Departamentul de Stat il lasa pe ambasadorul american la Chisinau sa-si explice singur declaratiile referitoare la Romania si Moldova

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 11:17 Actualitate | Esenţial

James D. Pettit
Foto: Ambasada SUA
Departamentul de Stat ne-a indemnat sa ne adresam Ambasadei SUA la Bucuresti iar cei de aici ne-au indrumat sa cerem explicatii la Chisinau. Aceasta este pozitia oficiala adoptata in cazul declaratiilor controversate facute de ambasadorul Statelor Unite la Chisinau, James Pettit, cu ocazia Zilei Independentei Republicii Moldova. Intr-un interviu pentru Moldova 1, acesta a declarat ca Republica Moldova nu e Romania, ci trebuie sa ramana un stat suveran si independent iar o evantuala unire "nu este o alegere practica si nu este o alegere care va face lucrurile mai bune".

HotNews.ro a adresat luni o intrebare oficiala la Washington catre Departamentul de Stat, pentru a clarifica daca aceste declaratii reprezinta viziunea Guvernului american sau reflecta o opinie personala a ambasadorului. "Daca aceste declaratii reprezinta pozitia Guvernului, va rugam sa elaborati: de ce unirea Moldovei cu Romania nu este o solutie pentru cetatenii republicii pe termen lung? Va rugam sa argumentati ce avantaje ar fi pentru Republica Moldova daca ramane un stat independent".

Departamentul de Stat a raspuns prompt, in aceeasi zi, printr-un ofiter de presa: "deoarece sunteti un jurnalist care lucreaza in Romania, va rog sa va adresati sectiei de presa de la Ambasada din Bucuresti pentru a va raspunde la intrebare". Luni seara, sectia de presa a Ambasadei de la Bucuresti ne-a recomandat sa ne adresam ambasadei SUA de la Chisinau cu aceasta solicitare.

Amintim ca declaratiile ambasadorului american au starnit un val de critici atat la Bucuresti, cat si la Chisinau. In cursul zilei de astazi, in cele doua capitale au fost anuntate proteste. Republica Moldova a sarbatorit sambata 25 de ani de la declararea independentei fata de Moscova. La ora scrierii acesti stiri, la protestul organizat de Actiunea 2012, anuntat pentru ora 10 in Piata Universitatii, erau cativa oameni si "Stegarul Dac", potrivit corespondentului HotNews.ro.

Luni, Ambasada SUA de la Chisinau a facut precizari legate de declaratiile ambasadorului. Potrivit Unimedia, Ambasada a spus ca „Statele Unite sprijină integritatea teritorială și suveranitatea Moldovei - aceasta fiind o politică de lungă durată a SUA. Statele Unite rămâne un partener în dezvoltarea economică și democratică a Moldovei și susține dorința de integrare în comunitatea Euro-Atlantică”.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11893 vizualizari
  • +9 (55 voturi)    
    plăsmuire (Marţi, 30 august 2016, 11:24)

    Mazeta [utilizator]

    Declarațiile ambasadorului reflectă poziția oficială a SUA. Nu înțeleg ce explicații mai vreți. Omul a fost foarte clar.
    • -3 (53 voturi)    
      Exact (Marţi, 30 august 2016, 11:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      A zis prin viu grai pozitia americana din 1990: reunificarea RO-MD nu este in agenda Usa/Ue.
      Usa nu sprijina reunificarile, ci doar secesionismele (vezi Iugoslavia-Kosovo).
      • +9 (35 voturi)    
        Ce sa sprijine? (Marţi, 30 august 2016, 12:22)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Ce ar trebui sa sprinjine SUA & UE? Doua tari profund corupte conduse de mafii securisto-comuniste (kgbiste?), cu primi ministri puscariasi, partide organizate in grupuri de crima puse pe jaf, si parlamente alcauite doar din hoti si complici la furt? Sa fim seriosi !
        • +9 (15 voturi)    
          Gigele, (Marţi, 30 august 2016, 13:01)

          Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          daca suntem asa (co)rupti in c... de ce draq mai suntem parteneri strategici? De ce mai avem scut? De ce facem misiuni comune? Sau suntem un fel de batalion disciplinar care, la o adica, e de sacrificiu, deci merita antrenat? Oricum, am de mulrta vreme convingerea ca americanii ar face bucurosi un razbel cu rusii la granitele noastre. Carne de tun numai buna de servit interesele altora. Nici nu stiu ce e mai rau: o tara condusa de gasca de jefuitori din partide sau una condusa de servicii aservite stapanilor de peste ocean? Suntem deja in plin model doi, de ce te mai plangi de modelul unu? Pare sa devina istorie pe zi ce trece. Stai sa vezi cand o sa gustam din plin cum e sa fii sluga..
          • -6 (18 voturi)    
            Oamenii politici americani cei mai buni (Marţi, 30 august 2016, 13:30)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

            din lume. În afară faptului că au asigurat națiunii americane peste două secole de democratie fără vreun moment de dictatura au facilitat si pacea mondială mai mult de două decenii. Nu numai cetățenii americani le sunt recunoscători ci toată lumea ar trebui să le fie recunoscătoare. Până să avem si noi oameni politici ca si cei din departamentul de stat sau ca foștii actualul si viitorii președinți ai US nu ne rămâne decat să-i admirăm pe cei din US. Hai US! Hai România!
            • -4 (8 voturi)    
              Serios? (Marţi, 30 august 2016, 14:02)

              Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              No kidding?
            • +7 (9 voturi)    
              Timp de 45 de ani, oamenii spuneau ca: (Marţi, 30 august 2016, 17:28)

              Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              "vor veni americanii sa ne salveze", dar n-au venit. Au venit insa comunistii, care chiar "ne-au salvat", bine de tot ( in asa fel incat, azi, pana si tinerii care n-au habar de istorie, afirma ca "comunistii au facut bine tarii, si aveai loc de munca, nu era saracie ca acum"),
              indoctrinarea fiind una din "salvarile" tovarasilor. Iar americanii sunt "cei mai buni".
              Niste "parteneri" adevarati, care dupa 1945, ne-au lasat pe noi romanii singuri, in fata URSS-ului si a sovieticilor. Si astfel, dupa 45 de ani de comunism, Romania a pierdut "cursa" de dezvoltare cu Occidentul, si am ajuns sa traim intr-o tara, nu doar saraca, ci si una condusa de politicieni "democrati", care inainte de 1989 au facut parte din PCR, acestia avand ca lider pe Ion Iliescu ( cel mai "patriot" de tara, cel mai "democrat"; un moscovit si comunist, asta a fost ).
              • 0 (0 voturi)    
                Balarii (Miercuri, 31 august 2016, 21:50)

                andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

                Poate că n-au venit US în patruzeci si cinci să ne salveze dar iată că au venit acum. I-am așteptat șaptezeci și cinci de ani dar a meritat. Bravo US! Hai România!
          • +12 (14 voturi)    
            3% PIB pt a integra RM in Romania (Marţi, 30 august 2016, 14:17)

            animatron [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

            Orice subiect pe tema RM declanseaza pavlovian dezinformarea si insultele rusofililor si ale separatisilor maghiari.

            Rusia are interese strategice in RM, duce un razboi hibrid impotriva Romaniei, de aceea activitatea rusa pe retelele de socializare romanesti e cunoscuta si monitorizata.

            Activistii secui si cei din Ungaria sunt speriati la gandul ca Romania ar putea castiga rapid peste 30.000km2 de teritoriu fertil si 3 milioane de potentiali votanti care ar expulza UDMR din Parlament prin jocul ponderilor etnice.

            Asa ca se aduc "argumente" arhicunoscute si falsificate sau intentionat exagerate.

            Populatia RM are o majoritate etnica romaneasca de circa 85%, iar majoritatea etnicilor rusi sau rusofoni cu cetatenie rusa sunt concentrati in regiunea separatista nistreana, fara impact asupra reunirii cu Romania.

            Populatia RM a fost sub influenta culturii si limbii ruse timp de zeci de ani, dar si-a pastrat majoritar identitatea in ciuda colonizarii rusesti si crimelor comise de KGB.
            Azi RM are limba romana, drapel tricolor si etnici romani la guvernare, are o colaborare foarte stransa cu Romania si pune treptat in practica norme ale UE.

            Economia RM e cangrenata de mafii si grupari de interese, pentru ca acolo lipsesc un DNA si un SRI.
            Odata realizata Unirea intra acolo ai nostri si in 2-3 ani se face curatenie de la ministri, parlamentari, afaceristi la orice vames, politist sau magistrat.

            Romania e "saraca" doar in comparatie cu tarile bogate ale lumii occidentale, ea are de fapt resurse materiale si umane foarte mari in comparatie cu statele din jur. Cresterea noastra e rapida si ne amelioram continuu capacitatile statale.

            RM reprezinta doar 3% din PIB-ul Romaniei, atat, e ca si cum am asimila un judet romanesc, perfect realizabil.

            Cat despre castigurile electorale, nu e sigur ca PSD ar primi foarte multe voturi in RM, are intelegere cu PD-ul lui Plahotniuc, detestat acolo. Dar PNL, PMP (Tomac e basarabean) si PSD ar fi clar avantajate.

            Unirea se va face !
            • +6 (6 voturi)    
              sa te auda Dumnezeu! (Marţi, 30 august 2016, 15:04)

              Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui animatron

              dar sa nu ne imbatam cu apa rece ca asta se va face cu sprijin american, atata tot.
            • +6 (6 voturi)    
              Unirea va fi! Trebuie sa fie! (Marţi, 30 august 2016, 17:45)

              Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

              Citind uneori pe site-uri de stiri din Republica Moldova, pot spune ca ai dreptate in aceasta privinta: cand se vorbeste despre coruptie, saracie, nivel de dezvoltare scazut, economia la pamant, furtul de 1 miliard de $, etc, comentatorii basarabeni invoca numele lui Plahotniuc (un mare hot, tradator de tara, rus, corupt, etc).
              Deci, pentru basarabeni, Plahotniuc este ceea ce este pentru romani, Victor Viorel Ponta, adica niste politruci.
              P.S: cautati "intelegerile diplomatice" dintre Ponta si Plahotniuc, si veti intelege ca cele 2 personaje au elemente comune, atat in ceea ce priveste comportamentul cat si atitudinea fata de populatie, de cetateni ( adica, cu alte cuvinte, sunt 2 populisti ).
          • +1 (5 voturi)    
            A fi sluga e un sentiment pe care unii il au (Marţi, 30 august 2016, 15:56)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

            alti nu. Poti fi sluga la americani, la rusi, la unguri, la musulmani, unde iti pofteste inima mai ales daca ai si niste beneficii personale. Ai vazut sluga care sa nu fie platita pentru serviciile aduse? Voi cat primiti?
        • -3 (9 voturi)    
          nuante (Marţi, 30 august 2016, 13:09)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          1-Faptul ca tarile astea sunt falite si mafiotice nu exclude faptul ca MD este istoriceste o provincie a Romaniei.
          2-Care Kgb in RO? Economia tarii e data 80% si moca la multinationalele VEST. Deci-care Kgb?
  • -12 (30 voturi)    
    omul e realist (Marţi, 30 august 2016, 11:32)

