Ucraina: Rusia a masat la granita mai multi soldati si cu echipament mai modern / Poroshenko a cerut militarilor de langa Crimeea sa fie la cel mai inalt nivel de pregatire pentru lupta

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 14:58 Actualitate | Esenţial

Soldati rusi
Foto: Wikimedia Commons
Rusia a masat la granita cu Ucraina din regiunea Crimeea si mai multi soldati si armament mai modern in ultimele zile a declarat joi Oleh Slobodyan, purtatorul de cuvant al trupelor de frontiera ucrainene, citat de Reuters. 

“Putem spune fara dubiu ca soldatii rusi care erau acolo din martie sunt acum inlocuiti cu altii”, a declarat el intr-o conferinta de presa tinuta in contextul unor tensiuni in crestere intre Moscova si Kiev. 

“Acesti militari vin cu si mai mult echipament modern si exista unitati de atac aerian. In ultimele zile, am observat intarirea unitatilor de la frontiera. Numarul lor a crescut”, a spus Slobodyan.  

Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a anuntat joi ca a transmis tuturor unitatilor militare de langa Crimeea sin regiunea estica Donbass sa fie la cel mai inalt nivel de pregatire pentru lupta, dupa acuzatiile Rusiei privind ncursiuni ucrainene in Crimeea. 

Tot joi, purtatorul de cuvant al Statului Major a declarat Reuters ca Ucraina tine in sudul tarii, incepand de miercuri, exercitiile militare ce erau programate sa aiba loc.  

Vladimir Putin a acuzat miercuri Ucraina ca foloseste tactici teroriste pentru a incerca sa provoace un nou conflict si sa destabilizeze Crimeea. 

Declaratia liderului de la Kremlin vine dupa ce Rusia a sustinut ca a prevenit doua incercari ucrainene de a infiltra sabotori in peninsula anexata de rusi in februarie 2014. 

Statele Unite nu au descoperit nimic pana acum care sa sustina afirmatiile Rusiei privind o incursiune ucraineana in Crimeea, a spus joi ambasadorul american in Ucraina, Geoffrey Pyatt.

Pe de alta parte, marina rusa planuieste exercitii in Marea Neagra pentru a se antrena in respingerea de atacuri subacvatice din partea sabotorilor, a anuntat ministerul apararii de la Moscova, potrivit agentiilor ruse de stiri, citate de Reuters.


Citeste mai multe despre   









7037 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    Buna asta cu.... (Joi, 11 august 2016, 15:33)

    midumi [utilizator]

    februarie 2014, cand era conflict oficial in zona! :)
  • +18 (22 voturi)    
    Astept postacii fesebisti (Joi, 11 august 2016, 15:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    sa ne expline miscarile Porumbelului Pacii si spiritul rus, ohhh, aceasta mare natiune slava, coclita de alcool de electrod.
  • +10 (14 voturi)    
    Diplomatia rusa (Joi, 11 august 2016, 16:17)

    MPopa [utilizator]

    Din nou aceleasi metode sovietice de acum 75 de ani ... Mai intai rusii inventeaza atacuri din partea vecinilor apoi se arunca patriotic in apararea granitelor, pe care din entuziasm le si muta cu niste sute de km mai in afara.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai se stie: (Vineri, 12 august 2016, 11:19)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ...dreptul rusesc la autoaparare prin invazia vecinilor - vezi:Transnistria, Cecenia, Abhazia, Osetia(aici i-au pacalit pe georgieni sa atace ei primii). La fel au anexat si Basarabia, in cardasie cu Hitler.
  • +1 (3 voturi)    
    Moldova (Joi, 11 august 2016, 16:48)

    AlinaCr [utilizator]

    daca nu e pt Moldova, mare minune...
  • -13 (25 voturi)    
    use and abuse, then discard (Joi, 11 august 2016, 16:52)

    zizin [utilizator]

    1. SUA ar vrea ca Rusia să ia înapoi Ucraina (=datorii uriașe și responsabilități enorme), DAR
    2. ei vor folosi "agresiunea" ca propagandă pentru a schimba istoria în cel mai abject mod de care sunt în stare. Prin urmare, provocări - ceea ce va duce la distrugerea cu rachete de către Rusia a unităților naziste, convocarea de noi alegeri și federalizarea Ucrainei. Nimeni, nici măcar Rusia, nu vrea Ucraina ca o națiune întreagă, nu merită doi bani. Punct.

    Însă, în cazul în care SUA se pot folosi de acest scenariu pentru alegerea lui Hillary la Casa Albă (sau să i se dea lui Obama încă un mandat), aceasta este un mare câștig pentru ei.

    Crimeea este pierdută, nici SUA nu mai vrea Ucraina. Unchiul Sam a supt cam tot ce-a vrut (aurul, secretele rusești și tehnologia) și a distrus infrastructura pentru a o face inutilă și ineficientă pentru uzul rusesc. Acum ei vor lăsa oamenii să putrezească.

