Tanara cu 10 la bacalaureat, sfatuita de presedinte sa dea Romaniei prima sansa in parcursul sau profesional, pleaca la studii in Marea Britanie

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 9:57 Actualitate | Esenţial

O tanara din Gorj care a avut media 10 la examenul de bacalaureat din acest an a fost admisa la City University of London si pleaca, saptamana viitoare, in Anglia, cu toate ca a primit o scrisoare din partea Presedintiei in care a fost sfatuita sa dea Romaniei "prima sansa" in parcursul sau profesional, transmite Mediafax.

Delia Ionete, o absolventa a Colegiului National "George Cosbuc" din Motru care a obtinut 10 pe linie la bacalaureat, va pleca din Romania saptamana viitoare.

Aceasta a fost admisa la City University of London, unde va participa la cursul Mathematics with Economics and Finance si prefera Anglia.

Ea a primit, marti, o scrisoare din partea Administratiei Prezidentiale, desi aceasta a fost redactata in luna iulie.

"Te felicit pentru rezultatul obtinut la examenul de Bacalaureat care ramane un examen al maturitatii. Am convingerea ca vei deveni un adevarat profesionist, indiferent de domeniul ales. Romania are nevoie de tineri ca tine, implicati si responsabili. Sper ca dupa finalizarea studiilor vei decide sa dai tarii noastre prima sansa in parcursul tau profesional, iar aceasta sa iti ofere, la randul ei, oportunitatile de implinire a potentialului chiar aici, la tine acasa", i-a transmis tinerei Klaus Iohannis.

Tanara avea deja planurile facute.

"Scrisoarea pe care am primit-o din partea presedintelui a insemnat foarte mult pentru mine, deoarece este prima data cand primesc felicitari de la o persoana atat de importanta si, de asemenea, este o apreciere extrem de binevenita dupa ce muncesti atat de mult. Am ales totusi sa plec din tara deoarece consider ca sistemul de invatamant britanic mi se potriveste mai bine si mai ales pentru faptul ca se pune accentul mai mult pe partea practica. Experienta de a studia in strainatate este unica si captivanta si iti ofera o gama larga de oportunitati. Nu stiu inca daca ma voi mai intoarce in Romania, mi-ar placea sa ma intorc, dar cred ca financiar as fi mai multumita in afara", a declarat Delia Ioneta pentru mediafax.

Aceasta va pleca saptamana viitoare la Londra, pentru a se pregati sa devina profesor de matematica.

"Mi-au placut foarte mult orasul si calitatea sistemului de invatamant din Marea Britanie. Vreau sa devin profesoara de matematica. Nu m-am hotarat inca, dar cred ca o sa raman in strainatate", a spus Delia Ionete.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
6642 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    Nici o contradictie (Miercuri, 10 august 2016, 10:17)

    dana_s [utilizator]

    Delia va putea (daca va dori) sa dea prima sansa Romaniei in parcursul sau profesional, adica DUPA ce va avea o profesie (asa cum spune si scrisoarea).
    Acum are de parcurs un drum al acumularilor de cunostinte valoroase si abilitati utile, fara a fi nevoita sa-si risipeasca energia in lupte fara rost, cu valori de mucava.
    • +16 (22 voturi)    
      Nu va veni (Miercuri, 10 august 2016, 10:21)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      Nu va veni inapoi. Daca Romania vrea oameni valorosi, trebuie sa ii plateasca.
      Nu vei putea avea niciodata un Mercedes cu banii de Dacie.
      • +3 (5 voturi)    
        corect (Miercuri, 10 august 2016, 10:45)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        era un banc cu puiul de girafa la zoo.. cam asa e si cu copiii nostri care vor sa faca performanta.
      • +10 (10 voturi)    
        cam pesimist! (Miercuri, 10 august 2016, 10:53)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Perfect adevarat ca "Nu vei putea avea niciodata un Mercedes cu banii de Dacie"
        Da, si eu ma tem ca nu o sa vina inapoi.
        insa sa stii ca nu e vorba neaparat de bani!
        Sau oricum criteriul financiar este abia pe locul doi sau trei.
        Necazul principal la noi nu este ca salariile sunt mici, ci ca gama oportunitatilor este redusa!
      • +18 (20 voturi)    
        Din păcate (Miercuri, 10 august 2016, 10:55)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        nu neapărat din cauza banilor nu va veni înapoi.
        Nu o sa revină pt ca nu vrea sa moara într-un spital mâncată de viermi, pe autostrăzile lipsa în accident de mașină , sa lupte cu toate neamurile și lingăii uneia cum e Olguta( vezi ce pățește un prof de mate azi în Craiova) , sa aibă un doctorat de valoarea lui" poanta" , oprea and CO , sa vadă cum sunt promovați nonvalori și lista poate continua , banul deja e ceea mai mica problema , exista și asta da nu mai reprezinta problema numărul 1 .
        Sa vadă un președinte ales de 7 mil cum doarme la Cotroceni, ne-implicându-se în viata oamenilor care l-au ales .
        Lista e lunga și e tot mai greu sa vrei sa revii în RO .
        • 0 (0 voturi)    
          Foarte.... (Miercuri, 10 august 2016, 15:17)

          tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          corect comentariul si la obiect! Felicitari!
      • -6 (10 voturi)    
        tu vrei? (Miercuri, 10 august 2016, 11:00)

        icsescu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        "Daca Romania vrea"..., credeti ca Romania asta e datoare..., fara a crede ca si tu faci parte din ea, si datoria ei se rasfrange si asupra ta...., sau va considerati au asistat social perpetuu al Romaniei... Banii se mai si fac, nu doar se primesc!
      • +15 (21 voturi)    
        Ai inteles aiurea (Miercuri, 10 august 2016, 11:05)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Cei care pleaca din Romanistan (cei cu studii) nu pleaca pt ca au Logan si vor BMW, pleaca pt ca s-au saturat de badarani, mitocani, necivilizati, corupti, lenesi, sarlatani (popii fiind no1), s-au saturat sa plateasca 40% din salariu statului si sa vada ca banii aia ajung in buzunarele mafiotilor din guvern si parlament in timp ce spitalele sunt niste grajduri, politia e impotenta si incompetenta, scolile sunt o batjocura, infrastructura e o gluma proasta si multe altele.

        Cum dracu sa nu vrei sa pleci din tara asta cand vezi ca atatia primari au fost votati de majoritatea oilor desi primarii erau in arest sau condamnati pt coruptie ?

        Bravo ei, ii doresc acestei tinere sa urmeaze calea lui Brancusi, Vuia, Coanda, Poenaru si restul geniilor care s-au afirmat doar DUPA ce au plecat din haznaua asta mafioto-cre(s)tin-pomanagista !
        • -3 (7 voturi)    
          ... si tu crezi (Miercuri, 10 august 2016, 11:48)

          icsescu [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ... ca atitudini din astea ateiste care te fac sa vezi in Romania nu oameni ci oi, cand Romania nu mai este Romania ci Romanistan..., te vor aseza vreodata intre oamenii merituoasi ai Romaniei si nu printre neghiobii ei?
        • +4 (6 voturi)    
          l-ai uitat pe Eliade. (Miercuri, 10 august 2016, 11:50)

          Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Eminescu n-a apucat saracul sa plece ca l-au omorat "prietenii" lui cu cantitati industriale de mercur.
      • 0 (0 voturi)    
        nu trebuie sa vii inapoi (Miercuri, 10 august 2016, 14:25)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        daca vrei sa ajuti cumva Romania.
    • -7 (11 voturi)    
      Președintele Klaus Iohannis (Miercuri, 10 august 2016, 10:49)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      primul președinte care se interesează de tinerii dotați din România. Faptul este fără precedent niciun alt președinte n-a mai făcut lucrul acesta. Bravo Klaus Iohannis!
  • +5 (5 voturi)    
    BV PSD, antene, etc etc (Miercuri, 10 august 2016, 10:40)

    AnderT [utilizator]

    de aia suntem "fruntasi"
  • -9 (19 voturi)    
    Draga Delia (Miercuri, 10 august 2016, 10:52)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Iti inteleg mahnirea si greutatile financiare, dar,
    In Marea Britanie vei castiga in primii ani ca profesor undeva sub £30k /an .Din acesti bani 12k sun neimpozabili restul se ia 30%. cand vei ajunge savcastigi peste 37k tot ce este peste aceasta suma vei plati 40% impozit.
    La 30k/an ramai cu 1900 net.
    Minus chiria 1000 cel putin ,500-600 transport + hrana.
    Dupa cum vezi banii in UK nu sunt ceea ce crezi tu
    Think again..
    Romanii de strang bani in strainatate locuiesc cate 5-6 intr-o casa , dar banuiesc dupa ce ai invatat atata nu vrei sa-ti risti sanatatea cu ciobani multinationali
    Calitatea vietii in Ro este net superioara
    • +8 (10 voturi)    
      Ceafadeporc vs. Snitzelvienez (Miercuri, 10 august 2016, 11:21)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nu banii sunt principala problema acum ci asa cum scria mai sus "falcoind" ci calitatea vetii.
      - din ce in ce mai putine sanse de a scapa viu dintr-un spital
      - din ce in ce mai putine sanse de a nu fi injosit in relatia cu STATUL
      - din ce in ce mai putine sanse de a reusi prin munca corecta
      - din ce in ce mai putine sanse de a avea politicieni si nu hoti, oameni cerebrali si nu cocalari.
      Nu termin eu lista pana termina ea studiile...
      Si toate acestea, culmea, ni se datoreaza noua, romanilor.
      Eu cred ca majoritatea celor care fug, rupand pamantul, fug de "ROMANI".
    • +5 (5 voturi)    
      Asta-i partea nepublica din scrisoarea lui KWI (Miercuri, 10 august 2016, 11:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Tot nu a convins-o pe fata care, intre altele, a fost si foarte eleganta in refuzul ei, spunandu-i Presedintelui ca sistemul de invatamant britanic i se potriveste cel mai bine.

