Perchezitii DIICOT in urma reportajului Sky News despre presupusii traficanti de arme; ziaristii englezi ar fi platit si comandat romanilor ce sa spuna

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 8:52 Actualitate | Esenţial

Presupusi traficanti de arme din Romania
Foto: Captura YouTube
Procurorii DIICOT efectueaza miercuri sapte perchezitii in locatii din Targu Mures si Bistrita Nasaud in dosarul deschis in urma reportajului Sky News, au declarat surse judiciare pentru Agerpres.

UPDATE 2: Seful DIICOT spune ca ia in calcul ca reportajul sa fi fost un scenariu pus la cale de ziaristii britanici

Potrivit surselor citate, o persoana a fost adusa la sediul central al DIICOT, urmand ca alte patru sa fie aduse la audieri. Mediafax relateaza ca persoana audiata este cea care a intermediat legatura intre jurnalisti si presupusii traficanti.

In dosar, procurorii au inceput urmarirea penala pentru contrabanda calificata si nerespectarea regimului armelor.

Surse judiciare citate de Agerpres sustin ca reportajul "a fost aranjat", jurnalistii indicandu-le presupusilor traficanti inclusiv ce sa spuna la filmare. De asemenea, procurorii ar fi constatat ca jurnalistii britanici i-ar fi platit pe presupusii traficanti.

UPDATE  Digi24 relateaza ca presupusii traficanti ar fi primit 2.000 de euro de la reprezentantii Sky News pentru a aparea in material.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
16080 vizualizari
  • +39 (47 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 august 2016, 9:12)

    SoulSearcher [utilizator]

    cat de tolomac sa fii, sa cazi prada unui scenariu din asta facut de brexitanicii de la skynews, si sa te dai drept traficant de arme...

    acum cu banii aia care i-au luat ca sa se dea drept traficanti de arme, o sa faca ceva puscarie

    ca doar se afla imediat cine sunt cei 2 "traficanti" intra oleaca DIICOT-ul si DNA-ul prin satele alea, incep toti sa zica exact dupa culoarea tricourilor cine au fost si unde au turnat pelicula de cinema impreuna cu alti tolomaci de la skynews

    :)))))))))))
    • -3 (27 voturi)    
      too late (Miercuri, 10 august 2016, 9:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      deja raul a fost facut.greu se mai poate repara.
      va reamintesc ca englezii au fost nr 1 in dezinformare si in materie de inteligence,in razboi.
      reactia noastra a fost intarziata si fara ecou.
      de nu facem si noi un reportaj cu votantii brexitului si nivelul de inteligenta,educatie si cultura al lor?sau problemele lor cu muslimii? ca si contrabalans,fara minciuni sau exagerari.daca luam pozitia ghoicelului,nu ne avantajeaza.amintiti-va ''reportajele'' cu hoardele de romani care veneau sa cucereasca anglia..
      • +2 (4 voturi)    
        eticheta (Miercuri, 10 august 2016, 12:54)

        Oliv7 [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Dupa ce ai pus o "eticheta" pe un om pe o tara,e mai greu sa-l reabilitezi. In ultima vreme englezii ne-au pus multe bete in roata, multe facaturi. Romanii au devenit mai scptici, mai atenti la ceea ce se spune la media, fata de britanici.
        Singura metoda eficienta de contracarare este adevarul.
        Exemple sunt destule, morti si raniti in Irak, dar imbracati specific turk, sau alte tari arabe.
    • +38 (42 voturi)    
      Mizerabili jurnalistii britanici (Miercuri, 10 august 2016, 9:58)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      In mod normal, daca Sky News nu e Antena3 din UK, se vor aplica niste reguli de deontologie jurnalistica si respectivii ziaristi vor fi dati afara.

      Este inacceptabil sa faci asa ceva chiar si pe subiecte mult mai putin grave, sa truchezi grosolan asa zise "reportaje de senzatie" si sa iti bati joc de propria audienta britanica pe care o iei de cretina si ii servesti orice gogomanie.

      Insa o astfel de excrocherie ziaristica facuta pe subiect de trafic de arme si terorism, impotriva unui stat aliat NATO ca Romania, nu va trece sub nici o forma la nivelul autoritatilor din UK si Romania.

