VIDEO Raluca Pruna: Exista cetateni romani care traiesc in cupluri heterosexuale sau in cupluri de persoane de acelasi sex fara a fi casatoriti. Aceste persoane au nevoie de o protectie de la lege

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2016, 17:03 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a afirmat, la o discutie cu cetatenii "De vorba cu Ministrul tau", o initiativa a Ministerul pentru Consultare Publica si Dialog Civic, ca "Trebuie sa tinem seama ca exista cetateni romani care traiesc in cupluri heterosexuale fara a fi casatoriti sau in cupluri de persoane de acelasi sex fara a fi casatoriti si ca aceste persoane au nevoie de o protectie de la lege." Raluca Pruna a raspuns astfel unei intrebari privind proiectul de reviziuire a Constitutiei in sensul definirii familiei drept casatoria intre un barbat si o femeie, dar si recunoasterea in Romania a casatoriilor homosexuale incheiate in strainatate. Proiectul a fost depus la Parlament pe 23 mai de catre Coalitia pentru familie, insotit de 3 milioane de semnaturi.



Raluca Pruna spune ca Ministerul Justitiei va analiza propunerea si va transmite in mod formal opinia care va fi avuta in vedere de Guvern atunci cand Guvernul isi va fundamenta punctul de vedere, cu ocazia dezbaterilor din Parlament.

"Pe de alta parte, eu, ca ministru, am discutat despre acest lucru cu ocazia audierilor, si am spus atunci ca, in opinia mea, Romania nu trebuie sa se individualizeze, sa se singularizeze pe scena europeana in aceasta materie. As aminti faptul ca exista numeroase state in care s-a recunoscut, de exemplu, parteneriatul civil intre persoane de sexe diferite, ceea ce nu este cazul inca in legislatia romaneasca, dar si pentru persoanele de acelasi sex", afirma ministrul Justitiei.

"Pozitia mea este aceeasi pe care am exprimat-o si in timpul audierilor, inainte sa imi preiau mandatul, ca este un subiect de societate care este sensibil, dar este un subiect de societate pe care nu trebuie sa il ocolim. Trebuie sa tinem seama ca exista cetateni romani care traiesc in cupluri heterosexuale fara a fi casatoriti sau in cupluri de persoane de acelasi sex fara a fi casatoriti si ca aceste persoane au nevoie de o protectie de la lege. Nu vreau aici sa invoc experienta altor state membre, pentru ca asa cum probabil stiti, modul in care este definita casatoria tine de o competenta nationala a fiecarui stat membru. Fapt este ca legislatia noastra civila defineste casatoria ca uniunea formala dintre un barbat si o femeie", spune Raluca Pruna.

"Ceea ce urmareste initiativa aceasta a Coalitiei pentru familie este sa facem un pas in plus si sa definim si familia. Ori eu cred ca aici - asta este o opinie personala si este o opinie care tine si de o agenda europeana, si de ceea ce au facut alte state membre - cred ca aici noi trebuie sa tinem seama de faptul ca avem numeroase situatii care implica cetateni romani si ca, in fond, legea nu face altceva decat sa puna intr-o norma ceva ce este raspandit la scara societatii. Si cred, ca sustinator al drepturilor egale ale tuturor, ca trebuie sa avem aceasta discutie si sa facem in asa fel incat sa nu punem in afar protectiei date de lege cuplurile care aleg sa traiasca altfel decat cele, sa zicem asa, majoritare", a incheiat ministrul Justitiei.

  • CCR se va pronunta in toamna in legatura cu casatoriile intre persoane de acelasi sex

Reamintim ca Curtea Constitutionala a Romaniei a amanat, luna trecuta, pentru data de 20 septembrie solutionarea exceptiei privind dispozitiile din Codul civil referitoare la recunoasterea casatoriilor dintre persoane de acelasi sex, ridicate intr-un proces de Relu Adrian Coman, Robert Clabourn Hamilton si Asociatia ACCEPT.

Exceptia de neconstitutionalitate ridicata se refera la dispozitiile art. 277 alin. (2) si (4) din Codul civil.

Art. 277 din Codul civil - Interzicerea sau echivalarea unor forme de convietuire cu casatoria - prevede la alin. (2): Casatoriile dintre persoane de acelasi sex incheiate sau contractate in strainatate fie de cetateni romani, fie de cetateni straini nu sunt recunoscute in Romania; iar la alin. (4) - Dispozitiile legale privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European raman aplicabile.

Presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, Asztalos Csaba, a aratat ca actuala legislatie ingradeste dreptul la familie al persoanelor din minoritatea sexuala prin interzicerea casatoriei, el precizand ca sustine admiterea exceptiei de neconstitutionalitate cu privire la drepturile cuplurilor de acelasi sex.

"Apreciem ca actuala legislatie ingradeste dreptul la demnitate umana, viata intima si de familie al persoanelor din minoritatea sexuala, interzicand casatoria intre persoanele de acelasi fel si nerecunoasterea acestor casatorii, respectiv a parteneriatelor civile, ii asaza in afara societatii. Or, dreptul la demnitate umana presupune dreptul individului de a fi recunoscut ca subiect de drept in individualitatea sa. Aceste persoane nu au nicio protectie", a declarat Asztalos Csaba, la audierile de la CCR.

El a subliniat ca CEDO a statuat ca tarile membre ale UE trebuie sa adopte legislatii care sa protejeze drepturile civile ale persoanelor ce fac parte din minoritatea sexuala.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
8164 vizualizari
  • +9 (93 voturi)    
    Adevar graieste, dar degeaba (Marţi, 2 august 2016, 17:20)

    cato [utilizator]

    Sunt curios cat il mai lasa in functie pe un asemenea ministru talibanii ortodocsi.
    • -5 (77 voturi)    
      nu exista talibani ortodocsi... (Marţi, 2 august 2016, 18:03)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cato

      ci doar talibani musulmani...

      Nu stiu daca poti realiza, dar e un nonsens ineptia pe care ai scos-o...

      E ca si cum ai zice, de exemplu, islamisti atei...aaa, cum ti se pare?!...
      • +2 (66 voturi)    
        Si tocmai (Marţi, 2 august 2016, 18:46)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        S-a ivit primul taliban ortodocs. Acestia sunt acei ortodocsi prea inapoiati sa inteleaga metafore si exagerari voite figuri de stil si sunt aceia care din invatatura "crestina" au preluat doar partea in care trebuie sa dea cu piatra in aproapele lor. Din pacate in ziua de azi sunt foarte multi din aceasta specie.

