Raluca Pruna: Statul roman este obligat sa reactioneze daca elementele prezentate de Sky News nu sunt reale

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2016, 11:33 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Hotnews
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a declarat, vineri, ca statul roman este obligat sa reactioneze daca elementele prezentate in materialul de presa difuzat de postul Sky News nu corespund realitatii, informeaza Agerpres.

"Sigur, in masura in care cele prezentate (in materialul Sky News - n.r.) nu corespund realitatii, statul roman este obligat sa actioneze. Si in acest sens, de altfel, s-au facut si niste prime demersuri", a declarat Pruna, intr-o conferinta de presa la Palatul Victoria, intrebata daca statul roman ar trebui sa actioneze in instanta, la Londra, postul tv Sky News.

Ambasada Romaniei la Londra a anuntat joi seara ca, in continuarea demersurilor intreprinse pentru asigurarea unei informari corecte si complete a publicului si stabilirea adevarului in cazul reportajului "Criminal Gang Selling Military Weapons", in care se prezinta presupusi traficanti de arme din Romania, a transmis Sky News o noua scrisoare in care solicita postului britanic de televiziune sa prezinte, in conditii de difuzare similare, "elementele care vor rezulta din ancheta desfasurata de Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - DIICOT".

Procurorii DIICOT au retinut, in cursul zilei de joi, trei barbati care apar in reportajul realizat de televiziunea britanica Sky News.

Potrivit unui comunicat difuzat de DIICOT, au fost retinuti pentru 24 de ore Aurelian Mihai Szanto, Attila Csaba Pantics si Levente Pantics, pentru savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si comunicarea de informatii false.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3424 vizualizari
  • -14 (18 voturi)    
    ma rog (Vineri, 12 august 2016, 12:11)

    moka [utilizator]

    poate gresesc, dar daca se apuca ziaristi din toate colturile lumii sa scrie prostii despre RO, noi ce facem? Stam sa-i dam in judecata pe toti? Pai guvernul n-o sa mai faca altceva decat sa alerge prin tribunale internationale.
    Am vazut ca Erdogan mai alearga asa dupa ziaristi prin Germania de exemplu.
    • +16 (18 voturi)    
      nu-i chiar asha (Vineri, 12 august 2016, 12:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Un asemenea proces, odata cistigat, aduce cu el si despagubiri, si contravaloarea cheltuielilor de judecata. Si pentru a te reprezenta la proces poti angaja o casa de avocatura, nu tre sa stea guvernul din treaba pentru asha ceva. Cit depsre ancheta penala, ea e binevenita.

      Ca sa nu mai spun ca odata cistigat un asemenea proces cu despagubiri seriase, el va deveni un foarte bun exemplu de ce poti pati daca inventezi acuzatii despre Romania pentru alti viitori doritori.
        #showComment
    • -3 (13 voturi)    
      discriminare (Vineri, 12 august 2016, 13:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Și ziariștii români care prezintă lucruri nereale de ce nu trebuie anchetați de Prună & co? .
        #showComment#showComment#showComment
    • +5 (5 voturi)    
      Una este (Vineri, 12 august 2016, 14:16)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui moka

      sa facii un reportaj despre unii romani ce cersesc prin Londra si acasa construiesc turnulete la garajele mertzanelor, alta este sa spui ca Romania este fieful traficantilor de arme si ca kalashnikoavele se gasesc la toate colturile si ca teroristii doari trebuie sa vina aici si sa le culeaga ca sa impuste oameni nevinovati prin vest.
      Nu tie se pare ca este o alta problema?
    • +1 (1 vot)    
      moka (Vineri, 12 august 2016, 14:50)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui moka

      creier moka?
  • -5 (13 voturi)    
    Cum adică "dacă" nu sunt adevărate? (Vineri, 12 august 2016, 12:23)

    andipetre [utilizator]

    Guvernul nu a urmărit evoluția? Nu știe ceea ce DIICOT a demonstrat deja de câteva zile? Că respectivii erau angajați de SkyNews și au recunoscut deja asta? Că armele erau de vânătoare? Cum adică "dacă"?