    Mumulea [utilizator]

    Daca intr-o fereastra de oportunitate de un sfert de secol nu s-a putut inregistra niciun progres real, ci doar regres, este evident ca nu exista nicio afinitate naturala.
    Спасибо товарищ Воронин и товарищ Илиеску.
    Слава России!
    • +4 (4 voturi)    
      ''afinitate naturala'' (Marţi, 30 august 2016, 12:30)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

      ma faci sa rad nea mumu.si nu alta da' ma vede sefu' si ma penalizeaza.asa umor mai rar gasesti,desi HN nu este o revista de umor.parerea mea e sa scrii la urzica,acolo e umor de calitate.lasa-i pe aia de la ntr sau kmkz,aia sunt praf

      raspunsul departamentului de stat a aparut mai repede decat ma asteptam.si e destul de clar sa inteleaga tot marlanu' de rand
  • -8 (32 voturi)    
    Si foarte bine face! (Marţi, 30 august 2016, 11:38)

    Martinezu [utilizator]

    Ambasadorul a spus lucrurilor pe nume si a dat dovada de diplomatie.
    Am observat in celalalt articol cat patos si cat patriotism zace prin strafundurile comentatorilor.
    E Moldova? E a noastra!
    Pai nu e chiar asa!. Din pacate Ambasadorul are perfecta dreptate. Moldova este un stat independent cu aspiratii , sper sincere, la Uniunea Europeana.
    Cu o populatie rusificata in majoritatea ei dar si cu ceteteni rusi get beget.
    Hai sa presupunem ca vointa majoritatii moldovenilor ar fi unirea cu noi. Care ar fi celelate atseptari? Sa vina americanii sa ne aperere de rusi, bineinteles.
    Sa zicem ca ar veni, si rusii ar sta cuminti si pasivi la unirea noastra.
    Ce facem in continuare? Unim doua tari , una in prag de dezastru, Romania cu una in stare de coma. E ca si cum s-ar uni Sudanul cu Etiopia.
    Ce asteptari ar putea fi? In afara de umplerea la maxim a sentimentului patriotard ce bine ar iesi din asta? Ne facem mai mari? mai multi? Devenim o forta cum aud de fiecare data????Ce forta? Avem o armata ca si inexistenta. Suntem inzestrati cu tehinica sovietica din anii 60 si cu oarece tehnica moderna occidentala din anii 80. Asta e realitatea. Moldova NU are armata deloc. In afara de cateva humveee uri si catava tunuri trase, inzestrarea e compusa din mitraliere de companie.
    Dar ce te faci ca molovenii sunt in majoritate pro rusi. Si nu vor unirea. Ii luam cu forta? Deportam?
    Si pentru ce? Aducem 4 milioane de suflete pe care le vom pierde prin migratie in urmatorii 2-3 ani.
    Si ce vom mai avea? 4 milioane de votatnti in plus pt PSD???????pai nu ajung actualii moldoveni care aleg aceiasi mafioti de 25 de ani? Mai vrem inca?
    Romania a ajuns pe ultimele locuri la toate capitolele. Nu din Europa. Din lume. Romana a ajuns coada lumii. La sport, in sistemul medical, la nivelul de trai etc etc etc ...Chiar asa de ipocriti sa fim sa mai luam niste suflete sa le umilim?
    Hai mai bine sa construim Romania si pe urma sa ajutam Moldova.
    • +3 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 30 august 2016, 11:57)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      Corect .. singurul lucru care ne lipsea e sa asimilam cateva milioane de rusi si sa le dam motive sa ne calce in picioare .. bine ca sunt ocupati cu Ukraina altfel eram la gunoi demult .. numai naivii cred ca USA se baga sa ne ajute de la capatul pamantulu i..adevarul e ca suntem carne de tun intre rusi si turci..
      Cand o sa inceapa al nspelea razboi ruso-turc o sa fim facuti pra f.. nu ca nu am merita. Suntem deja praf ..o sa ajungem praf si pulbere
    • +1 (1 vot)    
      Ce crezi ca ar trebui sa facem? (Marţi, 30 august 2016, 16:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      - Dupa cum spuni Moldova cu "o populatie rusificata in majoritatea ei dar si cu ceteteni rusi get beget" a carei limba nationala este limba romana, a caror istorie este comuna cu a noastra de vreo 2000 de ani (mai putin vreo cateva zeci). Sa-i lasam la mana rusilor din nou?
      • 0 (2 voturi)    
        .. (Marţi, 30 august 2016, 17:17)

        VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui ty

        Daca tu crezi ca majoritatea "romanilor" din R Moldova vor alipirea la Romania te inseli amarnic ..
        moldovenii sunt la fel de parsivi ca si romanii , dovada ca sunt romani pana la urma.
        Im facultate am fost coleg cu un moldovean (roman) care mi-a explicat clar ca el nu e roman ci moldovean si ca nu vorbeste romaneste ci moldoveneste. Astia nu sunt bunicii si parintii lor .. au fost crescuti in rusism si nu au nici un clinci cu romanii deci nu mai traiti din amintiri si povesti nemuritoare .. rusii au facut o treaba foarte buna in Moldova cu deportarile si rusificarea. Da , Moldova a fost locuita de romani. Acum e locuita de rusi si moldoveni si o minoritate care se mai considera romani
        • +1 (3 voturi)    
          Deci vrei sa-i lasam la mana rusilor din nou (Marţi, 30 august 2016, 20:44)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

          pentru simplul motiv ca te-ai intalnit la facultate cu un moldovean. Daca s-a bucurat atat de mult de moldovenismul sau croit de Rusia de ce a mai facut facultatea la noi?
          • -1 (3 voturi)    
            .. (Miercuri, 31 august 2016, 2:28)

            VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui ty

            Pt ca era roman si ca oricarui roman ii plac lucrurile moka.
            Te comporti ca unu care vrea sa treaca babele strada impotriva vointei lor .. daca nu vor , nu vor ..daca doar 10% din populatia Moldovei vrea la Ro de ce insisti sa-i treci strada ??
            Crezi ca daca vroia 80% nu erau deja in Ro ??
            • 0 (0 voturi)    
              Am inteles ca-ti plac lucrurile moka (Miercuri, 31 august 2016, 15:24)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

              te las cu babele si procentele tale.
        • +1 (1 vot)    
          hopa! (Miercuri, 31 august 2016, 9:12)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

          unde ati fost colegi?
    • +1 (1 vot)    
      excelenta (Miercuri, 31 august 2016, 9:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      analiza facuta de fsb si postata de la leningrad!
  • +17 (25 voturi)    
    Ceva nu-i în regulă. (Marţi, 30 august 2016, 11:40)

    asavreau [utilizator]

    Când Iliescu,Petre Roman,rușii au blocat unirea Basarabiei cu România,presa a tăcut.Acum,pentru o declarație de complezență,presa face scandal.Ce vrem?Să vină americanii să facă unirea?A fost aniversarea independenței R.Moldova.Ce a prezentat presa?Ce știu românii?Presa și politicieni români au tratat cu indiferență subiectul.Cu toate că Administrația Prezidențială au avut acțiuni,acestea au fost slab mediatizate.Sa întâmplat cala condamnarea comunismului în Parlament,chiar mai organizat,camerele Parlamentului tratând problema cu indiferență și unii din media prezintă problema de parcă nu rușii țin captivă Basarabia.Pe banii noștri unii ne mint cu nerușinare.
    • -5 (15 voturi)    
      Conventia 1990 (Marţi, 30 august 2016, 11:54)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Faptul ca MD va ramane etern un fel de "no man's land" cu economie de Uganda, intre imperii, a fost convenit in 1990 de Urss si Usa, la "caderea comunismului".
  • +21 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 30 august 2016, 11:42)

    a.nonim [utilizator]

    Intrebarea a fost gresit formulata. Este absolut clar ca SUA sustine independenta si statalitatea Republicii Moldova, nici nu are cum altfel. Intrebarea trebuia sa se refere la opinia conform careia Moldova este un stat cu istorie si identitate separata de Romania. La fel despre faptul ca Moldova este un stat multietnic si multilingvistic (in conditiile in care doar 25% dintre locutiori sunt de alta nationalitate, iar limba rusa a fost impusa cu forta ca si in tarile baltice). Ca si SUA, Romania trebuie sa respecte independenta Moldovei, dar in niciun caz nu poate fi de acord cu afirmatiile de mai sus.
    De-a lungul timpului statul medieval Moldova a avut capitala la Baia, Siret, Suceava si Iasi. Toate se afla pe teritoriul Romaniei. Deci Republica Moldova nu se poate erija in continuatoarea acelui stat. Cel mult poate imparti acest rol cu Romania.
    La unirea pricipatelor Moldova a avut de ales intre "independenta" si "neutralitate", unirea cu Muntenia sau "unirea" cu Basarabia in cadrul imperiului rus. Clasa politica de atunci a ales. Daca a fost bine sau rau, se poate vedea in modul in care s-a pastrat identitatea culturala a moldovenilor din Romania, fata de cei din Basarabia. Ne place sau nu, aceleai optiuni sunt valabile si astazi.
  • +14 (20 voturi)    
    Noi trebuie să facem mai mult, nu americanii! (Marţi, 30 august 2016, 11:51)

    PavelAnton1 [anonim]

    Părerea românilor adevărați, nu a celor spălați pe creier, este că trebuie să fim o țară unită.

    Nici reunificarea Germaniei nu a convenit unor foarte mari puteri.

    Dar a convenit germanilor.

    Așa va fi și cu România.

    În, rest, sper că ambasadorul american a avut o... deraiere.

