Klaus Iohannis, la Castelul Peles: Simplitatea si caldura umana a Reginei Ana o asaza intre simbolurile Romaniei

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 10:48 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis, care a venit miercuri dimineata la Castelul Peles pentru a prezenta condoleante familiei regale, a parasit domeniul regal dupa aproximativ 15 minute. Seful statului a depus o coroana, a aprins o candela si a scris un mesaj in cartea de condoleante, relateaza Agerpres.

"Compasiunea si regretul meu profund pentru disparitia majestatii sale Regina Ana a Romaniei. Simplitatea si caldura umana a Reginei Ana, precum si exemplul personal de comportament si loialitate o asaza intre simbolurile Romaniei contemporane. In aceste momente de adanca tristete, transmit condoleantele mele intregii familii regale. Dumnezeu s-o odihneasca in pace!", este mesajul pe care presedintele Klaus Iohannis l-a scris in cartea de condoleante deschisa la Castelul Peles.

Presedintele a fost intampinat de Principesa Margareta, Custodele Coroanei, si de Principele Radu, cei doi insotindu-l pe seful statului si la iesirea din castel.

Miercuri, la Peles sunt asteptati reprezentanti ai Corpului Diplomatic, ai Uniunii Europene, NATO si ai organizatiilor internationale, reprezentanti ai institutiilor statului, din partea Institutiei Prezidentiale, a Presedintiei Republicii Moldova, membri ai Guvernului Romaniei si Guvernului Republicii Moldova, membri ai parlamentelor celor doua tari. Sunt asteptati de asemenea reprezentanti ai Academiei Romane si ai Academiei de Stat a Republicii Moldova, ai Bisericii Ortodoxe, ai Bisericii Catolice si din partea altor culte.

Premierul Dacian Ciolos va prezenta condoleante la ora 15:00, conform agendei postate pe site-ul Guvernului.

Pana miercuri, la ora 18:30, sicriul cu trupul neinsufletit al Reginei Ana va ramane in Holul de Onoare al Castelului Peles.

Seara, sicriul va fi transportat la Sala Tronului din Palatul Regal de pe Calea Victoriei din Capitala. Aici, potrivit site-ului Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucuresti, la ora 20:45, este programata o rugaciune catolica prezidata de IPS Ioan Robu, in prezenta reprezentantului Patriarhiei Ortodoxe Romane. Evenimentul va fi privat.

Slujba de inmormantare a Reginei Ana este programata pentru sambata, la ora 15:00, in Pronaosul Noii Catedrale de la Curtea de Arges


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1992 vizualizari
  • -4 (22 voturi)    
    Cum a semnat dl. Iohannis? (Miercuri, 10 august 2016, 11:05)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Sper ca a semnat doar cu numele, nu si cu precizarea "Presedintele Romaniei". Ca persoana, ca cetatean, poate spune orice despre cineva care a decedat. Ca Presedinte al tarii, nu poate gira mizeria lansata de haita de la A3, care a impus expresia "Regina Ana" pentru simpla sotie a fostului rege abdicat prin intelegere cu guvernul de atunci.
    Neadevarurile lansate de fostul rege in legatura cu abdicarea "fortata" le-am demontat cu trimitere la documente oficiale, in postari mai vechi ale mele.
    • +2 (2 voturi)    
      abdicarea (Miercuri, 10 august 2016, 23:56)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Abdicarea a fost " foarte fortata " daca a primit lunar 10000 dolari pana la un moment dat cand Ceausescu nu i-a mai dat nimic
  • -1 (17 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 august 2016, 11:06)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    o sa iau negative pt asta, dar parca daca stia si limba romana era si mai fain. dar cum sa inveti limba unor necivilizati barbari? din est?
    Sa-i fie tarana usoara!
  • 0 (14 voturi)    
    mda... (Miercuri, 10 august 2016, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    marea regina ana a romaniei...
    care nu a roft regina, nu a fost romanca si nici macar nu stie romaneste (de locuit nu mai vb).

    e un spectacol sinistru din punctul meu de vedere...
    este normal sa fie inmormantata in romania pentur ca aci o sa fie inmormantat sotul ei... dar este aberant sa blochezi juma de tara, sa anulezi concerte, si sa cheltui o caruta de bani pentru cineva care nu are (inafara de sot) nici o legatura cu romania!
    • -1 (7 voturi)    
      INCREDIBIL! (Miercuri, 10 august 2016, 15:48)

      happylight [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce reactii viscerale pot avea unii, chiar si in momente dramatice, la trecerea in vesnicie a unei mari doamne, un mare caracter, si care da, este ultima noastra regina! Regina ca sotia celui uns rege al Romaniei (care a abdicat in conditii de necomentat).
        #showComment
  • +7 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Miercuri, 10 august 2016, 12:40)

    CetateanulRoman [utilizator]

    E pacat ca numele si tinuta unei persoane cu noblete de netagaduit este uzata aiurea de presa habarnista si interese meschine.
    Anne Antoinette Françoise Charlotte Zita Marguerite of Bourbon-Parma a fost castorita cu fostul rege al romaniei Mihai I. In momentul casatoriei Mihai nu mai era rege, abdicase, adica renuntate la statutul de rege. Cum nu a fost niciodata vre-un proces sau hotarire a Parlamentului care sa anuleze acea abdicare pe motiv ca a fost facuta cu forta, abdicarea este efectiva. Ana nu a fost niciodata unsa regina a Romaniei.
    Pt doritori e bine sa studieze constitutiile din 1866 respectiv 1923 pt a intelege mai bine situatia "familiei regale". Ficele lor (ce ghinion teribil in situatia lor sa ai 5 fice si nici un urmas de sex barbatesc ce poate mosteni tronul!!!!) Mihai a renunatat si la titlurile de principe Hohenzollern;Sigmaringen. Multiple gesturi si hotariri nefericite au situat ce mai ramasese din regalitatea Romaneasca in afara prevederilor celor doua constitutii prin care institutia Regelui a fost constituita!

    http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=37755
    http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1517

    Funeraliile nationale sint deplasate si doar tira o persoana curata in mocirla dimboviteana. MAi lipseste sa vina ilievici la funeralii sau sleahta de hoitari psd!
    Pacat ca e folosita in felul acesta.
    La fel nu inteleg cum presedintele?!?! vorbeste despre regina si familia regala. Am fi prima tara cu presedinte, rege, prim ministru, parlament, etc in acelsi timp! Plus inca doi-trei regi ai minoritatilor inlocuitoare. Asistam la o suma de gesturi deplasate prin care se incearca atragerea voturilor "regalistilor". Funeralii nationale? Macar daca aveau habar ca Regele si/sau Regina Romaniei sint dusi spre inhumare pe un afet de tun!
    Dumnezeu sa o aiba in paza!
  • +1 (1 vot)    
    Incetati odata cu apelativul de regina (Miercuri, 10 august 2016, 20:13)

    M188 [utilizator]

    Fratilor, acest om NU a detinut niciodata vreo calitate in Statul Roman. Terminati odata cu aceasta isterie pro-monarhica.