​Anunt umanitar Cu ajutorul dumneavoastra, Andrei poate spera la o viata normala

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 16:00 Actualitate | Esenţial

Andrei Ionut Grigore
Foto: Arhiva personala
 documente
(30 Aug 2016) PDF, 90KB
(30 Aug 2016) PDF, 479KB
(30 Aug 2016) PDF, 499KB
UPDATE (12 octombrie) Vesti bune de la Andrei! Parintii acestuia au reusit sa stranga intreaga suma necesara operatiei, iar Andrei a fost programat la operatie, in data de 21 decembrie 2016, in Germania. Familia multumeste tuturor persoanelor care au facut posibila aceasta operatie.

UPDATE (14 septembrie)
Andrei nu poate ajunge la operatie in Germania in data de 21 septembrie deoarece donatiile primite sunt insuficiente. S-au strans pana acum aproximativ 12.000 euro, iar suma totala de care acesta are nevoie este 28.000 euro.

​La numai 9 ani Andrei lupta din rasputeri sa duca o viata normala. In urma cu 8 ani baiatul a fost diagnosticat cu parapareza spastica, iar la varsta de 6 ani cu luxatie de sold. Ulterior a fost operat in tara , operatie care nu trebuia facuta, aceasta facandu-i foarte mult rau , luandu-i si putina stabilitate pe care o avea. Andrei are nevoie de ajutorul nostru sa poata ajunge la o clinica din strainatate pentru a repara greselile medicului din Romania.

El are nevoie de 28.000 de euro, pana pe data de 21 septembrie cand este programat pentru operatie in Germania, iar noi il putem ajuta. Disperati, parintii fac din nou apel catre oamenii cu suflet mare pentru a-l trata si opera in clinica din Germania, la Munchen. In uma cu 3 ani micutul Andrei a fost supus de catre medicul din Romania unei grele interventii chirurgicale , de care acesta nu avea nevoie , parintii afland ulterior de la medicii din strainatate cat de mult rau i-a putut face aceasta interventie. Mama marturiseste indurerata chinurile prin care a trecut alaturi de copilul ei din cauza lipsei de profesionalism a unui medic care i-a luat sansa sa poata sa se deplaseze singur. Andrei mai poate spera la o copilarie normala daca parintii ar face rost de banii pentru operatie. Daca lui Andrei i s-ar fi facut operatia bine in Romania nu ar mai fi trebuit sa mai treaca prin chinul unei alte interventii atat de costisitoare .

Orice suma, oricat de mica poate face diferenta dintre disperare si speranta ! Oricine il poate ajuta printr-o donatie in conturile deschise de familia sa:

Grigore Catalin-Ionut pentru contul in lei:
RO28BRDE030SV59903590300 RON

Grigore Elena-Mihaela pentru contul in euro:
RO45BRDE030SV29876900300 EUR

SWIFT: BRDEROBU

Cont PayPal: mihaelaa58@yahoo.com - limita de 2.500 de euro

Pentru mai multe informatii, numarul de telefon la care puteti suna este 0753.584.187 ( dna. Grigore Elena Mihaela).












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8983 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Multa sanatate. (Miercuri, 31 august 2016, 10:55)

    Danny_craiova [utilizator]

    Am donat o suma modesta in contul de payPall , lucru pe care oricine il poate face. Multa sanante copilului.
  • +4 (6 voturi)    
    Done (Vineri, 9 septembrie 2016, 20:20)

    kenitza [utilizator]

    cu Paypal e super simplu. Din drag, urari de bine si de reusita!!
  • +4 (6 voturi)    
    Jurământul lui Hippocrate (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:01)

    Petru ValentinOprea [anonim]

    Se pare ca in Romania nu ai dreptul sa deschizi gura daca un anumit doctor te lasa paralizat sau orb...multe altele.

    Nu am mai auzit, de ceva vreme, de un doctor care este tras la raspundere legal sau macar sa fie pus la zid de catre media.

    HotNews, va cer sa scrieti un articol care sa puna intr-o lumina foarte proasta pe acel doctor, sau doctori, care au gresit pe pielea acestui copil.