        Sau poate ma insel si chiar iti dai seama ca si mai corect ar fi fost termenul "taliban crestin-ordotox" caz in care imi cer iertare.
        PS: Da stiu, o sa zici ca nu e corect "si mai corect" desi e.
        • -7 (21 voturi)    
          Ei si tu acuma... (Marţi, 2 august 2016, 19:25)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Ce vrei, nu toti le au cu limba romana literara, figuri de stil, metafore, etc...
        • -6 (36 voturi)    
          "imi place" la maxim... (Marţi, 2 august 2016, 19:45)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          de ignoranti ca tine, care fac aceeasi "greseala" intentonata (caci altlel s-ar numi stupiditate si sper ca nu e cazul aici)

          Pai tocmai ca aruncatul cu pietre nu e crestineste, exeplul cel mai concludent dand-ul nsusi Isus atunci cand a zis" "cine nu a pacatuit niciodata, sa ia piatra de jos si sa arunce el primul"

          Din contra, musulmanii au ca sport national aruncatul si omoratul cu pietre...

          "Prietene", asemenea "comentarii" ca ale tale prind numai la oameni fara niciun pic de cultura generala...
          • -1 (9 voturi)    
            intrebare (Miercuri, 3 august 2016, 8:43)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            dar o generalizare de asta "musulmanii au ca sport national omoratul cu pietre" cat de crestineasca este?

            eu stiam ca sa fii bun crestin inseamna sa fii si iertator si mai mult, inseamna sa nu judeci. Eu asa am invatat de la bunica mea "nu ii judeca tu mama ca nu e treaba noastra, are cine sa il judece !"

            sa generalizezi si sa spui ca musulmanii sunt criminali e o ineptie. la fel cum sa spui ca ortodocsii sunt habodnici.
            • +1 (5 voturi)    
              sunt de acord... (Miercuri, 3 august 2016, 11:03)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              am vrut doar sa arat ca se face o confuzie de catre multi indivizi inculti care posteaza tendentios tot felul de neadevaruri pe aici. Citesc multe comentarii in care crestinii sau crestinismul este acuzat de fapte imaginare dar care fapte sunt infaptuite de altii in numele preceptelor altor religii. Tu zici ca nu toti musulmanii sunt criminali (atentie, vorbim de crime facute in numele religiei!)...perfect de accord...dar asta denota doar faptul ca acesti musulmani sunt laici, atei, ori suficient de intelgenti, in cazul in care sa zicem ca sunt fideli credintei lor, astfel incat isi dea seama ca anumite lucruri nu sunt ok de facut.

              Sunt crestin si cu siguranta nu unul bun dar asta nu inseamna ca m-as lasa calcat in picioare de nimeni in numele credintei. De iertat pot sa iert dar in schimb nu pot fi luat de prost de catre altii...
      • +5 (29 voturi)    
        Daca punea cuvantul talibani intre ghilimele, (Marţi, 2 august 2016, 19:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        pricepeai ?

        Ma indoiesc !
        • -1 (21 voturi)    
          dar eu daca zic ca esti tolomac... (Marţi, 2 august 2016, 21:48)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          dar pun cuvantul intre ghilimele, asta ce inseamna?

          a) ca esti intradevar tolomac?

          b) sau ca e o metafora/ figura de stil?

          ...cum vrei so iei
          • -6 (16 voturi)    
            Ignoranta ta agresiva si fara niciun fel (Marţi, 2 august 2016, 23:01)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            de suport, pe care ai manifestat-o la adresa mea, ma obligi sa te fac de ras in fata tuturor !

            De ce ? Pt ca dupa mintea si cunostintele tale metafora este o alternativa la figura de stil. Asta ai demonstrat in momentul in care ai scris "metafora/figura de stil".

            Spre stiinta ta tin sa te anunt ca metafora este o figura de stil, nicidecum o alternativa la aceasta.

            PS. Acum mai depinde si cum vrei s-o iei, (critica mea, la ea ma refer)!

            Btv, "so iei", este absolut gresit !

            PPS. Deci, stai jos, si mucles : ti-am dat nota 4 !
            • +3 (5 voturi)    
              iar judeci (Miercuri, 3 august 2016, 8:50)

              eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              si nu e bine pt un bun crestin.

              In plus nu te da rotund ca si tu ai dat-o in gard cu gramatica mai sus (comentariu la 19.45)

              "dand-ul" nu prea e corect.

              Pace voua!
              • -1 (1 vot)    
                touche... (Miercuri, 3 august 2016, 12:53)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

                mea culpa!
              • -1 (3 voturi)    
                Ai gresit "andrisantul" ! (Miercuri, 3 august 2016, 12:58)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

                Intre timp a recunoscut !
            • +3 (5 voturi)    
              Dincolo de rautatea intentionata... (Miercuri, 3 august 2016, 10:38)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              pe care o afisezi si insisti s-o ofisezi prin comentariile tale stupide, am de facut cateva precizari...

              Deci tu singur iti demonstrezi cat de ipocrit esti sau cel putin cat de ipocrita este gandirea ta simplista. De ce?

              Am pus ambele variante, pentru ca ele au fost mentionate anterior impreuna in aceeasi fraza de alti comentatori si fara ca tu sa ai nicio obiectie. Chiar mai mult, ai "intarit" aceste replici prin comentariul tau tendentios la adresa mea in care ziceai, citez " Daca punea cuvantul talibani intre ghilimele, pricepeai?" inchei citatul...Deci, nu ai avut nimic de obiectat in consecinta ti s-a parut foarte ok...

              Deci, ramane cum am stabilit....

              PS...(ca sa te parafrazez)

              Pentru comentariul tau de mai sus ti-am dat nota 2 cu indulgenta...

              Si inca ceva. Nu mi-ai raspuns inca la intrebarile formulate anterior.

              - Daca zic ca esti tolomac dar pun cuvantul intre ghilimele, asta ce inseamna? Ca esti intradevar sau ca e o figura de stil?...Astep raspunsul tau

              PPS...(ca sa continui in acelasi trend)

              cum vrei S-O iei...
              • -1 (5 voturi)    
                Vreo 4-5 ti-au zis pana acum (Miercuri, 3 august 2016, 13:02)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                sa te duci "sa te culci", dar tu, nu si nu. Esti chiar jalnic !

                Te las in pace pentru ca am deja destui ca tine in colectia mea !

