Bogdan Olteanu a profitat de faptul ca era al treilea om in stat - motivare Inalta Curte

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 11:29 Actualitate | Esenţial

Bogdan Olteanu
Foto: Agerpres
Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie sustin ca Bogdan Olteanu a profitat de influenta pe care o avea ca al treilea om in stat, pentru a obtine sume uriase de bani, respectiv un milion de euro in schimbul numirii lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii, transmite Agerpres.

"Inculpatul a profitat de influenta detinuta in baza functiei pe care o detinea pentru a obtine sume uriase raportat la veniturile la care era indreptatit, ignorand exigentele de etica pe care le presupune calitatea de ales public. Fapta apare cu atat mai grava avand in vedere pozitia pe care o detinea inculpatul la momentul savarsirii statului, cea de presedinte al Camerei Deputatilor, considerata a treia pozitie in ierarhia functiilor statului, ceea ce ii permitea sa influenteze activitatea a numeroase institutii", se arata in motivarea judecatorilor, prin care Bogdan Olteanu a fost plasat in arest la domiciliu. 

Magistratii mai arata faptele de care este acuzat Bogdan Olteanu reprezinta si acum un pericol pentru ordinea publica, chiar daca ele au fost descoperite de organele judiciare in luna ianuarie 2016, la aproape 8 ani de la savarsire, generand si in prezent in randul societatii "puternice reactii negative, care persista cu aceeasi intensitate". 

In opinia instantei, circumstantele personale favorabile lui Bogdan Olteanu (are un nivel ridicat de instruire, nu are antecedente penale, este integrat in societate) nu pot justifica cercetarea acestuia in libertate sub control judiciar, asa cum a cerut fostul presedinte al Camerei Deputatilor. 

Pe 29 iulie, Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins cererea DNA de arestare preventiva a lui Bogdan Olteanu, acesta fiind plasat in arest la domiciliu pe o perioada de 30 de zile, in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta. 

Bogdan Olteanu este acuzat ca, in perioada iulie - noiembrie 2008, in calitate de presedinte al Camerei Deputatilor, a solicitat si primit de la Sorin Ovidiu Vintu suma de un milion de euro si sprijin electoral in schimbul numirii lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
9104 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    Mai departe? (Miercuri, 3 august 2016, 11:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce urmeaza? Infunda ocna sau va fi iar un proces intins pe ani si ani, cu o condamnare de ochii lumii si ramine Olteanu cu vila si tot ce a mai furat, asa cum se intimpla cu asa-zisa justitie de la noi?
    • +2 (10 voturi)    
      urmeaza, dupa publicitate... (Miercuri, 3 august 2016, 12:21)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mugurel asteapta, cu bagajul facut, Beciul Domnesc.
    • +6 (8 voturi)    
      important este ca Alina Gospodina sa NU (Miercuri, 3 august 2016, 12:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      isi propuna "bancheru" ei la BNR..ca istoria s-ar putea repeta !
      • +3 (3 voturi)    
        Asa cum a propus (Miercuri, 3 august 2016, 15:01)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pesedeaua pe tov. Misu Negritoiu, pe tov. Vodcaroiu, ...
        Alinuta, nu face asta!
        Il lasa pe tov. puskarel bombonicu!
  • +10 (12 voturi)    
    Asta e din C.V.? (Miercuri, 3 august 2016, 11:57)

    man_and_twin [utilizator]

    Ignorand exigentele de etica pt a obtine sume uriase...
    Daca asta nu e recomandarea ideala pt a face parte din consiliul BNR, nu stiu ce altceva il mai recomanda.

