemplu?!
    Sincer!
    Ieri, Presedintele Johannis le-a intors spatele jurnalistilor care i-au pus aceasta intrebare, plecand fara sa le spuna o vorba...
    • +2 (4 voturi)    
      Sincer? (Miercuri, 31 august 2016, 21:51)

      MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui lili

      O sa spuna ca nu era in functie asa ca nu stie.
      • +1 (1 vot)    
        iar jurnalistii... (Joi, 1 septembrie 2016, 10:30)

        lili [anonim] i-a raspuns lui MirceaVoda

        O vor ruga sa se "documenteze" si sa le raspunda data viitoare!!!
  • +4 (12 voturi)    
    Am urmarit putin (Miercuri, 31 august 2016, 20:26)

    Canache [utilizator]

    conferinta de presa; tipa parea ca era la un talk show in care vorbea doar pt placerea de a se asculta. N-am rezistat prea mult dar cu antecedente a3 mi se pare iar o alegere urmarita cu atentie a lui KI
  • +3 (5 voturi)    
    mai este nevoie de inca 2-3 purtatori de cuvant! (Miercuri, 31 august 2016, 20:29)

    N.S. [utilizator]

    ca dl presedinte are multe de spus si este foarte ocupat cu urmatoarea carte!
  • -1 (9 voturi)    
    eu ma bucur (Miercuri, 31 august 2016, 21:43)

    mihai12 [utilizator]

    si ii doresc sincer succes!
  • +1 (3 voturi)    
    sincer? (Joi, 1 septembrie 2016, 9:37)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca habar nu are despre ce este vorba in aceasta pozitie - actuala functie este departe de pozitia de jurnalista.

    Nu are nici o legatura cu faptul ca este onest - este vorba daca esti capabil pentru o asemenea functie/anvergura. raspunsul meu : NU CRED.

    Este o functie extrem de complexa si inseamna cu mult mai mult decat comunicare - si presa de abia asteapta sa o manance cu tot cu fulgi, care cred ca o sa ii mearga si o sa ii iasa rapid prin pene...

    Nu sunt rautati, sunt realitati. Punct.

    Zbor placut!
    • +2 (2 voturi)    
      nici eu nu-i dau multe sanse... (Joi, 1 septembrie 2016, 10:29)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Era destul de intepata aseara, urla aproape, numai ca nu stiu cum va reactiona cand vor veni intrebarile incomode, iar Johannis i le va asigura din belsug, dupa cum il vedem de cand e presedinte... intre ei este insa mai mult decat o relatie profesionala, familia Johannis s-a pozat cu Madalina si sotul ei, pilotul, in curtea Palatului Cotroceni, paziti de SPPisti, bineinteles!
      Dar comentariul asta nu-l veti vedea, Hotnews cenzureaza jalnic...
      Uite poza:

      http://www.stirilekanald.ro/jurnalista-madalina-puscalau-este-noul-purtator-de-cuvant-al-presedintelui-klaus-iohannis_68176.html
    • 0 (0 voturi)    
      ..si (Joi, 1 septembrie 2016, 10:38)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Nu prea cred sa aveti acreditare ca "expert in realitati"?
  • -2 (2 voturi)    
    excelent ! (Joi, 1 septembrie 2016, 10:33)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Bravo Madalina pentru curaj, aplomb si candoare cu ocazia primului contact cu ziaristii.... Bafta si nu te lasa impresionata de ventilatoarele TV.

    Hotnews - Felicitari ca nu ati trecut cu vederea acest eveniment.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Madalina! (Joi, 1 septembrie 2016, 12:24)

    SkyDan [utilizator]

    Am prins-o la B1TV - era spirt fata.

    Pentru rautaciosii de pe HN, amintiti-va de confruntarea Iohannis -Ponta de la B1TV cu cateva zile inainte e alegeri. A moderat super si se vedea clar ca-i repugna pontalakul. L-a suntat, la carotat, nu l-a lasat sa logoreasca cat ar fi vrut.
    • +1 (1 vot)    
      asa e... (Joi, 1 septembrie 2016, 13:13)

      lili [anonim] i-a raspuns lui SkyDan

      Este o jurnalista cu experienta, numai ca in noua functie va trebui sa raspunda unor intrebari incomode iar Johannis ii asigura din belsug ocazii presei de a-i pune Madalinei astrfel de intrebari!
      De exemplu: unde-a fost in concediu mai saptamana trecuta?!
      Cand jurnalistii l-au intrebat zilele trecute, Johannis le-a intors spatele si a plecat fara sa spuna un cuvant!
      Madalina nu va putea face asta, nu va putea pleca atunci cand sunt intrebari incomode, nu?!
      Nu-i va fi usor, vom vedea...dar este normal ca Johannis si-a pus om de incredere, iar relatia familiei Johannis cu Madalaina si sotul ei, pilotul, este mai mult decat profesionala.
  • 0 (0 voturi)    
    Werner (Joi, 1 septembrie 2016, 15:07)

    Toni_Romania [utilizator]

    Werner tace pas cu pas.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai scoate facultatea de filosofie pe piata... (Joi, 1 septembrie 2016, 15:11)

    anaerobik [anonim]

    Iohannis are nevoie si de un accelerator de cuvint(e). Faptul ca a angajat o fatuca de presa, iar putea aduce efectele 2 in 1.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Joi, 1 septembrie 2016, 15:56)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      "i-ar putea", scuzati, pardon, merci....