MAE dezminte informatiile Euractiv.com cum ca SUA isi muta armele nucleare din Turcia in Romania

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2016, 11:18 Actualitate | Esenţial

Arme nucleare americane
Foto: defense.gov
Ministerul roman de Externe dezminte informatiile publicate de Euractiv.com potrivit carora Statele Unite au inceput sa transfere armele nucleare din Turcia in Romania, in contextul inrautatirii relatiilor dintre Washington si Ankara.

Euractiv.com relateaza joi, citand doua surse independente, ca ar fi inceput deja transferul de la baza aeriana turca Incirlik catre baza de la Deveselu, insa, potrivit unei dintre surse, procedura a fi dificila din punct de vedere tehnic si politic pentru ca "nu este usor sa muti peste 20 de arme nucleare".

Euractiv. com a cerut comentarii pe acest subiect din partea Departamentului de Stat al SUA, al Ministerului roman de Externe si al Ministerului turc de Externe.

MAE a dezmintit informatiile potrivit carora Romania a devenit nou casa a armelor nucleare americane: "Ca raspuns la solicitarea dumneavoastra, Ministerul roman de Externe dezminte ferm informatiile la care ati facut trimitere", a precizat purtatorul de cuvant al MAE.

Departamentul de Stat american a redirectionat solicitarea catre Departamentul de Aparare, care nu a transmis deocamdata o pozitie.

NATO a raspuns solicitarii Euractiv spunand doar ca "aliatii se vor asigura ca toate componentele nucleare de aparare ale NATO vor ramane in siguranta si eficiente".

UPDATE 11:45 Ministerul Apararii Nationale, la solicitarea HotNews.ro: "Pentru detalii in legatura cu informatia privind armele la care va referiti va rugam sa va adresati biroului de presa al Ministerului Afacerilor Externe."


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
9144 vizualizari
  • -20 (26 voturi)    
    cataclisma (Joi, 18 august 2016, 11:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    cataclisma
    • +7 (23 voturi)    
      articolul este unul la comanda rusilor (Joi, 18 august 2016, 12:26)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ... pentru a le da inca un motiv ciolovecilor de a blama scutul de la Deveselu
      • 0 (14 voturi)    
        pe astii nu-i aresteaza diicot? (Joi, 18 august 2016, 13:09)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        pe astia nu-i aresteaza diicot pentru difuzare de informatii false?
        doar pe falsii traficanti?
        pai e corect?
        • +7 (11 voturi)    
          Cu cât mai multe baze americane (Joi, 18 august 2016, 13:27)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          în România cu atât mai bine. Parteneriatul cu americanii și aparteneța la NATO mult mai bune decât la ue. Hai US! Hai România!
        • +1 (3 voturi)    
          Poate ca (Joi, 18 august 2016, 14:45)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Nu sunt false, d-aia nu-i incrimineaza.
          • -1 (1 vot)    
            n-ai incredere in ministrii tehnocrati? (Joi, 18 august 2016, 17:32)

            robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            2 ministri tehnocrati au infirmat informatia si cum guvernul tehnocrat e maxim de incredere e clar ca e falsa :))
      • -4 (14 voturi)    
        DAAAAAAAA (Joi, 18 august 2016, 13:26)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        Satana Putin e la butoane.
      • 0 (0 voturi)    
        Hahhaaa, interesant ca Basescu s-a (Joi, 18 august 2016, 14:49)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        trezit sa vorbeasca despre asta mai ieri.
  • +5 (17 voturi)    
    Probabil Se Va Intampla in curand (Joi, 18 august 2016, 11:29)

    un domn [utilizator]

    Sultan Land ..probabil va intra in Uniunea Sovietica si NU in Uniunea Europeana !
  • +2 (18 voturi)    
    eu zic ca (Joi, 18 august 2016, 11:30)

    christian7 [utilizator]

    le dezminte deocamdata ... dar intentia exista ... se stie neoficial ...
  • -14 (16 voturi)    
    Clasic. (Joi, 18 august 2016, 11:31)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Ca de obicei, balbaiala romaneasca!
  • +13 (13 voturi)    
    La Incirlik sunt B61, nu monstrul din poză (Joi, 18 august 2016, 11:34)

    Harald [utilizator]

    B61 sunt lansate din avion, au 320 kg bucata. Monstrul din poză are 5 tone, sigur nu e de la Incirlik.
  • -22 (26 voturi)    
    bullshit (Joi, 18 august 2016, 11:42)

    @Mishu [utilizator]

    Asta era și scopul scutecului de la deveselu mai devreme sau mai târziu, păcat totuși de cei din comuna respectiva vor fi primi făcuți scrum.
  • +6 (14 voturi)    
    Ar fi bine (Joi, 18 august 2016, 11:44)