    Ah, conexiunile cu cercurile fostei securitati. Dar partea asta e o banalitate la banca nationala.
    • +2 (12 voturi)    
      Doar la BNR? (Miercuri, 3 august 2016, 12:26)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      NU, TOT SISTEMUL POLITIC LA NOI E UNUL SECURISTO-MAFIOT, BNR inclus. Cum a reusit securimea si progeniturile ei sa jefuiasca Bancorex, Dacia Felix etc. Cum a facut Vantu avere? etc etc. BNR a tacut malc, iar Isarescu e longeviv. Cu voia cui?
      • -2 (6 voturi)    
        cica vinu ala de Dragasani are ceva (Miercuri, 3 august 2016, 13:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        elixir in el ))))
      • 0 (4 voturi)    
        E o capcana... (Miercuri, 3 august 2016, 13:29)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ...sa credem ca toti sunt la fel generalizand si la orice nivel. O capcana intinsa chiar de ei, pt a induce iluzia ca n-ar exista alternative, deci nici speranta de iesire din acest cerc vicios.

        BNR e un caz extrem, pt ca asa a fost si inainte de '89 iar lucrurile s-au perpetuat profitand de opacitatea si autonomia institutiei.
  • +10 (14 voturi)    
    1-2 -3 oameni in stat (Miercuri, 3 august 2016, 12:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu exageram cu " al doilea om in stat"? dupa mine alde tariceanu e cam ultimul nu al doilea .
  • +3 (5 voturi)    
    arest domiciliu (Miercuri, 3 august 2016, 13:30)

    SebastianRusu [anonim]

    Din cate stiu arestul la domiciliu se scade din pedeapsa. Asa ca mai bine il lasa in libertate ca sa isi poata executa pedeapsa...
    • +1 (3 voturi)    
      da, se scade din pedeapsa (Miercuri, 3 august 2016, 14:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui SebastianRusu

      daca primeste cu executare. Dar daca ia cu suspendare....nu are ce sa se scada
  • +5 (7 voturi)    
    Si Liviu Mihaiu scapa? (Miercuri, 3 august 2016, 13:45)

    Miky60 [utilizator]

    De ce nu se extinde si la Liviu Mihaiu si la toti care au profitat de pe urma traficului de influenta al lui Bogdan Olteanu?
    • +1 (1 vot)    
      da, (Miercuri, 3 august 2016, 22:12)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      scapa!doar este unul dintre tinerii frumosi si liberi,un reprezentant vocal al strazii,component al delegatiei care s-a intalnit cu cotroceanu,intalnire care a fost uterul noii guvernari tehnocrate!
      publicati?
  • -2 (4 voturi)    
    Aici este vorba despre un milion de euro si (Miercuri, 3 august 2016, 14:41)

    xrogo [utilizator]

    inculpatul a fost restinut 24 ore de procurori,la Olteanu era vorba despre 600.000 euro intr-un sac menajer si s-a cerut arestarea.
    La trimiterea in judecata a lui Olteanu sacul menajer s-a evaporat si Oltenu nu mai este acuzat de luare de mita,sunt curios daca si aici milionul se va evapora !
    Oare nimeni nu ia la rost procurorii pentru aceste aberatii si minciuni?
    • +1 (3 voturi)    
      mircica, breh, la Dosarul telepatia (Miercuri, 3 august 2016, 15:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cum a fost ? spune versiunea "un cut"
  • +3 (3 voturi)    
    Prea duri ! (Miercuri, 3 august 2016, 15:00)

    Azra [utilizator]

    ICCJ a dar o hotarare extrem de dura pentru Bogdan Olteanu,pronuntandu-se pentru arest la domiciliu. Mai ales cand am vazut si casoiul in care va trebui sa -si ispaseasca aceasta ingrozitoare penitenta!
  • 0 (0 voturi)    
    Arest la domiciliu??? (Joi, 4 august 2016, 9:17)

    mihai1986 [utilizator]

    Desi fapta sa este grava datorita functiei detinute, scopului urmarit, sumei vehiculate, aspecte retinute de ICCJ, nu inteleg de ce nu arest preventiv. Il doare la basca pe olteanu, whiskyane, femei, plus ca pt. fiecare zi de arest la domiciliu i se va scadea o zi din pedespsa. Pai e corect, echivaleaza o zi acasa cu una in arest???