      PS. Intre noi fie spus, toti tinerii romani vorbitori avansati de limba engleza intrebati fiind ce sistem de invatamant li se potriveste mai bine, ar raspunde precum Delia !

      PPS. La fel cei vorbitori de franceza, spaniola, italiana, japoneza samd.
    • +6 (8 voturi)    
      Calitatea vietii in R. este net superioara (Miercuri, 10 august 2016, 11:57)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Bancul zilei !!!
    • +3 (5 voturi)    
      Calitatea oamenilor în RO este catastrofală (Miercuri, 10 august 2016, 11:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ai uitat să-i spui cu ce fel de inspectori de la ISJ va avea de face în RO :)
    • +3 (3 voturi)    
      Si marmota (Miercuri, 10 august 2016, 12:04)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Tot in staniol inveleste ciocolata ?
    • +1 (1 vot)    
      neconvingator (Miercuri, 10 august 2016, 14:32)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      mai Snitzel...hai sa iti explic ceva, eu unul, am salariul 55k Euro/anual netto(71 k brutoo) si nu am contract permanent, plus un copil de 9 ani in intretinere.

      Platesc chirie lunara+ utilitati 2k, si pana acum, in cei 5 ani de cand am contractl asta, am reusit sa imi iau 2 masini, imi pot trimite copilul la ski in Elvetia, an de an..impreuna cu familia (2 adulti+1 copil) mergem tot an de an (de vreo 3 ani) in Dolomiti , mancarea e cam la acelasi pret...singura problema personala, momentan e achizitonarea unei case, dar nu-i bai cu rabdare si munca se face si aia.

      Am uitat sa precizez...am BAC+10 studii (adica cam tot atta cat cred ca va face si domnisoara Delia).

      Cu astfel de informatii, nu faci multi pureci.

      Succes Delia!
      • +1 (1 vot)    
        Sunteti (Miercuri, 10 august 2016, 16:26)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        profesor de matematica? daca da..explicati cati ani va luat sa jungeti la acel nivel de salarizare?
  • +6 (6 voturi)    
    salariul nu conteaza, dupa o anumita limita (Miercuri, 10 august 2016, 11:12)

    Razvan_M [utilizator]

    In Romania, daca ai peste 1000 euro / luna salariu traiesti decent, in momentul asta. De la 1000 la 2000 euro pe luna, diferenta este mare, dar impactul nu mai este atat de important. Un profesor de matematica are 400 euro / luna salariu. Diferenta asta de cateva sute de euro este extrem de importanta pentru ca face trecerea de la "mizerabil" la "decent".

    Un parlamentar are venituri platite de noi de peste 4000 euro / luna (indemnizatie + cheltuieli decontate + beneficii).

    Este trist ca oameni de calitate pleaca in numar mare din tara care apreciaza mai mult ciorditorii, curvele si mincinosii - daca au bani - decat caracterul si valoarea.

    Dar este loc de mai rau - profesionistii ce ies la pensie nu sunt inlocuiti de profesionisti tineri de valoare decat in mica masura. Dezastrul din Sanatate este cel mai vizibil exemplu.
  • +4 (4 voturi)    
    păi...i-a dat prima șansă... (Miercuri, 10 august 2016, 11:38)

    IancuJianu [utilizator]

    ...ca să aibe ”în frunte” loazele mafioților de acum,, așa cum e bunul obicei P$D și PNL.
  • +4 (4 voturi)    
    Exportam Grey Matter, importam Macaroane (Miercuri, 10 august 2016, 12:40)

    SkyDan [utilizator]

    Sau cand mizeri conduc o tara.

    In sec XXI -cand a ne conecta la lume nu dureaza, cand competentele avansate sunt portabile instantaneu, cand lupta se da pentru materie cenusie si nu pentru resurse brute - cand toate astea, Romania exporta materie cenusie.

    Delia se poate intoarce foarte bine inapoi asa cum o fac multi. Depinde de urmatorii 2-3 ani ce vom avea in Romania. Un guvern de inteligenti ( prezentul cu mici exceptii nu estet) sau de pontalaci mitomani si paranoizi fara conexiune la lumea reala.