VIDEO Raspunsul lui Erdogan la criticile Occidentului: Un miting cu peste un milion de persoane in Istanbul / Pe unele pancarte scrie "Esti un dar al divinitatii"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 14:47 Actualitate | Esenţial

Pregatirea mega-mitingului organizat de Erdogan
Foto: Captura euronews
Peste un milion de turci au venit la o manifestatie ce are loc duminica in Istanbul, convocata de presedintele Tayyip Erdogan pentru a denunta puciul esuat, ce se vrea si un tur de forta organizat ca raspuns la criticile Occidentului privind epurarile din Turcia, informeaza Reuters.

UPDATE 21.22 Erdogan le-a spus participantilor la miting ca va aproba introducerea pedepsei cu moartea daca parlmentul o voteaza. 

UPDATE 19.09 La miting au venit peste un milion de turci. Evenimentul a fost transmis pe ecrane publice la demonstartii care au avut loc in toate cele 81 de provincii turcesti.

UPDATE 18.14 Pe pancartele din multime se puteau citi mesaje precum „Esti un un dar al divinitatii, Erdogan” sau „Daca ne ordoni sa murim o vom face”. Este pentru prima oara dupa decenii cand marile partide de opozitiei s-au alaturat unei manifestatii pentru guvern.



„Mitingul Democratiei si Martirilor” de pe terenul de parada Yenikapi, construit in mare la capatul sudic al peninsulei din Istanbul, este apogeul a trei saptamani de demonstratii nocturne ale suporterilor lui Erdogan - multi infasurati in steaguri turcesti – ce au avut loc in pietele din orasele din tara. 

Erdogan a promis ca va scapa Turcia de reteaua clericului Fethullah Gulen, refugiat in SUA, adeptii acestuia fiind acuzati ca au orchestrat puciul esuat de la mijlocul lunii iulie. 

Zeci de mii de persoane au fost suspendate, retinute sau puse sub investigare dupa lovitura de stat nereusita, inclusiv militari politisti, judecatori, jurnalisti, medici si functionari. 

„Triumful este al democratiei, pietele sunt ale poporului”, se spune in fluturasii ce au fost pusi in usi peste noapte, in care se spune ca transportul cu autobuzul, feribotul si metroul este gratuit catre manifestatie. Sloganul apare pe bannere atarnate in toata tara pe cladiri si poduri. 

Erdogan a invitat liderii opozitiei seculariste si nationaliste, care au sprijinit guvernul in denuntarea puciului, pentru a se adresa multimii, el sperand ca va arata o natiune unita, ca sfidare la criticile occidentale. 



Citeste mai multe despre   






















11592 vizualizari

  • +71 (73 voturi)    
    Asta nu-i democratie (Duminică, 7 august 2016, 15:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ceea ce face Erdogan este epurare politica si demonstratie de forta. Nu are nici o legatura cu democratia. Si Hitler a fost ales democratic, dar ceea ce a facut, similar cu Erdogan, nu are legatura cu libertatea, constitutia, legea sau bunul simt.

    Turcia lui Erdogan nu mai are ce cauta in Europa.
      #showComment#showComment#showComment
  • -6 (20 voturi)    
    80 k sunt Sovietici restul ISIS by Turkey (Duminică, 7 august 2016, 15:30)

    un domn [utilizator]

    servicii care sprijina Black OPs si NATO au ocazia de a fotografia urmatoarele tango for drone perfect hit...
      #showComment
  • +37 (41 voturi)    
    Asa facea si Ceausescu (Duminică, 7 august 2016, 15:30)

    andipetre [utilizator]

    Raspundea si el Occidentului imperialist si malefic cu mitinguri granoase si obligatorii, bine organizate de Securitate.

    Diferenta e ca pe vremea aceea Europa avea coloana vertebrala, stia ce e aia democratie si condamna mizeriile facute de dictatorul din Est. Acum tac si se fac ca nu vad, incurajand comportamentul totalitar al unuia din cele mai periculoase personaje din zona.
      #showComment
  • +31 (35 voturi)    
    eh (Duminică, 7 august 2016, 15:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Poate el sa stranga si un milion, tot o tara de mana a treia ramane!
      #showComment
  • +27 (29 voturi)    
    Sultaniada Reloaded (Duminică, 7 august 2016, 16:12)

    Wanheda [utilizator]

    Parca am mai vazut filmul asta.
  • +28 (30 voturi)    
    Genialul Conducator!! (Duminică, 7 august 2016, 16:40)

    SkyDan [utilizator]

    S-a terminat Erdaogane!

