Mii de romani i-au adus vineri un ultim omagiu Reginei Ana

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2016, 23:17 Actualitate | Esenţial

O femeie depune flori in fata Palatului Regal
Foto: Hotnews
Aproximativ 9.000 de oameni - femei, barbati sau copii, tineri ori varstnici - au trecut vineri pe la catafalcul Reginei Ana, aflat in Sala Tronului a Palatului Regal, si i-au adus un ultim omagiu, informeaza Agerpres.

Pentru Evelina Spanu, filolog, trecerea in nefiinta a Reginei Ana este un moment pe care il resimte "de doua-trei ori trist" pentru istoria Romaniei. "O tristete imensa pentru ce s-a intamplat, ce a urmat si ce este, pentru Regina si pentru familie. Poate ne ajuta Dumnezeu si se intampla o minune. Eu chiar imi doresc lucrul acesta. Ma gandesc ca poate exista si pentru noi un culoar de bine - mic, firav - dar care sa ne aduca acolo unde trebuie", a spus ea.

Diana Ciobotea, 25 de ani, blogger, a sustinut ca a venit la catafalcul Reginei Ana pentru ca admira simplitatea Familiei Regale.

"Am venit la catafalcul Majestatii Sale Regina Ana pentru ca admir decenta cu care si-a trait viata, admir simplitatea Familiei Regale a Romaniei si sunt o simpatizanta a lor. Am fost aproape de Majestatile lor si la momente fericite si nu puteam sa lipsesc in asemenea momente grele", a adaugat ea.

Si pictorul Elian Bacila a adus un ultim omagiu Reginei Ana.

''Am venit din respect pentru Familia Regala si pentru Coroana. E foarte normal ca orice roman care simte si traieste cu adevarat romaneste sa fie aici pentru un ultim omagiu. E un moment de mare emotie si insemnatate pentru noi toti. Am simtit nevoia sa fiu aici, astazi, in primul rand pentru ca sunt roman. E o traditie in familia mea, m-am gandit foarte mult si la stramosii mei. Strabunicul meu a fost la Canal, la Poarta Alba, tatal unchiului a fost general in armata Regelui, dupa aceea, cand s-au schimbat vremurile, a facut inchisoare. Dupa ce a fost eliberat a fost angajat ca simplu muncitor", a aratat artistul.

Timp de doua zile, joi si vineri, romanii au putut aduce un ultim omagiu Reginei Ana. Flori si candele au fost depuse in fata Palatului Regal.

Regina Ana va fi inmormantata sambata, la Curtea de Arges, in Noua Catedrala Arhiepiscopala si Regala, necropola regilor Romaniei.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
1612 vizualizari
  • -2 (14 voturi)    
    sa-i fie tarana usoara (Vineri, 12 august 2016, 23:47)

    uzu [utilizator]

    e cineva care imi poate explica ce legatura are regina ana cu romania ? inteleg ca nici macar nu vorbea limba romana.
    nu vreau sa se discute meritele familiei regale cum ca au cucerit transylvania si banatul pentru ca fusesera asa tam-nesam facuti regi peste o saracie care era la ora ai romania, ci doar sa inteleg de ce regina ana care este absolut straina de romania si de romani este brusc atat de simpatizata.
    sa fie pur si simplu doar caracterul ipocrit al romanilor ?
    • 0 (16 voturi)    
      e greu (Sâmbătă, 13 august 2016, 0:20)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      e cineva care imi poate explica ce legatura are Iliescu sau Vadim cu Romania? Despre care Romanie vorbiti oamenilor? Va traziti macar un pic? Dimineata cand va dati jos din pat si vrei sa mergeti pana la toaleta in fundul curtii, va ganditi macar o data ca Romania nu ar fi existat fara Kogalnicieanu, fara Rasboiul Independetiei!? Despre cine vorbim aici? Despre toti politrucii care v-au bagat in cap ca sunteti urmasii lui Stefan cel Mare si a lui Decebal? Pai cu cine se batea Stefan cel Mare? Cu cine s-a batut Mihai Viteazul la Selimbar? V-ati bagat in cap minciuni si ati ajuns rodul minciunilor voastre! Nu sunt monarhist, dar daca este vorba de Romania, aceasta tara nu exista decat din rodul monarhiei pe care a avut-o, iar regina Ana, este patre a acesteia. Judecati tot, inainte de a gandi, de parca asta e starea cea mai buna pe care o puteti dobandi. De ce?
      • -2 (10 voturi)    
        Odată cu plecarea reginei Ana (Sâmbătă, 13 august 2016, 10:00)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        s-a mai dus o verigă care ne lega de perioada de aur a României Mari. RIP regina Ana!
        • +1 (3 voturi)    
          Care perioadă a României Mari?! 1947? (Duminică, 14 august 2016, 12:22)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Regina Ana a fost soția Regelui Mihai și cam atât. Toată considerația pentru ea, ca persoană particulară, însă cu România n-a avut nimic de-a face.