    Altfel mă duce cu gândul la o carte:
    ”Ferește-mă, Doamne, de prieteni” by Larry Watts ...
  • +3 (19 voturi)    
    Are dreptate omul (Marţi, 30 august 2016, 11:52)

    human_nature [utilizator]

    Am fost in concediu in vara asta in grecia si am prins un autocar de moldoveni. Nici unul nu stia romaneste toti vorbeau rusa intre ei. Mersi de asa frati!
    • -2 (18 voturi)    
      Asa este (Marţi, 30 august 2016, 12:24)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Noi cei din Mun. Iasi in 1990 am fost primii care ne am lovit de valul de cetateni din MD. Si , regret c-o spun, ne am cam lamurit...........
      • +2 (4 voturi)    
        Voi cei din Mun. Iasi ati fost toti? (Marţi, 30 august 2016, 16:25)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Interesant ca toate evenimentele importante de care iti amintesti s-au intamplat in 1990
    • +3 (3 voturi)    
      Am zis că nu voi scrie vreun comentariu, dar (Marţi, 30 august 2016, 18:23)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      nu mă pot abține.
      V-aș sugera să vă gândiți la românii care au plecat la muncă în alte țări. Ați observat că foarte mulți dintre ei, după maxim un an, au început să uite a grăi românește?
      Mai mult, acolo în țările alea, între ei, nu prea vorbesc românește din diverse motive obiective ori subiective.
      Rețineți că au făcut cel puțin 8 ani de școală în limba română,i că, până au plecat din țară, au vorbit în limba română , au citit presa în limba română, au vizionat programele tv în aceeași limbă.
      Și-acum vă rog să comparați aceasta situație cu aceea din Moldova.Școală, presă, magazine, locuri de muncă, aproape toate cu limba lui Tolstoi la pachet.
      În al doilea rând, poate că în acel autocar erau ruși din Republica Moldova și vorbeau în limba lor maternă, așa cum fac maghiarii din România.
      S-auzim de bine.
  • +3 (5 voturi)    
    geopolitica (Marţi, 30 august 2016, 11:53)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...dvs nu vedeti ca s-a schimbat situatia?
  • -4 (12 voturi)    
    Moldova sau Republica Moldova ? (Marţi, 30 august 2016, 12:00)

    Koczka [utilizator]

    In interviul sau dl. ambasador al SUA la Chisinau a folosit mereu termenul de Moldova , n-am auzit 'Republic of'.
    De aici sa intelegem ca SUA doreste dezintegrarea Romaniei, implicit alipirea Moldovei ca regiune istorica din Romania la Republica Moldova ?
    Poate era mai bine pentru toata lumea sa ni se explice de la inceput ce doreste 'Uncle Sam' cu noi.
    • -9 (11 voturi)    
      Pai e limpede (Marţi, 30 august 2016, 12:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Cine poate dori altceva pentru o tara corupta si jefuita de mafia securista, cum e ROmania, decit sa dispara de pe harta? O TARA RECUNOSCUTA DOAR PRIN HOTII EI, din care 25% din populatia a emigrat, scarbita si satuna sa fie furata zi de zi.
      • +4 (6 voturi)    
        Mafia securista a fost creata de KGB (Marţi, 30 august 2016, 13:00)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Vom scapa in 5-7 ani de mafia securista dar Federatia Rusa nu va scapa niciodata de KGB.

        Cati rusi au fugit din Rusia?
        Cate razboaie ati dus cu locuitorii federatiei voastre?
        Cat a fost jefuita Rusia?
        Avem acelasi nivel de trai ca si Fed Rusa. La ce va ajuta armele?
        Cred ca Federatia Rusa va disparea in coruptie, mizerie si abulie.
        Chinezii sunt cu ochii_pe_voi. La cel mai mic razboi o sa va ia Siberia, cu care oricum nu faceti nimic. Ce-ati facut cu Crimeeia? Saracie lucie!

        Si alte tari au avut scurgeri masive de populatie in urma unor cataclisme sociale; Grecia, Italia, Germania.
    • +1 (1 vot)    
      americanii si nuantele (Marţi, 30 august 2016, 13:46)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      La "Republica Moldova" ei zic "Moldova". La provincia tarii din dreapta Prutului, ei zic "Moldavia".
      • 0 (0 voturi)    
        "la" (Miercuri, 31 august 2016, 9:19)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        romaneste,nu prea se potriveste!
  • +11 (21 voturi)    
    lasati vrajeala mbah rusnacilor (Marţi, 30 august 2016, 12:00)

    gear six [utilizator]

    MOLDOVA a fost intotdeauna pamint romanesc si ramine pamint romanesc.
    In veacul vecilor, amin.

    Puteti sa va dati cu fundul de pamint cat vreti, tot cu Romania o sa ajunga mai devreme sau mai tarziu.

    Hai , valea catre Dnepr si Volga si nu va uitati inapoi!
    • -5 (5 voturi)    
      Nu toti sunt rusi! (Marţi, 30 august 2016, 13:12)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      unii sunt romani dar mai si gandesc. Spre deosebire de multi " patrioti".
      Unii amintesc de Germania.
      Ce uita e ca noi romanii facem lucrul romanesc. Spre deosebire de lucrul nemtesc, la noi esee deja ruina odata ce l-am facut. Priveste in jurul tau.!
      Si romanii de peste Prut nu cred ca sunt diferiti. Dimpotriva. Ei mai vorbesc si ruseste.O sa ii vezi pe toti prin Italia si Spania.
      Iar " afaceristii de aici, se vor imbulzi sa " privatizeze " repede cramele si padurile ce or mai fi rama intregi prin Moldova.
      Gresesc?
  • -3 (11 voturi)    
    Pai sa mergem mai departe... (Marţi, 30 august 2016, 12:08)

