Ambasada Statelor Unite la Bucuresti: Statele Unite sprijina de multa vreme suveranitatea Republicii Moldova si integritatea sa teritoriala. SUA saluta Romania pentru leadership-ul de care a dat dovada continuu

de DT     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2016, 12:40 Actualitate | Esenţial

Ambasada Statelor Unite la Bucuresti a transmis HotNews.ro un raspuns referitor la declaratiile ambasadorului american la Chisinau, James Pettit, dupa ce luni Departamentul de Stat ne-a indemnat sa ne adresam Ambasadei SUA la Bucuresti iar cei de aici ne-au indrumat sa cerem explicatii la Chisinau. "Statele Unite sprijina de multa vreme suveranitatea Republicii Moldova si integritatea sa teritoriala. SUA saluta Romania pentru leadership-ul de care a dat dovada continuu si pentru abordarea colaborativa in sprijinul dezvoltarii democratice a Republicii Moldova, al eforturilor sale de reforma si al continuarii procesului de integrare a sa in UE, in conformitate cu aspiratiile populatiei din Moldova", se arata in precizarile transmise HotNews.ro de biroul de presa al Ambasadei.

"Mai mult, politica SUA in privinta Moldovei este de a fi partenerul Moldovei pentru a sprijini dezvoltarea sa economica si democratica. A interpreta in sens mai larg politica noastra inseamna o depasire a limitelor politicii noastre", mai noteaza Ambasada Statelor Unite la Bucuresti.

Redam mai jos precizarile Ambasadei SUA la Bucuresti in forma originala:
  • In answer to your query below, the U‎nited States has long supported the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Moldova. The United States applauds Romania for its continued leadership and collaborative approach to support Moldova’s democratic development, reform efforts, and further integration into the EU according to the desires of the people of Moldova. Furthermore, the United States policy with regard to Moldova is to partner with Moldova to support its democratic and economic development.  Drawing broader interpretations of our policy goes beyond the scope of our policy.‎
Reamintim ca, intr-un interviu pentru Moldova 1, ambasadorul Statelor Unite la Chisinau, James Pettit, a declarat ca Republica Moldova nu e Romania, ci trebuie sa ramana un stat suveran si independent, iar o evantuala unire "nu este o alegere practica si nu este o alegere care va face lucrurile mai bune". El a indemnat, insa, tara sa urmeze in continuare o cale europeana: "Moldova nu este Romania, Moldova isi are propria sa istorie si propriile sale provocari, printre care este faptul ca Moldova este o tara multietnica cu oameni care vorbesc limbi diferite si desigur, mai este si problema transnistreana, care nici macar nu este sub controlul Guvernului central, dar care are nevoie de un statut special, dar un statut special in cadrul Republicii Moldova."

HotNews.ro a adresat luni o intrebare oficiala la Washington catre Departamentul de Stat si Ambasadei SUA la Bucuresti pentru a clarifica daca aceste declaratii reprezinta viziunea Guvernului american sau reflecta o opinie personala a ambasadorului.

Amintim ca declaratiile ambasadorului american au starnit un val de critici atat la Bucuresti, cat si la Chisinau.


Citeste mai multe despre   









9339 vizualizari
  • +14 (38 voturi)    
    Confirmare (Miercuri, 31 august 2016, 12:43)

    Toni_Romania [utilizator]

    1 - Usa confirma in massmedia ceea ce reiesea indirect de 25 ani: Ca reunificarea Ro-Md nu este in agenda Usa/Ue.
    2 - Ce inseamna in romaneste fraza "SUA saluta Romania pentru leadership-ul de care a dat dovada continuu" ????
    • +2 (50 voturi)    
      simplu (Miercuri, 31 august 2016, 13:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Adica pentru cei 100 milioane euro dati de base in plina criza, ca avea nevoie de voturi de la proaspetii cetateni. Bani dati de tot, nu ca imprumut. Pentru inca cateva zeci milioane euro date de iohannis, de data asta cica imprumut. Pentru renovat gradinitele de catre iohannis, ca le terminase pe alea de la noi. Masline d'astea...

      Ca un rezumat, Moldova este si va ramane zona tampon, stabilita de catre USA si Rusia. Partea funny e ca rusii isi finanteaza partea lor si americanii ne deleaga pe noi sa le finantam partea de joc geopolitic. Cum trebuie sa mangai sclavetele pe caputz, il lauzi pentru leadership.
      • +3 (31 voturi)    
        si mai simplu: (Miercuri, 31 august 2016, 13:24)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        urite cosnma\ruri ai cu cele 100 de milioane de euro dati de base in plina criza.
        Mai lasa dreaqului Haznaua 3, ca miroase urit.
        • +2 (18 voturi)    
          sursa: Hotnews (Miercuri, 31 august 2016, 14:04)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7172867-ajutor-nerambursabil-100-milioane-euro-pentru-republica-moldova-acordul-fost-semnat-marti-bucuresti.htm

          Ce spuneai, scumpete?
          • +2 (4 voturi)    
            Parerea mea (Miercuri, 31 august 2016, 14:39)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Parerea mea e ca 'sus" cineva face bani din aceste "granturi" din ban public.
            • -8 (8 voturi)    
              Oamenii politici americani cei mai buni (Miercuri, 31 august 2016, 15:39)

              andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              din lume. Sa nu uitam ca au asigurat democrația națiunii americane peste două secole si pacea mondială peste două decenii. Ceea ce spune departamentul de stat și oamenii politici de acolo are un substrat foarte bine intenționat mai ales că US este singurul nostru prieten. Hai US! Hai România!
              • +2 (10 voturi)    
                Da, mai ales (Miercuri, 31 august 2016, 15:54)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

                Da, mai ales in Vietnam 1962-1974.
              • -1 (9 voturi)    
                Da` tu esti dus rau tare cu pluta... (Miercuri, 31 august 2016, 22:17)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