                PS. Adio, ma !
                • +1 (3 voturi)    
                  avand in vedere scorul... (Miercuri, 3 august 2016, 13:51)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  pe care l-ai inregistrat, cred ca-r trebui sa taci si sa incerci a trece neobservat pe aici de acum incolo...

                  in fine, ce ar mai fi de zis...cam nimic.

                  adio pateticule!...!
          • -1 (7 voturi)    
            oglinda.. (Miercuri, 3 august 2016, 12:17)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            "taliban" inseamna student in pashtu. avem si noi studenti la teologie, adica talibani ortodocsi. deci care e tolomacul?
            • -1 (5 voturi)    
              tu ce limba vorbesti?.. (Miercuri, 3 august 2016, 12:28)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              eu de exemplu vorbesc limba oficiala a statului roman. In limba romana se zice student la teologie, capiche?...Sau vrei sa-ti desenez?
            • -1 (3 voturi)    
              Definitie din DEX... (Miercuri, 3 august 2016, 12:31)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              TALIBÁN, talibani, s. m. (Și adjectival) membru al unei grupări fundamentaliste din Afganistan, care promovează principiile fundamentalismului islamic în viața politică, socială etc. – Din fr., engl. Taliban

              Intrebare retorica, cine e tolomacul acum?!....
              • 0 (4 voturi)    
                clar.. (Miercuri, 3 august 2016, 13:11)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                deci cuvantul vine din franceza si engleza? de-aia n-are ursul coada. mai trebuie sa apara si ISIS in dex cu o definitie gen "statul islamic" in loc de zeita egipteana si le-am rezolvat pe toate.

                mai nou inventeaza cuvinte in dictionar toti cre(s)tinii..
                • -1 (3 voturi)    
                  Nu serios, cum... (Miercuri, 3 august 2016, 13:56)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  ai putut sa supravietuiesti pana acum?!...Are cineva grija de tine asa cum au nevoie oamenii cu disabilitati fizice sau mintale, sau ai reusit asta singur?!...
      • 0 (6 voturi)    
        Figura de stil (Miercuri, 3 august 2016, 8:31)

        Daniel Manaila [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Era o figura de stil. Taliban cu smartphone care esti.
        • -1 (3 voturi)    
          tu de exemplu, poti... (Miercuri, 3 august 2016, 11:24)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

          fi o figura de stil din cauza "inteligentei" tale iar oamenii ti-ar putea utiliza numele in consecinta pentru a descrie lipsa ei (a inteligentei)
      • -5 (9 voturi)    
        Pupatori de moaste, e corect ? (Miercuri, 3 august 2016, 11:28)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Purtatori de trafalet ?
        • -2 (6 voturi)    
          lasa-ma sa ghicesc.... (Miercuri, 3 august 2016, 12:46)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui deval

          cocalar cumva?!...

          Imi pare rau dar nu sunt interesat in schimburi de idei cu de-alde voi...Pa!
    • +8 (54 voturi)    
      Asta inseamna... (Marţi, 2 august 2016, 18:36)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui cato

      sa avem un guvern adevarat :)

      Cu ministere care se ocupa de probleme adevarate :)

      Ministerele Justitiei, ale Familiei, ale Muncii, ale Protecţiei Sociale trebuiau sa abordeze aceasta problema de ANI :)

      Chit ca raspunsul ajungea Da sau Nu :) Dar dialogul trebuia sa se poarte.

      Felicitari dnei Ministru :) Sper sa mai ramana prin preajma :)

      O zi buna,
      M
      • +1 (31 voturi)    
        Democratie (Miercuri, 3 august 2016, 3:51)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        Asta da guvern de treaba! Neales de nimeni, dar gasit in sfarsit problemele stringente ale tarisoarei: ce fac homosexualii in dormitor.
        • 0 (6 voturi)    
          Unde sunt "deontologii"... (Miercuri, 3 august 2016, 12:07)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          ...care de fiecare data vin cu argumentul "nu sunt probleme mai importante in tara? Sclavia, copii orfani, oamenii care mor in spitale etc"? Problemele astea nu mai exista cand e vorba sa se voteze ceva in favoarea homosexualilor?
        • +1 (5 voturi)    
          si nu e vorba aici.. (Miercuri, 3 august 2016, 12:55)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          ..despre ce fac homosexualii in pat, ci despre ce fac homosexualii in biserica si in fata legii prin cererea unor drepturi inutile la ei (casatoria) dpdv al credintei si bisericii, dar utile dpdv legal..

          Am incercat sa sumarizez, poate prost, dar ideea de baza e ca nu intereseaza pe nimeni ce fac ei in dormitor in acest caz, ci depsre ce fac ei in fatalegii si in biserica (deci inafara dormitorului ambele situatii)..

          Asa ca.. mai informeaza-te!
    • -4 (36 voturi)    
      Inca unul blocat in evul mediu. (Marţi, 2 august 2016, 19:36)

      Cetatean97513 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Iesi si tu din grota aia a indoctrinarii si spalarii pe creier de biserica? Daca era dupa biserica acu tot in colibe stateai si credeai ca Pamintul e centrul universului (oricum aveti impresia ca voi sinteti centrul uninversului cu adevarulrile voastre absolute).
      • 0 (12 voturi)    
        Ok... (Marţi, 2 august 2016, 22:26)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean97513

        si tu unde te aflii acum inteligentule, in raport cu parerea buna pe care o ai despre tine?....

        Te aflii cumva pe orbita aceleasi idei fixe, la fel ca toti ceilalti "progresisti" de pe aici?...
      • +2 (12 voturi)    
        Mai usor cu pianul pe scari (Miercuri, 3 august 2016, 12:44)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean97513

        De unde toata toata ura asta si veninul impotriva valorilor si traditiilor nationale?
        ii faceti pe credinciosi talibani, dar mai talibani sunteti voi in virulenta si dusmania de a va permite sa bagati pe gat unora valorile voastre.
        Asta vi se pare democratic?
        Mi se rupe de biserica, dar in acelasi timp mi se rupe la fel de mult de homosexuali.
        Fiecare e liber sa pupe icoane si sa creada in ce vrea, pana la urma asta inseamna democratie.
        Iar minoritatea trebuie sa se supuna majoritatii crestine, inculte, sau cum o fi ea, pentru ca asa e in democratie, majoritatea dicteaza regulile in societate, si nu ii sunt impuse de cativa hateri feisbucisiti care citesc citate capitaliste pe net.
        Invatati sa respectati vointa majoritatii, altfel veti patisi voi ca hipsterii din Turcia.
        • +2 (4 voturi)    
          trebuie sa privim (Miercuri, 3 august 2016, 13:02)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          tabloul cel mare.de asemenea observati cum,la orice vointa/lege venita de afara,apar discutiile impotriva a tot ce e romanesc;apar de asemenea etichetele si stampilele deja pregatite:rasist,xenofob,homofob,dacopat,crestinopati,pupatori de moaste,inapoiati etc
          iar calibrarea s-a facut cu ocazia legii contra fumatului.amintiti-va cum sareau in sus progresistii debordand toate insultele imaginabile si ne
          acum stiu ca legea poate fi schimbata chiar daca majoritatea nu vrea acest lucru.
        • 0 (8 voturi)    
          Voi incercati macar sa ganditi din cand in cand? (Miercuri, 3 august 2016, 14:24)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Ca vad ca prostii debitati intr-una! De unde pana unde ati scos "toata ura asta si veninul impotriva valorilor si traditiilor nationale"??? Cine interzice cuiva sa respecte valorile si traditiile nationale daca vrea? Cine vrea interzicerea lor pe cale legala? Iar chestia cu minoritatea care se supune majoritatii e in aceeasi note. Adica daca majoritatea decide de ex ca tiganii trebuie exterminati, trebuie sa se faca asa? Daca majoritatea decide ca salarul minim trebuie sa fie de 1 milion si sa nu se plateasca taxe, trebuie sa se faca asa? Da, majoritatea decide (la vot, si prin alte metode) dar NUMAI daca prin asta nu se incalca drepturi, legi, Costitutia, si altele eventual. Ori aici, asa cum am mai spus, e o problema foarte simpla: Nimeni nu cere nici drepturi suplimentare, nici interzicerea unor drepturi pentru unii doar, ci doar ca TOATA LUMEA SA AIBA ACELEASI DREPTURI. Cand am zis ca nimeni, fac exceptie evident cei care sunt impotriva.
      • +1 (9 voturi)    
        mestere... (Miercuri, 3 august 2016, 13:00)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean97513

        ..daca nu era biserica, tu si acum credeai ca daca mananci ficatii unei pasari poti sa zbori!