    Texi [utilizator]

    ...pe fir: de la Departamentul de Stat la Ambasada SUA in Bucuresti, de aici la Ambasada SUA din Chisinau si pentru raspunsul final probabil ca americanii din Chisinau ne vor da o adresa din Moscova (le stie Pettit). O sa ne spuna Lavrov... ce a stabilit el cu Kerry.
    Pentru imaginea de ansamblu, 3 dintre dintre cele 4 districte militare ale Rusiei (vreo 2/3 din suprafata tarii) sunt de 5 zile in aplicatie. Crimeea e plina de trupe... Cred ca americanii incep sa puna frina, iar noi suntem "placutele", din care va iesi fum...
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa-i sa-si cheltuie resursele (Marţi, 30 august 2016, 13:18)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Texi

      Asa a facut si Presedintele Ronald Reagan. I-a alergat pe rusnaci pana au crapat. In 5-7 ani Federatia lui Peste e terminata, epuizata, gata de inhatat de chinezi.
      Oricum nu mai au access la tehnologie moderna.
  • 0 (14 voturi)    
    dublu standard si status quo (Marţi, 30 august 2016, 12:09)

    gnd [utilizator]

    Motivul pentru care USA nu sprijina unirea Moldovei cu Romania este unul geostrategic si nu altceva.
    Nu poti sa spui in acelasi timp ca nu e ok ca Rusia sa-si ia Crimea dar sa sustii unirea Moldovei cu Romania, americanii sunt constienti ca nu pot aplica dublu standard. Daca ar sustine asa ceva ar fi multe alte locuri si tari care ar vrea o schimbare de granite lucru care poate genera multe probleme si poate da peste cap toata pacea creata dupa WWII, si mai ales poate extinde influenta rusa in estul europei lucru f periculos. Rational are sens, doar ca pentru noi este un subiect emotional...
    Partea proasta e ca daca Moldova se uneste cu Romania, si Transnistria se uneste cu Rusia, eventual si cu alte bucati din Odessa si uite asa ne trezim vecini cu Rusia la granite...
  • -1 (11 voturi)    
    Dupa fata pe care o are,... (Marţi, 30 august 2016, 12:16)

    gigiN [utilizator]

    ...nu cred ca are rost sa comentam ceea ce ii iese pe gura !!!
  • +2 (10 voturi)    
    Domnilor troli rusi (Marţi, 30 august 2016, 12:40)

    ciprian_ [utilizator]

    Decat sa utilizati forumul hotnews ca sa comunicati intre voi, mai bine folositi facebook, skype, outlook sau messengerul vostru intern.

    Va multumim!
  • +3 (11 voturi)    
    Americanii au fost consistenti in ultimii 96 de an (Marţi, 30 august 2016, 12:42)

    SkyDan [utilizator]

    SUA nu a ratificat tratatul de unire a Basarabiei cu Regatul Romaniei in 1920. Cu toate ca eram uniti de 2 ani si jumatate nu au fost de acord.
    Atunci ca si acum isi urmaresc interesul strategic in zona. Macar sunt consistenti nu azi cu nemtii maine cu rusii.

    Cred ca nu depinde decat de noi ca sa ne refacem tara. Republica Moldova are nevoie de Romania ca de mama. Dar:
    1. O dezvoltare economica fenomenala in competitie feroce cu vestul -7-10% pe an crestere.
    2. Curatarea tarii de talhari si escroci.
    3. Instructia si cultura duse in cel mai indepartat catun.

    Fratii nostrii basarabeni si bucovineni au fost schingiuti infiorator 50 de ani. Frica de rusi e in sistemul lor genetic. Cred ca e datoria fiecaruia dintre noi sa convingem sa ne purtam la nivel si sa ne iubim fratii.

    Cum am reusit sa integram 1.5 milioane de unguri putem integra 1 milion de rusi. Vor ajunge sa ne iubeasca si sa-i iubim. Sunt oameni ca si noi si au aceleasi nevoi fundamental umane. Problema este ca nivelul nostru sa fie cat mai ridicat. Nu se pot uni cu niste hoti, mincinosi, prosti, escroci, badarani, grobieni. Dar te poti uni cu inteligenti, culti,rafinati, eleganti, curati, disciplinati, creativi, umani, bine-voitori, primitori.

    Romania ca un miracol economic e solutia. Nu diplomatia, nu gargara, nu emotiile ci orase super civiliazte si moderne, oameni eficienti si inteligenti.

    Tu ce faci azi pentru intregirea Romaniei?
    • -4 (6 voturi)    
      Si cei dincoace (Marţi, 30 august 2016, 12:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      "Fratii nostrii basarabeni si bucovineni au fost schingiuti infiorator 50 de ani."
      Si noi cei de aici intre 1944 si 1958 am fost torturati de ocupatia lui Ivan si guvernul asta pro-american nu a facut vreun monument pt. acele victime (se pare ca 500.000 morti, direct sau indirect).
    • +4 (4 voturi)    
      "Consistent" (sic!) cu ce anume?! (Marţi, 30 august 2016, 12:49)

      Sufleu [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Asta e pozitia SUA, care nu a fost negata formal de Senat nici pana astazi:

      “On June 28, 1991, the US Senate voted a resolution sponsored by Senators Jesse Helmes (R-NC) and Larry Pressler (R-SD), members of the US Senate Committee on Foreign Relations, which recommended the US Government to:
      1. support the right to self-determination of the people of Moldova and Northern Bukovina, occupied by the Soviets, and to draft a decision to this end;
      2. support the future efforts of the Government of Moldova to negotiate, if it desires so, a peaceful reunification of Moldova and northern Bukovina with Romania, as established in the Treaty of Paris (1920), respecting the existing norms of international low and principle 1 of the Helsinki Act”.