      E deja foarte bine ca ambasada noastra a trimis informatii la organismul care se ocupa de audiovizual in UK si la ministerul apararii britanic.
      Desi britanicii cunosc realitatea si au o colaborare foarte buna cu SRI si SIE pe Orientul Mijlociu.

      Urmeaza ca DIICOT sa probeze solid dosarul, apoi ancheta penala si trimitere in judecata a participantilor romani si britanici.

      Daca nu vor veni la proces, Romania sa deschida actiune penala in UK contra jurnalistilor care au inselat Sky News cu reportajul fals si au defaimat Romania.

      Dupa penal, urmeaza daunele civile contra Sky News si ziaristii respectivi.

      Cine are impresia ca "nu va fi asa" se inseala, exista o foarte mare determinare a unor institutii din statul roman, iar UK are interese strategice cu Romania care depasesc cu mult soarta unor ziaristi stupizi.

      Nu trebuie sa mai acceptam astfel de mizerii din partea vesticilor, intotdeauna gata sa arunce cu noroi in tarile din estul Europei de parca asta i-ar scapa pe ei de porcaria lor "multiculturala" terminata cu masacre si islamism.

      Acei jurnalisti britanici au participat indirect la o actiune in perfecta linie a KGB-ului, de dezinformare si divizare in randul opiniei publice europene.
      De aceea serviciile de informatii din UK si Romania vor privi atent la participanti, la motive si la responsabilitati.

      Sper ca romanii care au acceptat bani pentru asta sa faca puscarie.
      • -6 (8 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 10 august 2016, 11:17)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Dar nu mai mizerabili ca la noi, unde multi sunt in soldă și scriu la comandă ori chiar inflitrati care scriu dupa dictare. In marea ei majoritatea, presa romaneasca e o groapa de gunoaie mediatică, lucru ce nu il putem afirma despre presa din MB
        • +2 (4 voturi)    
          Si... (Miercuri, 10 august 2016, 12:27)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          ... asta scuza porcaria internationala facuta de SkyNews? Macar astia ai nostri chelalaie atit de prost, ca nici macar pensionarii amatori de senzational si gadeabadea nu-i mai iau in seama.
      • 0 (4 voturi)    
        Dacă armele sunt de jucărie (Miercuri, 10 august 2016, 11:49)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        sau persoanele - cetățeni români - aveau dreptul să dețină armele care apar în reportaj, singura rezolvare juridică va fi NUP, pentru simplul motiv că nu este infracțiune să minți pentru presă.
        • +3 (3 voturi)    
          Ba cam da (Miercuri, 10 august 2016, 12:29)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Daca ai adus atingere (cu voia ta sau indemnat de cineva) si o instanta constata ca ai adus prejudicii. Asa pot sa zic si eu timpenii despre tine ca Hotnews mi-a pus forum la indemina, nu? Asta inseamna ca mint pentru ei?
          Scrie si la post comment ca autorul e responsabl de ce zice.

          Si acu daca tot sint responsabil, ii bag in ma-sa pe aia de la Sky, pe magarii care s-o imbracat in trenic (nu trening, aia e altceva) si se jucau de-a traficantii. Am zis.
          • 0 (0 voturi)    
            "Daca ai adus atingere (...)" ! (Miercuri, 10 august 2016, 15:32)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ac

            Daca ai adus atingere, la ce ?

            PS. Spune-ne ce trebuie sa fi "atins" ca @hic sunt leones sa nu aiba dreptate cu NUP-ul.
            • +1 (1 vot)    
              Se cheama art. 404 (Miercuri, 10 august 2016, 17:22)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu-s de meserie, asta gasesc si eu pe net:
              Art. 404 legea 286/2009
              http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-404

              "Comunicarea de informaţii false

              Comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora, dacă prin aceasta se pune în pericol securitatea naţională, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

              keywords: informaţii false, cunoscând caracterul fals al acestora, se pune în pericol securitatea naţională.

              Cred ca au loc toate trei.

              Repet, nu-s de meserie.
              • 0 (0 voturi)    
                Se vede că nu ești de meserie (Miercuri, 10 august 2016, 20:00)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ac

                Art. 404 face parte din capitolul „infracțiunile contra siguranței naționale”, deci trebuie citit în această notă.
                Date fiind cele de mai sus, te rog să-mi spui în ce fel consideri tu că pune în pericol siguranța națională a României un traficant de arme care se laudă public cu activitatea sa, apoi te rog să-mi spui și în ce fel pune în pericol aceeași siguranță națională o persoană care doar pretinde public că face trafic de arme?
                • 0 (0 voturi)    
                  Posibil, nu te contrazic (Joi, 11 august 2016, 10:16)

                  ac [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  N-am de ce sa-ti raspund eu.

