Basescu: Una dintre regulile nescrise este ca presedintele si premierul nu pleaca simultan in concediu

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 9:58 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Una dintre regulile nescrise este ca presedintele si premierul nu trebuie sa plece in acelasi timp in concediu, scrie Traian Basescu pe pagina de Facebook.

Fostul sef de stat acuza si faptul ca acest lucru se intampla si in contextul in care "in regiune situatia de securitate este extrem de tensionata".



Citeste mai multe despre   









4196 vizualizari
  • -10 (20 voturi)    
    paralelul 45 (Vineri, 19 august 2016, 10:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai scrie-o ba tu !
    • +6 (6 voturi)    
      de asta ne e bine ca tara (Vineri, 19 august 2016, 11:12)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      pt ca am votat (inclusiv eu) oameni de genul asta.
      Nu zic ca am avut alte variante mai bune dar pana la urma e datoria noastra sa oferim variante mai bune.

      Daca stam si doar comentam si nu ne implicam nu vom avea niciodata de ales decat varianta cea mai buna dintre toate variantele rele.
  • +3 (21 voturi)    
    Fostul presedinte (Vineri, 19 august 2016, 10:05)

    Martinezu [utilizator]

    Pacat ca nu sta ca orice pensionar linistit sa urmareasca Antena 3.
    Oricum, iata o noua preocupare, alta decat abuzurile DNA care nu lasa justitia sa isi faca treaba asa cum ar vrea si hartuieste oamenii cinstiti precum Udrea, Olguta, Tariceanu, Ponta....
    Nu l-am mai auzit pe fostul presedinte sa abordeze alta tema pana acum.
    Bravo don' presedinte.
    • 0 (24 voturi)    
      nici macar nu are sens.. (Vineri, 19 august 2016, 10:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sunt doua functii care nu se substituie reciproc. presedintele senatului este cel care preia, la nevoie, atributiile presedintelui tarii, nu primul ministru...
  • +2 (22 voturi)    
    asta e mentalitate de urss (Vineri, 19 august 2016, 10:07)

    bogdan1477 [utilizator]

    Functionarea statului nu trebuie sa depinda de un om, fie el si presedintele. Pleaca presedintele in concediu? tre sa fie un protocol clar de cine ii tine locul in caz de urgenta. Pleaca premierul? La fel. Asha se procedeaza in lumea civilizata. Nu depinde tara de un om. Ca la noi nu exista asha ceva, asta e alta poveste.

    Pe de alta parte, daca premierul e in concediu in tara, el poate oricind sa-si intrerupa concediul si sa ajunga la Bucuresti in 2 ore cu elicopterul. Ca sa nu mai spun ca situatia e la fel ca atunci cind e printr-o vizita de lucru in tara.

    Daca Basescu vrea sa atraga atentia in sens pozitiv, ar face bine sa vina cu chestii mai inteligente decit concediul premierului si al presedintelui...
    • 0 (10 voturi)    
      Intr-o multinationala pleca in concediu simultam (Vineri, 19 august 2016, 12:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si managerul general si directorul executiv? O fi pe la fabrica de sosoni falimentara de pe la noi dar pe la ei nu.
      Din acest motiv s-a triplat salariul inaltilor nostri demnitari prin ordonanta ca sa poata pleca in concediu cand vor muschi lor?
      • -2 (8 voturi)    
        In nici un caz nu exista o asemenea interdictie (Vineri, 19 august 2016, 13:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Managerul general oricum interactioneaza doar cu citiva oameni din middle management, iar directorul executiv cam la fel. Nu vad de ce n-ar pleca in concediu simultan. Totdeauna e cineva care sa le tina locul. Si oricind se poate comunica prin telefon, videoconferinta, etc.
        Gindeste-te ca se poate intimpla sa se imbolnaveasca amindoi. Ce crezi ca se intimpla? Intr-o multinationala exista o ierarhie si o procedura de inlocuitori pe termen scurt a fiecarui om din conducere.
        Si apropos, managerul general si directorul executiv nu prea se pot completa unul pe altul...
      • 0 (6 voturi)    
        Da, pleaca, fara probleme...Fiecare isi (Vineri, 19 august 2016, 14:18)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ty

