Universitatea de Aparare "Carol I" propune mentinerea titlului de doctor pentru Petre Toba: Cercetarea stiintifica in calitate de doctorand a fost utila

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 13:57 Actualitate | Esenţial

Petre Toba
Foto: Agerpres
Universitatea Nationala de Aparare "Carol I" vrea mentinerea titlului de doctor ministrului de Interne, Petre Toba, potrivit raportului transmis de membrii institutiei catre Ministerul Educatiei, in document aratandu-se ca "cercetarea stiintifica a lui Petre Toba a fost utila", scrie Mediafax.

Potrivit adresei transmisa in luna iunie, de catre Universitatea de Aparare "Carol I", ministerului Educatiei, "institutia, in callitate de IOSUD (n.r: institutia organizatoare de studii universitare de doctorat), a analizat continutul tezei, constatand ca acest demers stiintific este inca de actualitate, iar cercetarea stiintifica desfasurata in calitate de doctorand a domnului Petre Toba a fost utila, cautand sa identifice modalitatile de actiune in domeniul cooperarii politienesti internationale, fapt ce se poate constata concret prin multitudinea de proiecte implementate de Politia Romana alaturi de organisme internationale, privind urmarirea transfrontaliera, schimbul de personal si de informatii dar si dotarea cu tehnica permanenta pentru sustinerea acestor proiecte".

Comisia de Etica din cadrul institutiei a propus, in baza celor constatate, "mentinerea titlului de doctor acordat domnului Petre Toba, prin ordinul 5223/29.08.2011".

Cazul ministrului de Interne, Petre Toba, se afla in analiza la Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), institutia urmand sa se pronunte in viitorul apropiat legat de suspiciunile de plagiat.

Ministrul de Interne, Petre Toba, care a condus Politia Romana in ultimii trei ani pana la numirea in Cabinetul Ciolos, se afla pe lista cu demnitari suspectati ca si-au plagiat tezele de doctorat, existand suspiciuni ca peste 250 din cele 390 de pagini ale tezei de doctorat a acestuia ar fi fost copiate din diverse lucrari.

Consiliul National de Etica (CNE), care urma sa decida daca teza lui Petre Toba a fost sau nu plagiata, a fost revocat de ministrul Educatiei, Adrian Curaj, la inceputul lunii decembrie 2015.

"Eu resping cu tarie toate aceste acuzatii. Eu am respectat legea si toate normele existente in momentul in care am elaborat teza de doctorat. Am respectat toate recomandarile indrumatorului de doctorat (...) Au fost spuse multe neadevaruri si, chiar as putea spune, multe calomnii", a declarat ministrul Petre Toba, imediat dupa aparitia acuzatiile, in cursul anului trecut.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6667 vizualizari

  • +44 (48 voturi)    
    Eu as desfiinta aceasta universitate.. (Luni, 22 august 2016, 14:17)

    cartofil [utilizator]

    pentru acest verdict. Este doar o cloaca de galonati organizati intr-o Mafie, care se ocupa sa pregateasca studenti intr-un domeniu care poate fi acoperit usor de alte universitati serioase. Niste Mos Teaca burtosi au pus mana pe o serie de avantaje materiale, dar doresc sa se impauneze si cu titluri academice cu care nu au absolut nici o legatura. Pe pariu ca 90% din marii lor profesori nu indeplinesc nici conditiile de asistent la o universitate obisnuita? Daca il ejecteaza pe Toba (care a copiat copy-paste cu nerusinare) atunci incep sa se simta vulnerabili. Probabil nici macar o singura teza de la aceasta universitate de opereta nu este in regula. Pentru asta jegurile din aceasta asa zisa universitate se vor bate pana la desfiintare pentru a mentine acest verdict. Mai pun un pariu: aceasta universitate nu indeplineste, daca vine o comisie adevarata, nu formata tot din Mafia lor, normativele de acreditare ARACIS.
      #showComment#showComment#showComment
  • +37 (39 voturi)    
    regretabil (Luni, 22 august 2016, 14:19)

    voxpopulix [utilizator]

    Absolut mizerabil. Ce cercetare stiintifica? Ce a adus nou in lumea academica acest sinistru? In curand, datorita coruptiei din mediul academic, diplomele din Romania nu vor mai valora nici putinul pe care il mai reprezinta astazi.

    Lucrarea in cauza nu se califica nici macar pentru un proiect de master la o universitate din Europa. Poate, poate, mergea la un curs de 15 credite dar nici acolo nu ar fi trecut peste plagiat.
  • +31 (33 voturi)    
    Asta e buna (Luni, 22 august 2016, 14:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Corb la corb nu isi scoate ochii, nici securist la securist. Niste nesimtiti cu totii, complici la furt
  • +29 (33 voturi)    
    un om normal.. (Luni, 22 august 2016, 14:30)

    exilatul [utilizator]

    isi poate pune intrebarea : cum poate o tara sa progreseze cind sistemul de educatie e controlat si plin de escroci?...escroci pe care nu i intereseaza educatia copiilor si a tinerilor ci numai banul...
  • +31 (33 voturi)    
    O fi util, dar este copiat? (Luni, 22 august 2016, 14:33)

    Robotel [utilizator]

    Dacă se ia în discuție doar utilitatea celor scrise, vă rog să-mi recomandați niște lucrări utile atât pentru societate cât și pentru mine, evident. Promit că singurul lucru schimbat va fi numele autorului.
  • +20 (24 voturi)    
    Mai bine se facea inginer (Luni, 22 august 2016, 14:39)

    KostasP [utilizator]