      In the clauses of this Senate resolution it has been stated among other things that “(…) The armed forces of the Soviet Union invaded the Kingdom of Romania and occupied Eastern Moldova, Norther Bukovina and Hertsa Region. (…) The annexation was prepared beforehand in a Secret Agreement to a Non-Aggression Treaty signed by the Governments of the Soviet Union and the German Reich on August 23, 1939. (…) Between 1940 and 1953 hundreds of thousand of Romanian from Moldova and Northern Bukovina were deported by the USSR to Central Asia and Siberia (…)”
      • -2 (2 voturi)    
        Si nici nu va fii negata Positia SUA -US-SENATE ! (Marţi, 30 august 2016, 13:37)

        JohnAnticoruption [anonim] i-a raspuns lui Sufleu

        Si nici nu va fii negata Positia SUA -US-SENATE in PRIVINTA -MOLDOVEI-Romania si UNIREA !

        Doar momentul PERFECT de a face UNIREA este la ORA actuala imperfect din multiple motive dublu interne si triplu externe de fapt cunoscute .
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate, dar nu si cu prima fraza (Marţi, 30 august 2016, 13:51)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      SUA au asteptat sa se semneze tratatul de la Paris, prin acel act , au recunoscut unirea Romaniei cu Basarabia,Bucovina si Transilvania. Vezi si observatia lui Sufleu cu privire la declaratia Senatului SUA. Ca aliat al SUA, poate cel mai sigur in acest moment din Estul Europei, cred ca interesul american este ca Romania sa se uneasca cu Moldova, ceea ce ar face ca aceasta din urma sa fie scoasa definitiv din sfera rusilor. Asta daca nu castiga Trump alegerile si imparte Europa din nou cu Rusia. In acest caz, mai mult ca sigur vom ajunge din nou in sefra de influenta a "prietenului" de la est. Exista o propaganda puternica in acest scop pe internet si in mass media. Din pacate interesul rusilor coincide cu cel al mogulilor si politicienilor corupti. Iata se coace de un partid nou, PRU. Daca populatia nu este atenta s-a dus cu putina libertate pe care o mai avem. Automat si economia se va duce la vale, desi a avut o crestere vizibila dupa aderarea la UE.
  • +6 (8 voturi)    
    Acest individ (Marţi, 30 august 2016, 12:44)

    andreeaandreea [utilizator]

    trebuie sa plece. Nu are ce cauta pe pamant romanesc. Sa-l detaseze la Moscova sau Juba.
  • +4 (8 voturi)    
    Mai nea Pettit,esti prea mic pentru o (Marţi, 30 august 2016, 12:53)

    xrogo [utilizator]

    politica asa de mare,mars acasa !
    • -2 (4 voturi)    
      Doar el? (Marţi, 30 august 2016, 14:58)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sau te referi si la US? Sau te faci ca nu pricepi ca prin gura lui vorbeste insasi US? Stiu, pentru unii e greu de acceptat, dar poate veti realiza in sfarsit ca le pasa de noi fix cat le pasa si rusilor. Doua imperii se razboiesc deasupra capetelor noastre, iar noi suntem atat de prosti incat sa credem ca unul ne iubeste sincer, ca o sa ne apere etc. si suntem gata sa-i facem jocurile fara sa ne pese mai intai de interesele noastre.
  • -4 (10 voturi)    
    Acord SUA - Rusia (Marţi, 30 august 2016, 13:22)

    batmanss [utilizator]

    Americanii nu sprijină unirea Republicii Moldova cu România si vor primi ceva la schimb din partea rusilor.
    • -4 (8 voturi)    
      Au primit deja ceva (Marţi, 30 august 2016, 13:29)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Au primit deja ceva in 1990- verde de la Moscova pt. reunificarea Germaniilor. Ca atunci s a decis ca Md sa ramana un no man's land intre imperii.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce primesc Americanii oare UCRAINA -Krim ??? (Marţi, 30 august 2016, 13:41)

      JohnAnticoruption [anonim] i-a raspuns lui batmanss

      Ce primesc Americanii de la Rusi daca nu sprijina UNIREA ?

      UCRAINA-KRIM-GEORGIA-IRAN-SYRIA-LYBIA si poate si Mongolia alaturi de doua BOMBE nucleare livrate NORD COREANILOR -- NU ???
  • +5 (5 voturi)    
    ce m-a deranjat (Marţi, 30 august 2016, 14:04)

    freestyle [utilizator]

    din declaratia ambasadorului:

    "Alaturarea Romaniei de exemplu, ca o cale de a intra in UE sau pentru orice alt motiv, nu este o alegere practica si nu este o alegere care va face lucrurile mai bune aici in Moldova".

    adica de ce nu e bine ca o tara membra UE sustine o alta tara si o promoveaza pentru aderare? ce treaba are SUA cu UE si aderarea Moldovei? daca era vorba de NATO intelegeam situatia, dar asa...

    restul e clar linia politica a SUA in legatura cu Moldova si Romania. cine nu a observat acest lucru este un naiv.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 30 august 2016, 14:28)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      de cand "America" hotaraste soarta UE...Bruxelles-ul e in masura sa spuna Da ori BA.
      Si , atata timp cat Moldova e sustinuta de UE nu vad de ce ii intereseaza pe americani.
      Nu le convine, sa isi inchida sandramaua si sa plece...nici Romania nu a avut ambasador american multa vreme si n-a murit nimeni din asta.
  • 0 (4 voturi)    
    Singura solutie (Marţi, 30 august 2016, 14:42)

    takada [utilizator]

    Unica solutie este Politica Faptului Implinit,ca in 27 Martie 1918.