        Am mai spus-o si altora, ti-o spun si tie: toate marile universitati din lume s-au format in cadrul unor manastiri (deci sub tutela bisericii).
        Toate cunostintele antichitatii au fost preluate si pastrate si replicate in biseric pana i nsecolul 15 cand s-a inventat tiparul..
        Toti oamenii de stiinta (gen matematicieni, fisicieni, chimisti, medici, filozofi etc.) din evul mediu, aveau titluri bisericesti..

        Deci, mai spune odata cum e cu biserica si colibele de lut..care, apropos, sunt cele mai eficiente dpdv ecologic si energetic si economic si ce mai vrei tu (vezi site-urile de profil in care esti invatat cum sa iti construiesti case din lut..
        (adica, poate nu ai inteles, acele bordeie erau foarte foarte eficeinte si la concluzia asta au ajuns oameni cu studii grele in domeniu)..

        Nu mai aduce argumente pe baza aceea ce ti-au spus altii, ia si studiaza de unul singur si apoi trage concluziile..
        • +1 (9 voturi)    
          gresita concluzie (Miercuri, 3 august 2016, 16:02)

          arzdan [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Concluzie gresita. Inventiile au aparut in cadrul bisericii pentru ca biserica avea grija sa controleze toata stiinta. Daca erai savant erai fortat sa intrii in sanul acaparator al bisericii.

          E ca si cum ai spune ca in Nord Coreea toti savantii sunt comunisti, deci comunismul e responsabil pentru progresul tehnologic.

          Daca nu era biserica, poate progresam mult mai repede cu alte institutii.
          • 0 (2 voturi)    
            Ce naiba va fac aia in scoli? (Joi, 4 august 2016, 0:19)

            Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui arzdan

            Cind citesc prostii de calibrul asta imi reamintesc ca oamenii nu se nasc prosti, ci ignoranti. Prosti devin abia dupa ce trec prin scolile de stat.

            P.S. Einstein, mai taie un "i" de la "sa intrii"!
            • -3 (3 voturi)    
              asa (Joi, 4 august 2016, 14:40)

              arzdan [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

              Asa fac prostii cand nu au replica: se leaga de greseli de ortografie.
              • 0 (0 voturi)    
                Greselile gramaticale.... (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:58)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui arzdan

                ....sunt neglijabile, pe langa aberatile pe care le debitezi cu nonsalanta. Filmele sunt fictiune, nu mijloc de informare. Deh, am "progresat" atat de mult incat orice ignorant se crede informat si are opinie, ca "a citit el pa net" si e sigur adevarat.
    • +5 (37 voturi)    
      Intrebari (Marţi, 2 august 2016, 23:09)

      RaduDan1 [anonim] i-a raspuns lui cato

      Statul nu trebuie să protejeze şi să încurajeze decât ceea ce este în beneficiul statalitatii sale si al majoritatii cetatenilor sai. Homosexualitatea şi concubinajul heterosexual au existat de când există lumea şi vor exista până la sfârşitul ei. Dar asta nu înseamnă că STATUL, adică noi toţi cu banii noştri, trebuie să le sprijine şi să le încurajeze.
      Sunt de acord ca un homosexual să fie protejat de stat dacă se dovedeşte că homosexualitatea sa este înnăscută. Să beneficieze de acelaşi tip de protecţie de care beneficiază persoanele cu diferite dizabilităţi. În schimb dacă homosexualitatea este alegerea sa, nu văd de ce statul i-ar oferi protecţie şi sprijin. În această situaţie homosexualitatea este ca şi fumatul. Să-i dăm dreptul la căsătorie homosexualului este ca şi cum i-am da dreptul fumătorului să fumeze într-un spital. În ambele situaţii este afectată comunitatea.
      Ce intelege doamna ministru prin protectia cuplurilor necasatorite? De exemplu, pe banii nostri, un barbat(femeie) cu mai multe partenere(parteneri) va putea solicita protectia legii (eventual diverse forme de sprijin) pentru fiecare cuplu realizat? Atunci care mai este rostul căsătoriei? O persoană căsătorită va putea solicita protecţia legii şi pentru alte cupluri ocazionale realizate de ea pe timpul căsătoriei? ....
      Jurista Raluca Prună ne spune că trebuie să aibă protecţia legii şi căsătoria şi necăsătoria....... Super...... Şi uite-aşa intrăm într-un haos din care nimeni nu mai înţelege nimic.
      Acceptarea oricăror altor forme de familie creează în timp premisele declarării ca şi constituţionale a oricăror altor tipuri de "cupluri" care în acest moment par de neacceptat de către societate: uniuni poligamice, cupluri adult-minor, cupluri om-animal, etc.
      Deja în statele occidentale "mai avansate" în acest domeniu se fac diverse demersuri pentru legalizarea şi a formelor amintite mai sus..... Deci?
      • +3 (15 voturi)    
        Man e simplu (Miercuri, 3 august 2016, 11:16)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        E vorba ca niste oameni care platesc taxe vor si ei sa aibe parte de legi egale. Nu stiu de legea in care homosexualii sunt scutiti de taxe si asa cum statul recunoaste casatoria si a asistatilor sociali(iar unii mai rai ar zice ca si membrii unei comunitati conationale sunt in majoritate din aceasta categorie) nu vad nici un temei legal in a oferi aceleasi legi unora care platesc taxele.
        • +1 (5 voturi)    
          Uite aici o idee simpla (Miercuri, 3 august 2016, 16:24)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Se face legea "convietuirii civile" - cum vrei tu sa o numesti in care se dau APROAPE toate drepturile casatoriei - mai putin adoptia de copii.

          Dar NU sunt de acord ca CASATORIA, o institutie de 2000 de ani vechime sa fie redefinita ca asa vor niste puteri oculte din vest care au sustinatori hipsteri pe aici.

