Franta: Incidente intre tineri maghrebieni si tigani romani, intr-o tabara din Marsilia, trei persoane au fost arestate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2016, 16:01 Actualitate | Esenţial

Trei persoane au fost arestate la Marsilia, dupa o serie de incidente intre persoane neidentificate si romii instalati intr-o tabara aflata la nord de marele oras franceze, scrie Le Figaro, care precizeaza ca mai multe persoane au fost ranite in urma acestor incidente.

In spatele gratiilor verzi care blocheaza intrarea in tabara, construita in cladiri industriale dezafectate, circa zece persoane povestesc ca au fost atacati in week-end. "Ne e frica tuturor", spune Andrada, o tiganca de 15 ani, care adauga ca traieste de 5 ani la Marsilia, unde urmeaza si scoala. "Prima oara, au venit si ne-au spus: 'tineti-va gura, romanilor", ne-au spus sa plecam", spune tanara. Ulterior, atacatorii au revenit si au aruncat cu sticle si alte obiecte in tabara, iar mai multi romi au fost raniti.

Parchetul a recomandat prudenta in ceea ce priveste derularea faptelor. O prima altercatie a intervenit luni, spre orele 22,00, "intre indivizi apartinand pe de o parte comunitatii roma si tineri maghrebieni, pe de alta parte".

Un tigan de 40 de ani a fost ranit la brat cu o sabie japoneza tip katana. Dupa miezul noptii, mai multi tigani au fost raniti usor "cu alice, probabil impuscate (...) Pare sa fi fost accidental, ar fi fost raniti de un prieten care manipula o arma, un calibru mic", potrivit parchetului. De asemenea, se pare ca a fost aruncat si un cocktail molotov, care insa nu a explodat.

Sapte persoane au fost internate, potrivit sursei judiciare, printre care si un adolescent de 14 ani. In total, au fost arestate trei persoane, dintre care doua marti, dupa ce s-au aruncat din nou pietre.

Politia a intarit dispozitivul in jurul taberei de romi.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8714 vizualizari
  • +49 (53 voturi)    
    la dracu' (Miercuri, 17 august 2016, 16:15)

    Nevermind [utilizator]

    nici nu stiu cu care sa tin :)))
    • +17 (17 voturi)    
      haha... (Miercuri, 17 august 2016, 17:00)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      buna remarca ta :). la asta ma gandeam si eu, cum sa-i mai "deosebesc" :)
    • +25 (27 voturi)    
      cum cu cine? (Miercuri, 17 august 2016, 17:37)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cu tiganii ca-s de-ai nostri! Ai nostri nu explodeaza, ai nostri nu vin cu ideologii de kkt, ai nostri te tin in forma ca numai daca esti bleg ramai fara bani.
      Haidemo ciaori nu va lasati la uratii aia ce draq!
    • +16 (16 voturi)    
      wtf?? (Miercuri, 17 august 2016, 21:50)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cuvintul TIGAN pe Hotnews ?????

      Ziua trebuie notata in calendar!! La mai multe!
      • +2 (6 voturi)    
        LoL (Joi, 18 august 2016, 9:22)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Stai relax ca si-o "fura" ei de la autoritati.
  • +33 (35 voturi)    
    pai normal (Miercuri, 17 august 2016, 16:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    eliminarea concurentei e o tentativa naturala de a-ti usura traiul. Se bat pe aceleasi resurse/ocupatii.
  • +30 (32 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 17 august 2016, 16:16)

    The Real Sasha [utilizator]

    Si acu' care tabara e rasista? Unde e "corectitudinea politică"? Huh?
    • 0 (0 voturi)    
      bune intrebari !! (Joi, 18 august 2016, 20:53)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      noi cu cine votam :))
      ca vrem sa fim "corecti" ...
  • +12 (12 voturi)    
    sigur au purtat (Miercuri, 17 august 2016, 16:22)

    simur [utilizator]

    insemne diferite
  • +9 (13 voturi)    
    Food chain (Miercuri, 17 august 2016, 16:43)

    V. Veroiu [utilizator]

    I beat you with my chain to get to your food.
  • +5 (11 voturi)    
    Companie de mare clasa! (Miercuri, 17 august 2016, 16:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Fara xenofobie! Dar alaturarea tiganilor cu musulmanii este una de mare clasa, de succes garantat!

