Gabriel Oprea a ramas definitiv fara titlul de doctor

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 14:13 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Gabriel Oprea a ramas definitiv fara titlul de doctor, a decis consiliul general al CNATDCU, care a respins contestatia depusa de fostul ministru de interne la decizia de plagiat, transmite Digi 24.

Dupa hotararea luata acum de Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) mai ramane doar ca ministrul educatiei sa semneze un ordin pentru ca lui Oprea sa i se retraga titlul de doctor.

Consiliului General al CNADTCU a respins, prin vot electronic, contestatia formulata de fostul ministru de Interne, a declarat, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei, Mirabela Amarandei. 

Astfel, se mentine decizia initiala a Consiliului - cea de plagiat - in cazul tezei de doctorat a fostului vicepremier.

CNATDCU a stabilit, in 1 august, cu unanimitate de voturi, ca Oprea a plagiat in lucrarea de doctorat sustinuta in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti si a propus retragerea titlului de doctor acordat fostului vicepremier. 

Acesta a contestat hotararea pe 17 august.

Fostul vicepremier a anuntat pe 1 august ca daca i se va respinge contestatia va cere Justitiei sa faca lumina, fiind convins ca instanta ii va da dreptate.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
6486 vizualizari
  • +40 (40 voturi)    
    Ar fi fost o stire daca... (Luni, 29 august 2016, 14:17)

    Johanis [utilizator]

    articolul suna "Gabriel Oprea a obtinut titlul de doctor".
    Senzationalul s-a petrecut cand acest analfabet a obtinut acest titlu. Retragerea acestei distinctii tine de normalitate.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu (Luni, 29 august 2016, 15:16)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      in Romania indreptarea plagiatului (furt intelectual) este deocamdata o stire, la fel cum au fost arestarile si condammnarile pentru coruptie acum cativa ani.
  • +28 (28 voturi)    
    asteptam si ziua in care va ramane fara libertate (Luni, 29 august 2016, 14:18)

    qwerasdf [utilizator]

    sa joace o tabla cu tariceanu la parnaie
    • +6 (6 voturi)    
      Poate sa joace si singur (Luni, 29 august 2016, 15:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      si fara zaruri.
  • +39 (39 voturi)    
    Ce se întâmplă cu doctorii fabricați de Oprea? (Luni, 29 august 2016, 14:26)

    asavreau [utilizator]

    Poate cineva care nu are doctoratul să fie profesor universitar și conducător de doctorate?Banii încasați nu ar trebui restituiți?
    • +10 (10 voturi)    
      Pai (Luni, 29 august 2016, 15:17)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      presupunand buna credinta a celor indrumati de acest impostor (buna gluma, parca nu stim cu cine avem deaface), sa se adreseze instantei, sa-i ceara despagubiri jegului.
    • +5 (5 voturi)    
      O intrebare buna... (Luni, 29 august 2016, 15:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Tehnic tine de universitate, cercetarea facuta sub indrumator nu are neaparat legatura cu acesta si competentele lui. Iar asta presupune o analiza a lucrarilor, pentru depistarea plagiatului, deoarece valoarea stiintifica nu este un barem, mai ales la facultatiile pur filozofice :)))))).
      Daca nu o face, sau o face prost, vine media "cea rea si inculta" din nou si arata cat de prosti sunt cei din universitate de nu sunt in stare, doftori in drept fiind sa vada un copi peist.
  • +18 (18 voturi)    
    foarte bine pana aici (Luni, 29 august 2016, 14:28)

    korkodell [utilizator]

    dottore, gen. gropea....
    mai departe, la toba si ceilalti.
  • -1 (19 voturi)    
    ups! (Luni, 29 august 2016, 14:31)

    Mazeta [utilizator]

    Doctoranzii lui Oprea tremură că le vor fi retrase și lor titlurile. Cu excepția generalului Coldea, af cors.
  • +17 (19 voturi)    
    Si "doctoranzii"? (Luni, 29 august 2016, 14:35)