          Sa se faca referendum si sa se respecte vointa poprului - La FEL CA BREXIT. 49% au vrut sa ramana. Too bad - poporul a vorbit.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu vad legatura intre casatorie si infiat (Miercuri, 3 august 2016, 18:47)

            serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

            Se poate infia acum foarte bine chiar daca esti singur. La naiba era si artista aia Elena Carstea care a infiat 2 fete fiind singura, si care sunt bine merci.
            Deja cred ca va faceti iluzii si ca fara sa stiti traiti intr-un stat mult mai european decat credeati.
            Va mai spun un secret: 2 oameni pot avea un copil si daca nu sunt casatoriti. Si statul Roman deja garanteaza drepturile acelui copil. Incredibil, stiu.
      • -1 (3 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 3 august 2016, 16:04)

        arzdan [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        Tot insisti cu "pe banii tai". Pe ce bani? E vorba de o lege de bun simt, nu o sa te coste pe tine nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu graieste decat abureli.... (Joi, 4 august 2016, 11:05)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Dreptul la familie este limitat de la natura. Daca vrei sa ti-o iei para-ndarat, este dreptul tau natural, dar daca vrei familie, asteapta pana ramai insarcinat, si dupa aia mai vorbim. Este o chiestie pur naturala - unde, in natura, exista familii gay/lesbiene? Cine s-a nascut intr-o familie gay? Gay-ii nu au decat sa traiasca cum le place, dar nu si sa pretinda drepturi la care nu au acces in mod natural.
  • +10 (44 voturi)    
    Simplu (Marţi, 2 august 2016, 17:43)

    banel [utilizator]

    Parteneriat civil. O forma de asociere intre doua persoane cu drepturi asemanatoare casatoriei, mai putin dreptul de a infia un copil.
    • +8 (40 voturi)    
      Prostii (Marţi, 2 august 2016, 18:42)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Orice poate adopta un copil, nu doar cuplurile căsătorite. Repet, oricine.

      Singura excepție sunt, conform art. 459 din Codul Civil, „persoanele care nu au capacitate deplină de exerciţiu, precum şi persoanele cu boli psihice şi handicap mintal”.

      Nu știu de unde au scos propagandiștii ăștia de vor să urățească până și Constituția că doar cuplurile căsătorite pot adopta, dar e o prostie.
      • +5 (11 voturi)    
        PREFERABIL (Marţi, 2 august 2016, 21:18)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Aveti dreptate, tatal si mama mor intr-un accident si unchiul necasatorit, infiiaza copilul orfan! Dar daca matusa este casatorita si vrea si ea sa-l infiieze, eu cred ca e preferabil s-o faca ea, nu unchiul celibatar.
        Si cum sunt cupluri normale multe, in asteptare pentru infiieri, heterosexualii ...sa mai astepte!
        • +4 (4 voturi)    
          si daca (Miercuri, 3 august 2016, 8:52)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          matusa e casatorita cu o fata ?! ce ne facem ?
          • +2 (2 voturi)    
            FACEM UN REFERENDUM (Miercuri, 3 august 2016, 12:50)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            si cistiga unchiul!
            Intrebarea dumneavoastra imi aduce aminte gluma cu: ce faci daca dai nas in nas cu ursul?
            Fug - ursul fuge mai iute!
            Ma catar in copac - te prinde sigur!
            Intru in lac - ursul inoata bine!
            Asculta, tu cu cine ti, cu ursul sau cu mine?
        • 0 (6 voturi)    
          Stai putin (Miercuri, 3 august 2016, 9:10)

          serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Nu cred ca s-au golit orfelinatele de copii. Parca mai alaltaieri era scandalul cu sedarea copiilor intr-un orfelinat si proxenetismul de catre "cadrele supraveghetoare".
          Cred ca te referi la faptul ca procesul de infiere cred ca este de durata.
      • -5 (9 voturi)    
        asa si asa (Marţi, 2 august 2016, 22:17)

        strungarul [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        da am auzit mai nou ca si sa citesti inseamna o prostie; suntem deja in Europa.

        Am scris un comentariu decent si mi l-a cenzurat; asa-i in democratie,, nu?
    • -1 (27 voturi)    
      Si de ce mai putin acest drept? (Marţi, 2 august 2016, 18:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Iarasi pentru ca unii sunt mai egali decat altii in fata legii?
      • +9 (13 voturi)    
        Inflatia de drepturi (Miercuri, 3 august 2016, 4:00)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Toate astea pe care le numiti cu nonsalanta "drepturi" nu sunt de fapt drepturi. Un cuplu care doreste sa adopte si nu are pe cine nu poate spune ca i s-au incalcat drepturile, ca ineva are obligatia sa-i puna la dispozitie un copil.
        • -1 (5 voturi)    
          Sa-ti explic pe larg, poate pricepi (Miercuri, 3 august 2016, 14:33)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          E vorba de a avea ACELEASI drepturi. Deci daca e un copil disponibil, si vor doi sa-l adopte, cei doi TREBUIE sa aiba ACELEASI drepturi (si INDATORIRI evident). INDIFERENT cine sunt ei! SINGURUL lucru care trebuie sa primeze e interesul copilului, deci cine va fi in stare sa-i asigure o viata mai buna! Acum ca sa exagerez putin, daca va veni Elton John si cu un tigan sa infieze un copil, fii sigur ca l-as da lui Elton John. Deci iarasi evident, trebuie judecat fiecare caz in parte...
          • +1 (1 vot)    
            Dar daca... (Joi, 4 august 2016, 0:25)

            Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            ... ar veni Roman Polansky?
            • -3 (3 voturi)    
              Si lui, daca nu are interdictie legala (Joi, 4 august 2016, 15:54)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

              Pentru ca si el are o stare materiala buna, deci poate asigura o crestere si educatie buna copilului.
              • 0 (0 voturi)    
                In prostia ta... (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:52)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                ...ai impresia ca tot ce are nevoie un copil pentru ca sa creasca sanatos la cap si la trup sunt banii...
    • +1 (3 voturi)    
      bla,bla,! (Miercuri, 3 august 2016, 11:41)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui banel

      codul civil recunoaste si reglementeaza asocierea in participatiune!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai de ce? (Miercuri, 3 august 2016, 22:04)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      De ce trebuie sa existe astfel de surogate? Vrei sa-ti intemeiezi o familie? Casatoreste-te. Nu vrei? Nu te casatori. Nu te controleaza nimeni cu cine stai si ce faci. De ce tine cineva neaparat sa legitimeze o anormalitate si sa dilueze conceptul de casatorie? De ce sa vrea cineva privilegiile casatoriei daca nu vrea sa se casatoreasca sau nu vrea sa se incadreze in definitia casatoriei?
  • +2 (68 voturi)    
    Bravo, Raluca Pruna! (Marţi, 2 august 2016, 17:58)

    red.herring [utilizator]

    Am facut studii la Universitatea Central Europeana in acelasi an cu Raluca Pruna. Nu ne cunoastem formal, dar o stiam din vedere, la fel ca pe multi alti studenti romani.
    Si atunci avea atitudinea unei persoane sigure de sine, care stie ce vrea, pe care o are si acum, cu si mai multa maturitate, la aproape 20 de ani dupa. Ma bucur sa vad ca reprezinta ceea ce am vrea sa vedem in pozitiile de virf din Romania: competenta, seriozitate, siguranta de sine, autoritate, deschidere spre ceea ce inseamna secolul 21. Bravo, Raluca Pruna!
    Si a propos, cu cit este mai forfecata si atacata de Antene, cu atit am mai multa incredere in ea :)
    • +1 (3 voturi)    
      Ai facut studii la Univ. Central Europeana? (Joi, 4 august 2016, 0:31)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Inseamna ca si tu traiesti din bani europeni pe care ii primesti, serviti cu lopata, doar ca sa dai din gura si sa impingi hirtii.