    Daca autoritatile europene vor sesiza avantajele acestei vecinatati "prolifice", se cheama ca am impuscat 3 iepuri dintr-o lovitura: inapoierea, agresivitatea si terorismul. Cele doua comunitati, sub arbitrajul nostru, au foarte mult sa-si daruiasca una alteia. Am toata increderea in tigani, in special in cei romani. Dar nici cu musulmanii nu mi-e rusine! Ori la bal, ori la spital taticu! Pe viata si pe moarte! Noi tratam GRATUIT ranitii! Prostia si inapoierea trebuie premiate cumva. Fara zenofobie! Sincer, imi displace. Dar capcanele si ura pe care unii le promoveaza impotriva cetatenilor europeni, trebuie puse unele langa altele.
    • +5 (11 voturi)    
      Naivitate europeana (Miercuri, 17 august 2016, 17:28)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cele doua comunitati vor adopta aceeasi religie si vor lupta impreuna impotriva gazdelor.
      Daca iti este teama sa accepti adevarul ar fi bine sa incetezi a mai crede in povesti.
      Koln si Paris reprezinta realitatea, sperantele sunt doar strigatul lasitatii.
      • +1 (3 voturi)    
        Am vazut deja (Miercuri, 17 august 2016, 20:43)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Adica cele doua comunitati se inteleg de minune? Adica tiganii inapoiati abia asteapta sa se schimbe sub influenta musulmana? Iar musulmanii inapoiati abia asteapta sa se schimbe sub influenta tiganeasca?

        Iarta-ma ca ti-am jignit viziunea inteligenta. Esti foarte tare! Mai rar atata viziune practica!
  • +4 (12 voturi)    
    ! (Miercuri, 17 august 2016, 16:48)

    tudorr [utilizator]

    Nici un "hai baietiiiiii", sus fruntea, avem valoare si alte sloganuri? Cum deodata nu mai tinem cu ai nostrii?:))
    • +5 (7 voturi)    
      Esti parte din clanuri? Sunt ai tai? (Miercuri, 17 august 2016, 18:14)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Atunci tine cu ei. Eu nu tin si nu etnia lor ma deranjeaza ci modul in care o parte din ei se organizeaza in clanuri mafiote.
  • -10 (14 voturi)    
    sper ca tinerii (Miercuri, 17 august 2016, 16:51)

    Martinezu [utilizator]

    sunt bine si nu au patit nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      ba nu, sunt raniti (Miercuri, 17 august 2016, 17:20)

      simur [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sticle, sabie japoneza tip katana, alice, calibru mic, molotov neexplodat :(((((
  • +11 (13 voturi)    
    Romii... (Miercuri, 17 august 2016, 17:14)

    taticutu [utilizator]

    Tiganii nostri sunt nevinovati ! Ei nu stiu ce e aia sabie ninja, topor, cutit , bate, pistoale....Ei sunt " cumintenia pamantului ", dar nu de Brancusi ..
  • +8 (8 voturi)    
    maghrebieni vs. tigani... (Miercuri, 17 august 2016, 17:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...invingatorul nu e evident!
  • +11 (11 voturi)    
    Teoria Darwinista (Miercuri, 17 august 2016, 18:01)

    adrian88000 [utilizator]

    in aplcare directa. Sa lasam legea selectiei naturale sa actioneze.
    • +3 (3 voturi)    
      nu fi (Joi, 18 august 2016, 0:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      prea optimist, daca tiganii devin mai fanatici iar ciuhapii mai smecheri, nu prea avem motive de bucurie.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru bec (Joi, 18 august 2016, 22:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Crezi tu ca tiganii ar sta de 5 ori pe zi cu fundul in sus ? Eu nu cred.