Uniunea Notarilor Publici a donat 100.000 de lei pentru "Cumintenia Pamantului". Pana luni se stransesera 361.000 de euro

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 14:04 Actualitate | Esenţial

Cumintenia Pamantului, Brancusi
Foto: USER UPLOADED
Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania a donat 100.000 lei pentru achizitionarea "Cuminteniei Pamantului", potrivit unui comunicat al acestei asociatii profesionale, citat de News.ro.

"Notarii publici din Romania se alatura eforturilor Ministerului Culturii de a readuce in patrimoniul cultural national sculptura lui Constantin Brancusi 'Cumintenia Pamantului', unul dintre cele mai importante proiecte nationale, participand cu suma de 100.000 lei la subscriptia publica organizata de Guvernul Romaniei pentru achizitionarea acestei opere", se arata in comunicatul uniunii. 

Membrii uniunii transmit ca "tezaurul cultural national ne apartine tuturor si trebuie sa ne asumam impreuna responsabilitatea protejarii si mentinerii acestei fascinante opere de arta in spatiul public, spre a-si gasi locul binemeritat in cadrul Muzeului National de Arta al Romaniei".  

Astfel, Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania considera ca responsabilitatea protejarii si mentinerii acestei opere de arta extraordinare in spatiul public ne revine tuturor, avand astfel ca obiectiv gasirea locului binemeritat in cadrul Muzeului National de Arta al Romaniei. 

Campania nationala pentru sprijinirea subscriptiei publice dedicata achizitionarii sculpturii "Cumintenia Pamantului" a strans pana luni, 1 august, suma de 361.098 de euro, prin intermediul tuturor canalelor puse la dispozitie. 

Astfel, 176.739 de euro au fost donati direct in conturile bancare, 45.655 de euro pe eMag, 115.946 pe euro pe site-ul brancusiealmeu.ro, iar 22.758 de euro au provenit din donatiile prin SMS facute intre 22 si 31 iulie.


Citeste mai multe despre   









2774 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    ! (Miercuri, 3 august 2016, 14:06)

    tudorr [utilizator]

    Jenant! De ce nu e executat silit Nastase, Voiculescu, Basescu, iliescu, dragnea si inca vreo 2 si cumperi de 10 ori statuia aia!
  • +8 (12 voturi)    
    :))) (Miercuri, 3 august 2016, 14:12)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Recupereaza banii astia cu o foaie printata, atit!
  • +4 (6 voturi)    
    Parlamentul cit a dat? (Miercuri, 3 august 2016, 14:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In Parlament sunt cei mai mari hoti, mafiotii care au jefuit tara de peste 25 de ani. Astia nu dau nimic? Dar PSD, partid alcatuit numai din hoti si complici la furt? Dar PNL (+USL+PSD), mafiotii portocalii, albastri? Dar cei verzi care au taiat padurile? Colegiul medicilor bisnitari? Administratiile locale, puse pe furt si coruptie, care s-au infrunptat din mita? Ei de ce nu dau?
    • +1 (1 vot)    
      platesc la banci... (Miercuri, 3 august 2016, 15:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vezi cazul BO care este inglodat in datorii mai mari decat capul sau....

      si cica era un bun profesionist BO - Bleah!
  • -1 (11 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 3 august 2016, 14:19)

    Toni_Romania [utilizator]

    Mai bine ar face adaposturi pt oamenii strazii.
    • +4 (4 voturi)    
      In loc de catedrala m. neamului prost (Miercuri, 3 august 2016, 16:01)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      .
  • -2 (2 voturi)    
    O replica? (Miercuri, 3 august 2016, 14:55)

    Pac-pac [utilizator]

    Dar o replica facuta-n Japonia, nu in China, cat costa?
    Pana la urma urmei, conteaza sa-ti speli ochii admirand uratenia aia...
    Si muzeul Vaticanului e plin de replici si oamenii belesc ochii ori fac poze ca la urs crezand ca ce vad acolo chiar e Rafael sau Leonardo...
  • +3 (3 voturi)    
    stiti ce lipseste din aceasta campanie? (Miercuri, 3 august 2016, 15:03)

    ..13 [utilizator]

    O declaratie pe care fiecare persoana fizica/juridica o semneaza prin care declara ca banii care sunt trimisi ca donati sunt curati si nu au fost obtinuti din afaceri ilicite!

    Cat despre Notarii publici numai de bine sa auzim!
    O escala pe la dansii???

    stiu 2 notari care au fost amestecati in tranzactii ilegale cu case - nu vreau sa generalizez dar cred ca oala acoperita nu lasa mustele sa intre in ea...
  • +5 (5 voturi)    
    Al dr*cu romanu, decat arta mai bine "credinta". (Miercuri, 3 august 2016, 15:24)

    gigicel [utilizator]

    Ce mizerie. Bani suficienti pt sculptura asta se duc la catedrala nesimtirii. Pardon, nemuririi.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Miercuri, 3 august 2016, 15:44)

    Nuzic [utilizator]

    de ce doar atat?
  • +1 (1 vot)    
    Frumos (Miercuri, 3 august 2016, 16:01)

    Maniu [utilizator]

    si alte uniuni, barouri ar trebui sa dea dovada de patriotism adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    proprietarul ar trebui (Miercuri, 3 august 2016, 16:43)

    tropotaru [utilizator]

    sa se multumeasca cu suma care s-a strans pana acum si sa accepte vanzarea la pretul asta. Daca banii se vor folosi la altceva, statul roman nu va mai cumpara niciodata cumintenia, iar alt fraier e greu de gasit pe praful asta...
  • 0 (0 voturi)    
    e maruntisul gasit de femeia de serviciu (Miercuri, 3 august 2016, 21:02)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    pe sub birouri.