      Bucura-te cit inca nu a intarcat balaia! Dar sa stii ca se apropie ziua in care o sa regreti ca, in loc sa inveti o meserie, te-ai facut propagandist de partid.
    • +1 (3 voturi)    
      logica de ministru (Joi, 4 august 2016, 12:01)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      "Trebuie sa tinem seama ca exista cetateni romani care traiesc in cupluri heterosexuale fara a fi casatoriti sau in cupluri de persoane de acelasi sex fara a fi casatoriti si ca aceste persoane au nevoie de o protectie de la lege."

      Tocmai si-a dat cu stangul in dreptul madam Pruna.
      acelor cupluri nu le interzice nimeni sa intre "sub protectia legii" , pur si simplu nu vor asta.
      pentru ca "protectia" asta a legii aduce si obligatii nu numai drepturi. obligatii pe care ei nu le vor.
      si atunci degeaba imbracati acele drepturi intr-o alta haina, cuplurile respective tot NU vor spune.
      Pricepeti, doamna ministru? Nu de frica casatoriei raman asa acele cupluri, ci de frica divortului, mai exact a partajului !
      Adica avantajele legale oferite la intrarea intr-o uniune formala sunt mai putin convingatoare pentru ei decat dezavantajele la iesire.
      Deci practic, si eventualitatea unor parteneriate civile va fi exploatata in principal tot de cuplurile homosexuale.
      Batem saua sa priceapa calul?
  • +5 (59 voturi)    
    . (Marţi, 2 august 2016, 18:03)

    adi.i [utilizator]

    Avem un guvern care vrea să ne arate că ne poate scoate din Evul Mediu din toate punctele de vedere. Trebuie să reflectăm foarte serios la cum facem să putem avea astfel de guverne și din toamnă încolo.
    • +3 (31 voturi)    
      Din pacate cand ma uit pe la tv (Marţi, 2 august 2016, 18:53)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Nu cred ca ne lasam scosi cu una cu doua. Si te uiti ca incep si vecinii sa o ia inapoi(Turcia) in loc s-o ia inainte.
    • +4 (38 voturi)    
      si care ar fi alternativa ta... (Marţi, 2 august 2016, 19:19)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      la acest asa numit ev mediu in care se afla Romania?!

      Homosexsualitate, islamism, politically correctness, anarhism, neo-marxism, nihilism, auto negarea identitatii proprii, resemnarea, valuri migratorii de popoare barbare, etc... Cu alte cuvinte toate binefacerile lumii moderne accidentale...Am I right?...
    • +7 (19 voturi)    
      Evul mediu (Miercuri, 3 august 2016, 4:38)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Evul mediu in care s-au pus bazele civilizatiei europene? In care s-au construit catedralele? In care au compus Guillaume de Machaut si Hildegard von Bingen? In care s-a infiintat universitatea? In care s-au inventat polemica si argumentatia? In care oamenii faceau diferenta intre sistemul digestiv si sistemul reproducator? In care oamenii erau capabili de sacrificii pentru idealuri mai mari decat propria persoana? Eu vreau in Euriopa adevarata; vreau inapoi in evul mediu.

      https://www.youtube.com/watch?v=G4MwZtYGuNQ
      • +2 (10 voturi)    
        Nu (Miercuri, 3 august 2016, 9:25)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Evul mediu ala care in alte parti se numeste "dark age" ptr ca omenirea a cazut intr-un somn al mintii. Ptr ca desi a venit dupa antichitatea in care existau scrieri filozofice si arta care redescoperita a determinat o perioada numita Renastere, ala in care imediat erai acuzat de erezie daca erai atat de tampit sa spui ca pamantul nu e centrul universului, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          Vorbesti prostii (Miercuri, 3 august 2016, 21:56)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Numai in filme si in propaganda se numeste "Dark age". Istoricii numesc perioada "Middle Age". In acea perioada s-au infiintat universitatile, de exemplu. Exista stiinta si atunci. Totul a fost dat peste cap din cauza ciumei, care a omorat O TREIME din populatia Europei si a creat o mare panica si tulburare. Inchizitia a facut mult rau, dar acest rau e adesea exagerat. Teoria heliocentrica a existat si inainte. La fel cea geocentrica. Oricat de "evidenta" ti-ar parea tie azi teoria heliocentrica, pentru ca ti s-a tot bagat asta in cap, in acea vreme nu existau instrumentele moderne pentru observarea si demonstrarea faptului ca Pamantul se invarte in jurul soarelui. Nu erai acuzat de erezie pentru ca sustineai o teorie, erau destui care sustineau teoria heliocentrica sau altele si n-au patit nimic. Puteai fi acuzat de erezie daca erai impotriva teologiei bisericii catolice.

          Si pentru cultura ta, Renasterea a fost DUPA Evul Mediu.

          Mintea unora doarme chiar si in epoca actuala. Sau daca nu doarme, e intoxicata cu tot felul de minciuni in care se complace fara sa aiba curiozitatea sa le verifice si din alte surse. E foarte sceptica cu ce nu ii convine dar inghite imediat nemestecat ce ii convine.
      • +1 (3 voturi)    
        Asta ii invata in scoli (Joi, 4 august 2016, 0:49)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Sint victime ale invatamintului de stat: bieti ignoranti fuduli care se cred informati si destepti. E categoria tot mai numeroasa a celor care nu stiu si nu stiu ca nu stiu.

        De cite ori dau peste ei imi amintesc de Zarifopol:

        "Toată lumea are aerul să știe acestea. Oricare prostănac zâmbește de asemenea lucruri - de la sine înțelese, fiindcă dobitocul nu-i în stare să-și clarifice că nimic din ce crede el că știe nu i-ar fi dat în gând lui singur, nici milioanelor de semeni stereotipi ai săi."

        De astfel de oameni ai nevoie atunci cind vrei sa distrugi un popor.
    • +3 (7 voturi)    
      mare adevar ! (Miercuri, 3 august 2016, 9:35)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      De asemenea guverne avem nevoie. Poate face greseli, poate are nereusite, dar un lucru este clar: este bine intentionat , este bine orientat si este cel mai competent din cate am avut.
    • 0 (2 voturi)    
      Guvernul asta e tot atit de romanesc... (Joi, 4 august 2016, 0:38)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      ... pe cit era cel in care Ana Pauker era ministru de externe.