    Ăsta este "the American way": folosește, abuzează, apoi aruncă la gunoi! Well done, Porky, trădător nemernic! Ești așteptat la Miami, așa-i?
    • +9 (13 voturi)    
      Cat de bonavi puteti fi (Joi, 11 august 2016, 17:14)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ati lasat numai nenoriciri in urma rusnacilor. Propaganda voastra e subtire, dar voi sperati sa prinda la oameni mai putin educati.

      Uite in ce hal sunteti ca tara, va complaceti sa fiti condusi de un despot si sunteti afundati in coruptie si mizerie. Femeile voastre isi cauta barbati bogati prin tarile dezvoltate si civilizate sau se prostitueaza in toata lumea.

      Vrei sa vorbesti despre americani? De ce nu compari Coreea de Sud si Coreea de Nord? Sau RFG cu DDR?

      Rusine gunoaielor !
    • +10 (14 voturi)    
      mai lasa-ne tovarase (Joi, 11 august 2016, 17:45)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Tovarisci, ia mai lasa-ne pen oi cu sovietismele tale. Daca SUA aduceau trupe in Ucraina ai fi urlat din gura de sarpe ca nu au ce cauta acolo. Cit de mult sa ii sustina pe Ucrainieni ? Rusia, tovarase, a avut sansa sa ceara Crimeea cind Ucraina a devenit independenta. Nu a facut-o. A pacalit Ucraina sa-si predea armele nucleare si s-a bazat ca independenta nu inseamna independenta adevarat, ci un fel de sclavagism sovietic. Am prieteni ucrainieni care mi-au spus ca Iuscenko nici macar nu stia sa vorbesca limba tarii. Iar pe vremea lui in Ucraina se traia mai rau ca in Moldova, cea mai saraca tara din Europa.

      Mi se pare ca va tot dati cu parerea fara sa vedeti realitatea. Rusia = aproape 200 de milioane de oameni cu un PIB mai mic decat al Italiei, cu nici o universitate in top 100, cu 40% din venituri din petrol si gaze. ) fabrici, 0 technologie mai putin militara. Din Rusia nu merita sa cumperi nimic… ce ai rusesc in casa in afara de radioul prin care iti comunica ordinele FSB ?

      Putin prieten cu tiranul din Bielorusia, cu Kim din Korea de Nord, cu China comunista. Ce treaba are Rusia sa-si incordeze muschii cu Moldova, care e teritoriu romnesc, patriot ce esti. Nu ti-a rusine dup[a cat au murit din communism sa primesti bani ordinary sa pui comentari pentru rusi ?

      Pe langa voi cei mai timpiti americani sunt parfum…
  • -3 (15 voturi)    
    gata incepe balamucul (Joi, 11 august 2016, 17:13)

    xanti [utilizator]

    Noi suntem la adapost avem scut contra "tantarilor" ca de altceva nu este bun.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai si daca nu-i bun de nimic .. (Joi, 11 august 2016, 18:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...ce va mai rupeti unghiile si buzele (voi, rusnacii) tipand pe-aici si prin lume ca "vaiiii, americaniii scut etc si bla bla..."???
  • 0 (2 voturi)    
    hm... (Joi, 11 august 2016, 18:01)

    CRMS [utilizator]

    N-or fi acuma si trupe turcesti acolo ? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Hmm (Joi, 11 august 2016, 18:22)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    E destull de probabil sa se intample asta. Problema e ca rusii au temele facute pt asta. Cea mai buna miscare ar fi un atac de `recuperare teritorii pierdute` , asta cu o prealabila intelegere, adica `timing` intre Ucraina, Romania, Georgia, China, Japonia, Cecenia. Chiar ca nu ar avea ce sa faca daca ar avea 10 conflicte `locale` simultan. Nici nu poti da cu nucleare, nici nu poti sa le gestionezi cu rezervisti. Armata regulata a URSS nu e pregatita sa `functioneze` cu arme clasice pe 7 fronturi.
    As vrea asta.
  • -1 (3 voturi)    
    mai cititi (Joi, 11 august 2016, 18:23)

    MConstantin [utilizator]

    si presa internationala.

    Vedeti ce se scrie acolo despre acest incident din 07/08 august.
    Ce e in presa internationala (financial times, guardian) difera mult de acest articol.

    Poate ca autorii Hotnews nu au timp sa scrie detaliat, dar unele detalii chiar sint importante.
    Sper ca e vorba doar ca nu au avut timp, nu ca au vrut sa omita niste aspecte ca sa manipuleze opinia publica.
    • +2 (2 voturi)    
      Adica ce vrei sa spui? (Vineri, 12 august 2016, 11:26)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      Am citit titlul din Financial TImes. Vrei sa ti-l traduc?
      Russia ratchets up rhetoric against Ukraine after Crimea plot allegation
      Rusia zdragane tot mai tare retorica impotriva Ucrainei dupa pretinsul complot din Crimeea
      Ti se pare ca acorda vreo credibilitate afirmatiilor rusesti? Pasol na turbinka, vidma!