Raluca Pruna: Statul roman este obligat sa reactioneze daca elementele prezentate de Sky News nu sunt reale

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2016, 11:33 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a declarat, vineri, ca statul roman este obligat sa reactioneze daca elementele prezentate in materialul de presa difuzat de postul Sky News nu corespund realitatii, informeaza Agerpres.

"Sigur, in masura in care cele prezentate (in materialul Sky News - n.r.) nu corespund realitatii, statul roman este obligat sa actioneze. Si in acest sens, de altfel, s-au facut si niste prime demersuri", a declarat Pruna, intr-o conferinta de presa la Palatul Victoria, intrebata daca statul roman ar trebui sa actioneze in instanta, la Londra, postul tv Sky News.

Ambasada Romaniei la Londra a anuntat joi seara ca, in continuarea demersurilor intreprinse pentru asigurarea unei informari corecte si complete a publicului si stabilirea adevarului in cazul reportajului "Criminal Gang Selling Military Weapons", in care se prezinta presupusi traficanti de arme din Romania, a transmis Sky News o noua scrisoare in care solicita postului britanic de televiziune sa prezinte, in conditii de difuzare similare, "elementele care vor rezulta din ancheta desfasurata de Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - DIICOT".

Procurorii DIICOT au retinut, in cursul zilei de joi, trei barbati care apar in reportajul realizat de televiziunea britanica Sky News.

Potrivit unui comunicat difuzat de DIICOT, au fost retinuti pentru 24 de ore Aurelian Mihai Szanto, Attila Csaba Pantics si Levente Pantics, pentru savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si comunicarea de informatii false.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
3403 vizualizari
  • -14 (18 voturi)    
    ma rog (Vineri, 12 august 2016, 12:11)

    moka [utilizator]

    poate gresesc, dar daca se apuca ziaristi din toate colturile lumii sa scrie prostii despre RO, noi ce facem? Stam sa-i dam in judecata pe toti? Pai guvernul n-o sa mai faca altceva decat sa alerge prin tribunale internationale.
    Am vazut ca Erdogan mai alearga asa dupa ziaristi prin Germania de exemplu.
    • +16 (18 voturi)    
      nu-i chiar asha (Vineri, 12 august 2016, 12:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Un asemenea proces, odata cistigat, aduce cu el si despagubiri, si contravaloarea cheltuielilor de judecata. Si pentru a te reprezenta la proces poti angaja o casa de avocatura, nu tre sa stea guvernul din treaba pentru asha ceva. Cit depsre ancheta penala, ea e binevenita.

      Ca sa nu mai spun ca odata cistigat un asemenea proces cu despagubiri seriase, el va deveni un foarte bun exemplu de ce poti pati daca inventezi acuzatii despre Romania pentru alti viitori doritori.
      • -8 (8 voturi)    
        da, poate fi un fel de a aborda problema (Vineri, 12 august 2016, 14:06)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dar ma intreb cum va reactiona societatea romaneasca daca de exemplu SUA sau Rusia sau oricine altcineva va da in judecata vreo televiziune sau ziar din RO pe motiv ca scriem minciuni despre ei. Si sunt convins ca ar putea gasi motive la cate s-au spus pe la televiziunile noastre de-a lungul timpului.
        In fine, sa faca ce cred ei de cuviinta. Mi-am exprimat parerea si atat.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai... (Marţi, 16 august 2016, 10:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Daca o televiziune din romania si-ar permite sa faca asemenea acuzatii, ar fi foarte bine sa fie data in judecata si lasata in fundul gol. Astfel incit tura viitoare sa nu mai fie tentata sa faca la fel.