                  Dar ce inseamna "citit in aceasta nota"?
                  Daca cineva face afirmatii care pot conduce la concluzia ca in Romania s-ar face trafic de arme, calcind embargouri, tratate, legi europene, eu zic ca asta tine de siguranta nationala. Fireste, e decizia unui judecator.

                  Vorba lui Al Pacino in Insider cind vorbeau de tortious interefences - for the moment, I'll just stick to "is this guy telling the truth" ?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Te întreb pe tine, (Joi, 11 august 2016, 15:58)

                    hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ac

                    pentru că tu ai adus în discuție acel art.
                    În cadrul reportajului presupușii traficanți de arme au spus că reprezintă statul român sau desfășoara activitatea sub patronajul și cu sprijinul statului român? Pentru că doar atunci fapta lor ar avea legătură cu siguranța națională.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Dupa cum spuneam (Joi, 11 august 2016, 23:03)

                      ac [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                      Asta ramine de vazut in ce fel si cum. Daca spui pe post Gigi vinde arme, e cel mult calomnie la adresa lui Gigi. Daca spui romanii vind arme, e mai rau.
                      Daca zici Romania, raiul traficantilor de arme, poti cumpara ce vrei etc., la ce categorie intra? Intreb si eu.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e media de azi (Miercuri, 10 august 2016, 13:44)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Doi bani nu valoreaza.
        Si cele mai mari nume din presa, azi se rezuma la platforme de propaganda. Nimic respect pentru ceea ce este adevaratul jurnalism.
      • +1 (1 vot)    
        De unde ai tras concluzia (Miercuri, 10 august 2016, 14:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ca "exista o foarte mare determinare a unor institutii din statul roman" sa faca plangere penala impotriva jurnalistilor britanici ? Ce te face sa crezi ca "dupa penal urmeaza daunele civile contra Sky News si ziaristii respectivi" ?

        PS. "Determinarea" ta este intr-adevar mare. In ceea ce priveste statul roman, eu, unul insa nu m-as hazarda in locul tau .

        PPS Sa mai asteptam, sa mai vedem... E mai intelept asa.
    • +18 (20 voturi)    
      Fapte penale? (Miercuri, 10 august 2016, 9:59)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Ma intreb daca asemenea modalitate de a face un reportaj nu intra in domeniu penal? La urma urmei se creeaza un fals/uz de fals?
      • -13 (23 voturi)    
        Calmati-va (Miercuri, 10 august 2016, 10:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

        Conform logicii unora ar trebui ca toti actorii de teatru si film sa mearga la puscarie. Ca doar se "moare" in filme si in teatru, deci se creeaza un "fals / uz de fals".
        • +3 (5 voturi)    
          nu tovarase (Miercuri, 10 august 2016, 11:38)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          numai aia care joaca prost
        • -4 (6 voturi)    
          Prima părere de bun simț (Miercuri, 10 august 2016, 12:03)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          pe care o văd aici este respinsă de citorii mai puțin instruiți ai acestui site :).
        • +5 (5 voturi)    
          Sigur? (Miercuri, 10 august 2016, 12:31)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Cred ca scrie undeva ca orice asemanare cu chestii reale e pur intimplatoare. Plus ca teatrul, cinema-ul si artele in general intra in categoria gluma, arta, conventie, povesti etc. Calomnia si marturia mincinoasa sint altele.
          Dupa teoria asta si un caricaturist poate fi dat in judecata ca l-a desenat pe unul cu nasul mare.
          (Sau poate fi si impuscat cind face caricaturi cu Mahomed).
      • +4 (6 voturi)    
        Rupert Murdoch are imunitate în fața legii (Miercuri, 10 august 2016, 11:52)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