      Ce nu au reusit sa distruga marxistii in Romania dictaturii proletariatului vor distruge neomarxistii lui Iohannis, Ciolos, Pruna s.c.l.

      De la sfirsitul dezastruos al internationalismului proletar la dezastrul fara sfirsit al globalismului corect politic si multicultural.
  • -16 (42 voturi)    
    Cei care vor legea sunt casatoriti? (Marţi, 2 august 2016, 18:04)

    MalutanCosmin1 [anonim]

    Mi se pare aberant sa schimbi o institutie in care s-au angajat anumite persoane, casatoria in momentul de fata, fara ca ei sa fie intrebati.
    Cum sa schimbi o lege care afecteaza un contract pe viata, fara ca persoanele care sunt deja in contract sa isi dea acordul.
    Poate eu, casatorit nu sunt de acord ca statutul familiei sa se schimbe sub NICI un fel fara ca toate casatoriile din romania sa devina nule.
    • +3 (29 voturi)    
      Cu ce schimba aceasta lege ceea ce exista deja? (Marţi, 2 august 2016, 18:54)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MalutanCosmin1

      Legea nu va aduce NICI o schimbare la ceea ce exista deja, doar se mai adauga niste categorii ca sa zic asa. Evident daca s-ar aduce, ar trebui vazut si discutat.
      • 0 (34 voturi)    
        Pai (Marţi, 2 august 2016, 19:23)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Dar adaugarea acelor categorii in plus ii afecteaza grav pe cei a caror singura realizare in viata este ca s-au casatorit. Acum daca toata lumea poate sa se casatoreasca inseamna sa realizeze ca nu prea au realizat nimic.
        • -2 (22 voturi)    
          Ha! Ha! Ha! (Marţi, 2 august 2016, 21:37)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Bine spus, la asta nu m-am gandit. Ce sa-i faci, nu cred ca sunt multi pentru care casatoria e SINGURA realizare in viata...
          • +1 (9 voturi)    
            Ha! Ha! Ha! Ha! (Marţi, 2 august 2016, 22:37)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Am luat un minus!! Asta inseamna ca am gresit in ce am spus, deci SUNT MULTI !! :-)))
      • +4 (10 voturi)    
        tehnica (Miercuri, 3 august 2016, 0:37)

        y_daddy [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        tehnica pasilor mici. Maine vor vrea si casatoria.
        • -1 (1 vot)    
          Nu vrei sa explici? (Miercuri, 3 august 2016, 15:29)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui y_daddy

          Vor vrea si casatoria sa ce?
    • -8 (14 voturi)    
      ,,,,,,,,,, (Marţi, 2 august 2016, 19:01)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui MalutanCosmin1

      daca nu ai virgule , iti dau eu !
    • 0 (22 voturi)    
      . (Marţi, 2 august 2016, 19:38)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui MalutanCosmin1

      stati linistit, ramaneti la fel de casatorit, nu se schimba nimic. doamne, greu pricep unii...
  • +11 (51 voturi)    
    pai sigur... (Marţi, 2 august 2016, 18:27)

    y_daddy [utilizator]

    sunt barbati care traiesc cu nevestele altor barbati... si ei au nevoie de protectia legii. Sau.. mai sunt femei care iubesc pustani; si ei au nevoie de protectia legii... As putea continua cu tampeniile.
    • +7 (29 voturi)    
      Ai putea, sunt convins (Marţi, 2 august 2016, 18:45)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui y_daddy

      Dar adulterul nu este pedepsit prin lege, deci bărbații care trăiesc cu nevestele altora se bucură de toată protecția legii. Iar femeile care iubesc minori comit o infracțiune, deci, teoretic, sunt pedepsite conform legii. Dar și infractorii din pușcării sunt sub protecția legii. Legea nu este lege doar pentru oamenii care crezi tu că merită, ci pentru toată lumea.
      • +10 (10 voturi)    
        maine (Miercuri, 3 august 2016, 0:38)

        y_daddy [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        va vrea unul sa se casatoreasca cu 2 femei. Ce o sa ii zici?
        • 0 (2 voturi)    
          eu i-as zice asa: (Miercuri, 3 august 2016, 8:20)

          nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui y_daddy

          odihneasca-se in pace!
        • -2 (2 voturi)    
          Cine sa vrea asta? (Miercuri, 3 august 2016, 14:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui y_daddy

          Sa aiba doua soacre??? Glumesti!
      • +6 (10 voturi)    
        Sofism (Miercuri, 3 august 2016, 4:51)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Adulterii se bucura de protectia legii ca indivizi, dar nu se bucura de recunoasterea relatiei lor ca triunghi sexual.
      • +2 (2 voturi)    
        Vad ca si tu poti (Miercuri, 3 august 2016, 16:57)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Nici homosexualitatea nu e pedepsita de lege, deci nu vad ce vrei.
    • -3 (19 voturi)    
      Bine ca recunosti ca esti asa... (Marţi, 2 august 2016, 18:57)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui y_daddy

      Ca sa nu mai spun ca deja exista aceste protectii (vezi pensia alimentara de ex), in rest cu ce drept interzici unui om de, sa zicem, 50 ani sa se casatoreasca cu unul de 18?? Ce justificare exista pentru asa ceva?
      • -7 (21 voturi)    
        puterea exemplului (Marţi, 2 august 2016, 20:32)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        probabil tot pe principiul imbecil al familistilor convinsi "vai, dar daca vede copilul meu asa ceva si cand se face mai marisor o sa vrea si el sa f... o baba?" scuze, dar e atat de haioasa tara asta a noastra...
        • -7 (13 voturi)    
          Da, asta ar putea fi o justificare :-) (Marţi, 2 august 2016, 22:17)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui clam

          Numai ca pe principiul asta, nici hotii, criminalii, in general infractorii nu ar trebui sa fie lasati sa aiba copii, nu-i asa? Pe urma, daca tot sustin asa ceva, as vrea sa vad si o statistica OFICIALA cu cati din copiii adoptati de homosexuali au devenit tot homosexuali DATORITA exemplului parintilor adoptivi?
        • +1 (5 voturi)    
          Puterea creierului neted (Miercuri, 3 august 2016, 16:56)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

          Pe principiul imbecil al depravatilor, al viciosilor si al dependentilor, dupa care ce-ti place tie nu se poate schimba nicidecum, e gravat in piatra, si trebuie ca toata societatea sa se schimbe dupa tine, chiar daca e o aberatie nesanatoasa si impotriva biologiei.