    Pac-pac [utilizator]

    Ar fi bine sa le mute la Deveselu dar din pacate cred ca la ultimul CSAT nu s-a discutat acest aspect...
  • +16 (24 voturi)    
    Ma indoiesc (Joi, 18 august 2016, 11:57)

    omezu [utilizator]

    Desi Romania e pro-SUA si un aliat de incredere, ma indoiesc ca americanii si-ar muta armele nucleare intr-o tara unde unul ca Dragnea se vede posibil prim-ministru sau unul ca Tariceanu e al doilea om in stat. Si intr-un stat in care partidul-mafiot P$D are prima sansa la alegerile din toamna.
    Mai avem de lucru pana sa ajungem cu adevarat seriosi.
    • -2 (12 voturi)    
      Baiatu'... (Joi, 18 august 2016, 14:18)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Romania a intrat in NATO si UE cu Nastase la butoane, nu cu Ciolos si Nicusor Dan.
      • +3 (5 voturi)    
        A intrat, dar ... (Joi, 18 august 2016, 15:52)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        ... a intrat greu Romania. Si in NATO si in UE am intrat greu. Exact pentru ca increderea in Nastase si Iliescu a fost scazuta.
  • +16 (18 voturi)    
    te doare capul (Joi, 18 august 2016, 12:04)

    Point [utilizator]

    astia cred ca muricanii-si muta ''rachetele'' si sa afle cineva?parca ar fi jucarele sa le bage in buzunar si sa fuga cu ele.doar amenajarea silozurilor dureaza ani
    ciudat zvon,curios cine l-o fi lansat?

    cineva refuza sa observe si sa actioneze in consecinta,dupa ce ivan a facut niste miscari socante:siria,iran,irak si iaca acum turcia care e pierduta pt nato si UE.toti au tacut si au inghitit in sec cand putin,intr-o miscare de flexare a muschilor,a lansat rachete din marea caspica,pana in siria.asta dupa crimeea.
    ivan isi face de cap fara sa-l deranjeze nimeni
  • +8 (18 voturi)    
    De clarificat de catre CIA+SRI+ 'Friends' (Joi, 18 august 2016, 12:23)

    Sani [utilizator]

    Ar trebui clarificate si scoase la lumina:
    1, Legatura personala Ponta - Erdogan
    2. Legatura interlopa PSD - Erdogan
    3. Legatura 'istorica' PSD - Putin

    Inceputul este....'revolutia' din '89:
    - Mostenirea PCR - FSN - FDSN - PDSR - PSD
    - Teroristii neprinsi
    - Pactul (lui Iliescu) cu fosta (muribunda) URSS din '90
    - Criminalul Iliescu & relatia cu KGB - FSB
  • -20 (28 voturi)    
    foarte grav (Joi, 18 august 2016, 12:24)

    radiola31 [utilizator]

    Nici macar Ceausescu nu a acceptat armament nuclear rusesc pe teritoriul Romaniei.
    Asta lipsea sa avem o belea pe cap in plus.
    • +8 (16 voturi)    
      Beleaua.... (Joi, 18 august 2016, 12:39)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ...este PSD-ul mai draga!
      +
      Slugile care se numesc mai elegant 'postaci'.

      Te (re)simti ?
    • +1 (5 voturi)    
      De unde stii? (Joi, 18 august 2016, 15:54)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Ca n-ar fi acceptat Ceausescu armament nuclear rusesc, asta e o speculatie. Iar celalta speculatie este ca i s-ar fi propus asa ceva de catre rusi.
  • +15 (21 voturi)    
    Gogoși kaghebiste. (Joi, 18 august 2016, 12:26)

    asavreau [utilizator]

    Mutarea unor arme nucleare nu se face de pe o zi pe alta și nu-i România țara care să poată oferi facilități pentru ștocare arme nucleare.Din păcate presa română cade ușor în capcana propagandei rusești.Niște manifestații "pașnice"le-ar permite rușilor să-și activeze oamenii și să afle ce șanse ar avea în cazul deplasării trupelor în România.Orice s-ar spune Turcia va rămâne membru NATO.
    • +4 (8 voturi)    
      Corect plus o obiectie (Joi, 18 august 2016, 12:38)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Asa este, insa la partea cu capacitatea operationala, aici nu vorbim despre capacitatea operationala a Romaniei, despre care stim deja ca nu e in stare sa faca 1-2 puscarii pe un orizont de timp de 1 an sa zicem, ci despre capacitatea operationala a americanilor iar in acest caz rolul Romaniei este doar sa ofere terenul si infrastructura necesara si sa spuna Da. Restul fac americanii, ca-s jucariile lor, noi nici macar nu avem voie sa le stergem de praf.
  • -12 (18 voturi)    
    al 51 lea (Joi, 18 august 2016, 12:37)

    hot news [utilizator]

    Din ce în ce mai bine...