        În UK nu i s-a întâmplat nimic nici după ce a interceptat ilegal telefoanele parlamentarilor și ale membrilor familiei regale. Rupert Murdoch e un fel de combinație între Voiculescu și Vântu, unul dintre artizanii principali ai Brexit-ului.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru ce să facă pușcărie? (Miercuri, 10 august 2016, 11:43)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      care este numele infracțiunii comise?
      • +1 (3 voturi)    
        Pai.. (Miercuri, 10 august 2016, 12:33)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        ... atingere adusa persoanei/institutiei/tarii ?
        Parca nu scria pe reportaj ca e emisiune de lume, pamflet, desen animat etc. Scria ca e adevarul.
        Una e sa fii indus in eroare de niste potlogari, asta pot sa inteleg - desi ce ziarist mai e ala? - si alta e sa pui la cale impreuna cu ei o chestie care poate aduce deservicii Romaniei ca tara.
        • -1 (1 vot)    
          Foarte interesant (Joi, 11 august 2016, 16:03)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ac

          în cazul acesta te rog să-mi indici 1 (una) persoană care a făcut pușcărie, pentru că în cadrul emisiunilor de știri, emisiunilor informative sau talk-show-urilor (deci nu în cadrul unui pamflet sau a unui desen animat) au spus că Băsescu a vândut flota.
          • 0 (0 voturi)    
            Erată (Joi, 11 august 2016, 17:22)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            *a spus
          • +1 (1 vot)    
            Asa, si? (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:46)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            1. Nu trebuie sa-ti indic eu nimic. poti sa-ti indici si singur.
            2. Daca alti 1000 de oameni au zis nu stiu ce de Basescu si au scapat basma curata pentru ca Basescu nu i-a actionat in judecata, treaba lor. Eu vorbeam de SkyNews, nu de altii. In general, daca X e bou, nu e o scuza pentru Y sa fie bou.
            3. Nu vad de ce tot dai reply. Nu aduce nimic in plus, ce am avut de spus am spus (corect sau nu), tu la fel, deci? Vrei sa-mi demonstrezi mie personal ceva? Asta nu e de forum.
  • -16 (36 voturi)    
    LoooL (Miercuri, 10 august 2016, 9:27)

    Qwertz [utilizator]

    Da de unde... nu exista contrabanda de arme in Romania, erau arme de vanatoare... Ma intreb oare armele de la Ciorogarla au fost intr-adevar gasite? Cam cate ciorogarle se intampla intr-un an in Rromania? Sa fie oare totusi o coincidenta? Dormiti in continuare si ramaneti prosti ca o faceti bine.
    • +9 (15 voturi)    
      De asta s-a uitat complet (Miercuri, 10 august 2016, 9:37)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Sigur ca reportajul pare a fi o gogoasa. Si e interesant sa vedem ce se ascunde in spatele lui.
    • +17 (21 voturi)    
      Hai nene lasa-ne ! (Miercuri, 10 august 2016, 9:43)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Dupa mintea matale, in Romania e raiul traficantilor de arme si toata lumea are cate o mitraliera sub perna.
      De Marsilia ai auzit ? E in Franta, la doi pasi de Marea Britanie. Acolo sunt armele, nu la Dalga in Romania !
    • +27 (29 voturi)    
      USA si Franta, contracte de miliarde in Golf (Miercuri, 10 august 2016, 10:13)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Dupa ce Franta a anuntat ca vinde elicoptere militare Kuweitului de circa 1 miliard de euro, USA au anuntat un contract masiv cu Arabia Saudita (tancuri si blindate in special).

      Ambele tari sunt musulmane sunite si implicate in razboiul din Siria impotriva regimului Assad si aliatilor acestuia, Iran si Rusia.

      Ambele tari sunt initiatoarele unei coalitii arabe sunite care a trimis trupe in Yemen unde lupta impotriva rebelilor siiti yemeniti (huthi) sustinuti de Iran, rebeli care controleaza majoritatea tarii.

      Ambele tari au fost indicate ca fiind "intermediari" pentru livrarea de arme catre militii din Siria de catre o investigatie prin care, culmea, au fost acuzate state din Balcani ca livreaza arme "unor state din Orientul Mijlociu care apoi trimit armele in Siria".

      Este incredibil, o ipocrizie gretoasa, sa acuzi Romania ca vinde in 4 ani arme de 81 milioane dolari la state care nu participa direct la razboiul din Siria, dar sa te faci ca nu vezi contracte de miliarde de dolari trimise fix celor care inarmeaza militiile siriene !