                US are soldati in 151 de tari din lume si participa de 126 de ani la razboaie in toata lumea.Cel mai mare producator de armamentsi tara cu cea mai agresiva politica externa a ultimelor 150 de ani. Deci .......
      • -4 (28 voturi)    
        Bun comentariu-chiar nu stiam unele (Miercuri, 31 august 2016, 13:28)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Din 1990 dam burse la studentii din Md, acum le dam si elicopter Smurd.....
        Platim in RO pensii de la biget la persoane din Md stabilite in RO.
        Ca toate in RO sunt rezolvate, nu?....
        Da, hai sa facem filantropie, ca are balta peste, nu?
        • +17 (19 voturi)    
          pe tremen lung, merita (Miercuri, 31 august 2016, 13:48)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Daca telul politicilor romanesti pe termen lung este Unirea, atunci investitiile astea merita efortul. Ar mai trebui facute multe investitii de infrastructura. Daca am avea autostrada Bucuresti - Iasi - Chisinau, Unirea ar veni de la sine. Insa nu avem inca banii si nu beneficiem nici de sustinrea UE/USA.
          Macedonia, desi nu este membra UE, construieste autostrada dintre Serbia si Grecia pe banii UE. De ce nu poate Moldova sa faca asta?
          Suntem doua state romanesti, iar problema asta pare a nu ne interesa nici macar pe noi, romanii
          • +1 (11 voturi)    
            Nu este niciun tel (Miercuri, 31 august 2016, 14:40)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui levierul

            Reunificare "de facto" nu este in agenda niciunui politician roman. Vrajeli si hahaieli pe acest subiect, stil Base, da.
          • -1 (3 voturi)    
            Bucuresti-Iasi? (Miercuri, 31 august 2016, 17:06)

            Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui levierul

            de la Bucuresti la Iasi sunt drumuri bune, de ce trebuie ca toate autostrazile sa treca numai prin Bucuresti?

            Era un plan cu Tg Mures-Iasi, dar cred ca nepotii mei or s-o prinda :(
        • +7 (13 voturi)    
          da (Miercuri, 31 august 2016, 13:58)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Nu realizezi că zona tampon ne e folositoare, căci în lipsa ei noi am fi acea zona. Așadar plătim pentru a nu trebui să ne batem capul prea tare în privința rusilor. Cat despre burse, e o meschinărie sa te plângi de ele. Asta e modul în care generatii de tineri moldoveni vor avea ocazia să învețe ce inseamna sa fii roman (cu bune si cu rele).
          Daca s-ar putea,ar trebui să primească burse de studiu, în românia, toti moldovenii.
          Problema reală e ca abordarea problemei burselor e făcută la mișto, se dau niste bani si gata, statul s-a spălat pe mâini.
          • +4 (8 voturi)    
            Nu-ti mai bate capul (Miercuri, 31 august 2016, 14:30)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Dupa logica asta, nici vestul n-ar fi trebuit sa infiinteze Europa Libera sau Vocea Americii, pentru cei citiva legionari care se opuneau orinduirii de partid si de stat. Nu-l vezi ca o data la trei cuvinte unul e base? Supertare base asta de a putut face singur atitea.
          • -1 (9 voturi)    
            Stii ceva? (Miercuri, 31 august 2016, 15:18)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Noi astia din mun.Iasi in 1990 ne am lovit primii de invazia de cetateni din MD si am vazut ce elan au tinerii basarabeni "să învețe ce inseamna sa fii roman".
            Nu ca nu ar fi si exceptii.
      • +1 (11 voturi)    
        Puteai... (Miercuri, 31 august 2016, 14:28)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ... fara sa scrii "base"? Ce ti-a facut omul asta, ti-a taiat leafa de bugetar (si din care timp postezi in loc sa-ti faci treaba cumva?)
        Toti au avut de suferit in 2010. Intreaba-le pe Tariceanu de ce Boc a trebuit sa dea cu coasa dupa celebrul 50% votat cu trei miini de parlament.
        • +2 (10 voturi)    
          voiai sa scriu tanti aglaia? (Miercuri, 31 august 2016, 15:45)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Realitatea supara? Ala de mai sus a sarit instant cu haznaua 3, fara o minima verificare. Cum faci si tu acum. Probabil singura data cand tariceanu a avut un pic de coloana vertebrala a fost cand s-a opus aceluiasi base sa mareasca salariile profesorilor fix inainte de alegeri. Salarii votate cu 2 maini de catre toti retardatii din parlament, de toate culorile. Mai tii minte pozitiile oficiale sau e prea dur adevarul?

          base/boc au bagat forfetarul ca sa faca ei burta mare. Cauta sa vezi ce zicea gratiela (sic :D) iordache pedelista in mf in perioada aia: "daca nu faceti bani sa platiti, inchideti". Dupa aia a fost un pic anchetata pentru returnare ilegala tva 20 mil eur. Vrei sa vorbim de forfetar pe pierdere din amortizare imobilizari si alte masuri economice idioate gen +4pp la TVA, doar ca sa suga partidul si membrii sai? It's the economy, s....d. Poate acum te-ai si prins cat de "bugetar" sunt.

          Incredibil ca pana si astazi, lumea mai pune botul la base, cand s-a dat in fapt. Spala-ti tricoul cu I LOVE UDREA si injura un pic dna-ul, ca zeul tau.
          • +2 (4 voturi)    
            Ai citit ce-am scris sau nu? (Miercuri, 31 august 2016, 16:39)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Hai sa-ti traduc:
            1. N-am zis ca sint fan base.
            2. Ma deranjeaza cind vad comentarii gen "if true => base".
            Lamurit?
            • -1 (3 voturi)    
              fix citit (Miercuri, 31 august 2016, 19:58)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ac

              In momentul in care sari de cur in sus ca se ia cineva, ARGUMENTAT, de idolul tau, esti FAN.

