Scolile si universitatile nu vor mai solicita copii legalizate. Va fi suficient un document conform cu originalul

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 13:21 Actualitate | Esenţial

Mircea Dumitru
Foto: Agerpres
Elevii si studentii nu vor mai fi obligati sa prezinte la inscriere copii legalizate dupa documente oficiale, potrivit unui ordin de ministru semnat marti de ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, anunta Mediafax.

Elevii si studentii nu mai sunt obligati sa prezinte documente legalizate dupa documente oficiale la inscriere, potrivit unui nou ordin de ministru care pune in aplicare Ordonanta de urgenta nr. 41/2016, se arata intr-un comunicat de presa al ministerului.

Guvernul Romaniei a adoptat, prin OUG 41/2016, mai multe masuri de simplificare la nivelul administratiei publice centrale, obligand fiecare institutie publica si organ de specialitate al administratiei publice centrale sa elimine cerinta de depunere a copiilor legalizate dupa documente la furnizarea serviciilor publice, inlocuindu-le cu certificarea conformitatii cu originalul de catre functionarul competent.

De asemenea, institutiile publice si organele de specialitate ale administratiei publice centrale care solicita copia in format fizic pe hartie dupa actul de identitate drept conditie pentru furnizarea unui serviciu public sunt obligate sa accepte copia in format electronic dupa cartea de identitate, transmisa prin e-mail, asigurand conditiile prevazute de reglementarile legale privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal.

"Am semnat ordinul de aplicare a Ordonantei de urgenta 41/ 2016, astfel incat, in institutiile de educatie din Romania, preuniversitar si superior, dar si in cele aflate in coordonarea sau subordonarea Ministerului Educatiei, sa nu se mai solicite copii legalizate. Va fi suficient un document conform cu originalul, certificat de persoana din institutie cu atributii desemnate in acest sens", a postat pe Facebook ministrul Educatiei, Mircea Dumitru.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6507 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 3 august 2016, 13:47)

    Geo7 [utilizator]

    Notarii din Romania au "ajutorul" parlamentarilor pentru legi in favoarea lor. Oriunde in lumea civilizata, un notar nu castiga atat de mult comparat cu un alt intelectual din privat sau din mediul bugetar. Avem nevoie sa ne ridicam impotriva abuzurilor notarilor!
    • +7 (7 voturi)    
      Pe notari nu i leaga nimeni (Miercuri, 3 august 2016, 14:17)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      Pe notari nu i leaga nimeni desi fac si ei "ghidusii" la greu. Acum 15 ani presa calcula ca aici in Iasi "regina" notareselor castiga pe an cat...Bill Clinton!
  • -12 (14 voturi)    
    si "functionarul competent" oare cine o fi? (Miercuri, 3 august 2016, 13:52)

    mcris [utilizator]

    Nu notarul?
    • +10 (10 voturi)    
      Intrebare retarda (Miercuri, 3 august 2016, 14:41)

      MalutanCosmin1 [anonim] i-a raspuns lui mcris

      Te prezinti la gisheu sau unde lesi dosarul cu actele in original si o copie, functionaru se uita pe original si pe copie si pune o stampila pe copie "Conform cu originalul"
      De ce sa mai pui pe drum zeci de mii de oameni, sa plateasca taxe abuzive la notar pentru ceva atat de simplu?
      Ori esti notar si intelegi lucrurile astea si atunci esti rau intentionat, ori nu ai trecut in viata ta prin asa ceva si presupun ca nu te-ai inscris nici macar la liceu, nu mai zic facultate.
  • +14 (14 voturi)    
    Un alt mic pas de demafiotizare a tarii! (Miercuri, 3 august 2016, 14:01)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Toate obligatiile astea birocratice sunt absolut inutile spiritului actului intreprins dar extrem de utile pentru gasti de mafioti din privat sau stat! Copiile legalizate necesare si la cumpararea de hartie igienica in rromanistan avantajeaza casta notarilor, o mare mafie de care nu se vorbeste nimic.
    Obligativitatea de a primi salariul pe card implementata de stat uns de mafia bancherilor. Da, statul poate PERMITE salariul pe card si orice cetatea poate DECIDE cum ii ia. Nu, la rromanistanezi e obligatoriu!
    Limitarea de plata cu cash este, de asemenea, culmea mafiei! Statul limiteaza el insusi plata cu propriile instrumente de plata: banii emisi toat de stat. Asa ceva in tari civilizate (Germania) nu se practica, dar la rromanistanezi si o eugenie daca vrei sa ti-o cumperi trebuie sa o cumperi cu cardul.
    Cazierul: alta mafie, de data aceasta a angajatilor la stat. De ce tovarasii militieni sa se bata cu clanurile care fac legea in tara si fura copii si tinere pentru trafic de carne vie? Nuuu, mai bine fac pacturi cu clanurile de infractori si la infractiune iti dau tie amenda ca nu ai avut sistem de protectie de la alti mafioti, prieteni de-ai lor! Pai atunci pentru ce incaseaza ei bani? Pai cum, pentru ca elibereaza caziere!
    SI sunt mii de situatii de felul asta care te fac sa vrei sa te duci la cea mai mare distanta de tara si niciodata sa privesti inapoi!
  • -19 (19 voturi)    
    Adica verde la falsificat documente si diplome (Miercuri, 3 august 2016, 14:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    Legea asta este "verde" la falsificat documente si diplome
    • +7 (7 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 3 august 2016, 14:42)