    Au ajuns sa lase pacientii orbi (caz concret) si nu au deloc remuscari. Mai mult, ameninta oamenii ca ar fi cazul sa se ''bucure'' de noua lor stare si sa plece acasa.
    Ce este si mai interesant, este faptul ca alti doctori nici nu se incumeta sa ajute pe cineva din cauza ca a fost pacientul unui anumit doctor.

    Eu cred ca este destul material pentru voi, HotNews. Sunt convins ca daca va apucati de treaba o sa descoperiti ceva oribil.

    Zi faina!
    • 0 (2 voturi)    
      poate n-ai dreptate (Duminică, 25 septembrie 2016, 23:43)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Petru ValentinOprea

      Cine stie ce era mai bun pentru copil, poate operatia facut de medicul roman a fost cu cele mai bune intentii.
      Daca blamam medicul roman (ca-i la moda) pentru starea uii copil care are un diagnostic destu de sever, mai bine ne ducem la biserica si dam pomana, poate popa ne poate ajuta, ca-i in bune relatii cu Domnul.
      Poate si in Germania vor nimerii un medic roman, cine stie, daca aici in tara tot sunt facuti incompetenti si corupti (ca doar perecptia publica este ca doar medicii "buni" emigreaza, iar cei ramasi in tara din diferite motive. sunt niste "reboot"-uri),.
      Apoi doar nu o sa astepte ca TOATA suma sa vina din donatii, 50 % mi-se pare destul de omenesc.
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Luni, 26 septembrie 2016, 23:51)

        Gredy [utilizator] i-a raspuns lui was

        Draga Andrei ,
        urmaresc de multa vreme anuntul tau, pentru ca si eu am un copil de varsta ta, pe care-l cheama tot Andrei. Te-am indragit de cum te-am vazut!
        Mi-am imaginat de multe ori cat de dureros ar fi daca copilul meu ar avea astfel de necazuri . De aceea, nu inteleg de ce apar si aici comentarii rautacioase,lipsite de empatie, de la oameni care, in loc sa ajute, daca pot,prefera sa sugereze ca" 50 de procente" ar fi deajuns.
        Nu stiu "Was",daca ai avea un copil intr-o astfel de situatie, ai mai vorbi la fel?! Esti liber sa ajuti, sau sa-ti vezi de treaba, iar uneori poti ajuta pe cineva ,vazandu-ti de treaba .Nu cred ca parintii lui Andrei, daca ar fi avut alte resurse nu le-ar fi folosit. Totusi diferenta este enorma pentru un om normal! Atunci cand nu ai nimic si o suta de euro este mult......,dar cateva mii....???
        Sper Andrei, sa poti trece peste astfel de rautati din partea semenilor si sa ajungi sa-ti indeplinesti visul de a putea merge !
        Iti doresc sa reusesti si imi doresc doresc sa aud cat mai curand ca poti merge normal.Voi urmari cazul tau si mai departe, atat timp cat hotnews.ro ne va tine la curent. Multa sanatate si mult curaj,draga Andrei!
  • +1 (3 voturi)    
    Oare... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:35)

    TTTTT [utilizator]

    Ministerul Sanatatii nu ar putea ajuta?
  • 0 (4 voturi)    
    ar fi util (Marţi, 20 septembrie 2016, 19:46)

    Enofereus [utilizator]

    daca s-ar posta si documente care sa ateste starea in care se afla baietelul.
    • 0 (2 voturi)    
      Verifica, inainte sa intrebi! (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:22)

      DanCelMare [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      Nu de alta, dar poti crea suspiciune. Documentele sunt atasate sub poza!
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:39)

        Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui DanCelMare

        am si facut o donatie intre timp. Sper sa se stranga suma care trebuie!
        • -2 (2 voturi)    
          Pacat.. (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:56)

          ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

          Trebuia sa donezi pentru bolovanii lu' Brancusi...
        • 0 (2 voturi)    
          Felicitari pentru donatie (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:22)