      Exista o batalie crunta si josnica pentru piata de armament si sunt "aliati" care nu ezita sa loveasca sub centura alti "aliati" pentru a nu-i lasa sa ia nici un procent din profit.

      Romania a fost atacata prin acea "investigatie" in Balcani prin care a fost "sesizat" serviciul de politica externa a UE condus de ex-comunista Mogherini, pentru ca scopul era doar unul de scandal mediatic, atat, nu e nici un fel de ilegalitate.

      Al doilea atac a venit din falsul reportaj al ziaristilor Sky News, o latrina britanica care serveste uneori de oficina pentru anumite interese.

      Era important pentru unii sa fie alaturate in aceeasi fraza, pentru o audienta occidentala, cuvintele "Romania, arme, Siria, terorism". Asta in conditiile in care noi nu avem nici islamisti, nici terorism, avem sub 1% din piata de arme de acolo si pastram relatii cu Damascul.
      Vladimir Putin poate fi satisfacut, agentii occidentali din presa lucreaza bine pentru Kremlin.
    • -9 (15 voturi)    
      Mdeah... (Miercuri, 10 august 2016, 10:16)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Dom director, toate armele alea, da toate, au fost gasite. Si inca una pentru conformitate: un om neinformat este infinit mai periculos decat unul d.obitoc.

      PS -> apropos de armele furate in Ciorogarla: nu stiu cat de bine performeaza DIICOTu, de fapt stiu, in fine..., da un lucru este sigur: rumanii sant cei mai mari pacalici ai planetei in materie de furt...
    • +9 (11 voturi)    
      spune-ne tu! (Miercuri, 10 august 2016, 10:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Cate Ciorogarle se intampla pe an in Romania?
      Sau vrei sa ne intaresti convingerea ca totul e propaganda rusa?
    • +5 (7 voturi)    
      hai sa gindim nitel (Miercuri, 10 august 2016, 11:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Nu spun ca Romania nu are traficanti de arme pe bune. Dar aia nu stau la coada sa apara in ziar sau la TV, nu vind arme oricui, tocmai pentru a nu se expune la asemenea penibilitati, nu te lasa in viata cind vad ca nu voiai sa cumperi ci doar sa faci un reportaj. Un traficant de arme pe bune nu se expune mediatic in halul asta. Si nu se apuca sa zica in gura mare cit de tare e el si cum are toate autoritatile la picioare. Asha ca... din ce se vede reportajul ala e cusut cu ata alba, se vede de la o posta ca e contrafacut.
  • +16 (18 voturi)    
    Scuze catre Moldo-Rusnaci! (Miercuri, 10 august 2016, 9:32)

    SkyDan [utilizator]

    V-am acuzat degeaba de data asta.
    Aveau accent si nu mi-am dat seama ca e unguresc.

    Bravo con-locuitorilor! Ne facurati de ras si de data asta. 3-4 ani pt nerespectarea regimului armelor?
    Armele stau in tocul lor pana la locul vanatorii si cu cartusele separat.
    • +16 (16 voturi)    
      cred ca erau angajati ai Gaterszag Kerestoy (Miercuri, 10 august 2016, 10:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      srl,in Bistrita Nasaud despagurirea prin defrisare ilegala este un sport Olimpic !
  • -19 (27 voturi)    
    Cea mai buna dovada (Miercuri, 10 august 2016, 9:40)

    Dodel540 [utilizator]

    Este cea mai buna dovada ca SIE si SRI nu isi fac treaba si dorm in papuci. Astfel de "operatiuni" jurnalistice trebuiau preintampinate.
    Englezul de rand vede reportajul si se felicita inca o data in gand ca a votat pentru Brexit. Putin ii pasa lui de explicatiile tardive ale grasului de la Diicot.
    Cand veti calatori cu vize in UK sa va aduceti aminte ca si acest "mic" eveniment a contribuit la reintroducerea lor.
    • +14 (22 voturi)    
      Bravo Dodel, tot inainte ! (Miercuri, 10 august 2016, 10:12)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Ca SIE si SRI se ocupa de programele Sky !
      Se vede ca matale esti de a lu' Putin.
      • +10 (16 voturi)    
        este acel DOREL Legendar ! (Miercuri, 10 august 2016, 10:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        votant P$D cu petul si micul in falca !
    • +4 (6 voturi)    
      Când GB (acronimul UK este incorect) (Miercuri, 10 august 2016, 12:07)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      va introduce vize pentru cetățeniii europeni, va fi un semn clar că acea țară a devenit irelevantă pe plan mondial.
  • +11 (19 voturi)    
    Un tractorist al presei britanice !! (Miercuri, 10 august 2016, 9:52)

    deval [utilizator]

