Alexandru Noaptes, fost sef CFR Calatori si caruia Inalta Curte i-a confiscat 1,4 mil euro, numit director adjunct la Administratia Domeniului Public a Sectorului 1

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 august 2016, 15:45 Actualitate | Esenţial

Alexandru Noaptes
Foto: Agerpres
Fostul director al CFR Calatori, Alexandru Noaptes, caruia in decembrie 2014 instanta suprema i-a confiscat 1,4 milioane de euro, bani pe care nu i-a putut justifica, a fost numit acum cateva saptamani director adjunct peste spatiile verzi din Sectorul 1 al Capitalei, informeaza Digi24.ro.

Decizia a fost luata de edilul Daniel Tudorache, dupa ce a demis fosta conducere a ADP, noteaza sursa citata.

Fostul sef al CFR Calatori va gestiona un buget de peste 80 de milioane de euro anual.

Pe site-ul Administratiei Domeniului Public al Sectorului 1, Alexandru Noaptes este trecut ca director-adjunct, iar director general este Marian Marinescu, proaspat numit si el.  

Noul sef al ADP Sector 1 a declarat in pentru Digi24 ca va modifica organigrama institutiei, astfel incat Alexandru Noaptes sa aiba in subordine toate directiile importante.

Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis definitiv in decembrie 2014confiscarea sumei de 6,3 milioane de lei (1,4 milioane euro), reprezentand averea nejustificata a fostului director CFR Calatori Alexandru Noaptes. 

Curtea Suprema a respins recursul declarat de Noaptes in urma deciziei Curtii de Apel Bucuresti din mai 2013. 

Decizia de confiscare vine in urma unei anchete a Agentiei Nationale de Integritate care a constatat in 2011 ca Noaptes nu poate justifica o mare parte din averea sa. 

In august 2010, procurorii DNA l-au trimis in judecata pe Alexandru Noaptes, impreuna cu doi fosti colaboratori apropiati - fostul director adjunct la SNTF CFR Calatori Nacu Vanghele si fostul director tractiune la SNTF CFR Calatori Nicolae Iosub - pentru o frauda de 700.000 de euro.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8950 vizualizari
  • +51 (53 voturi)    
    No Comment... Bravo dom' Primar (Joi, 25 august 2016, 15:49)

    titirica [utilizator]

    Cat mai merge spaga zilele astea la Sector 1?
    • +26 (26 voturi)    
      Ce spaga? (Joi, 25 august 2016, 17:18)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Indeplineste cerintele postului: are experienta in furtul banilor publici...nu mai e nevoie de spaga, se aplica comisionul standard.
      • +13 (13 voturi)    
        corect - om de mare valoare ! (Joi, 25 august 2016, 19:25)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        trebuia neaparat recuperat !
        are deja experienta in lupta cu dusmanii DNA si ANI, nu mai are trac de incepator cand spune suma sau incaseaza etc

        daca isi trimitea CV-ul adevarat la orice companie din Europa nu-l primeau nici sa dirijeze masinile in parcare - la noi l-au pus sef peste 80 mEU/an !!!

        Calduroase felicitari pentru toti cetatenii Sect 1 care l-au votat pe Don Tudorache si mai ales pentru cei carora le-a fost lene sa mearga la vot !
        Asa sa porc-cedati si in Decembrie si il vom avea pe Nastase Prim-Ministru iar !
        • +10 (10 voturi)    
          inca ceva ! (Joi, 25 august 2016, 20:09)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

          in linkul din articol aflam ca a cheltuit (a "spart") 72.500 USD in 2009 la New York, in 3 zile in magazine de lux !
          tare nu ?
          INS spune ca pensia medie in Romania este de 894 Ron (~220 USD) - asta inseamna ca omul a mancat la shopping vreo 330 de pensii medii - adica ce ia pensionarul roman mediu in vreo 27 de ani !

          inca odata "calduroase felicitari", in special pensionarilor din Sect.1 care l-au votat ..
  • +39 (41 voturi)    
    pai sa incepem (Joi, 25 august 2016, 15:54)

    levierul [utilizator]

    daca asa voteaza poooporul, nu vad care e problema.
    Ar trebui sa ii punem in functii cat mai mari pe cei care nu pot justifica mai mult. Astfel, Adrian Nastase n-ar mai fi avut nevoie sa se nepoteasca de Tamara....
    • +1 (1 vot)    
      La o companie privata esti dat afara ! (Vineri, 26 august 2016, 9:39)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      De ce este normal, ca acest individ sa aibe voie sa fie functionar public dupa antecedentele infractionale?

      Oare RH-ul institutiei nu are responsabilitati?

      Oare un ministru nu poate da un ordin de revocare?

