VIDEO Raspunsul lui Erdogan la criticile Occidentului: Un miting cu peste un milion de persoane in Istanbul / Pe unele pancarte scrie "Esti un dar al divinitatii"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 14:47 Actualitate | Esenţial

Pregatirea mega-mitingului organizat de Erdogan
Foto: Captura euronews
Peste un milion de turci au venit la o manifestatie ce are loc duminica in Istanbul, convocata de presedintele Tayyip Erdogan pentru a denunta puciul esuat, ce se vrea si un tur de forta organizat ca raspuns la criticile Occidentului privind epurarile din Turcia, informeaza Reuters.

UPDATE 21.22 Erdogan le-a spus participantilor la miting ca va aproba introducerea pedepsei cu moartea daca parlmentul o voteaza. 

UPDATE 19.09 La miting au venit peste un milion de turci. Evenimentul a fost transmis pe ecrane publice la demonstartii care au avut loc in toate cele 81 de provincii turcesti.

UPDATE 18.14 Pe pancartele din multime se puteau citi mesaje precum „Esti un un dar al divinitatii, Erdogan” sau „Daca ne ordoni sa murim o vom face”. Este pentru prima oara dupa decenii cand marile partide de opozitiei s-au alaturat unei manifestatii pentru guvern.



„Mitingul Democratiei si Martirilor” de pe terenul de parada Yenikapi, construit in mare la capatul sudic al peninsulei din Istanbul, este apogeul a trei saptamani de demonstratii nocturne ale suporterilor lui Erdogan - multi infasurati in steaguri turcesti – ce au avut loc in pietele din orasele din tara. 

Erdogan a promis ca va scapa Turcia de reteaua clericului Fethullah Gulen, refugiat in SUA, adeptii acestuia fiind acuzati ca au orchestrat puciul esuat de la mijlocul lunii iulie. 

Zeci de mii de persoane au fost suspendate, retinute sau puse sub investigare dupa lovitura de stat nereusita, inclusiv militari politisti, judecatori, jurnalisti, medici si functionari. 

„Triumful este al democratiei, pietele sunt ale poporului”, se spune in fluturasii ce au fost pusi in usi peste noapte, in care se spune ca transportul cu autobuzul, feribotul si metroul este gratuit catre manifestatie. Sloganul apare pe bannere atarnate in toata tara pe cladiri si poduri. 

Erdogan a invitat liderii opozitiei seculariste si nationaliste, care au sprijinit guvernul in denuntarea puciului, pentru a se adresa multimii, el sperand ca va arata o natiune unita, ca sfidare la criticile occidentale. 



Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
11521 vizualizari
  • +71 (73 voturi)    
    Asta nu-i democratie (Duminică, 7 august 2016, 15:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ceea ce face Erdogan este epurare politica si demonstratie de forta. Nu are nici o legatura cu democratia. Si Hitler a fost ales democratic, dar ceea ce a facut, similar cu Erdogan, nu are legatura cu libertatea, constitutia, legea sau bunul simt.

    Turcia lui Erdogan nu mai are ce cauta in Europa.
    • +11 (33 voturi)    
      Dumnezeu a Lasat Bosfor (Duminică, 7 august 2016, 15:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      dar noi vom adauga Fosfor peste Sultan..astfel un pamant populat cu netrebnici si spahii sa devina un loc curat, liber de sovietici si uzurpatori otomani
      • -2 (26 voturi)    
        pfoai (Duminică, 7 august 2016, 16:35)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si multe, multe, farmacii, precum si halate din belsug.
      • +2 (16 voturi)    
        ce mai laudai turcii si pe Erdogan (Duminică, 7 august 2016, 21:29)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        cand au doborat avionul rusesc......
        • -6 (10 voturi)    
          Da... (Duminică, 7 august 2016, 22:21)

          Grexit [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          dar atunci nu se pune. Doar e un "domn",nu?
        • 0 (6 voturi)    
          pai (Duminică, 7 august 2016, 23:12)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Acu sunt sovietici si membri ai ISIS, i-a tovarasu' care-i scrie retetele.
        • +7 (9 voturi)    
          Nu erdogan (Luni, 8 august 2016, 1:09)

          Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Nu erdogan a ordonat doborarea ci acea factiune a armatei care inca se opunea islamizarii complete a Turciei.
          Ca dovada ca pilotii ce au efectuat doborarea au fost arestati de militiile lui erdogan
      • 0 (4 voturi)    
        sunt surprins... (Duminică, 7 august 2016, 22:11)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        este pentru prima data cand zici ceva normal si logic...in consecinta sunt de accord cu ce zici
    • -15 (17 voturi)    
      Nu mah... (Duminică, 7 august 2016, 22:20)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      e democratie doar atunci cand vreti voi. Cand puciurile sunt "successfull". Asa, ca-n Ucraina.
      • +3 (3 voturi)    
        Fara Putin.. (Luni, 8 august 2016, 13:55)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        .. in URSS, si fara Erdogan in Turcia nu poate exista democratie. Este evident faptul ca oricine li se opune este un terorist subversiv care trebuie dat afara, anchetat, arestat eventual expulzat sau pentru mai multa siguranta ucis. Cele mai educate si civilizate popoare au si cei mai straluciti si democrati conducatori. Norocul tine cu cei puternici ! Ca si la noi , se investeste in moschei si biserici, pentru ca scolile si educatia nu pot aduce nimic bun pentru democratiile originale.
    • +20 (20 voturi)    
      Și Ceaușescu organiza mitinguri faraonice, (Duminică, 7 august 2016, 23:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      tot el reintrodusese și pedeapsa cu moartea, inclusiv pentru delapidare (!) Iar răsplata nu s-a lăsat așteptată, Ceaușeștii au fost ultimii condamnați la moarte din România. Legal, așa cum le plăcea lor! :)

      Când zeii vor să piardă pe cineva, mai întâi îi iau mințile.
      • +5 (5 voturi)    
        recep (Luni, 8 august 2016, 11:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        cred ca nu mai are mult pana il va depasi pe zeul coreei de nord, acu ca-i "un dar al divinitatii".
  • -6 (20 voturi)    
    80 k sunt Sovietici restul ISIS by Turkey (Duminică, 7 august 2016, 15:30)

    un domn [utilizator]

    servicii care sprijina Black OPs si NATO au ocazia de a fotografia urmatoarele tango for drone perfect hit...
    • -10 (28 voturi)    
      nene... (Duminică, 7 august 2016, 16:38)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Omiti cam des sa iti iei medicamentatia. Oare sugestia unora de a omori zeci/sute de mii de oameni, e inclusa de catre Hotnews la libertatea de expresie?
      • -7 (11 voturi)    
        aparent da! (Duminică, 7 august 2016, 21:30)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        si daca numeri si plusurile lui siminusurile tale ai si o reprezentare buna a genului de ciititori de pe aici!
  • +37 (41 voturi)    
    Asa facea si Ceausescu (Duminică, 7 august 2016, 15:30)

    andipetre [utilizator]

    Raspundea si el Occidentului imperialist si malefic cu mitinguri granoase si obligatorii, bine organizate de Securitate.

    Diferenta e ca pe vremea aceea Europa avea coloana vertebrala, stia ce e aia democratie si condamna mizeriile facute de dictatorul din Est. Acum tac si se fac ca nu vad, incurajand comportamentul totalitar al unuia din cele mai periculoase personaje din zona.
    • +15 (23 voturi)    
      Eu cred ca populatia chiar il sustine (Duminică, 7 august 2016, 20:51)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Si nu poti sa-i scoti pe unii din evul mediu nici cu forta. Deja ar fi sarit unii ca iar e de vina America, Europa de situatia din Turcia. Pacat, Turcia era pe val mare parte din turism si erau putinii musulmani care pareau ca aduc un stalp de stabilitate in zona. Acum daca li s-a facut nostalgie de Allah zic ca Europa ar cam trebui sa-si ia mana de pe ei, sa nu zica astia cumva peste 10 ani cand o sa moara de foame ca noi i-am sapat.
      • +7 (9 voturi)    
        ... pe cind... (Duminică, 7 august 2016, 22:38)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        ... sanctificarea sa ?
        • +1 (1 vot)    
          Sultanul inspecteaza cripra lui Leinin (Luni, 8 august 2016, 12:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          poate "moashtele" lui vor avea loc langa Barbos...si uite asa un barbos si un mustachios alaturi Forever !
  • +31 (35 voturi)    
    eh (Duminică, 7 august 2016, 15:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Poate el sa stranga si un milion, tot o tara de mana a treia ramane!
    • +25 (27 voturi)    
      .... (Duminică, 7 august 2016, 19:05)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      In care romanii pompeaza bani alegand-o ca destinatie de vacanta.
      • +19 (23 voturi)    
        Era odata (Duminică, 7 august 2016, 19:40)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Sincer nu stiu cati mai aleg acum sa-si mai petreaca concediile in Turcia dupa toate cele intamplate.
      • +4 (12 voturi)    
        corect... (Duminică, 7 august 2016, 22:23)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        nu am inteles niciodata lucrul asta....dar cand vezi cata prostie zace in capul multora dintre romani, te blazezi pur si simplu...PSD-ul si mass-media controlata de el a pervertit mintile si gandirea multora dintre romani...Mi-e teama ca Romania in momentul de fata, daca cade cu totul in mainile mafiei PSD-iste si prin manipulari josnice atunci v-a fi foarte usor transformata dintr-o tara eminamente crestina intr-una eminamente fundamentalist islamica...
  • +27 (29 voturi)    
    Sultaniada Reloaded (Duminică, 7 august 2016, 16:12)

