Ministrul slovac de Externe: Nu este nicio justificare pentru amanarea aderarii Romaniei la Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 15:02 Actualitate | Esenţial

Romania a indeplinit criteriile de aderare la spatiul Schengen si ca nu exista nicio justificare pentru amanarea procesului, a declarat marti, la Bucuresti, ministrul de Externe al Slovaciei, Miroslav Lajcak, subliniind ca tara noastra protejeaza granitele UE cu profesionalism, potrivit Mediafax.

"Vreau sa reiterez suportul puternic al Slovaciei pentru apartenenta Romaniei la Schengen. Am fost primii care am ratificat Tratatul de aderare la Uniunea Europeana si facem lobby puternic pentru aderarea la Schengen pentru ca ati indeplinit criteriile si nu este nicio justificare pentru amanarea acestui proces", a afirmat Miroslav Lajcak, la o conferinta de presa la Reuniunea Anuala a Diplomatiei Romane.

Ministrul slovac a mai spus ca Romania protejeaza granitele europene in "aceste timpuri dificile" cu profesionalism.

La randul sau, ministrul Lazar Comanescu i-a multumit omologului sau slovac pentru sprijinul permanent al Slovaciei pentru aderarea Romaniei la spatiul Schengen si a spus ca spera ca partenerii europeni sa inteleaga ca aderarea inseamna valoarea adaugata:

"Sper ca in sfarsit partenerii nostri din Uniunea Europeana, toti partenerii nostri din Uniunea Europeana sa inteleaga ca aderarea Romaniei la spatiul Schengen ar fi un set, o valoare adaugata pentru capacitatea UE de a face fata provocarilor in materie de securitate, fie ca vorbim de cea intrena sau din afara", a spus Lazar Comanescu.










3600 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Da de ce sa ne grabim...? (Marţi, 30 august 2016, 15:19)

    JestersTear [utilizator]

    ... eu zic sa ii lasam sa se mai cunoasca...
    ... vorba reclamei.

    Iar eu zic o sa ne treaca repede moda Schengen-ului...
    • +1 (3 voturi)    
      Too little, too late (Marţi, 30 august 2016, 15:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Too little, too late.
  • +12 (12 voturi)    
    Controlul (Marţi, 30 august 2016, 16:05)

    V. Veroiu [utilizator]

    In securitate se face dintr-o zona cu nivel de securitate mai coborat cand se trece intr-o zona de securitate mai inalta (de aceea la aeroport esti controlat la intrare si nu la iesire).

    Momentan spatiul Schengen este mai prost securizat decat granitele Romaniei. In Italia si Grecia intra cine vrea cu conditia sa vina cu o barca si sa poarte o vesta portocalie.
  • +9 (9 voturi)    
    Acum cativa ani suna bine... (Marţi, 30 august 2016, 16:35)

    taro [utilizator]

    Dar in momentul asta granita arata destul de bine.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta stiam, (Marţi, 30 august 2016, 17:22)

    MirceaVoda [utilizator]

    alte noutati?
  • 0 (0 voturi)    
    Exista o intrebare insa, mai mare (Marţi, 30 august 2016, 19:25)

    Locke Lamora [utilizator]

    decat justificarea. De ce ai intra intr-o casa subreda, care sta gata sa se prabuseasca? Sincer eu as vrea Romania in Schengen, ma periaza aia de la intrare in spatiu la aeroport doar, nu ma freaca peste tot prin toate xr-urile lor, la fel si la vama.
  • 0 (0 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 30 august 2016, 20:10)

    solar [utilizator]

    Prima data UE sa-si rezolve problemele grave care le are -BREXIT si MIGRATIA ISLAMICA. Dupa aceea ... mai vedem. RO s-a descurcat destul de bine si fara SCHENGHEN. Santajul la adresa Ro are toate sansele sa se dovedeasca a fi un fiasco tocmai pt cei care s-au opintit din greu impotriva intrarii noastre in spatiul cu pricina.Asadar, nu sunt motive de graba.