        poate numi inlocuitori pe durata plecarii, functie de cat de mult timp vor fi plecati si sunt rare cazurile cand nu pot pleca amandoi, mai ales cand nu e varf de sezon, asa cum e de fapt se intampla in august pentru o gramada de business-uri. Inafara de cele din agricultura, turism si cele care sunt furnizoarele celor doua domenii, restul "economiei" cam e in concediu. De ex., in constructii, cu toate ca vremea e buna, august nu e varf de sezon, ceea ce poate parea un paradox, dar nu e. Cu parlamentul in concediu, cu educatia, sanatatea in concediu, cu majoritatea functionarilor din institutii in concediu, chiar acum e momentul bun. Raman sa "forjeze' ministerele care au proiecte urgente acum. Iar Base e din nou, pe propria masura, fitilist din interes. "Cel mai bun priministru posibil" din capul lui, se face ca uita ca inlocuitorul presedintelui nu e premierul, ci seful senatului iar inlocuitorul premierului nu e presedintele, ci ministrul imputernicit de premier. Si cam uita ca pe vremea lui, statea cel putin in august, daca nu cam toata vara, la Neptun, participa la chermeze si dadea petreceri pentru colegii lui marinari. Si in timpul ala, ori Tariceanu, ori Boc si la sfarsit Ponta, mergeau si ei in concediu, fara probleme.
        • -1 (3 voturi)    
          As vrea sa vad un manager general care (Vineri, 19 august 2016, 17:16)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          aproiba plecarea in concediu a directorului executiv in aceeasi perioada cu el. Ca existra situatii fortuite, ca exista inlocuitori este adevarat. Acestea sunt exceptii.
          In ce priveste presedintele Romaniei el este inlocuit de al doilea om in stat in caz de indisponibilitate (deces, boala, suspendare) si nu in caz de concediu.
          Este vorba de responsabilitatea pe care un presedinte de tara si-o asuma. Se vede ca poate pleca in concediu in aceeasi perioada cu primul ministru. Al doilea om in stat urmarit penal iar al treilea este interimar. Se poate si asa la romani. In rest traficanti de arme, bombe nucleare si alte alea. Cocediu placut!
    • 0 (4 voturi)    
      se baga (Vineri, 19 august 2016, 12:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      in seama, ca se apropie toamna si tare mult s-ar vrea in parlament, ca sa nu mai vorbim de fotoliul de prim ministru.
    • 0 (2 voturi)    
      Pot pleca toti (Vineri, 19 august 2016, 17:54)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Din punctul meu de vedere pot pleca toti odata daca organizeaza statul de asa maniera incat acesta sa functioneze si fara inestimabila prezenta a domniilor lor.
      Asta e un fel de gandire demn de Tariceanu, ma rog cand nu se baga in fata pe la cozi, privind blocarea Universului cand lipseste Presedintele sau PM.
      Iar daca va ganditi la evenimente exceptionale, gen ca ne invadeaza rusii, ei bine, in acest caz pot fi la datorie si Presedintele si Primul secretar PCR si mamele lor, oricum in o ora-doua ajung la Bucuresti.
  • +12 (20 voturi)    
    Pai,daca unul dintre ei.... (Vineri, 19 august 2016, 10:09)

    gigiN [utilizator]

    ....este aproape tot timpul in concediu,celalalt ce ar trebui sa faca ????
  • +3 (19 voturi)    
    Seful statului major al armatei se afla in zona (Vineri, 19 august 2016, 10:13)

    Carpi [utilizator]