    Nu te poate acuza nimeni ca ai folosit aceleasi formule de calcul. Lol.
      #showComment
  • +28 (30 voturi)    
    Nec plus ultra, sau iata dovada ca (Luni, 22 august 2016, 14:48)

    dinica [utilizator]

    ...traim intr-o societate bolnava. Rau de tot
      #showComment
  • -1 (7 voturi)    
    a nu se uita: (Luni, 22 august 2016, 15:04)

    victor L [utilizator]

    ministrul Apud Toba a fost recomandat de presedintele Iohannis.
    Cum sa ii ridici titlul de dottore?
    Dai in Toba, dai in recomandari prezidentiale :P
  • +10 (12 voturi)    
    Atunci si site-urile PIRAT sunt LEGALE (Luni, 22 august 2016, 15:05)

    neagoe [utilizator]

    Daca se mentine o astfel de escorcherie atunci site-urile cu piraterii (soft, filme, muzica) trebuie sa fie admise. Sunt utile. Cca 70% din softul din Romania este piratat, deci raportat la populatie este benefic pentru cca 14 MILIOANE de romani.

    Halal "ARMATA", halal universitate de "APARARE". De acum ma sterg la c.r si cu diplomele lor.
    Huo!
  • +8 (10 voturi)    
    plagiatii neamului (Luni, 22 august 2016, 15:09)

    nutunut [utilizator]

    " cu penele altuia te poti impodobi, da' nu poti zbura "
  • +5 (9 voturi)    
    Coruptie, pana la capat! (Luni, 22 august 2016, 15:45)

    Adri70 [utilizator]

    Nu le e rusine, gunoaielor? Ar trebui bagati in puscarie, "in corpore". Plagiatul este furt! Cel mai rusinos furt! Rusine sa-ti fie si tie, Ciolos, pentru ca tii in guvern un astfel de individ! Ne mai mira faptul ca "politia este mana in mana cu infractorii"? Ne mai mira indolenta politistului comunitar? Nu are de ce, atat timp cat pestele s-a imputit, deja, "la cap"...
      #showComment
  • +7 (9 voturi)    
    Gura pacatosului (Luni, 22 august 2016, 15:53)

    man_and_twin [utilizator]

    Cand vezi ca apare acel "in conformitate cu normele existente la moment elaborarii" devine clar ca e un plagiat ordinar. Si uite ca apare si-n gura lui Toba.

    La noi si jaful a fost legalizat odata, tot asa si plagiatul se numeste doctorat pt aceeasi categorie de oameni.
  • +7 (9 voturi)    
    Schimbati manualele, vin baietii ! (Luni, 22 august 2016, 17:03)

    krampus [utilizator]

    Daca teza lui Toba este copiata dar utila si deci doctoratul ramane, eu propun: Teoria relativitatii a lui Liviu Dragnea, Legea gravitatiei universale a lui Ponta, Principiul I al mecanicii sau principiul inerției a lui Andronescu sau Principiul acțiunii și reacțiunii a lui Cozminca.
  • +5 (7 voturi)    
    Exista multi functionari (Luni, 22 august 2016, 17:22)

    dana_s [utilizator]

    in administratie care lucreaza in mod concret, au idei si rezultate, fara sa primeasca, in plus, 15% pentru un asa-zis doctorat, asa cum exista multi 'sefi' care preiau si isi justifica pozitiile cu rezultatele subalternilor.
    De asemenea, sa copiezi masiv texte dintr-o lucrare in teza ta de doctorat, a insemnat intotdeauna o lipsa de moralitate, inclusiv in urma cu ceva ani.
    Notiunea de 'plagiat' nu este un neologism.
    Iar daca textul de lege nu regementa, pe timpuri, in mod expres acest lucru, este pentruca am sperat ca mai putem 'functiona' in baza valorilor autentice: corectitudine, integritate, cinste, adevar. Ne-am inselat, pentruca 'ei' au venit cu ideea ca 'tot ce nu este interzis, este permis', iar acum ne zbatem intr-o societate putreda.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum vine asta ???????Rusine UAIC (Luni, 22 august 2016, 19:52)

    Miky113 [utilizator]

    Daca vrei sa devii "doctor", trebuie sa treci toate etapele procedurii !!!

    Ceva gen :
    0 sa ai studii superioare cu licenta si masteratu luate
    1 sa te inscrii la doctorat
    2 sa iti alegi o tema in care vrei sa devii doctor
    3 sa te primeasca un indrumator neplagiator
    4 sa faci cercetari in domeniu,
    5 sa ai publicate rezultate partiale ale cercetarii in media de specialitate (articole in reviste de specialitate, carti, ...)
    6 Sa ai contributii proprii(inovatoare) la tema aleasa
    Adica sa nu PLAGIEZI pe nimeni !!!!
    7 Sa redactezi documentul "Teza de Doctorat", respectand regulile (de redactare ) !
    8 Sa sustii teza de doctorat in fata comisiei de validare (un fleac)
    9 Sa publici teza de doctorat (alt fleac)
    10 sa primesti diploma de doctor; intr-un cadru festiv
    11 Sa continui cercetarea, pentru a ramana "AS" in domeniu !!

    Deci tov Toba trebuie sa ramana dottor, doar pentru ca a respectat punctu 4 , sarind peste punctu 6 ?!?!?!?!?!?!?!?
  • +2 (6 voturi)    
    ce mai cauta astea in invatamantul romanesc (Luni, 22 august 2016, 20:39)

    hopsinoi [utilizator]

    Noi vrei ca cei care au semnat de la Carol I ca lucrarea "este utila si recomanda pastrarea titlului de catre Toba" sa fie demis AZI AZIi ! Se aude!

    E ca si cum ai spune "ala a furat, dar a fost un furt util" :). Ori este incompetenta ori este mafie in Carol I.