    Pentru a vizita "America", nu mai trebuie să vă deplasaţi aşa departe. Judeţul Olt va deveni al 51 lea stat american cu capitala la Caracal.
    Nu se va schimba nimic. Doar dacă consideraţi viza ca o schimbare. Deci, pentru a face turism la America, veţi avea nevoie de viza primăriei. De fapt nu-i chiar o viză ci o semnătură, acolo... Şi pâna la urmă, cine se mai duce la Caracal...

    Bai ză uei ! Pentru a obţine viza e simplu. Sunteţi la 7 paşi de fericire.

    Procedura de solicitare a vizelor - PAS CU PAS (Ahhh! Plagiat ?) :

    PASUL 1: Faceţi o fotografie. Cu Bianca. Dacă nu ştiti cine este Bianca e treaba dumneavoastră nu a Primăriei.

    PASUL 2: Completaţi formularul online DS-160-Caracal-51 şi tipăriţi Pagina de Confirmare când terminaţi. Dacă nu ştiţi să tipăriţi, ce mai căutati la noi în America ?

    PASUL 3: Înregistraţi-vă online şi creaţi un profil. De stânga sau de dreapta. Vă sugerăm să mai aşteptaţi până la alegerile americane...

    PASUL 4: Achitaţi taxa pentru interviu. Şpaga este gratuită.

    PASUL 5: Programaţi-vă interviul online sau prin intermediul call center-ului (pentru non-hipsteri : citiţi "onlain" şi "col sentăr")

    PASUL 6: Veniţi la Consulatul american de la Primăria Caracal pentru interviu

    PASUL 7: Paşapoartele cu vizele aprobate vor fi livrate prin TNT (nu-i vorba de dinamită că aia e interzisa...)

    Sursa : https://romania.usembassy.gov/vize/art_new_visa_application_process.html

    Nu-i aşa că e simplu ?
    Bine aţi venit în America !
    PS : Vă sugeram sa va grăbiţi dacă vreţi să fiţi mai în faţă la focurile de artificii. Rusii tocmai au terminat de instalat şi ei Consulatul lor în Crimeea, dar încă nu ştim numărul lor de paşi.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai cam mult timp (Joi, 18 august 2016, 14:53)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      De scris. Asistat social cumva?
      • 0 (0 voturi)    
        Dati timp timpului (Joi, 18 august 2016, 20:36)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Ai reusit sa citesti pana la capat ?
        Daca da, care a fost perioada de timp necesara efortului ?
  • +5 (9 voturi)    
    Mdeah... (Joi, 18 august 2016, 12:38)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Ciudat... Gagiii de la Sky News au anuntat inca de ieri ca respectivele pocnitori, dimpreuna cu vectorii purtatori, au fost deja instalate si pot fi admirate in fata la Bucur-Obor...
  • +5 (9 voturi)    
    Ceea ce am uitat sa adaug... (Joi, 18 august 2016, 12:46)

    Nea Hoisan [utilizator]

    esta ca am contactat Radio Erevan pentru a afla ce informatii detin ei apropos de subiect. Am reusit sa discut cu cineva da n-am inteles nimic: era un haos total in redactie ca urmare a intentiei americanilor de a muta cu respectivele bombe in Romania. Se duce dr.acu lumea asta...
    • 0 (6 voturi)    
      Ceea ce nu se da publicitatii (Joi, 18 august 2016, 14:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      este parerea unui expert, conform caruia si rachetele de la Deveselu sunt facute din atomi:)
  • -10 (18 voturi)    
    CIA (Joi, 18 august 2016, 12:46)

    Daniel77 [utilizator]

    Nu e ca si cum guvernul ar minti pentru prima oara pentru a proteja americanii.

    Asa cum au facut-o si pentru inchisorile CIA.
    • +1 (3 voturi)    
      Hahahaa, numai ca nu e vorba de acelasi guvern (Joi, 18 august 2016, 14:54)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Daniel77

      ci de altul - si da, intradevar, pe vremea guvernului aluia, multe minciuni s-au spus. Cam tot atatea cate s-au spus si pe vremea guvernelor lui Ponta. Aceeasi care plesnesc de ciuda acum. Ciudata identitate, nu gasesti?
    • +1 (3 voturi)    
      Iliescu a zis ca nu stie, Constantinescu... (Joi, 18 august 2016, 15:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Daniel77

      Iliescu a zis ca nu a stiut (dar nu e prima oara cand criminalul ala minte), Constantinescu nici macar n-a fost intrebat iar Basescu a spus ca a aflat si le-a cerut americanilor sa isi mute detinutii de acolo.