              Reciteste-ti mesajul de fan ultragiat, care sare sa atace pe oricine zice ceva de rau de base.
              • +2 (2 voturi)    
                Cum zici tu (Joi, 1 septembrie 2016, 11:15)

                ac [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Ce zic eu si ce intelegi tu. Nu sint domle nici un fan ultragiat, crezi ca eu l-am uitat de timpitul de Vladescu si schimbat TVA in mijlocul anului, sau declaratia 58 de alergau toate PFA-urile pe la toate ghiseele, sau pe contabilul lui Videanu ala care tot schimba normele? Nu, nu l-am uitat.
                Iti mai spun *inca* o data: ma deranjeaza cei care cauta sa dea vina pe unul singur. Si cei ca tine care refuza sa inteleaga ce-am spus.
                • -1 (3 voturi)    
                  da da da (Joi, 1 septembrie 2016, 13:58)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ac

                  2 treimi din comentariu se refereau la iohannis si tu ti-ai luat foc ca am zis de base. QED
    • +9 (9 voturi)    
      big bear (Miercuri, 31 august 2016, 13:44)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Asta numesc ei diplomatie in relatia pe care o au cu Rusia. Unificarea celor doua state romanesti ar fi un pas pe care nu si l-ar putea asuma.
      Vointa trebuie sa vina din interior, ca intotdeauna.
    • +3 (7 voturi)    
      Un raspuns diplomatic elocvent (Miercuri, 31 august 2016, 14:26)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ultima fraza e importanta: a interpreta in sens mai larg politica noastra inseamna o depasire a limitelor politicii noastre.

      Pettit a interpretat in sens mai larg politica SUA in ceea ce priveste RM atunci cand a spus ca o eventuala unire nu e o alegere practica. RM e independenta iar ce vor basarabenii nu e subiect de interpretare mai larga.

      Pettit sa facut de rusine. Asta spune raspunsul.
  • -2 (32 voturi)    
    cu alte cuvinte (Miercuri, 31 august 2016, 12:44)

    xanti [utilizator]

    Avem interes in Moldova asa ca ciocul mic .
    Si fraierii de la noi stau cu capul plecat de cate ori stranuta ambasadorul.
    • -2 (14 voturi)    
      MD - zona tampon (Miercuri, 31 august 2016, 12:52)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cred ca si Rusia si Usa au nevoie de Md ca un no man's land intre imperii.
    • +1 (15 voturi)    
      petre,petre (Miercuri, 31 august 2016, 13:02)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ba petre tu esti dus cu capul...iti recomand cu caldura sa-ti iei un job
    • +6 (10 voturi)    
      mbah patrunjeilor (petre si restu' ) (Miercuri, 31 august 2016, 13:37)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ambasadorii / ambasadele ( oricarui stat) pot sa isi dea cu parerea asupra a orice. e liber fiecare sa spuna ce vrea ( cu ce consecinte, vedem noi mai incolo) dar in anumite limite.

      despre unirea noastra cu moldovenii am opinia ca parlamentele celor doua tari isi pot da cu parerea nu ambasada rusiei sau a americanilor.

      deocamdata pare ca nici unul( din parlamente) nu este destul de matur sa priveasca chestia asta in mod serios ( sunt ceva in genul a doi frati din aceeasi mama, despartiti de mici, frati care in loc sa-si vada interesul comun, se alinta- adica fura,corup,etc ).
      poate mai trebuie sa treaca un pic de timp pina le vine mintea la cap ( deocamdata sunt ocupati cu alte chestii- pensii,etc).
      poate n-o sa le vina mintea la cap asa repede, sau poate se vor hotari mai repede, cine stie.

      rusi/americani sa-si vada de nevoile lor , si daca au nevoie de calm in zona asta , ce a spus ambasadorul american din Moldova nu ajuta deloc , ci toarna gaz pe foc.
      nefericita exprimare si nefericit om. ce i-o fi trebuit?

      dreptul istoric al romanilor sa se uneasca cu moldovenii nu poate fi discutat decat de catre noi,intre noi, n-are ce cauta sa vina nimeni sa ne spuna cum a fost istoria pamintului asta si ce avem de facut.
  • 0 (26 voturi)    
    Adio! (Miercuri, 31 august 2016, 12:59)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    SUA a dat dovada de cinism! Stati pe loc, acum jucam noi! Si ce sperante am avut.
  • +21 (33 voturi)    
    SUA nu a fost de acord cu o Basarabie unita (Miercuri, 31 august 2016, 13:00)

    SkyDan [utilizator]

    ...cu Romania din 1920 cand s-a semnat tratatul de pace.
    Tari tipii, sunt consecventi cu ideile exprimate acum 96 de ani.

    Nu cred ca unirea Rep. Moldova cu tara mama e treaba cuiva decat a noastra.
    Cand cei din Rep. Moldova se vor pune de acord si vor cere unirea noi cei din Romania, o vom accepta.

    Pana atunci multa munca de desteptare nationala a celor in Rep. Moldova.
    Romanii de acolo gandesc pe o baza de limba rusa, au fost infectati sistematic cu o versiune falsa a istoriei, sunt amenintati, Romania e criticata.

    Sa facem din Romania o tara a belsugului, ordinei, civilizatiei, eficientei economice si atunci vor veni singuri. Munca grea e aici , la noi, nu acolo. Fratii romani de acolo traiesc sub asediu zilnic si cu toate astea fac eforturi si au succese fantastice.

    Tu ce faci azi ca Romania sa fie o tara mai buna?
    Talk is cheap, work is the real!

    Vorbesti mai frumos, te exprimi mai coerent, ai citit ceva inteligent, vorbesti o limba straina, ai creeat un business, ai propus o lege mai buna, ai curatat un parc, ai denuntat un hotz, ai adus o firma straina sa investeasca, ai vizitat o familie saraca in Rep. Moldova, ai ajutat un copil sarac de acolo?/?/?
    • +9 (21 voturi)    
      de ce mama (Miercuri, 31 august 2016, 13:28)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      dracului ai luat minusuri, nu stiu. bravo pt comentariu. doar asa se va putea dezolta tara asta. prin implicarea fiecaruia dintre noi.

      Daca multi nu au inteles reiau si eu daca imi permiti:

      "Sa facem din Romania o tara a belsugului, ordinei, civilizatiei, eficientei economice si atunci vor veni singuri. Munca grea e aici , la noi, nu acolo. Fratii romani de acolo traiesc sub asediu zilnic si cu toate astea fac eforturi si au succese fantastice.

