Gabriel Oprea a contestat decizia de plagiat a tezei sale de doctorat

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2016, 20:45 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Fostul vicepremier Gabriel Oprea a contestat, miercuri, la Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) decizia prin care Consiliul a stabilit cu unanimitate de voturi, in 1 august, ca acesta a plagiat in lucrarea de doctorat sustinuta in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti si a propus retragerea titlului de doctor acordat fostului vicepremier, potrivit News.ro.

Purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei, Mirabela Amarandei, a declarat, pentru News.ro, ca Gabriel Oprea a depus contestatia la CNATDCU miercuri.

Comisia de analiza a contestatiilor din CNATDCU are un termen de zece zile in care se poate intruni pentru a analiza contestatia lui Oprea, potrivit procedurii.

Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) a stabilit, in 1 august, cu unanimitate de voturi, ca Gabriel Oprea a plagiat in lucrarea de doctorat sustinuta in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti si a propus retragerea titlului de doctor acordat fostului vicepremier. Gabriel Oprea a avut un termen de 14 zile pentru a contesta decizia.

Fostul vicepremier anunta, in aceeasi zi, ca va contesta decizia CNATDCU, iar daca aceasta va fi mentinuta, va cere Justitiei sa faca lumina, fiind convins ca instanta ii va da dreptate.

Gabriel Oprea a sustinut, pe pagina sa de Facebook, ca in anul 2000 a scris o lucrare de doctorat, "respectand toate normele academice si legale in vigoare la momentul respectiv".

"Nici indrumatorul meu de doctorat, nici comisia care a decis acordarea titlului, nici Universitatea Bucuresti, nimeni nu a avut ceva de obiectat la lucrarea respectiva. Repet, este vorba de anul 2000, cand nu eram in politica, nu eram nici ministru, nici membru de partid, nici prefect si nici nu ma gandeam ca voi urma un astfel de drum", scria fostul vicepremier.

Oprea mentiona ca, la mai bine de 15 ani de cand a sustinut teza de doctorat, CNATDCU spune ca "ar fi plagiat" in lucrarea respectiva.

"Avem asadar o institutie care mi-a acordat titlul, o structura abilitata legal care a constatat ca lucrarea nu a fost un plagiat si astazi, o Comisie care spune cu totul altceva. Vi se pare normal? Nici mie. Tocmai din acest motiv, voi cere Comisiei, Ministerului si tuturor institutiilor care pot lamuri aceasta situatie sa clarifice contradictia. In acest sens, voi utiliza toate mijloacele legale pe care le am la dispozitie ca cetatean. Prin urmare, voi contesta decizia CNATDCU si, daca decizia va ramane aceeasi, voi cere Justitiei sa faca lumina si sunt convins ca instanta imi va da dreptate", mai scrie fostul vicepremier.

Fostul vicepremier Gabriel Oprea si-a sustinut teza de doctorat, intitulata "Plangerea prealabila - perspectiva istorica", in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti, avandu-l coordonator pe Ion Neagu, fost senator PSD.

Acuzatiile de plagiat privind teza de doctorat a lui Gabriel Oprea au fost lansate in iulie anul trecut, cand jurnalista Emilia Sercan a scris ca intreaga lucrare a acestuia nu continea niciun citat cu ghilimele, avand paragrafe si pagini intregi copiate dintr-o lucrare similara a coordonatorului sau, Ion Neagu, si, de asemenea, dintr-o lucrare a lui Constantin Turai. In investigatia jurnalistei Emilia Sercan se arata ca si istoricul Nicolae Iorga este preluat in citate ample fara sa fie citat.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
2340 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    Oprea. (Miercuri, 17 august 2016, 20:53)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Are tupeu domnul general! Prostul nu-i prost destul, daca nu-i si fudul!
    • +2 (2 voturi)    
      Well ... tupeul jigodiei este de ... NECONTESTAT ! (Joi, 18 august 2016, 9:51)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Well ... tupeul jigodiei este de ... NECONTESTAT !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +5 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 17 august 2016, 21:10)

    tudorr [utilizator]

    Tupeu golanesc, dar vin prietenii lui din toamna si-l inscauneaza din nou...trista tara!
  • +10 (10 voturi)    
    Atat: (Miercuri, 17 august 2016, 21:13)

    Emiliom [utilizator]

    Ha ha ha!
  • +18 (18 voturi)    
    Generalul copy-paste (Miercuri, 17 august 2016, 21:14)

    andreitr [utilizator]

    cu patru stele n-a vazut în viața lui teatrele de operațiuni din Afganistan. Plus că a mai fost și opt ani șeful mafiei personale a lui a,nastase și ar fi vrut și șefia SRI. Mafia roșie din care face parte ar trebui încolonată cu direcția canal ca să facă în sfârșit bine României. Hai DNA!
  • +18 (18 voturi)    
    Măăi Gabi? (Miercuri, 17 august 2016, 21:19)

    e-Miron [utilizator]

