VIDEO Opt prezentatoare egiptene, anuntate ca sunt prea grase si ca trebuie sa slabeasca pentru a mai aparea la TV

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 8:38 Actualitate | Esenţial

Prezentatoare egipteana, suspendata pentru ca e supraponderala
Foto: Captura YouTube
Prezentatoarea egipteana Khadiga Khattab, gazda obisnuita a unui show TV de 30 de minute este obisnuita sa prezinte stirile, nu sa le genereze, scrie The Guardian.

Dar saptamana aceasta, Khattab, care lucreaza pentru radioul si televiziunea Ertu de peste 20 de ani, a fost prinsa intr-o controversa nedorita.  

Ea si alte sapte prezentatoare au primit fost anuntate de angajator ca au prea multe kilograme pentru a aparea in fata camerei de filmat si au fost suspendate pentru o luna.  

Ele au primit si un ultimatum: Pierdeti kilograme sau pierdeti-va slujba.  

“Nu este corect. Este discriminatoriu. Ei fac discriminare intre femei si barbati. Nu s-au dus la niciun barbat sa-l acuze ca este gras si sa-l suspende. Doar la femei”, a spus Khattab. 

“Cum arat este treaba mea, nu a lor. Este problema mea privata si, de fapt, sunt asa cum o femeie egipteana obisnuita, naturala, este. Nu poti judeca o prezentatoare functie de cat cantareste”, a acuzat ea.  

Potrivit ziarului egiptean al-Youm al-Sabe, decizia a fost luata de o femeie. Directoarea Ertu, Saffa Hijazi ar fi cea care le-a cerut prezentatoarelor sa intre la dieta daca vor sa-si pastreze posturile.













[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
5817 vizualizari
  • -2 (6 voturi)    
    Femeile plinuțe (Vineri, 19 august 2016, 11:43)

    andreitr [utilizator]

    sunt mai frumoase decât cele skiny. Părerea mea!
    • +3 (5 voturi)    
      esti in minoritate (Vineri, 19 august 2016, 14:03)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Daca majoritatea barbatilor ar aprecia mai mult femeile grase sau plinute atunci acela ar fi standardul de frumusete si nu cel ar femeilor zvelte. Standardul skinny este unul recunoscut ca fiind frumos, dar totusi nu este extrem de apreciat deoarece este considerat exagerat si nesanatos.
      Probabil ca si in Egipt sub influenta occidentului standardele de frumusete s-au mai schimbat, iar daca grasancele astea nu se adapteaza vor fi concediate. Daca nu vor fi concediate televiziunilor vor pierde rating. Printre altele asa s-a impus Fox News in America. Pana la ei toate televiziunile de centru si stanga erau pline de feministe urate dar prezentabile fizic. Fox a dat lovitura cu o armata de blonde bune foc cu care a spart ratingurile. Cerere si oferta.
      • +1 (1 vot)    
        Mda, modelul Barbie (Vineri, 19 august 2016, 19:01)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        Cauta pe net, gasesti imagini agregate cu toate prezentatoarele Fox, zici ca au o templata si le cloneaza. Sau poate le trimit la ceva operatii estetice? Dar chiar asa, nu merge un pic de variatie? O bruneta, creatza, hispanica, mulatra, etc?

        Iar asta cu concedierea, depinde cine este persoana respectiva si ce rating are. Teo era acu cativa ani grasunica si cred ca avea rating bun, nu? La fel Monica Anghel avea dimensiuni respectabile cand aparea la Divertis...
    • -1 (1 vot)    
      Aia din poză e obeză, nu ”plinuță”. (Vineri, 19 august 2016, 19:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      O femeie ”plinuță” e cel mult supraponderală (BMI între 27 și 30). Aia din poză are BMI minimum 35, e obeză de-a binelea. O femeie poate fi lată în șolduri, dar trebuie să aibă și talie ca să arate bine (0,7-0,8 raportul). Aia din poză are talia ca Donald Trump :)

      Femeile arată bine (fiecare după silueta proprie) pe la BMI 22-24. Doar liceenii sunt atrași de alea cu BMI 18-20, bărbații adulți nu.
  • +2 (2 voturi)    
    tot e bine (Vineri, 19 august 2016, 14:40)

    Fedora [utilizator]

    Inca au noroc daca li se cere sa slabeasca. Ca dupa cum merg treburile in curand o sa le ceara sa poarte burka ...
  • 0 (2 voturi)    
    Falsa problema (Vineri, 19 august 2016, 17:39)

    sorabuna [utilizator]

    Foarte frumoasa femeie si categoric nu numai atat. Ar trebui sa castige in instanta! Tartora, in schimb, de ce s-ar teme? Ca nu ar avea cele in cauza suficienta audienta din partea mai tinerelor femei? Ca ar reprezenta imaginea unui stil de viata nesanatos? Pai, cum ramane cu mancarurile traditionale arabesti, fara baza in carnea de porc, ori cu dulciurile? Sunt femeie si consider ca cea in cauza arata splendid!
    Probabil decizia este urmarea unor carcoteli si cleveteli, "purtate" de alte angajate fara succes pana acum in a si ocupa posturile respective sau, pur si simplu, o razbunare a directoarei pentru influenta prezentatoarelor in cauza, datorata experientei si seriozitatii lor. Sau bat la usa nepotismele?
  • +1 (1 vot)    
    Poftim "corectitudine politica" la egipteni ! (Vineri, 19 august 2016, 20:57)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, daca se poate ramaneti vigilenti si informati-ne care este situatia doamnelor peste 30 de zile.