    Locke Lamora [utilizator]

    Parca am mai vazut filmul asta.
  • +28 (30 voturi)    
    Genialul Conducator!! (Duminică, 7 august 2016, 16:40)

    SkyDan [utilizator]

    S-a terminat Erdaogane!

    Daca ai pus popor impotriva popor esti terminat. Soarta lui Brancoveanu ( fie-i tarana usoara) o vei avea.
  • +9 (13 voturi)    
    overreaction (Duminică, 7 august 2016, 17:23)

    mihai12 [utilizator]

    sper ca nu copiaza nicorea, mai lipsesc izbucnirile in plans din cauze adorative
  • +29 (31 voturi)    
    Mare miting! (Duminică, 7 august 2016, 17:48)

    Crioan [utilizator]

    A mia fost un dictator care pe 22 decembrie a organizta un mare miting, cu aproape un milion de oameni in Piata Palatului, ca sa isi declare sustinerea, dar lucruile nu au iesit chiar asa cum planificase Tovarasul ...
    • +20 (22 voturi)    
      ... (Duminică, 7 august 2016, 19:06)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Ma indoiesc ca se va repeta istoria. Din pacate.
    • +18 (20 voturi)    
      Da, numai ca din pacate... (Duminică, 7 august 2016, 19:09)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      ...a fost nevoie de 25 de ani ca sa cada. Erdogan e "tanar" din punctul asta de vedere, nu are opozitie, iar Occidentul ii canta in struna.
    • +3 (5 voturi)    
      A fost pe 21 decembrie ... (Duminică, 7 august 2016, 21:57)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Crioan

      ... nu pe 22 decembrie.

      Iar comparația e ăprost făcută.

      Dacă voiai o compatație corectă cu Ceaușescu, pomeneai de mitingul de sprijin al Cehoslvaciei în 1969.
      • 0 (0 voturi)    
        Find the error here (Luni, 8 august 2016, 0:33)

        LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui LianBerthold1

        *
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cred! (Luni, 8 august 2016, 9:46)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Nu , nu se poate compara cu august 1968.
        Imi amintesc bine cum a fost cu invazia Cehoslovaciei, pe vreme aia Tovarasul ne aparea ca un erou.
        Sigur ca la vrema respectiva poprul chiar era alaturi de Conducator, nimanui nu-i convenea sa vina sovieticii peste noi.
        Insa mitingul lui Erdrogan este precum cel de pe 21 Decembrie, nu ca atunci.
        Ce dovada mia bun vreti decat lozincile „Esti un un dar al divinitatii, Erdogan” sau „Daca ne ordoni sa murim o vom face”?!
        Vi se par normale?!
  • +19 (19 voturi)    
    Stima noastra... (Duminică, 7 august 2016, 19:00)

    fdaniel [utilizator]

    Stima noastra si mandria / Erdogan si cu Turcia !

    Oare chiar NIMENI nu invata nimic din istora relativ recenta?

    Agenturili, poporul, miting de sustinere sa ... au trecut numai 27 de ani!
    • +13 (13 voturi)    
      Decalajul e de o generație între România și Turcia (Duminică, 7 august 2016, 23:23)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Turcii experimentează acum exact ce experimentau românii la sfârșitul anilor '70. Se încheia o perioadă bună, iar prostimea avea impresia că o să dureze la nesfârșit.