    "Avem asadar o institutie care mi-a acordat titlul, o structura abilitata legal care a constatat ca lucrarea nu a fost un plagiat si astazi, o Comisie care spune cu totul altceva. Vi se pare normal?" Acum DA, în sfârşit s-a întâmplat ceva normal, băi minte mică! Dacă te-au copiat corect ăştia de la HN (şi nu văd de ce n-ar face-o), ai bulit şi aici o virgulă. Dacă n-ai avut de unde copia-o....
  • +19 (19 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 17 august 2016, 21:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ati auzit vreodata vreun hot sa isi recunoasca fapta? Mai ales daca e un NESIMSTIT ca aceasta creatura impostoare?
  • +17 (17 voturi)    
    Si masinile Audi care le-a furat cand le da inapoi (Miercuri, 17 august 2016, 21:35)

    Retardragnea [utilizator]

    Ca odraslele se lauda cu ele pe Facebook.
  • +7 (11 voturi)    
    Cateva probleme aici (Miercuri, 17 august 2016, 22:07)

    LiviuX [utilizator]

    Nu ca sa radiem complet vina comisiei de doctorat, dar altele sunt atributiile ei, nu depistarea plagiatelor. Si apoi, care erau posibilitatile tehnice in 2000 si care sunt acum? Deci e iarasi normal sa fie mai usor de depistat acum. Ceea ce nu inteleg e care ar fi rolul justitiei aici. Daca plagiatul e dovedit prin texte puse unul langa altul, ce poate face in plus un avocat sau judecator? Sa zica ca nu e asa?
  • +16 (16 voturi)    
    sper sa-l cheme Comisia de analiza (Miercuri, 17 august 2016, 22:15)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si sa-l puna sa isi sustina iar teza de doctorat IN DIRECT.

    Hai, bah Izmana, ca macar atata poti sa faci: sa ne povestesti cursiv despre ce ai scris. Nu va fi necesar sa pui ghilimele, nici macar "in aer".
  • +10 (12 voturi)    
    Ba fascistilor!!! (Miercuri, 17 august 2016, 22:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Omul a plagiat absolut legal! In anul 2000 era perfect legal sa plagiezi. Abia acum ati venit voi, fascistii, cu regulile astea noi, ca sa va bateti joc de patrihotii tarisoarei noastre scumpe! Huooooooooo!
  • +17 (17 voturi)    
    Va avea tupeul sa spuna (Miercuri, 17 august 2016, 22:20)

    Susufler0 [utilizator]

    ca regulile in vigoare la data redactarii tezei sale de doctorat permiteau lipsa indicarii citatului prin ghilimele si aratarea sursei in subsolul paginii ori chiar la sfarsitul fiecarui capitol al lucrarii.capitolului.

    Nu-l va ajuta lucrul acesta atata timp cat preluarile din autorii plagiati sunt masive, ( pagini intregi, chiar zeci de pagini), ceea ce face ca sa nu se mai poata deosebi ideile si argumentele originale ale ale autorului tezei de ideile si argumentele autorului plagiat.

    PS. Oprea nu va avea nicio sansa si este normal sa fie asa !
  • +10 (10 voturi)    
    oprea ai auzit de dr. ponta? (Miercuri, 17 august 2016, 22:24)

    hopsinoi [utilizator]

    oprea e doctor pe bune. e asa de doctor incat nici nu stie cum e treaba cu furtul (plagiatul) si cat de simplu se dovedeste.

    noi ne dorim sa conteste si in justitie retragerea diplomei de doctor.
  • +13 (13 voturi)    
    Pentru ca (Miercuri, 17 august 2016, 22:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Pentru că PSD și pentru că tupeu de borfaș.
  • +4 (4 voturi)    
    O prea marite "doctor",precum esti si "jeneral" (Joi, 18 august 2016, 7:23)

    Plagarus [utilizator]

    Nici ca tambur major nu ar avea ce cauta in armata,caricatura asta de "om nou " din vremurile apuse !
  • +2 (2 voturi)    
    alt nesimtit care trage de timp (Joi, 18 august 2016, 16:30)

    Nuzic [utilizator]

    a depus contestatia tot la finalul perioadei admise; pai de ce? Daca stia de la inceput ca nu a plagiat - asa cum sustine - de ce n-a contestat decizia in prima zi de la aparitie?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e tragere de timp (Joi, 18 august 2016, 17:48)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Nuzic

      O contestatie trebuie documentata, justificata. Nu poti spune doar "Ba nu am plagiat" si gata. Trebuie aduse argumente ca acea comisie a gresit. Si nu e simplu, mai ales daca comisia are si dreptate!