    Capitalei si nu e in concediu. Asta este cel mai important !
    Cand era Boc premier era o situatie mai grava prin plecarea lui Basescu la mare la ,,Ciresica''.
    Boc nu stia nici stand in capitala sa faca ceva fara Basescu!
    • 0 (10 voturi)    
      Boc stie la Cluj ce sa faca (Vineri, 19 august 2016, 12:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      bucurustiul o are pe Firea
  • -3 (15 voturi)    
    Dle Basescu, (Vineri, 19 august 2016, 10:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca fost pdlist, pl-ist, fesenist, capitan de nava si turnator la Anvers/Navrom, ca fost sef al mafiei portocalii si sustinator al invinuite penal Udrea Elena (o impostoare si mafiota), nu credeti ca ar trebui sa mai si taceti? S-a cam satura lumea de cât trăncăniti...
    • +1 (9 voturi)    
      Vad ca-ti place sa asculti ce zice sau poate (Vineri, 19 august 2016, 12:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa-i asculti pe altii ce zic ca ar fi zis. Treaba matale cum si ce iti face placere. E vara, cald, perioada concediilor pentru cei fara griji . . .
  • -2 (12 voturi)    
    Nu era problema (Vineri, 19 august 2016, 10:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafia portocalie, adica fesenista, stia cum sa fure si cu, si fara Basescu la Cotroceni. Totul era bine dirijat si serviciile erau cu ea.
    • 0 (4 voturi)    
      "Totul era bine dirijat si serviciile erau cu ea? (Vineri, 19 august 2016, 12:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta e o stire - vorba lui Cristoiu. La DNA ai depus o plangere ceva?
  • -4 (14 voturi)    
    si alta regula nescrisa... (Vineri, 19 august 2016, 10:31)

    liviu_ [utilizator]

    este ca cercetatii penal (sau care au frati sa zicem) cercetati penal, sa NU comenteze justitia!
    • 0 (0 voturi)    
      Asta-i o regula "nescrisa" de tine, nu-i asa ? (Vineri, 19 august 2016, 20:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Mai ce va sta Marinarul in gat si cat il urati ca e in picioare si va da clasa !
  • +14 (16 voturi)    
    Tara e pe maini bune (Vineri, 19 august 2016, 10:48)

    V. Veroiu [utilizator]

    Conduce presedintele senatului. Mainile sale au imbratisat atat ghidonul cat si volanul.
  • -1 (11 voturi)    
    Si inainte de "lovilutie" (Vineri, 19 august 2016, 10:53)

    florian3619 [utilizator]

    functiona principiul invocat de TB; de unde si problema:
    "De ce nu pleaca din fabrica directorul si inginerul sef simultan in concediu?
    Pentru a nu constata muncitorii ca treba merge mult mai bine fara ei."
    Asa ca domnul TB trebuie sa-si revizuiasca gandirea - si la experienta sa de comandant de cursa lunga:
    nu i s-a intamplat ca pe nava sa fie "matol" simultan cu secundul? - si echipajul a cerut acostare sau asistenta de urgenta, ori matelotii s-au simtit mult mai relaxati in rutina cursei?
    • +2 (4 voturi)    
      Rautati se pot spune despre oricine (Vineri, 19 august 2016, 12:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      nu ai nevoie nici de dovezi.
  • +2 (12 voturi)    
    Despre Tariceanu a scris ceva? (Vineri, 19 august 2016, 11:05)

    banel [utilizator]

    Ca nu-s prieten cu el pe Facebook si nici Evenimentul Zilei nu citesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Good one (Vineri, 19 august 2016, 13:24)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Mda, incepand de ieri nici eu nu mai citesc EVZ. Si nici n-a inceput campania electorala ...
  • +6 (12 voturi)    
    Base nu mai stie Constitutia Romaniei? (Vineri, 19 august 2016, 12:23)

    igorashu [utilizator]

    Presedintele Senatului asigura interimatul Presedintiei.
    Presedintele poate prezida sedinte de Guvern.
    Ergo demnitarul cu cea mai mare functie executiva e (din pacate) Tariceanu.
  • +2 (6 voturi)    
    Acum ce rahat sa mai zica si Base (Vineri, 19 august 2016, 13:12)

    skanda7 [utilizator]

    Basescu a intrat mai devrem in campania electorala si de o vreme trage din toate pozitiile in Ciolos. Singurul contracandidat politic mai important, in rest sunt toti "aceeasi mizerie". Si culmea, Ciolos nici nu face parte din vreun partid ...