          Si atentie, aici nu e vorba despre un reportaj in care se zice ca romanii sunt hoti sau ca dupa liberalizarea pietei muncii vor veni hoarde de romani sa invadeze piata muncii din UK. Nu aici e vorbe de o acuzatie de aprovizionare cu arme a teroristilor, care e contrafacuta in mod flagrant. De un amatorism atroce. Si parerea mea e ca statul nu trebuie sa rateze ocazia sa-i atace cit pot de tare, ca sa vad alti doritori de asha ceva ca nu suntem sat fara ciini. Cum isi imagina nenea asta de la sky news.
    • -3 (13 voturi)    
      discriminare (Vineri, 12 august 2016, 13:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Și ziariștii români care prezintă lucruri nereale de ce nu trebuie anchetați de Prună & co? .
      • +6 (10 voturi)    
        O faci pe prostul! (Vineri, 12 august 2016, 13:50)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu Prună&Co judecă ci justiția.Este clar că acțiunea DIICOT ți-a provocat frisoane.Da,democrația îți permite să vorbești liber dar și să fii responsabil primind sancțiuni când vorbești(în media),mințind pentru a crea o opinie defavorabilă.Așa că .....
      • +3 (3 voturi)    
        bine ai revenit (Vineri, 12 august 2016, 14:52)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        unde ti-ai facut concediul? in crimeea? sau la moskva, ca sa te pui la punct cu ultimele strategii phutiniste?
      • +1 (1 vot)    
        Pt ca nu ating (Vineri, 12 august 2016, 19:05)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Siguranta nationala, mosule. Tu ai vrea sa-i aresteze pe aia care-i critica pe bune pe ponta si dracnea. Sluga psd-ista.
    • +5 (5 voturi)    
      Una este (Vineri, 12 august 2016, 14:16)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui moka

      sa facii un reportaj despre unii romani ce cersesc prin Londra si acasa construiesc turnulete la garajele mertzanelor, alta este sa spui ca Romania este fieful traficantilor de arme si ca kalashnikoavele se gasesc la toate colturile si ca teroristii doari trebuie sa vina aici si sa le culeaga ca sa impuste oameni nevinovati prin vest.
      Nu tie se pare ca este o alta problema?
    • +1 (1 vot)    
      moka (Vineri, 12 august 2016, 14:50)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui moka

      creier moka?
  • -5 (13 voturi)    
    Cum adică "dacă" nu sunt adevărate? (Vineri, 12 august 2016, 12:23)

    andipetre [utilizator]

    Guvernul nu a urmărit evoluția? Nu știe ceea ce DIICOT a demonstrat deja de câteva zile? Că respectivii erau angajați de SkyNews și au recunoscut deja asta? Că armele erau de vânătoare? Cum adică "dacă"?

    M-a mirat și pe mine puțin lipsa de reacție a Guvernului din primele zile, când Poliția și DIICOT dădeau comunicate unul după altul, dar azi să te exprimi atât de ambiguu si "politically correct" într-o chestiune atât de gravă e absolut iresponsabil! Miroase a pași înapoi și seamănă cu lașitatea cu care ne-au obișnuit toate guvernele de până acum...
    • +10 (14 voturi)    
      . (Vineri, 12 august 2016, 12:30)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Cred ca acel "daca" se refera la concluzia unui judecator. Adica respectivii trimisi in judecata, si in urma procesului, pe baza dovezilor, se trage concluzia si se aplica pedeapsa.
    • +11 (15 voturi)    
      e ministra justitiei (Vineri, 12 august 2016, 12:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Diicot trebuie sa cistige definitiv procesul, ca sa fie un adevar incontestabil. Pina atunci conform legii exista prezumtia de nevinovatie. Chiar daca in mod practic e evidenta facatura.
      • +4 (6 voturi)    
        Sper sa fie doar asta (Vineri, 12 august 2016, 13:09)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sper sa fie doar ceea ce spuneti voi, dar dupa 26 de ani de guverne ezitante care isi urmareau doar bunastarea personala cu orice pret (inclusiv al imaginii tarii) ma cam mira aplicarea politically correctness-ului in acest caz si in acest an.

        Ma intreb daca guvernul Marii Britanii ar fi la fel de politicos daca li s-ar fi intamplat lor asa ceva.
        • 0 (8 voturi)    
          nu stiu cum ar fi guvernul UK (Vineri, 12 august 2016, 13:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Dar noi nu avem nici un motiv sa fim violenti verbal in speta asta. DIICOT ii va chema la audieri si probabil ii va cerceta penal, CNA-ul lor ii va verifica, e probabil sa fie intentat si un proces in instantele internationale pentru calomnie, deci sunt suficiente cai prin care baietii astia sa fie fierti la foc mic. Violenta verbala nu e neaparatsemn de vitejie. Cite-odata e mai intelept sa-i ataci lu legea incitg sa-i doara.