      Tu ce faci azi ca Romania sa fie o tara mai buna?
      Talk is cheap, work is the real!

      Vorbesti mai frumos, te exprimi mai coerent, ai citit ceva inteligent, vorbesti o limba straina, ai creeat un business, ai propus o lege mai buna, ai curatat un parc, ai denuntat un hotz, ai adus o firma straina sa investeasca, ai vizitat o familie saraca in Rep. Moldova, ai ajutat un copil sarac de acolo?/?/?"
  • +15 (25 voturi)    
    daca moldovenii nu vor uirea (Miercuri, 31 august 2016, 13:01)

    rov [utilizator]

    ce vreti sa faca SUA??
    Mai bine sa ne facem temele si unirea se va face de la sine
    • -1 (11 voturi)    
      Pai si ce sunt fraieri (Miercuri, 31 august 2016, 13:26)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cat timp raman asa cu statut indecis se pompeaza bani si din stanga si din dreapta. Chiar daca sa zicem prin absurd se unesc cu Romania, capitolul ar fi incheiat ptr Rusia si Romania deopotriva si ciuciu bani si din stanga nici din dreapta.
    • +3 (5 voturi)    
      Iata unul (acest "rov") (Miercuri, 31 august 2016, 14:35)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui rov

      care are capul pe umeri si judeca cu el!
      Repet si eu:
      - Pai daca moldovenii nu vor unirea, ce vreti sa faca SUA?
  • -5 (25 voturi)    
    Saigon (Miercuri, 31 august 2016, 13:02)

    Mazeta [utilizator]

    După eșecul istoric din Siria, după pierderea Turciei, SUA încearcă o retragere controlată din Europa de Est. Guleniștii din presa românească speră (degeaba) că vor prinde și ei un loc în elicoptere.
    • -1 (13 voturi)    
      CE MISTO AI ZIS! (Miercuri, 31 august 2016, 14:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar crezi ca tinerii lupi tineri pro-americani de azi stiu ce i aia "Saigon"? Ca sa priceapa metafora?
    • -2 (10 voturi)    
      Chiar (Miercuri, 31 august 2016, 14:32)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar - hai sa reamintim la popor ca U-sa a fost facuta MUCI in Vietnam-Asia in 1974 de vietnamezi.
      • 0 (2 voturi)    
        se plătește bine? (Joi, 1 septembrie 2016, 13:48)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Ce treaba are vietnamul în povestea asta? Singurul mod in care americanii pot pierde un conflict militar e un război de gherilă, în care cealaltă tabără se comporta ca o armata de kamikaze. Inteleg ca voi aveti istoria definită de partid, dar americanii s-au retras din vietnam din cauza presiunii publice vizavi de lipsa de sens a acelui război. Daca tot ai menționat vietnamul, de ce nu zici si de războiul urss - afganistan?
  • -1 (27 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 31 august 2016, 13:07)

    @Mishu [utilizator]

    După ce ne a bagat în gura ursului cu mizeria aia de scut inutil după unii experți, acum americanii trădează România a 2 oară, sa nu uităm că ei și britanici au lăsat comunismul sa vină in Europa de Est.
    • -3 (3 voturi)    
      Mai exact: (Miercuri, 31 august 2016, 18:39)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Roosevelt e cel care a dat in sclavaj la Stalin jumatate de Europa inca de la conferinta Casablanca 1943.
      Pt. ca Roosevelt era inca din 1933 un mare admirator al killerului Stalin.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce prostii vorbesti (Joi, 1 septembrie 2016, 15:27)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Churchill a insistat cu Grecia lui. Si de unde ai scos-o ca Roosevelt era admirator al lui Stalin?
        Asa la o prima cautare:
        "Roosevelt had no illusions about revolution. Mussolini and Stalin seemed to him ‘not mere distant relatives’ but ‘blood brothers.’ "
  • +11 (21 voturi)    
    cica ambasadorul de la Chisinau (Miercuri, 31 august 2016, 13:07)

    __alex__ [utilizator]

    a exprimat opinii personale, acum cel de la Bucuresti calca in aceleasi strachini.
    Sa-i fereasca Cel de Sus pe moloveni sa le protejeze americanii suveranitatea teritoriala cum le-au protejat-o georgienilor.
  • +8 (16 voturi)    
    Mi-as dori ... (Miercuri, 31 august 2016, 13:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi-as dori o declaratie clara a Parlamentelor celor doua tari (am vazut ca Tariceanu are o initiativa dar e cam vaga) in care sa se spuna clar ca doar popoarele celor doua state suverane pot decide daca tarile continua un parcurs separat sau impreuna dar si ca amestecul altora (Rusia, SUA, UE etc) in problematica este neavenita si exclusa.

    Dar sunt un naiv ...
  • +2 (16 voturi)    
    Trâmbițile Kremlinului. (Miercuri, 31 august 2016, 13:10)

    asavreau [utilizator]

    Răstălmăcesc un mesaj diplomatic în jargon radio șanț,totul în defavoarea României și Basarabiei.Pretinși unioniști batjocoresc unitatea românilor de ziua limbii române sărbătorită cu cinste la Chișinău și București. Poate asta îi înfurie și-i face să se demaște.Consideră insulta drept explicație sperând în deteriorarea relației cu SUA,cel mai important aliat al României.Asta vrea și Kremlinul!
  • +10 (28 voturi)    
    Nici acum nu este clar? (Miercuri, 31 august 2016, 13:12)

    quietguy58 [utilizator]

    Nici acum nu este clar?

    Ambasadorul USA in Moldova nu s-a trezit vorbiind aiurea in tramvai, el a exprimat ceea ce gindeste USA.

    USA si Occidentul ii doare la basca de ceea ce doresc romanii si Romania.
    • 0 (10 voturi)    
      Iar pe Usa (Miercuri, 31 august 2016, 13:29)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Iar pe Usa o doare la basca de ce vor de fapt natiile din Europa Occidentala.
  • +7 (11 voturi)    
    Esentialul (Miercuri, 31 august 2016, 13:15)

    realn [utilizator]

    este pierdut din vedere, si mi se pare chiar voit.