    Nu cred ca statul va reusi sa dovedeasca convingator UE ca filmuletul e o facatura penibila astfel incat jurnalistul sa spuna "Onorata instanta , am fost un dobitoc !" El se va putea apara finalmente prin aceea ca a fost indus in eroare de colaboratori, surse ! Totusi , ar merita macar o replica umoristica in care si noi sa ne prefacem ca-l credem ca a fost indus in eroare si sa-l premiem cumva pentru o noua culme a prostiei atinsa de acest tractorist al presei britanice !
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 august 2016, 9:53)

    7cats [utilizator]

    Eu zic ca exista contrabanda cu arme in toată lumea.inclusiv in UK.si cred ca mult mai mare decât in Ro.
    Dar nu cred ca aia se lasă filmați !!!
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 august 2016, 10:08)

    cartograful [utilizator]

    Quod licet Iovi, non licet bovi

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21214446-sua-vor-vinde-arabiei-saudite-tancuri-arme-peste-miliard-dolari.htm

    Poate publicul britanic ar avea intai dreptul si preocuparea sa stie ce fac in siria fortele speciale britanice.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai intai ar trebui (Miercuri, 10 august 2016, 11:37)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      sa-si cunoasca istoria sau macar sa foloseasca Google:
      "How the British Screwed Up the Middle East".
      Cand stii ca te afli la originea harababurii si nenorocirilor din Orientul Apropiat si arati cu degetul spre amarasteni gen Romania sau Ucraina trebuie sa ai memoria foarte scurta, obrazul foarte gros si tupeu maxim...
      Idem si pentru francezi!
      Faptul ca ISIS e dotat cu M1 Abrams, Bradley FV, Humvee, etc se datoreaza romanilor?

      PS Poate ar trebui sa le reamintim cum megalomanul Churchill a vandut Romania lui Stalin la schimb cu Grecia pe un servetel de masa.
    • 0 (0 voturi)    
      bun articol (Miercuri, 10 august 2016, 11:52)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      usa+saudi arabia=love, dar nimeni nu mai spune asta.... Zice in filmul LORD OF WAR cu N.Cage cine e cel mai marte traficant de arme al Lumii, revedeti filmul.
  • +12 (18 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 10 august 2016, 10:09)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Bah, fratilor, io nu cred o iota din ce zice DIICOTu cum ca jurnalistii aia limeys i-ar fi platit si le-ar fi spus ce sa spele din gura rumanilor alora traficanti. Stiti de ce? Fiindca-deoarece-pentru ca supusii reginei sant , toti, by default, precum icoanele: imaculati.
  • +5 (9 voturi)    
    britenicii? niste hoți jegoși ca intotdeauna. (Miercuri, 10 august 2016, 10:41)

    IancuJianu [utilizator]

    de la pirații lui Drake și pînă la mincinoșii reginei Elisabeta a II-a...
    • +1 (1 vot)    
      Rupert Murdoch nu e tocmai britanic (Miercuri, 10 august 2016, 11:54)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      doar angajații lui sunt britanici
  • -5 (9 voturi)    
    Nu bagati mana-n foc ...... (Miercuri, 10 august 2016, 10:45)

    TRABI [utilizator]

    Posturile TV au intrat imediat in functia lor de dezinformare si au prezentat un vanator si ce-o mai fi fost el..... care, a precizat ca erau arme de vanatoare si practic nu sunt bune de omorat decat ursi , iepuri , etc ...
    Asta-i procedura gastilor de infractori ai tarii care uzeaza si de posturile TV ca sa dezinformeze imediat .
    Aceiasi procedura a fost si in cazul declaratiilor ministrului agriculturii despre banii evazionati sau scosi din tara --> prin TV a fost facut una cu pamantul imediat , ulterior au inceput strangerea de informatii si s-a dovedit ca s-au scos mult mai multi .
    Noi , populatia nu trebuie sa stim ca se face si trafic de arme pe langa toate celelalte rele , droguri , prostitutie , instrainarea banilor si metalelor pretioase , vanzarea pe nimic a industriei si pamanturilor tarii fara acordul cetatenilor tarii , aservirea petrolului , gazelor si energiei electrice .
    Dormiti linistiti .....
    • +3 (5 voturi)    
      te-ai ”jucat” vreodată cu AK 47? (Miercuri, 10 august 2016, 11:35)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      sau știi măcar cum arată? Ai impresia că la război pleci cu încarcător cu 6-12 cartușe?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 august 2016, 11:44)

