Ministrul Finantelor: La rectificare nu s-au dat bani pentru Catedrala Neamului / S-au alocat resurse pentru cresterea salariilor clericilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 16:15 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: basilica.ro
Ministrul Finantelor, Anca Dragu, a declarat, miercuri, ca la prima rectificare bugetara din acest an nu au fost prevazuti in mod expres bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului, precizand ca Secretariatul General al Guvernului poate aloca fonduri in acest sens din suma de 50 de milioane de lei alocata suplimentar, potrivit News.ro. Dragu a mai spus ca au fost alocati bani pentru cresterile salariale pentru personalul clerical.

"Avem o suplimentare de 50 de milioane de lei pentru SGG. Cultele sunt in subordinea SGG. Acopera, in principiu, 10 milioane cresteri salariale pentru personalul clerical, ca urmare a majorarilor salariale ce au avut loc", a declarat ministrul Finantelor, Anca Dragu.

Ea a subliniat faptul ca personalul clerical este platit printr-o corelare de grila cu grila profesorilor.

"Exista aceasta suma globala in bugetul ordonatorului principal. Defalcarea o va face ordonatorul principal de credite pe baza analizei proprii", a precizat Dragu, intrebata daca la rectificare au fost prevazuti bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului.

Ea a mai spus ca sunt anumite biserici care necesita sprijin financiar, investitii de capital. "Ma refer in special la cele care fac parte din patrimoniul cultural. Dupa discutii cu biserica de la Sapanta, care se afla intr-un proiect de finantare, probabil ca va urma accesarea unor fonduri in acest sens", a adaugat ministrul Finantelor.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2973 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    Asta nu e bine! (Miercuri, 10 august 2016, 16:36)

    Martinezu [utilizator]

    Preafericitul va arunca cu foc din cer asupra voastra.!
    Noroc ca celelalte autoritati alese stiu sa cotizeze substantial.......
    S-a intrebat oare cineva, cat va costa catedrala faraonica DUPA ce va fi gata?
    cate zeci de milioane de euro vor trebui pentru picturi, icoane si candelabre din aur?
    Ce armata de administratori , popi , dascali si muncitori, vor trebui angajati si platiti lunar?
    • +2 (6 voturi)    
      astea - ca astea! (Miercuri, 10 august 2016, 17:25)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Dar costurile de intretinere propriu-zis: curent electric, caldura, curatenie, apa, salubritate - samd.! ;)
    • +1 (7 voturi)    
      Nici salarii (Miercuri, 10 august 2016, 18:12)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      De ce statul sa plateasca popii ortodocși, catolici și penticostali ? Dacă cei baptiști (cred că și adventiști, nu sunt sigur) se pot susține financiar atunci și ceilalți pot. Nu mi se pare normal ca eu să fiu taxat pentru ca acești bani să meargă la servicii pe care nu le utilizez. Statul nu e obligat să plătească nimic bisericii. Desigur că astăzi cei care dau bani bisericii își fac campanie, dar popii greșesc profund acceptând acest compromis. În străinătate e altfel, bisericile fac parte dintr-o asociație și cotizează o sumă (30euro/an) pe fiecare membru al bisericii respective ca să fie recunoscută în acel stat. Plătesc și impozit pe venit preoții plătiți de membrii bisericii. Se plătește și pentru drepturile de copyright (cântări, texte, etc). Așadar o biserica normală de 100 de membrii pe lângă faptul că nu primește nimic de la stat (poate unele reduceri la programele software), plătește impozit, își plătește preotul/pastorul și plătește și 6.000 de euro la stat ca să fie recunoscută de acel stat. În România bisericile sunt afaceri mici, indiferent de numarul de membrii primești un salariu de la stat pt preot și nu plătești tva (?) pe lângă facilitățile primite de la primărie (acoperiș nou, fundație nouă, scaune noi, etc, dar în sapt alegerii nu poti spune NU primarului că intră și în altar sau la amvon.
    • 0 (4 voturi)    
      Lasă că (Miercuri, 10 august 2016, 18:42)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      plătesc acuma custodesa coroanei, papistașii, cavalerii de balta ca s-o ingroape pe Ana ( Dumnezeu s-o ierte), într-o catedrală ortodoxă. Asta, în contradicție cu faptul că, acum vreo 2 ani, unii ortodocși nu lăsau o sărmană familie , de altă credință, să-și îngroape mortul în cimitirul satului pentru că, vezi Doamne, nu era ortodox.
      Este timpul afacerilor, pentru cei care pot. Pentru ceilalți, e vremea colivei.
      Pace nouă pentru toți. Că aia veche s-a cam dus.
  • -1 (3 voturi)    
    si tu, brutus ? (Miercuri, 10 august 2016, 16:42)

    dagenia [utilizator]

    ... ???
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebatri . (Miercuri, 10 august 2016, 16:45)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Unde sunt banii pentru ca prefecturile sa-si achite obligatiile catre privati , obligatii care vin din hotarari ale justitiei si care se intind pe ani ? N-am vazut nimic la rectificare , in schimb, vad zilnic ca finantele se plang ca sunt prea multi evazionisti si mediul privat nu este conform fiscal . Pai , nici n-are cum cu asa exemple .
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 august 2016, 16:47)

    SoulSearcher [utilizator]

    salarii mai mari la pochi...

    chiar ca merita, sarmanii, doar umbla cu mertane vechi de 3-4 ani...

    iar casele parohiale... numai 4-5 camere si 3-4 bai... o rusine pentru comunitatea pe care o mulg...

    mariti salariile pochi... luati de la medici, profesori si cercetatori... ca aia oricum nu te duc in rai.. mai mult taie frunza la caini...
  • +10 (10 voturi)    
    Biserica de la Sapanta e in litigiu!!!! (Miercuri, 10 august 2016, 16:50)

    Alui [utilizator]

    E biserica construita de greco-catolici care au solicitat in instanta restituirea ei, dupa ce a fost confiscata de comunisti in '47. Desi au fost date decizii favorabile lor, popa ortodox a "renovat-o" distrugand-o practic, desi era patrimoniu UNESCO. Popa are process pentru distrugere, si astia ii dau bani?!???
  • +2 (6 voturi)    
    Și eu dacă aș vedea (Miercuri, 10 august 2016, 17:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Că banii mei merg la popi și catedrale aș face evaziune. Devine obligatoriu.
    • -2 (2 voturi)    
      Vedeți că, (Miercuri, 10 august 2016, 18:33)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      pe lângă afurisenii, vă asumați și alte riscuri.
  • +1 (1 vot)    
    Dati bani la Catedrala in mod mascat (Miercuri, 10 august 2016, 20:13)

    Comentatorul-x [utilizator]

    1.Mariti salarille personalului clerical.
    2.BOR va obliga personalul clerical sa doneze bani pentru Catedrala.
    Simplu, eficient, frumos.
    10 milioane de euro dati in mod mascat, indirect catre acest nenorocire de catedrala.