    Mr Petit ar trebui luat la intrebari nu pentru ca "Moldova nu e Romania". Fiindca chiar nu este. Nici pentru ca este o tara multietnica, fiindca, vrem-nu vrem, chiar este. Si ca asta reprezinta o provocare, iara este adevarat.

    Ar trebui luat la intrebari pentru afirmatiile ca Moldova isi are propria sa istorie si ca unirea cu Romania "nu ar fi practica" si nu ar imbunatati lucrurile. Pentru cine nu e practica, si nu ar imbunatati lucrurile pentru cine?Mistificarea istorica si ingerinta in afacerile interne nu ii stau bine Dlui Petit. Iar daca nu raspunde el, sa raspunda sefii lui din USA, ca ei l-au pus acolo.
    Sa dea un raspuns concret la intrebari concrete, si sa mai lasam deoparte vorbele de diplomatie de 2 cents.
  • +10 (10 voturi)    
    Programul filorusului Dodon (Miercuri, 31 august 2016, 13:20)

    animatron [utilizator]

    Igor Dodon, presedintele partidului socialistilor din RM, s-a declarat candidat la presedintia celui de-al doilea stat din Europa ce are limba romana ca limba oficiala, tricolor romanesc drept drapel si etnici romani la guvernare.

    Dodon nu ascunde ca este sustinut direct de Kremlin si spera sa obtina procente importante de la cei nemultumiti de lipsa de rezultate economice care sa schimbe in mai bine viata celor din RM.

    Programul sau?

    "consolidarea statalitatii", adica o RM federalizata care sa "reintegreze" regiunea separatista nistreana, un stat complet blocat intre Rusia si UE.

    "combaterea unionismului", adica negarea prin lege a posibilitatii ca fie si o majoritate a populatiei sa se poata exprima la vreun referendum pentru o re-Unire cu Romania. Desigur, pro-rusul nu zice nimic de Crimeea, anexata de Rusia prin "referendum".

    "restabilirea relatiilor cu Federatia Rusa", fara ca acestea sa fi fost vreodata intrerupte, dar Dodon ar vrea o integrare a RM in economia rusa si elaborarea politicilor numai dupa consultari cu Moscova.

    "schimbarea obiectului de studiu istoria si limba romana", socialistii si comunistii din RM, alaturi de separatisti gagauzi sau nistreni, sustinand ca ar exista o limba "moldoveneasca", impotriva lingvisticii care sustine ca nu exista decat limba romana, asa cum nu exista "austriaca", ci doar germana, nu exista "braziliana" ci doar portugheza, nu exista "americana", ci engleza, etc.

    Insa chiar si slugilor lui Putin le vine greu sa inventeze o "etnie moldoveneasca", asa ca Dodon a propus "crearea natiunii civice moldovenesti". Mai ales pentru ca toate cuvintele astea dau bine la un loc, e acolo si natiune si civism, pare ok pentru un eventual politician occidental ignorant.

    USA nu poate face declaratii unioniste, dar atunci cand vorbeste de "leadership"ul Romaniei transmite diplomatic ca e treaba Romaniei sa rezolve chestiunea unirii cu RM.

    Ambasadorul US la Chisinau a fost pe post la Kiev si Moscova, a fost sistematic dezinformat.
  • -5 (15 voturi)    
    Cum puteti critica o institutie a USA? (Miercuri, 31 august 2016, 13:20)

    Miky60 [utilizator]

    A ajuns Hotnews sa fie plin de postaci platiti de Rusia si de KGB! Cum puteti sa criticati un oficial al SUA, ba mai mult, sa instigati la incitari impotriva institutiilor SUA din Bucuresti? Sunteti chiar toti platiti de ciuma rosie pesede-Rusia-KGB?
    • +2 (2 voturi)    
      Iti dai seama... (Miercuri, 31 august 2016, 14:33)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... dupa numarul de minusuri la comentariile romanesti. Ce e drept, pe dl. petre nu l-au putut salva, atitea cimpii bate.
    • 0 (6 voturi)    
      "sa instigati la incitari"? (Miercuri, 31 august 2016, 16:55)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Cu suporteri ca tine se duce dracului si bruma de credibilitate de care se mai bucura SUA in Romania.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa inteleaga fiecare ce vrea (Miercuri, 31 august 2016, 13:22)

    Koczka [utilizator]

    Cam asa s-ar rezuma raspunsul. Oricum dl. Pettit mai bine tacea sau nu facea referiri la Romania pt ca nimeni nu i le-a cerut. E o gafa monumentala a diplomatiei USA.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 31 august 2016, 16:50)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Si-a depasit atributiile vorbind pe larg despre Romania in conditiile in care el nu este ambasadorul SUA in Romania.
      Trist este ca a spus niste lucruri pe care nici ambasadorul Rusiei in Moldova nu si-ar putea permite sa le spuna despre Romania.
      Au fost niste lucruri marunte si rautacioase pe care putea foarte bine sa nu le spuna. E trist ce s-a intamplat domnilor americani, trist.
  • +3 (5 voturi)    
    asta se traduce prin... (Miercuri, 31 august 2016, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    daca vor rusii ceva de-al vostru... ukraina scrie pe voi
  • +5 (17 voturi)    
    Ambasada SUA (Miercuri, 31 august 2016, 13:25)

    Amoredivino [utilizator]

    Sprijină democrația, suveranitatea, bla bla bla.
    Ăștia parcă au mai sprijinit și implementat democrații pe undeva pe glob. Încă nu s-a așternut praful radioactiv acolo.
    Credeți-mă moldovenilor, nu vreți să vă „sprijine” Unchiul Sam. Sunt la fel de perverși ca rușii. Poate mai vicleni.
    Doar România este singurul vostru prieten. Frații voștri.
    • 0 (4 voturi)    
      "Astia", sper (Miercuri, 31 august 2016, 14:33)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Si care ar fi "ailaltii" care sint mai buni?
    • 0 (6 voturi)    
      Bun mesaj. (Miercuri, 31 august 2016, 15:06)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Niciunul din imperii nu ne iubeste.
      • 0 (2 voturi)    
        tragi-comic (Joi, 1 septembrie 2016, 3:44)

        ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Pai si trebuie sa 'ne iubeasca imperiile' ? exista alta tara care ne 'iubeste'? cine domnu' Toni? care ? hilar comentariu... fiecare tara/popor isi vede de interesele proprii, cum de altfel ar trebui si Romania sa faca, fara latrat aiurea la americani, la rusi sau mai stiu eu la cine... Atata vreme cat moldovenii in majoritatea lor nu vor unire cu Romania, ambasadorul USA IN MOLDOVA (subliniat) nu are de ce sa sustina altceva. Plus ca declaratia respectiva a fost sigur menita sa marcheze cateva puncte la Kremlin, unde orice mica ocazie e buna pt americani sa mai indulceasca relatiile cu rusii un pic... iar raspunsul ambasadei de la Bucuresti este tipic limbaj de lemn diplomatic ca sa nu se supere nimeni
        • -2 (2 voturi)    
          Ce i asa hilar??? (Joi, 1 septembrie 2016, 8:52)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ovyd79

          Am zis o catre aia care s fanatici fata de una din tabere, si care chiar au ajuns sa spuna: ca Usa(sau Rusia, dupa caz) iubeste Romania.
          In rest cam ai dreptate. Multi din MD sunt rusofili.
  • +2 (8 voturi)    
    Moldova sau Republica Moldova? (Miercuri, 31 august 2016, 13:30)

    don giovanni [utilizator]

    Ambasada SUA la Bucuresti perpetueaza in mod voit 'eroarea' del Chisinau. Comunicatul utlizeaza o singura data denumirea corecta de 'Republica Moldova' si de 4 (patru !)ori denumirea abuziva de 'Moldova'.
    Hotnews se face ca ploua si oculteaza semnificatia formularii 'diplomatice' traducand 'Republica Moldova' acolo unde ambasada spne calr si abuziv 'Moldova': ''collaborative approach to support Moldova’s democratic development'' zice ambasada, ''abordarea colaborativa in sprijinul dezvoltarii democratice a Republicii Moldova'' traduce Hotnews.
    • +1 (3 voturi)    
      M si RM (Miercuri, 31 august 2016, 15:57)

      CricCricus [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

      Aici este greseala pe care rusii si-o doresc, sa amestece definitiile, sa prosteasca lumea ca Basarabia ar fi Moldova. De astra a fost infiintata RSSRM de Stalin, sa preia toata Moldova. Tot asa a impartit pamantul ei si al Bucovinei intre mai multe republici in cadrul USSR. La fel a umflat moldovenismul la rang de natiune, cand vorbirea in asa numita limba moldoveneasca este de fapt un grai romanesc.
  • +10 (12 voturi)    
    în pofida altora (Miercuri, 31 august 2016, 13:33)

    PavelAnton1 [anonim]

    lucrurile avansează destul de... ireversibil.

    Vor împiedica S.U.A. reunificarea? Hai s-o văd și pe-asta.

    Singurul pericol vine din partea Rusiei. Rusia ocupă estul Republicii Molotova (nu numai malul stâng, ci INCLUSIV TIGHINA).

    Poate ar trebui discutat mai mult cu Kievul. Ucraina este acum soluția pentru dezarmarea transnistriei și odată cu dispariția rușilor de acolo s-ar face și reunificarea.

    S.U.A. sprijină acum Ucraina, tamponul va fi Ucraina, nu R.M.
    • +4 (4 voturi)    
      O idee.... (Miercuri, 31 august 2016, 14:19)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui PavelAnton1

      foarte buna! Corecta analiza!
    • 0 (4 voturi)    
      Sua nu se ocupa de "reunificari", my friend. (Miercuri, 31 august 2016, 14:47)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui PavelAnton1

      Preocuparea Sua sunt secesionismele. Vezi pulverizarea Iugoslaviei si crearea statului sintetic musulman aservit Kosovo, in inima Europei.
  • +5 (9 voturi)    
    Nimic nou ! (Miercuri, 31 august 2016, 13:37)

    Susufler0 [utilizator]

    In partea asta de lume, indiferent de epoca, lucrurile mari se fac impotriva vointei celor mari. Doar ca acum nu mai avem oameni de calibrul celor care au infaptuit unirea tarilor romane de la 1859.
    • +4 (6 voturi)    
      Absolut corect ! (Miercuri, 31 august 2016, 14:01)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ilici-Petrika-Bombonel-Emil (nu Zola)-Hrebenciuk-Traianel (nu Traianus Imperator)-Udrea-V.V.Ponta-KWJ & co. ! Ce de daco-romani mareti ! Romania poate spera.................! La faliment, of course ! Sub directa "indrumare" a trilateralei FMI-UE-"taticu" !
      Se mai taie padurile, democratilor ??? Nu prea vaz entuziasm pe subiect. Musulmanii cand vin ? Dupa alegerile din decembrie (pana atunci cred e pauza electorala pentru bobor - probabil se "negociaza" cu Frau pe 9 september) ?
  • +6 (6 voturi)    
    ok (Miercuri, 31 august 2016, 13:40)

    Xorciser [utilizator]

    Pai e oarecum ok pozitia ambasadei, pana una alta:

    1. nimeni nu stie daca cei din R Moldova vor o unire cu Romania. Asta e cel mai important, si nu cred ca exista o majoritate confortabila in R Moldova care sa doreasca unirea cu Romania. Mai e mult de munca.

    2. nimeni nu se opune la ceea ce face Romania in R Moldova- pasi marunti catre o apropiere istorica. Asta e "leadership-ul continuu".