    Daca ai pus popor impotriva popor esti terminat. Soarta lui Brancoveanu ( fie-i tarana usoara) o vei avea.
  • +9 (13 voturi)    
    overreaction (Duminică, 7 august 2016, 17:23)

    alex323 [utilizator]

    sper ca nu copiaza nicorea, mai lipsesc izbucnirile in plans din cauze adorative
  • +29 (31 voturi)    
    Mare miting! (Duminică, 7 august 2016, 17:48)

    Crioan [utilizator]

    A mia fost un dictator care pe 22 decembrie a organizta un mare miting, cu aproape un milion de oameni in Piata Palatului, ca sa isi declare sustinerea, dar lucruile nu au iesit chiar asa cum planificase Tovarasul ...
      #showComment#showComment#showComment
  • +19 (19 voturi)    
    Stima noastra... (Duminică, 7 august 2016, 19:00)

    fdaniel [utilizator]

    Stima noastra si mandria / Erdogan si cu Turcia !

    Oare chiar NIMENI nu invata nimic din istora relativ recenta?

    Agenturili, poporul, miting de sustinere sa ... au trecut numai 27 de ani!
      #showComment
  • +16 (16 voturi)    
    clar... (Duminică, 7 august 2016, 19:10)

    liviu_ [utilizator]

    si de mine o sa spuna ca-s un dar al divinitatii daca ar stii oamenii ca ii paste puscaria daca nu o fac!
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    Iata o noua Coree de Nord, (Duminică, 7 august 2016, 20:06)

    Kepler [utilizator]

    numai ca e mult mai aproape si mult mai mare.
    Si mai vor si vize de libera circulatie in Europa.
      #showComment
  • +17 (17 voturi)    
    relevanta (Duminică, 7 august 2016, 20:13)

    VladBerliba1 [anonim]

    Ce relevanta au meeting-urile cand s-a vazut ce s-a intamplat cu opozantii :) ?
  • +9 (9 voturi)    
    Erdowie, Erdowo, Erdogan (Duminică, 7 august 2016, 20:23)

    neurino [utilizator]

    unde sunt vremurile de alta data ....
      #showComment
  • +8 (12 voturi)    
    1 milion (Duminică, 7 august 2016, 20:34)

    mr_mojo [utilizator]

    Deja sună periculos.
      #showComment
  • +18 (20 voturi)    
    ma intreb ce se intampla... (Duminică, 7 august 2016, 20:52)

    Enofereus [utilizator]

    cu aia care nu participa...
  • +17 (19 voturi)    
    Care e diferenta untre fanaticii astia, si Isis ? (Duminică, 7 august 2016, 21:15)

    deval [utilizator]

    Cica au fost acolo membrii ai tuturor... partidelor ! Au lins temeinic toti papucul ! Adica fantome ca ALDE, PMP si PNL de la noi ? Nu se mai deranjeaza sa simuleze efortul de democratizare dupa masacru ! Cred ca o sa ne ingrozim cand si daca o sa avem informatii necenzurate de acolo !! Kim Ir Sen e invidios ca asta are un instrument fara costuri sa-i controleze :religia si satarul !
  • +11 (13 voturi)    
    La cati turci ... (Duminică, 7 august 2016, 22:56)

    trilulilu [utilizator]

    sunt in Turcia :-)))
    nu-i greu sa gasesti 1 milion de spalati pe creiere, pe care sa-i afisezi.
    Pai ce ... la noi la alegeri e altfel?

    Si la noi se folosesc politicenii de spaltii pe creiere :-))
    Dar sa nu deviez de la subiect.

    Ideea e ca politic vorbind, Erdogan daca intoarce spatele la occident, implicit va fi cu fata catre altcineva.
    Iar prietenia respectiva, d.p.d.v. geopolitic va schimba un pic situatia europei.
    Ceea ce poate nu va fi ok.

    Nu sunt un Nostradamus, doar aberez si eu gen variatiuni pe subiectul servit.
  • +17 (17 voturi)    
    Cine sapa groapa altuia... (Duminică, 7 august 2016, 23:21)

    neagoe [utilizator]

    Legea cu pedeapsa capitala nu va fi pentru cine se pregateste.... Cine sapa groapa altuia, cade primul in ea.
  • +20 (20 voturi)    
    Phenian (Duminică, 7 august 2016, 23:25)

    PaulNicoara [anonim]

    Vazand ca tara sa a fost devansata la coeficientul de democratie de Turcia, Kim Jong-un a chemat oamenii in strada, cu lozinca "Suntem mai democrati ca turcii". Se asteapta sa fie prezenti peste 2 milioane de coreeni.