      Prima intrare în încetare de plăți a României a fost în 1981, iar Turcia de astăzi stă și ea foarte rău la capitolul datorii. Azi ar fi neimaginat o intrare în încetare de plăți pentru România, rezervele BNR sunt la nivele la care Ceaușescu nici nu visa, iar exporturile la fel.
  • +16 (16 voturi)    
    clar... (Duminică, 7 august 2016, 19:10)

    liviu_ [utilizator]

    si de mine o sa spuna ca-s un dar al divinitatii daca ar stii oamenii ca ii paste puscaria daca nu o fac!
    • +10 (10 voturi)    
      +1 (Duminică, 7 august 2016, 22:34)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Trei sferturi din aia din piata sunt ce zici tu.
      Restul de un sfert sunt spalati pe creier care cred sincer ca Erdogan este un nou Baiazid care va readuce Turcia la gloria de odinioara.
  • +19 (19 voturi)    
    Iata o noua Coree de Nord, (Duminică, 7 august 2016, 20:06)

    Kepler [utilizator]

    numai ca e mult mai aproape si mult mai mare.
    Si mai vor si vize de libera circulatie in Europa.
    • -7 (7 voturi)    
      tac pac (Duminică, 7 august 2016, 23:15)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      E plin de esperti in geopolitica, pe aici. Brusc Turcia devine, nici mai mult-nici mai putin, decat Coreea de Nord.
      Voi chiar sunteti toti pe ciclu si nu mai rationati?
  • +17 (17 voturi)    
    relevanta (Duminică, 7 august 2016, 20:13)

    VladBerliba1 [anonim]

    Ce relevanta au meeting-urile cand s-a vazut ce s-a intamplat cu opozantii :) ?
  • +9 (9 voturi)    
    Erdowie, Erdowo, Erdogan (Duminică, 7 august 2016, 20:23)

    neurino [utilizator]

    unde sunt vremurile de alta data ....
    • +7 (7 voturi)    
      mai departe (Duminică, 7 august 2016, 21:40)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Ai uitat de Erdowahn și în final Erdowann.

      Așteptăm următoarele alegeri, dar sunt cam departe (2019). Dacă îl confirmă e clar că s-au întors în timp vreo 100 de ani.

      Să vedem și cum se poziționează în continuare UE și SUA.
  • +8 (12 voturi)    
    1 milion (Duminică, 7 august 2016, 20:34)

    mr_mojo [utilizator]

    Deja sună periculos.
    • +9 (13 voturi)    
      Nu suna deloc (Duminică, 7 august 2016, 21:18)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Turcii sunt 75 milioane. Un milion inseamna 1.4% din populatia Turciei. Probabil astia-l mai sustin acum. Restul stiu de frica si nu ies in strada.
  • +18 (20 voturi)    
    ma intreb ce se intampla... (Duminică, 7 august 2016, 20:52)

    Enofereus [utilizator]

    cu aia care nu participa...
  • +17 (19 voturi)    
    Care e diferenta untre fanaticii astia, si Isis ? (Duminică, 7 august 2016, 21:15)

    deval [utilizator]

    Cica au fost acolo membrii ai tuturor... partidelor ! Au lins temeinic toti papucul ! Adica fantome ca ALDE, PMP si PNL de la noi ? Nu se mai deranjeaza sa simuleze efortul de democratizare dupa masacru ! Cred ca o sa ne ingrozim cand si daca o sa avem informatii necenzurate de acolo !! Kim Ir Sen e invidios ca asta are un instrument fara costuri sa-i controleze :religia si satarul !
  • +11 (13 voturi)    
    La cati turci ... (Duminică, 7 august 2016, 22:56)

    trilulilu [utilizator]

    sunt in Turcia :-)))
    nu-i greu sa gasesti 1 milion de spalati pe creiere, pe care sa-i afisezi.
    Pai ce ... la noi la alegeri e altfel?

    Si la noi se folosesc politicenii de spaltii pe creiere :-))
    Dar sa nu deviez de la subiect.

    Ideea e ca politic vorbind, Erdogan daca intoarce spatele la occident, implicit va fi cu fata catre altcineva.
    Iar prietenia respectiva, d.p.d.v. geopolitic va schimba un pic situatia europei.
    Ceea ce poate nu va fi ok.

    Nu sunt un Nostradamus, doar aberez si eu gen variatiuni pe subiectul servit.
  • +17 (17 voturi)    
    Cine sapa groapa altuia... (Duminică, 7 august 2016, 23:21)

    neagoe [utilizator]

    Legea cu pedeapsa capitala nu va fi pentru cine se pregateste.... Cine sapa groapa altuia, cade primul in ea.
  • +20 (20 voturi)    
    Phenian (Duminică, 7 august 2016, 23:25)

    PaulNicoara [anonim]

    Vazand ca tara sa a fost devansata la coeficientul de democratie de Turcia, Kim Jong-un a chemat oamenii in strada, cu lozinca "Suntem mai democrati ca turcii". Se asteapta sa fie prezenti peste 2 milioane de coreeni.