          România are într-adevăr nevoie de niște personalități istorice care s-o ajute să-și recupereze respectul de sine, dar Regina Ana nu e tocmai un exemplu reușit.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce ce ? (Duminică, 14 august 2016, 17:29)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Printul Duda e si el rodul bataliei de la Selimbar ? Din cite stiu Stefan cel Mare s-a batut cu toti, munteni, transilvaneni, turci, unguri, tatari, polonezi dar si cu concurentii moldoveni; tragem vreo concluzie de aici ?
    • +1 (11 voturi)    
      Un simbol (Sâmbătă, 13 august 2016, 0:44)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Regina Ana este un simbol al unor vremuri în care comunismul încă nu trimisese societatea românească în derivă, de unde azi, după 70 de ani, încă să ne chinuim să revenim.
      • +1 (1 vot)    
        Un simbol al ce ?! (Duminică, 14 august 2016, 17:34)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Te referi la vremurile cind principesa Anne era o tanara franco-daneza care nici nu stia unde e Romania pe harta ?
    • +3 (11 voturi)    
      Poți să mai taci cu inepțiile (Sâmbătă, 13 august 2016, 1:04)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      măcar în acest moment de doliu? Poți să-ți spui aceste întrebări puerile, care dovedesc o ignoranță crasă, și mai încolo.
    • +5 (15 voturi)    
      Haideti sa vedem (Sâmbătă, 13 august 2016, 3:00)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Gasiti un scandal in care sa fie implicata. Poate ca Romania ar trebui sa aiba niste simboluri un pic diferite de Dragnea, Ponta, Iliescu, Nastase, Vadim, Basescu, Lis, Fasole. Daca insa ii preferati pe acestia pe principiul ca "sunt falitii nostri" cu care falnic ne mandrim atunci da, aveti perfecta dreptate: Regina Ana nu a avut absolut nimic de facut cu ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu scandalurile sunt problema, (Duminică, 14 august 2016, 12:25)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        lipsa de legătură cu România e problema.

        E de apreciat că a avut 5 copii, dar e mai greu de crezut că româncele de azi o vor considera un model pentru asta. A fost o persoană decentă și rezervată, dar rolul de regină a României a fost unul pur onorific pentru ea. Nu a domnit niciodată.
    • +2 (4 voturi)    
      e greu sa pricepi (Sâmbătă, 13 august 2016, 14:38)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      ca de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere..

      re. ipocrizia romanilor.
      tentatia omeneasca este sa creada ca toti din jur ii sunt asemenea.
  • -2 (6 voturi)    
    hai mai repede (Sâmbătă, 13 august 2016, 9:05)

    nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator]

    ca se impute treaba..
  • -3 (3 voturi)    
    Regrete eterne (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:42)

    krampus [utilizator]

    Am venit din respect pentru Familia Regala si pentru Coroana. Am fost si la Sf. Paraschiva si la Sf. Dumitru. Poate ne ajuta Dumnezeu si se intampla o minune. Mi-a placut mult tanarul Rege al Printesei Margareta e frumos ca Alen Delon.
    • 0 (0 voturi)    
      Dacă se întâmplă o minune, o recunoști? :) (Duminică, 14 august 2016, 12:27)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      ”tânărul Rege al Prințesei Margareta” e actor de profesie, Radu Duda pe numele lui. Și omul serviciilor, dar asta rămâne între noi :)
      • 0 (0 voturi)    
        Minuni pentru Poporul Necajit (Duminică, 14 august 2016, 17:41)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Parodiam declaratiile neomonarhistilor de parastas...trebuia sa adaug ;-) ?