    M-a mirat și pe mine puțin lipsa de reacție a Guvernului din primele zile, când Poliția și DIICOT dădeau comunicate unul după altul, dar azi să te exprimi atât de ambiguu si "politically correct" într-o chestiune atât de gravă e absolut iresponsabil! Miroase a pași înapoi și seamănă cu lașitatea cu care ne-au obișnuit toate guvernele de până acum...
    • +10 (14 voturi)    
      . (Vineri, 12 august 2016, 12:30)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Cred ca acel "daca" se refera la concluzia unui judecator. Adica respectivii trimisi in judecata, si in urma procesului, pe baza dovezilor, se trage concluzia si se aplica pedeapsa.
    • +11 (15 voturi)    
      e ministra justitiei (Vineri, 12 august 2016, 12:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Diicot trebuie sa cistige definitiv procesul, ca sa fie un adevar incontestabil. Pina atunci conform legii exista prezumtia de nevinovatie. Chiar daca in mod practic e evidenta facatura.
        #showComment
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti (Vineri, 12 august 2016, 19:06)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Posesor de arme? Cunosti regulile? Daca nu, nu te mai baga in seama.
  • -12 (12 voturi)    
    NU CUMVA (Vineri, 12 august 2016, 13:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu cumva tot acest circ penibil e o facatura creata de comun acord de Guv UK si Guv Romaniei ca sa mai abata atentia romanilor de la alte drame si anomalii din tara, precum si de la manevrele Nato din tara?
    • +8 (8 voturi)    
      Bai Toni de URSS (Vineri, 12 august 2016, 13:46)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Se vede din avion ca esti trol de la tatucu Putin.
    • +3 (3 voturi)    
      tre sa recunosc ca ai imaginatie (Vineri, 12 august 2016, 13:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Deci guvernul UK, cu toate problemele lui pe cap, cu brexitul care bate la usa, cu corectiile masive de pe piata financiara, cu multinationale care deja incep relocare de personal in alte tari UE, decu guvernul UK cu toate astea pe cap n-are altceva mai bun de facut decit sa se inhaiteze cu antena3 a lor si sa faca un reportaj despre trafic de arme in romania de un amatorism precum cel al Sky news, cu 2 posti de vinatoare prezentate ca armament de razboi, cu filmare a presupusilor traficanti pe camerele de supraveghere de la hotel, si tot asha. Si pentru ce? Ca sa abata atetia romanilor de la manevrele nato din tara... Am si eu o intrebare: daca faci un sondaj despre preocuparile romanilor, citi crezi ca ar raspunde ca preocuparea lor principala e manevrele nato din Romania?
    • +1 (1 vot)    
      tonita (Vineri, 12 august 2016, 14:56)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      te plingeai pe forum la unul din articolele anterioare de salariul minim. pai dom'le. posteaza si tu mai inteligent si o sa fii promovat si platit mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Cum trebuie sa reactioneze statul. (Vineri, 12 august 2016, 14:54)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Da fituica scursurii umande de Rupert Murdoch in judecata. Cere daune mari. Angajeaza avocati buni loco. Prezinta dovezile pe care le are! Castiga! Jegul uman de Mursoch sfarseste cu mai putini bani! In UK procesele sunt mult mai costisitoare de timp fata de la noi!
  • -2 (4 voturi)    
    DIICOT si MAE au facut-o de oaie ! (Vineri, 12 august 2016, 15:41)

    JohnAnticoruption [anonim]

    DIICOT nu si a terminat ancheta care include si INVESTIGAREA -audierea Reporterilor SKY NEWS si administratia dovezile lor depuse , deja a sarit Dan Michalache MAE peste Sky NEWS si PRESA Britanica !

    ZERO PROFESIONISM din PARTEA DIICOT -MAE-Michalache !

    Nu faci acusatii fara sa termin ANCHETA pana la cap si pui RELATIA bilaterala intre doua State in pericol atacand Presa Britanica pe baza art 404-Cod Penal (Imaginea Romaniei vs Siguranta Nationala )
  • +1 (1 vot)    
    Va fi foarte interesant in masura in care (Vineri, 12 august 2016, 19:43)

    Susufler0 [utilizator]

    DIICOT va livra justitiei un dosar solid impotriva romanilor si a englezilor de la Sky News implicati in afacerea asta !

    Daca se va lasa cu condamnari nimic nu ar mai trebui sa impiedice institutiile statului ca pe viitor sa procedeze la fel si impotriva facaturilor Trustului Intact si a celorlalte mizerii de Televiziuni.

    Si cu toate astea, nu vad DIICOTUL fiind la fel de vigilent si cu mass-media autohtona.