          Si mai e ceva: Sky News e un fel de antena3 de la noi. A te lua la harta cu ei e ca si cum te-ai duce la un tigan sa-i confisti averea si cind ajungi acolo sa te pui in gura cu pirandele
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti (Vineri, 12 august 2016, 19:06)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Posesor de arme? Cunosti regulile? Daca nu, nu te mai baga in seama.
  • -12 (12 voturi)    
    NU CUMVA (Vineri, 12 august 2016, 13:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu cumva tot acest circ penibil e o facatura creata de comun acord de Guv UK si Guv Romaniei ca sa mai abata atentia romanilor de la alte drame si anomalii din tara, precum si de la manevrele Nato din tara?
    • +8 (8 voturi)    
      Bai Toni de URSS (Vineri, 12 august 2016, 13:46)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Se vede din avion ca esti trol de la tatucu Putin.
    • +3 (3 voturi)    
      tre sa recunosc ca ai imaginatie (Vineri, 12 august 2016, 13:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Deci guvernul UK, cu toate problemele lui pe cap, cu brexitul care bate la usa, cu corectiile masive de pe piata financiara, cu multinationale care deja incep relocare de personal in alte tari UE, decu guvernul UK cu toate astea pe cap n-are altceva mai bun de facut decit sa se inhaiteze cu antena3 a lor si sa faca un reportaj despre trafic de arme in romania de un amatorism precum cel al Sky news, cu 2 posti de vinatoare prezentate ca armament de razboi, cu filmare a presupusilor traficanti pe camerele de supraveghere de la hotel, si tot asha. Si pentru ce? Ca sa abata atetia romanilor de la manevrele nato din tara... Am si eu o intrebare: daca faci un sondaj despre preocuparile romanilor, citi crezi ca ar raspunde ca preocuparea lor principala e manevrele nato din Romania?
    • +1 (1 vot)    
      tonita (Vineri, 12 august 2016, 14:56)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      te plingeai pe forum la unul din articolele anterioare de salariul minim. pai dom'le. posteaza si tu mai inteligent si o sa fii promovat si platit mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Cum trebuie sa reactioneze statul. (Vineri, 12 august 2016, 14:54)

    Spirt [utilizator]

    Da fituica scursurii umande de Rupert Murdoch in judecata. Cere daune mari. Angajeaza avocati buni loco. Prezinta dovezile pe care le are! Castiga! Jegul uman de Mursoch sfarseste cu mai putini bani! In UK procesele sunt mult mai costisitoare de timp fata de la noi!
  • -2 (4 voturi)    
    DIICOT si MAE au facut-o de oaie ! (Vineri, 12 august 2016, 15:41)

    JohnAnticoruption [anonim]

    DIICOT nu si a terminat ancheta care include si INVESTIGAREA -audierea Reporterilor SKY NEWS si administratia dovezile lor depuse , deja a sarit Dan Michalache MAE peste Sky NEWS si PRESA Britanica !

    ZERO PROFESIONISM din PARTEA DIICOT -MAE-Michalache !

    Nu faci acusatii fara sa termin ANCHETA pana la cap si pui RELATIA bilaterala intre doua State in pericol atacand Presa Britanica pe baza art 404-Cod Penal (Imaginea Romaniei vs Siguranta Nationala )
  • +1 (1 vot)    
    Va fi foarte interesant in masura in care (Vineri, 12 august 2016, 19:43)

    Susufler0 [utilizator]

    DIICOT va livra justitiei un dosar solid impotriva romanilor si a englezilor de la Sky News implicati in afacerea asta !

    Daca se va lasa cu condamnari nimic nu ar mai trebui sa impiedice institutiile statului ca pe viitor sa procedeze la fel si impotriva facaturilor Trustului Intact si a celorlalte mizerii de Televiziuni.

    Si cu toate astea, nu vad DIICOTUL fiind la fel de vigilent si cu mass-media autohtona.