    Poate pozitia aia a ambasadei din Chisinau a fost special "controversata", ca sa agite un pic apele si in Romania si in R Moldova in sensul strangerii randurilor unioniste.
  • +1 (1 vot)    
    ce preferati? (Miercuri, 31 august 2016, 13:47)

    simur [utilizator]

    limba de lemn de pe vremuri (macar stiam in avans ca-i bull si faceam mishto)
    sau
    elevatul limbaj diplomatic care ne umple de nervi (nivelul de elevare direct proportional cu importanta emitentului)??
    ... cred ca asta a fost o interogatie retorica, nu va mai obositi sa raspundeti, aici hn pe rol de kukta :(
  • -4 (10 voturi)    
    Pana la urma de ce vrem unirea cu atata ardoare? (Miercuri, 31 august 2016, 13:56)

    galeo [utilizator]

    Pana la urma de ce vrem unirea cu atata ardoare?
    Ce avem de castigat atat noi , cat si ei din toata povestea asta cu unirea?
    De ce ma vrea granita langa Rusia, iar armata Rusiei din Transnistria sa fie in tara noastra ?
    In al doilea rand, noi ca membri ai UE, ar trebui sa cerem voie statelor membre pentru aceasta unire, practicam baga Moldova in UE fara voia lor, iar Moldova nu e pregatita sa faca fata UE. Romania nu a reusit sa integreze Moldova Romaneasca in UE, care e cea mai saraca regiune a UE. Vreti acum sa integreze ditamai Republica Moldova ?

    Unirea ar fi o decizie gresita ce nu ar aduce nimic bun nimanui.
    • +2 (4 voturi)    
      De unde ? (Miercuri, 31 august 2016, 14:16)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Postezi din Orient ? Ala Apropiat, of course !
    • +3 (3 voturi)    
      Ia mai gindeste-te (Miercuri, 31 august 2016, 14:37)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      La inceput ar fi greu? Absolut. Dar oamenii de peste Prut nici nu au asteptari foarte mari stind acolo.
      Mai degraba dupa ce au venit aici au inceput sa ma enerveze, cind ii vad ca citesc doar presa ruseasca, se uita la filme de la Mosfilm, pina si soneriile de la telefon sint rusesti.
      Stau sa ma intreb citi dintre "fratii moldoveni" sint securisti, rusi sau pur si simplu oportunisti.
    • -1 (5 voturi)    
      Chiar (Miercuri, 31 august 2016, 14:58)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De ce s-ar bucura basarabenii ca trec de sub stapanirea mafiotilor pro-rusi din Chisinau la stapanirea mafiotilor pro-Usa din Bucuresti?
      • +1 (1 vot)    
        si (Joi, 1 septembrie 2016, 2:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        care sint ma nea toni ot ferentari mafiotii aia pro USA din bucuresti, ia zi matale, ca vaz ca te pricepi...
        • -1 (1 vot)    
          Este o lista luuuunga (Joi, 1 septembrie 2016, 8:54)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Cu sute din aia. Incepand cu 1990.
          Momentan Sassone e seful lor.
  • +3 (5 voturi)    
    In traducere (Miercuri, 31 august 2016, 14:00)

    MBA [utilizator]

    "unirea cu Moldovei cu Romania nu ne intereseaza, nu o cautam intentionat" . Mesajul era pentru Putin , nu pentru Moldova si nici pentru Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    America nu este iresponsabila (Miercuri, 31 august 2016, 14:11)

    Buonarroti [utilizator]

    America nu-si permite sa faca speculatii cu privire la integritatea teritoriala a Rep. Moldova. America poate insa sustine si impune respectarea integritatii teritoriale a Moldovei, adica scoaterea trupelor de ocupatie rusesti din Transnistria. Daca Moldova va cere sa faca parte din NATO si, printr-un miracol, s-ar aproba, Romaniei i-ar prinde bine o zona mai prospera si mai sigura la est. Cam asta presupun ca este planul Americii. Daca Romania este puternic corupta si nu are puterea sa impuna un alt plan, de ce asteptam declaratii de preamarire din partea Americii?
  • +1 (5 voturi)    
    Unirea.... (Miercuri, 31 august 2016, 14:15)

    tenismenul [utilizator]

    se poate face si fara aprobarea "onoratelor" , SUA si Rusia. Daca avem sange in vene si suntem hotarati o putem face si fara ei. Trebuie sa-i pui numai in fata faptului implinit. D-zeu ne va ajuta si de data asta. Fiti hotarati romani! In ziua de azi faptele mari se fac prin surprindere.
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebarea e (Miercuri, 31 august 2016, 14:16)

    xolv [utilizator]

    ne-a lasat din nou vesticii pe mana ursului si Moldova/Transnistria a fost moneda de schimb ? E Kerry-Lavrov noul Ribentropp- Molotov ?
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 august 2016, 14:45)

    a.nonim [utilizator]

    Bull**it. Aici e vorba de afirmatii de genul Moldova care are o istorie separata, care nu are nicio legatura cu Romania, ca Moldova e o tara multietnica (desi stim ca deportarile si colonizarile sunt cele care au modificat structura etnica - si cu toate astea tot sunt 70% moldoveni), si multilingvistica (in conditiile in care limba rusa a fost impusa cu forta, iar romana rebotezata).
    Adica tarile baltice nu sunt tari multietnice si multilingistice, desi au aceleasi probleme, iar Moldova, da. Deci din nou standarde duble. Despre asta vorbim. Despre recunoasterea istoriei comune. Nu despre suveranitatea Moldovei, care nu poate fi pusa in discutie.
    Asta trebuie lamurit, daca SUA impartaseste, sau nu, punctul de vedere al Romaniei in privinta istoriei. Altfel cum putem putem defini o alianta strategica cu cineva care ne neaga istoria? Restul e bull**it.
    • +2 (4 voturi)    
      ce alianta??? (Miercuri, 31 august 2016, 16:13)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Zici "cum putem putem defini o alianta strategica cu cineva care ne neaga istoria?".
      U-sa, ca hegemon global, nu face "aliante", ci doar da ordine la tarile satelit.
      In rest - bun mesaj.
  • -1 (5 voturi)    
    Cat patriotism! (Miercuri, 31 august 2016, 14:45)

    Martinezu [utilizator]

    Noroc cu ambasadorul american , nu stiam ca avem atitia patrioti in tara.
    Probabil ca sunt gata sa isi dea viata pentru unire asa cum au facut stramosii nostri.
    Din cei citi au postat aici, oare cati stiu cati moldoveni sunt in Moldova si cati rusi.
    Iar dintre moloveni oare cati vor unirea cu Romania si citi cu Rusia.
  • -2 (6 voturi)    
    Clarificare finala (Miercuri, 31 august 2016, 15:19)

    UpNext [utilizator]

    Totdeauna, in orice context, pozitia SUA cu privire la relatia statala Ro-RM, mai ales dupa 1990 si toti oficialii americani, fie politici, economici sau militari, au mentionat CLAR SI INSISTENT ca sustin independenta si suveranitatea celor doua tari si, complementar, ca unirea NU ESTE OPORTUNA, nici acum nici in viitor!!!