      Oare suntem ca o turma de oi care doar trebuie sa plateasca impozite sa aibe de fura acest mafiot administrativ?
  • +37 (39 voturi)    
    Incredibil (Joi, 25 august 2016, 15:54)

    cartofil [utilizator]

    Asta se pare ca a furat de a rupt, dar n-a vrut nimeni sa-l dovedeasca- la fel ca Dumitru de la Romsilva, capuse a regiilor de stat. Cine naiba poate sa-l puna sa administreze 80 milioane de E? Nu este clar pentru toti ca un 10-15% din bani tot isi baga in buzunare???? Sau PSD este disperat inainte de alegeri si trimite la inaintare niste kamikaze, sa faca rost de bani pentru galeti.
  • +25 (25 voturi)    
    Firesc (Joi, 25 august 2016, 15:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu trebuie omul sa recupereze banii? In Bucurestiul rosu, orice e posibil. E doar un timit inceput, cu MAFIOTA SECURISTA primar general
  • +21 (21 voturi)    
    Partid de hoți. (Joi, 25 august 2016, 15:59)

    asavreau [utilizator]

    Să mai spună cineva că PSD nu-i partid de hoți.De aceia vor la putere.Să fure.
  • +20 (20 voturi)    
    Cetatenii iar iau țeapa! (Joi, 25 august 2016, 15:59)

    Alfabetix [utilizator]

    Cum pot sa puna un asemenea sperțar dovedit in administratia orasului?!
    Lupul paznic la oi!
  • +20 (22 voturi)    
    Incetati hartuirea ! (Joi, 25 august 2016, 16:07)

    math_2 [utilizator]

    Lasati oamenii competenti de la noi de la pesedeu sa lucreze pentru popor. Jos procurorii care imediat ce strangem si noi 10 milioane de euroi, vin peste noi cu tot felul de inscenari.
    Avand in vedere experienta si studiile noastre inaintate ar trebui sa avem imunitate. Si liniste, Pentru binele pensionarilor care voteaza in cunostinta de cauza.
  • +25 (25 voturi)    
    bravo nea tudorache, sa ne traiesti (Joi, 25 august 2016, 16:18)

    sachei [utilizator]

    in stilul classic psd, fiecare hot trebuie recuperat
  • +23 (23 voturi)    
    pai si ce va mira? (Joi, 25 august 2016, 16:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind poporul voteaza toti hotii in functii publice, aia isi numnesc mai departe subalterni dupa chipul si asemenarea lor. Ce e asha spectaculos? Astea-s valorile morale are votantului roman: smechereala, descurcareala, fentarea regulilor.
  • +10 (20 voturi)    
    BUC-AREST (Joi, 25 august 2016, 16:26)

    HEXIKARMA [utilizator]

    La mitici nu se cere un cazier judiciar fara condamnari la angajare in administratia publica?
    Poate da parlamentul vreo lege in sensul asta (glumesc).
  • +25 (25 voturi)    
    dezgustator (Joi, 25 august 2016, 16:26)

    dordetara [utilizator]

    Asta se numeste sfidare. N-au respect pentru nimic din tara asta. Cum dracu sa furi 1.5 mil Eur si sa nu fii pedepsit in nici un fel? Culmea, sa fie lasat sa ocupe functie publica, sa gestioneze buget in continuare. Ce-i asta, despre ce vorbim aici? Si ei spara sa castige alegerile....
  • +22 (22 voturi)    
    lacuste (Joi, 25 august 2016, 16:39)

    soloman [utilizator]

    ca in bancul cu lacustele. La anul cultivam mai mult sa se saturein loc sa le starpim.Ar trebui pusi din nou nastase et comp. sa recupereze .Cei care i-au numit sunt intregi la minte?
  • +13 (17 voturi)    
    mda... (Joi, 25 august 2016, 16:57)

    frum [utilizator]

    pleac-ai nostri, vin ai nostri, noi votam mereu ca prostii
  • +11 (11 voturi)    
    Parleala (Joi, 25 august 2016, 17:38)

    Pac-pac [utilizator]

    Trebuie sa-si scoata parleala...
  • +3 (3 voturi)    
    Alo. domnul primar (Joi, 25 august 2016, 22:01)

    agarici [utilizator]

    Domnul primar Tudorache, vorbeati de corectitudine de lupta impotriva coruptiei de integritate de transparenta etc. Cum se face ca acum puneti lupul paznic la 80 de milioane de oi(euro). daca nu il demiteti veti fi de rasul si batjocura tuturor celor ce v-au votat. Nu mai zic de opozitie care abia asteapta sa va demita. Reveniti rapid la omul care ne-a convins sa il votam primar si dati afara infractorii de langa banii publici.
  • 0 (0 voturi)    
    ...... Dom' Primar ..... (Joi, 25 august 2016, 22:10)

    cbogdan [utilizator]

    Sa stiti ca pot si eu sa plantez panselute in Decembrie. Ma calific la examenul pentru un post la Spatii Verzi Sectorul 1 ?
  • +1 (1 vot)    
    CUM REACTIONAM? PROTEST! (Vineri, 26 august 2016, 10:43)

    RCM [utilizator]

    Asa masura cere raspuns din partea cetatenilor cu discernamant!
    Haideti la un protest in fata Primariei Sector 1, azi de la ora 17!
    Cine vine?