    Adri70 [utilizator]

    Pe cale de consecinta, toti smecherii indrumati de acest hot ar trebui sa-si piarda titlul de doctor!
  • +18 (20 voturi)    
    o sa vedeti voi! (Luni, 29 august 2016, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    doctorii tineri pleaca si la astia care raman le luam titlu... vom ramane fara doctori maica !
  • +12 (12 voturi)    
    Sa faca din nou doctoratul (Luni, 29 august 2016, 14:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unul pe bune. De data asta, speram sa-l faca de dupa gratii, asa cum ar merita acest Branzovenescu al politicii actual românești.
  • +13 (13 voturi)    
    reparatie necesara (Luni, 29 august 2016, 14:44)

    mos ion roata [utilizator]

    Era o rusine pentru intelectualitatea romana.Din pacate mai sunt necesare multe reparatii!
    • +9 (9 voturi)    
      Intelectualitatea asta... (Luni, 29 august 2016, 15:28)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      e greu de gasit la noi, jumatate, ce mai 95% din profesorii universitari sunt impostori pe functie, pusi de parinti, partid sau pe valuta, ce dau examene pe bani si servicii, se citeaza reciproc fara sens si se lauda si isi ofera premii intre ei.
      Daca e careva intelectual cu adevarat, pleaca din mediul academic, doar la 95 % nu te poti opune, vei fi integrat sau ejectat.
  • +14 (14 voturi)    
    Pacat! (Luni, 29 august 2016, 14:46)

    floyd [utilizator]

    Mare pierdere.Nu știu ce-o sa ne facem de aici înainte...
    Aștept știrea în care aflu ca a rămas și fără libertate
    • +6 (6 voturi)    
      Da, mare pacat, (Luni, 29 august 2016, 15:27)

      nickart [utilizator] i-a raspuns lui floyd

      dupa ce tara ramane fara medici, acuma ramane si fara doctorii, mare pacat.
  • +19 (19 voturi)    
    Tupeu de borfas (Luni, 29 august 2016, 14:47)

    transalpinarum [utilizator]

    Nu pot sa nu-mi reamintesc cu cat tupeu anutza Oprea ca face contestatzie. Un plagiator ordinar fara urma de bun simtz. Sper sa fie terminat politic, daca-l vad in parlament sau la butoane chiar ca ne meritam soarta...
  • +13 (13 voturi)    
    Daca-l pierdem si pe doftorul imteresului national (Luni, 29 august 2016, 14:57)

    Plagarus [utilizator]

    ......RO-i pe dric !
  • +15 (17 voturi)    
    Se poate! (Luni, 29 august 2016, 15:04)

    Daniels22026 [utilizator]

    Lupta impotriva plagiatorilor s-a declansat admirabil. Iata ca SE POATE! Zeci de mii de plagiatori au inima cat un purice. Ei stiu ce ii asteapta.

    Tuturor plagiatorilor, ca si tuturor condamnatilor in general, trebuie sa li se interzica total drepturile electorale pentru 10 ani dupa terminarea pedepsei legale. Si asta trebuie mentionat intr-o lege simpla, cu cateva articole. Ca sa nu mai trebuiasca sa-si aminteasca judecatorii despre interzicerea drepturilor electorale ale infractorilor.

    Cat mai toleram ca infractorii sa aiba drepturi electorale egale cu restul cetatenilor?!
    • -2 (4 voturi)    
      Well .. din pacate legea nu se aplica retroactiv (Luni, 29 august 2016, 15:24)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Well .. din pacate legea nu se aplica retroactiv.

      O lege noua va aplicata doar plagiatorilor care au plagiat doar dupa data intrarii in vigoare a respectivei legi.

      Oprea si gashka lui sunt "imbatranitzi in rele" - precum zicea dl. Ion Creanga, insa sunti imuni la legile noi, ei comitzand faptele mai demult.