    Ceea ce a facut Pettit acuma a fost doar sa resublinieze transant pozitia eterna a SUA, exasperat probabil de ineptiile unioniste ale unor politicieni din zona. Trebuie sa intelegem, odata pentru totodeauna, ca Romania este singura tara din UE care emite pretentii teritoriale pe principii etno - istorice, impotriva normelor de drept international si spre stupoarea restului Uniunii.

    De asemenea, adeptii unirii sunt suficient de idioti ca sa nu realizeze ca ne deplasam geografic spre est, deoarece este la mintea bacteriei ca, daca s-ar intampla acest lucru, secuii forteaza separatia, iar Transilvania/Banat cer autonomia extinsa si ulterior, se integreaza in Visegrad si Schengen. Ca sa nu mai mentionez faptul ca UE ar "expulza" rapid Romania, si asa greu suportata de lumea civilizata a Uniunii, lasand-o de izbeliste, cum a fost si in 1939.
    • 0 (4 voturi)    
      Da - Si in plus: (Miercuri, 31 august 2016, 15:48)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      De remarcat ca din 1992 de cand Rusia a pus mana pe Transnistria, U-sa/Ue nu au suflat o vorba in massmedia lor despre regimul de killeri de la Tiraspol care a bagat romanii in cusca.
      De abia dupa ce Putin a inchis Crimeea in 2014 au inceput sa se agite si sa comenteze regimul ala de ocupatie.
  • 0 (2 voturi)    
    Care ar fi trebuit să fie reacția României (Miercuri, 31 august 2016, 15:45)

    trotuar [utilizator]

    Am citit comunicatul domnului James Pettit și am cerut o clarificare de poziție. Din păcate secretara însărcinată să trimită sesizarea după citirea declarației ambasadorului a trimis un mesaj la USSR in loc USA.

    Așa că suntem în postura de a aștepta răspunsul de la Stalin în loc de Obama privind Moldova. Nu ne așteptăm la diferențe majore.
  • +3 (3 voturi)    
    Moldova e de 3 ori mai mare ca RM (Miercuri, 31 august 2016, 15:51)

    CricCricus [anonim]

    Iar Departamentul de stat face confuzie intre Moldova si Republica Moldova. Sa-i explicam. Moldova este teritoriul intre Carpati si Nistru, la est si nord are Ucraina la vest are Transilvania si la sud Neajlovul o separa de Muntenia, cu Muntenia si Transilvania in Romania. Istoria Moldovei de sute de ani include istoria RM de numai 25 de ani. Iar Istoria Romaniei de mii de ani include istoria Moldovei.
    • +1 (1 vot)    
      Milcovul, nu Neajlovul ... (Joi, 1 septembrie 2016, 11:27)

      Lally [utilizator] i-a raspuns lui CricCricus

      ... mey ruman!
  • -2 (4 voturi)    
    voalat (Miercuri, 31 august 2016, 15:52)

    Mawrkuss [anonim]

    voalat, au cam recunoscut ca au facut-o de oaie
  • 0 (2 voturi)    
    pai noi suntem Romania (Miercuri, 31 august 2016, 16:06)

    the obvious [utilizator]

    Nu avem bani sa o cumparam de la rusi cum au facut ei cu Alaska.
  • +5 (7 voturi)    
    Americanii... (Miercuri, 31 august 2016, 16:26)

    dandantheman [utilizator]

    Au fost si vor fi intotdeuna pentru dezbinarea altor state/natiuni, nicidecum pentru unificare. Ei stau bine mersi cu cele 50 state ale sale, multiculturale, multi-zonale (Alaska e hăt-hăt, de Insulele Virgine sau Guam ce să mai zic), dar când vine vorba de alții să încerce reunificări, nu le pică bine, îi deranjează la stomac imediat.

    ”Divide et impera”, stratagema utilizată încă de pe timpul lui Filip al II-lea al Macedoniei precum și de strategi precum Sun Tzu.

    După cum se vede, merge încă bine pentru americani.
  • -1 (3 voturi)    
    Pe intelesul tuturor, (Miercuri, 31 august 2016, 17:50)

    MirceaVoda [utilizator]

    luati-va gindul de la unire. Dupa declaratia asta nu pot sa nu ma intreb, i-au vindut numai pe moldoveni rusilor, ne-au vindut la pachet sau nu ne-au vindut deloc dar isi i-au masuri de precautie?
  • -2 (2 voturi)    
    unire in cadru UE (Miercuri, 31 august 2016, 21:36)

    neurino [utilizator]

    unire completa poate nu dar unire in UE, de ce nu?!
    Iar aici America u are nici un cuvant de spus...sa isi vada de ale lor. Brussels-ul sa aratat oricum interesat de idee.
  • +3 (3 voturi)    
    Martafoii (Joi, 1 septembrie 2016, 1:42)

    KostasP [utilizator]

    Au venit repede cu comentariile. Bai baieti, daca ati fi citit cartea lui george friedman (ceo la acea vreme al celui mai mare think tank american-stratfor), "the next 100 years" ati fi inteles exact ce gandesc americanii. Au spus-o clar ca R Moldova se va unii cu Ro in viitorul nu prea indepartat, 15-20 de ani. Asta va coincide cu restrangerea dominatiei rusesti in zona din motive pur economice. Ceea ce a prevazut autorul in 2009 se intampla chiar acum.