          Gredy [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

          As provoca pe cei care citesc pe aici despre acest caz sa incercam sa-l ajutam pe acest baietel si prin popularizarea lui printre cunostinte,prieteni ,oameni de omenie,care ar dori sa ajute acest copil sa duca o viata normala.Are acest drept si noi il putem ajuta !Haide-ti.... ,un copy-paste pe facebook,sau o vorba poate face diferenta intre carucior si propriile picioare!
  • -1 (1 vot)    
    Acest copil trebuie ajutat, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:21)

    MarinNecula [anonim]

    la fel ca si alti oameni care se afla in situatii similare, dar calea aleasa este discutabila si ca sa inteleti mai bine, iata un fapt real:
    Într-o zi am fost chemat la poarta de un tip cu varsta de 25-30 ani, care m-a întrebat dacă pot să-i acord câteva minute, apoi a început să-mi spună ca vine din partea unui ONG și ca are aprobarea de la Primărie, pentru strangerea de fonduri pentru un copil bolnav. I-am spus ca deși la prima vedere , face un lucru bun, în realitate, fără a constientiza, este complice la faptuirea unor lucruri, cel puțin imorale. A fost contrariat de afirmatia mea, dar a ascultat explicatiile mele. I-am spus ca sunt pensionar și plătesc la stat, impozit + sănătate,peste 2 mil., iar când lucram, suma pe care mi-o lua statul era de cca 16mil. (impozit + CAS + sănătate). La fel ca mine, sunt milioane de romani care „doneaza”statului, miliarde de lei, bani suficienti pentru a acoperi toate cheltuielile necesare. I-am spus sa meargă la Guvern și sa ceara banii de care are nevoie ONG-ul pe care îl reprezintă. I-am spus ca înainte de a veni la mine să-mi ceara bani, vreau să-l văd, pe el și pe colegii lui, legați cu lanturi, protestand la Guvern, la Parlament și Presidentie, petru a obtine banii de care e nevoie. I-am spus ca, apeland la mila oamenilor, se transforma în cerșetor, si intr-un agent fiscal în slujba statului, colectand o suprataxa, contribuind indirect, la proliferarea coruptiei, întrucât faciliteaza astfel, posibilitatea ca banii de la buget să fie folosiți, în scopuri oculte. Mi-a marturisit ca nu s-a gândit la aceste lucruri și a plecat supărat. În general, la țara, oamenii au salarii și pensii mici, ce acopera cheltuielile strict necesare. Oare este normal ca profitand de sentimentul de mila al unor oameni amarati sa l-i se mai ia și din putinii bani pe care ii au ? Oare este normal ca în aceasta țara sa existe bugetari, milionari în euro, pensii de un MILIARD, și sa nu fie bani la buget, pentru tratamentale necesare unor copii ?
  • -1 (1 vot)    
    Oare... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:25)

    MarinNecula [anonim]

    este normal ca sa nu ne pese de banii nostri, banii de la buget si sa permitem unor talhari sa dispuna dupa cum vor de banii nostri? Eu cred ca NU. Alte soluții improvizate a unor astfel de probleme o reprezinta „campaniile umanitare” promovate de posturi tv și alții, care pe primul plan pun interesul propriu (audienta, o buna imagine,etc.) Cred ca astfel de gesturi se fac „sa nu știe dreapta, ce face stanga”. Și mai cred ca trebuie să facem tot posibilul sa aplicam solutiile corecte nu improvizatii, care perpetueaza problemele, așa cum doresc unii. Abia atunci vom trai intr-o lume NORMALA. Dumneavoastra ce credeti ? Sa auzim de BINE.
  • +2 (2 voturi)    
    Noutati ?? (Luni, 10 octombrie 2016, 10:07)

    MrOvi [utilizator]

    Redactia HotNews.ro sa vina cu noutati in cazul acestui copil. Daca citesti articolul pentru prima data se creaza o confuzie.
    Multumim anticipat.
  • +3 (3 voturi)    
    Succes ! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 22:52)

    Gredy [utilizator]

    Andrei, ma bucur pentru ca ai reusit sa aduni suma necesara ! Mult succes si mult curaj in decembrie ! Felicitari Hotnews pentru sprijinul dat acestui copil ! Sa auzim numai de bine!