      Frumos ar fi sa le fie aplicate legile de pe vremea lui Ceausescu, sa-i zgaltzaie nitel pe la Periprava frigul toamnei tarzii la adunat de stuf in balta ...

      Acum urmeaza procedura pentru imputarea foloselor necuvenite din titlul academic si leafa de general este mare mare ... si drepturile de la pensie ...

      Mai ramane indemnizatia de membru al Guvernului - pe care nu cred ca i-o imputa, deoarece ar crea precedentul sa o impute la toti membrii guvernelor din din ultimii 70 de ani si este cam greu sa ii mai iei banii tov Gheorghe Gheorghiu Dej.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +5 (5 voturi)    
    Multi inainte!!!! (Luni, 29 august 2016, 15:31)

    Lok [utilizator]

    ..
  • +6 (6 voturi)    
    plagiat (Luni, 29 august 2016, 15:32)

    Ilidia [utilizator]

    Din pacate plagiatul care este furt, chiar daca zis intelectual, nu se pedepseste cu inchisoare, fie chiar cu suspendare. Si, de multe ori nici, cu anularea drepturilor obtinute in baza acestui furt.
    Trebuie sa ai tupeu si obraz de toval ca sa "ameninti" cu darea in judecata a celor care te-au dovedit hot.
  • -1 (7 voturi)    
    Va ataca decizia in instanta ca Ponta (Luni, 29 august 2016, 15:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si va conta in final cine va avea avocat cu papagal mai mare si nu etica sau corectitudinea.
    • +4 (4 voturi)    
      O instanță va legaliza furtul? (Luni, 29 august 2016, 16:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Nu cred.Oricât de "obligați" ar fi niște judecători nu își vor asuma legalizarea unei hoții cu impact mare la opinia publică,cu toate că media a început să facă ciocul mic.Au și ei plagiatorii ei,doctori de te crucești pe unde și de cine sunt făcuți.
      • +1 (1 vot)    
        O instanta impartiala (Luni, 29 august 2016, 18:16)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Va decide cum si tu si eu suntem convinsi - adica de furt.

        Dar hai sa vedem cum e realitatea in precedentul Ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    Astia pot face un club (Luni, 29 august 2016, 15:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    sau un partid, Hoprea si cu Phonta, Partidul Dofttorilor Fara Frontiere.
  • +6 (6 voturi)    
    Doctoratul ... (Luni, 29 august 2016, 16:26)

    Celbland [utilizator]

    ... este un titlu academic, pe care nesimțiți precum Oprea, Ponta și mulți alții l-au confundat cu o simplă hârtie. Oamenii ăștia n-au fost niciodată doctori, doar impostori cu titluri false.

    Ar trebui să-i retragă și gradul de general, luat tot prin șmecherii și falsuri.
  • +7 (7 voturi)    
    Ia nastere oare "Fratia Felcerilor in Drept" ? (Luni, 29 august 2016, 17:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Ponta... Oprea... Urmeaza Toba...Apoi cine vine la rand?

    PS. Haideti, haideti, baieti ! Mai cu curaj ! Ati vazut ca nu moare nimeni! Poate un pic de parnaie, atat !
  • +3 (3 voturi)    
    s-ar putea (Luni, 29 august 2016, 17:14)

    Stapanu [utilizator]

    sa aiba sanse cu justitia, daca speta-i ajunge pe mana sotilor costiniu sau echivalentilor
  • +3 (3 voturi)    
    Gabriel OPREA=Generalul HOT ! (Luni, 29 august 2016, 19:04)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Cand urmeaza excluderea din Baroul Bucurest a lui VICTOR Plagiator Ponta ???
  • +2 (2 voturi)    
    Daaa (Marţi, 30 august 2016, 0:09)

    FlaviusRotaru1 [anonim]

    Cica asa-i la noi: ni se retrage titlul de doctor,dar nu dam niciun ban indarat. Furtul e furt!