      AdiIlie [anonim] i-a raspuns lui TRABI

      Nu vă temeți fără motive domnule drag. Cine a intrat într-un sediu DIICOT cu treabă a văzut cam cum sunt organizați și cum muncesc și știe să nu își facă griji. Eu unul am considerat 99.9% o înscenare de la început. Niciun sistem nu este 100% sigur, dar șansele să fi fost pe bune ceva erau (sub) minime.
  • -5 (9 voturi)    
    Uzinele de arme din RO (Miercuri, 10 august 2016, 10:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toate uzinele de arme din RO, care mai sunt, se afla la multinationale vest si sub patronaj Nato. Deci Nato stie tot.
  • +2 (10 voturi)    
    V-ati gandit? (Miercuri, 10 august 2016, 10:54)

    DorinU [utilizator]

    V-ati gandit daca scopul acestui scurtmetraj a fost de fapt initial gandit sa fie deconspirat usor si astfel sa ne inraiasca fata de "aliati"? Cam ce tactici credeti ca folosesc serviciile secrete "nealiate" pentru a dezbina UE? Dupa comentariile acestui articol imi dau seama ca au reusit, asa simplu, sa ne manipuleze si sa sadeasca un pic de ura in Ro fata de UK.
    De ce nu am recunoaste ca jurnalistii sunt de fapt problema si ca poporul britanic nu are legatura cu acel reportaj si sa ne unim fortele sa dezradacinam orice tentativa de a mai vedea astfel de dezinformari prin pedepse mai aspre si prin informare corecta?
    Doar o Europa Unita ar putea face fata tuturor provocarilor din exterior!
    • +2 (2 voturi)    
      ue (Miercuri, 10 august 2016, 11:23)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui DorinU

      pai britanicii nu mai sunt in ue
    • +2 (2 voturi)    
      Mai usurel ca (Miercuri, 10 august 2016, 11:48)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui DorinU

      nu are nimeni ceva cu "poporu' britanic" sau "unitatea UE". Cat de spre ziaristi nici ei nu trebuie bagati la gramada in cazanul cu smoala dracesc ci doar cei care scriu la comanda (civila sau militara ;). Posibil ca daca mergem pe "linia de comanda" sa dam de niste rusi, unguri sau chiar englezi...
  • -12 (12 voturi)    
    Stire incompleta (Miercuri, 10 august 2016, 11:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    Jurnalistii au descoperit ca RO ESTE PLACA TURNANTA PT. TRAFICUL DE ARME CE VINE DIN UCRAINA
    http://www.fort-russ.com/2016/08/sky-news-investigation-ukraine-hub-for.html
    • +5 (5 voturi)    
      Cum le stii tu pe toate (Miercuri, 10 august 2016, 12:37)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Am si eu o rugaminte, schimba nick-ul in Toni si atit. Partea a doua nu prea.
  • -3 (3 voturi)    
    asteptam concluziile (Miercuri, 10 august 2016, 11:59)

    Eugenn [utilizator]

    Eu unul am mai putina incredere in DIICOT decat in niste jurnalisti.

    O fi o inscenare sau o manipulare, dar pustile de unde le au?!
    Mi-e greu sa cred ca niste jurnalisti ar risca sa atat de mult pentru un reportaj...
  • +3 (5 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 10 august 2016, 12:02)

    Eugenn [utilizator]

    Pe de alta parte, ce motiv ar avea un traficant de arme sa se lase filmat!?
  • +6 (6 voturi)    
    Sky News, Fox News (Miercuri, 10 august 2016, 12:28)

    banel [utilizator]

    Acelasi patronat, aceleasi mizerii. Echivalentul britanic/american la Antena 3 si Romania TV.