    Sansa noastra este cand cad marile imperii din jurul nostru.In 1990 a fost pierduta o sansa cand a picat dupa putin timp Urss.
    Dar gasca Kaghebista de la Bucuresti nu a vrut,sa nu-i supere pe rusi.

    In 1918 am avut mare noroc ca au picat Imperiul tarist si Austro-ungar.
    Am avut mare noroc si cu o mare regina pe care am avut-o in anii aia: Regina Maria,nepoata reginei Victoria a Imperiului britanic.

    Acum conteaza doar farimitarea Europei si islamizarea ei,lipsirea ei de educatie si de credinta.
    Neo-marxismul si popoarele migratoare vor distruge Europa,cu ajutorul liderilor socialisti (pardon "social-democrati").
  • -1 (5 voturi)    
    RM (Marţi, 30 august 2016, 16:31)

    CipCC [utilizator]

    Mai lasati prostiile.
    Omul stie ce spune, in contextul politic actual nu este prea inteligent sa te gandesti la o unire agitand mai mult apele.
    Pana la urma ce conteaza ce a spus, in cativa ani se poate suci.
    Acum nu e momentul, cu siguranta.
    Pe langa asta cel mai mare impediment ptr. unirea celor 2 state sunt cetatenii RM ptr. ca nu stiu cat la suta sustin unirea, iar daca o fac o fac doar din iteres economic.

    Momentul este atunci cand se poate negocia pe aceasta tema.
    Cam ce-ai vrea tu, ca nu inteleg, razboi?
    Sa spunem ca ne apara NATO, prin absurd.

    Dar totusi nu ti se pare cam egoist sa antrenezi tu 20 de state intr-un razboi ptr. o cauza de-a ta?

    Nu ti se pare absurd sa merg eu acum ca soldat roman undeva prin Turcia ptr. ca vor ei nu stiu ce teritoriu de la vecini.

    In concluzie NATO este o alinta ptr. apararea terioriilor actuale si nu ptr. schimbarea lor.
  • -3 (3 voturi)    
    RM (Marţi, 30 august 2016, 17:03)

    CipCC [utilizator]

    Si inca o chestie,
    Puneti-va in locul oricarui stat din NATO.
    Inchipuiti-va ca Estonia vrea unire cu un alt stat din fosta URSS.
    Tu ca roman ce-ai spune, da uniti-va, indiferent daca vrea Rusia sau nu ca sunteti in NATO si va aparam noi.
    Eu sincer nu vreau ca Romania sa-si trimita soldatii sa moara ptr. cauza nimanui. Da, atat timp cat e atacat un membru inteleg, dar ca vrea nu stiu ce modificare de granita, nu mi se pare ok
    Eu inteleg SUA la faza asta. Toti care sar de cu... in sus ar trebui sa se mai gandesca putin.
    Asa a fost intotdeauna cel puternic il mananca pe cel slab iar acum daca te crezi tare ca esti in NATO gresesti si esti egoist daca antrenezi alte state in cauza ta.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 30 august 2016, 18:19)

    dragos234 [utilizator]

    Asta e pozitia oficiala a SUA. E cat se poate de clar. Si se pare ca suntem luati de prosti.
    Trebuie sa ne vedem de treaba si sa luptam in continuare pt Unire. Americanii nu o vor face in locul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    demitere (Marţi, 30 august 2016, 22:09)

    CricCricus [anonim]

    Petitia de demitere cere 100.000 de semnaturi. Va rog adresati
    https://petitions.whitehouse.gov//petition/recall-us-ambassador-republic-moldova-mr-james-pettit
  • 0 (0 voturi)    
    moldova si pseudo moldovenii RM (Marţi, 30 august 2016, 22:18)

    CricCricus [anonim]

    Ar trebui ca cei care sunt in RM si-si spun moldoveni ca neromani sa precizeze ca ei cred asta numai in numele acelor moldoveni rusificati din estul Moldovei intregi, ca ei nu reprezinta decat o treime din moldovenii tarii si uzurpa numele de moldovean adevarat, asa cum si tiganii uzurpa numele de rom. Sa-si spuna ruso-moldoveni, slavo-moldoveni dar nu pur si simplu moldoveni, ca nu sunt asa ceva si ii tradeaza pe moldovenii de care s-au departit. Nici basarabeni nu pot fi numiti, ca sunt destui basarabeni in Romania care s-au refugiat la razboi si care stiu bine ca sunt romani.
  • 0 (0 voturi)    
    declaratia ambasadorului (Miercuri, 31 august 2016, 15:13)

    egroeg5 [utilizator]

    nu va mai agitati atata! uitati-va bine la fata luil si veti intelege ca mai mult nu poate