      Geo7 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      In primul rand tara asta este umpluta cu tot felul de diplome facute tot felul de universitati doar pentru bani si fara acoperire intr-o economie functionala. In al doilea rand, cei ce "sufera" sunt notarii, acesti imbuibati fara pic de bun simt fata de oamenii cu castiguri de 2 sau 300 euro lunar. Nu avem nevoie de clase privilegiate. Avem nevoie de bun simt, onestitate, omenie si competenta.
      • -6 (6 voturi)    
        mai sunt si notari Ok (Miercuri, 3 august 2016, 15:31)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

        Sunt notari canalii, da. Dar mai sunt si notari Ok ce validau autenticitatea actelor, cat de cat. Acum fara vreo verificare, saluti.
        • +7 (7 voturi)    
          Cum dracu verificau "autenticitatea"? (Miercuri, 3 august 2016, 17:33)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Ca daca e fals ai nevoie de un laborator specializat cu angajati pe masura. Ce face un notar de fapt? Da un copy la Xerox, pune o stampila si semneaza, dupa care te bubuie cu un fee de te ia cu ameteala. Is doar o clica de jumalai, nu exista asa ceva pe la altii.
    • +4 (4 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Miercuri, 3 august 2016, 14:59)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ce falsificare de diplome? E vorba de copia pe care universitatile o pastreaza la dosar la inscriere.

      Candidatul vine cu diploma in original si cu copia, functionarul verifica existenta originalului si pastreaza copia, pe care pune o stampila. Deci originalul ajunge la facultate, e vazut, doar ca nu ramane acolo. Daca originalul era fals, oricum facultatea nu ar fi avut cum sa isi dea seama (decat in cazuri evidente, ceea ce e valabil si acum) si probabil ar fi pastrat falsul la dosar...
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa Tonica, de copii legalizate (Miercuri, 3 august 2016, 15:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ale diplomelor false ai auzit???
    • +3 (3 voturi)    
      Troll fail (Miercuri, 3 august 2016, 15:29)

      Valentin.Vali [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Pai daca te-ai fi inscris pana acum la vreo facultate ai fi stiut ca pentru a finaliza inmatricularea la o institutie de invatamant trebuie sa depui originalele diplomelor. Copiile legalizate erau cerute doar pentru procedura de inscriere. In situatia in care te inscriai la mai multe institutii trebuia sa "produci" tot atatea copii legalizate. In final, cad stiai la ce facultate ai fost admis, acolo duceai diplomele, celelalte copii legalizate deveneau hartii de aprins focul.
      Nu vad cum ai ajuns tu la concluzia ca s-ar incuraja falsificarea de documente. Falsul nu ar ajuta la nimic oricum in situatia de fata.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania, Patria Notarilor (Miercuri, 3 august 2016, 15:30)

    Locke Lamora [utilizator]

    Or mai fi tari in care sa prospere Clica Notarilor, dar ca-n Romania mai rar.
  • +4 (4 voturi)    
    Pasul urmator... (Miercuri, 3 august 2016, 16:15)

    Sthelian [utilizator]

    E un inceput bun! Sa tina!
    Pasul urmator ar trebui sa fie cel in care candidatul vine cu actele originale, iar cel ce inregistreaza dosarul face el copiile si remite originalul candidatului.
    Adica nu se mai pierde timpul cu cititul (chiar si superficial) si punerea unei stampile (Conform cu originalul)...
    Se mai elimina o stampila, se cistiga timp si se responsabilizeaza si functionarul...
  • +4 (4 voturi)    
    poate nici angajatorii (Miercuri, 3 august 2016, 16:28)

    simur [utilizator]

    nu vor mai solicita copii legalizate, oricum, unele vin de unde vin
  • +3 (3 voturi)    
    "Famiglia " notarilor o sugativa de bani "usori" (Miercuri, 3 august 2016, 17:18)

    Plagarus [utilizator]

    Tata, mama, fica ....nepoatele se vor mai face notari,ca---s egale cabinetele ca numar, cu farmaciile
  • +6 (6 voturi)    
    Sau (Miercuri, 3 august 2016, 17:27)

    ionpopescul [utilizator]

    Mi s-ar parea mai normal sa mearga asa:

    - mergi la inscriere, prezinti cartea de identitate
    - tanti de la ghiseu o trece printr-un dispozitiv de citire si obtine automat CNP-ul
    - CNP-ul e folosit pentru interogarea unei baze de date nationale a Ministerului Educatiei, unde apare ca tu, posesorul CNP-ului respectiv, ai absolvit liceul X
    - tanti de la ghiseu are acum informatiile care ii trebuie ca sa accepte sau nu dosarul

    Oare chiar atat de SF este inca, in anul Domnului 2016, sa ai access in timp real la propriile date intr-un minister din Romania?

    Doar in modul de gandire si tehnologia de acum un secol ne putem gandi la solutiile astea de debirocratizare?
    • +1 (1 vot)    
      Pana nu scapi de gusganii securisto comunistoizi (Joi, 4 august 2016, 0:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ionpopescul

      Nu o sa ai asa ceva. Pe la altiie de cateva decade cum spui tu.