          Pe acelasi principiu, tot ce e impotriva obiectului dependentei tale trebuie negat si respins. De-asta emiti asemenea aberatii, cum ca mediul familial si exemplul parintilor nu are influenta asupra sanatatii fizice si psihice si asupra comportamentului unui copil.
  • 0 (50 voturi)    
    de unde ati adus-o pe asta? (Marţi, 2 august 2016, 18:50)

    Popandau [utilizator]

    Restul de probleme s-au rezolvat. A ramas asta cu hetero si homosexualii necuprinsi in lege.
    Ce cauta tanti Pruna in functia de ministru ca nu pare sa le aiba pe toate acasa.
    Si-a ales si ea un subiect interesant:poponarii si viata lor privata plina de suferinta ca nu-i recunoaste legea.
    Tanti Pruna, poponarii nu se simt bine daca nu sunt admirati de lume. Este o problema de psihiatrie care nu se trateaza schimband legea. Ca nu-i facem normali asa. Ii facem dacai ii adunam de pe strazi cand fac ei parada si ii trimitem la munca sa sa le tinem mintea ocupata.
    • -6 (32 voturi)    
      . (Marţi, 2 august 2016, 19:42)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      poate ar fi mai bine sa va mutati intr-o tara musulmana, undeva. sau macar la rusi. sunteti mai pe aceeasi lungime de unda... noi tindem spre occident si incercam sa ne aliniem la legislatia si drepturile europene.
      • -3 (21 voturi)    
        Nu vad de ce spre occident neaparat? (Marţi, 2 august 2016, 21:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Mie mi se pare o FOARTE SIMPLA problema de dreturile omului: Atata timp cat nu sunt incalcate drepturile altuia (altora) TOATA lumea trebuie sa aiba ACELEASI drepturi. Atata tot! Nu ma intereseaza ca e occident, orient, UE sau mai stiu eu ce. TOATA LUMEA trebuie sa aiba aceleasi drepturi, nu unii sa fie mai egali decat altii. Simplu si clar dupa mine!
        • +8 (8 voturi)    
          legile mai contin si obligatii... (Marţi, 2 august 2016, 22:20)

          icsescu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          legile mai contin si obligatii..., nu doar drepturi...
          • -4 (4 voturi)    
            Nu inteleg ce vrei sa spui (Marţi, 2 august 2016, 22:40)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui icsescu

            Evident ca sunt si legi din astea, ce, am spus eu ca nu?
        • +1 (3 voturi)    
          Problema e.. (Miercuri, 3 august 2016, 16:43)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          ....ca se inventeaza drepturi aberante, care nu exista si nu e normal si logic sa existe.

          In legatura cu subiectul, toata lumea are dreptul sa se casatoreasca cu o persoana de sex opus. Nu trebuie nici o lege speciala sau drepturi speciale.
          • -2 (4 voturi)    
            De ce, pentru ca asa vrea un unul sau altul? (Miercuri, 3 august 2016, 17:36)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Poate maine veti spune (cum a si fost deja) ca un alb nu se poate casatori cu o negresa, sau o chinezoaica, sau cu una cu ochii verzi, etc. Cine stabileste dar aceste drepturi, si cu ce drept?
            • 0 (0 voturi)    
              Nu, nu voi spune (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:49)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Culoarea pielii sau a ochilor nu au nici o legatura cu vreun comportament, ADICA CU FAPTE. La homosexuali dezprobam COMPORTAMENTUL, FAPTELE, nu gandurile si fanteziile care ii trec lui prin cap si care nu ma intereseaza.
              Noteaza-ti pe ceva, sa nu mai intrebi de fiecare data aceeasi prostie.

              Cand vreti sa modificati societatea si legile ei, nu mai intrebi "cu ce drept"? Cu ce drept vrei tu s modifici definitia de mii de ani a casatoriei??

              Poate maine vei vrea sa te casatoresti cu o maimuta (ca si asa crezi ca sunteti cam la fel), cu o masa, cu o idee, cu tine insuti, sau cu un rahat. Pentru ca nebunia nu are limite. De ce crezi tu ca societatea trebuie sa legitimeze orice aberatie iti trece tie prin cap?
      • -1 (3 voturi)    
        Poate ar fi mai bine... (Miercuri, 3 august 2016, 16:39)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

        ...sa te muti tu intr-o tara homosexuala. Sau intr-una pagana. Sau intr-un salon de psihiatrie, caci spre asta tinzi. Pana ajungi acolo poate te mai uiti si prin Europa, sa vezi ce se intampla in realitate.
    • -8 (30 voturi)    
      "Ii facem", "ii adunam", "ii trimitem", "le tinem (Marţi, 2 august 2016, 19:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Deci nu esti singurul, mai sunteti...nazisti, ma rog, d-astia din "Noua Dreapta" ! Daca o sa-mi spui ca nu esti nazist, atunci pici in extrema ailalta, a "talibanilor crestin ortodocsi", cum bine ii numea pe bigoti cineva aici pe forum.

      PS. Altfel, sa stii ca din punct de vedere psihiatric, nu reprezinti nimic nou in domeniu

      Acelasi no name care se crede important, se crede barbat doar pt faptul ca le zice "poponari" si nu gay si pt ca se autoinclude intr-o comunitate, prin folosirea excesiva a pluralului.
    • -8 (26 voturi)    
      Lol (Marţi, 2 august 2016, 20:31)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Du-te bre si ingroapa un porc, sau ce fac redusii astia ca tine.
    • 0 (8 voturi)    
      tanti pruna (Miercuri, 3 august 2016, 17:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      cam cum ai reactiona tu daca fata ta ar veni acasa cu inca o fata spunand:tata si mama va prezint pe sotul meu!
      ai incerca sa traduci chestia asta in engleza!?si apoi sa vezi cam cum este pusa problema in alte state?ca d-alde matale pe bruseles ai fost cam translator.
      va rog sa publicati!
      • 0 (4 voturi)    
        Ce importanta are asta? (Miercuri, 3 august 2016, 19:55)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Ce, ea vine sa-ti spuna ce faci in casa ta? Te obliga pe tine la ceva, in casa ta??
  • -7 (29 voturi)    
    olecuta de rabdare !!! (Marţi, 2 august 2016, 20:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    inainte de a exploda bigotii pe aici , a zis si de heterosexuali care traiesc impreuna , da ? ei cati dintre criticii acizi nu aveti macar un exemplu de asta in familia extinsa ? ia ganditi oleaca..
  • +9 (27 voturi)    
    pe cand cu poligamia? (Marţi, 2 august 2016, 22:02)

    icsescu [utilizator]

    pe cand cu poligamia? ca doar trebuie sa fim pregatiti in fata valului de refugiati musulmani..., nu mai trebuie sa ramanem inapoiati...
    • -4 (18 voturi)    
      Cinic, practic si normal. (Marţi, 2 august 2016, 23:10)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui icsescu

      Poligamia exista oricum... la modul ipocrit in orice societate, doar ca evident nu este recunoscuta oficial de catre soti. Adica, iubi are niste amante, sau iubi are niste amanti... In rest, totul e corect politic. In acte.
      • +1 (5 voturi)    
        Vorbeste in dreptul tau (Miercuri, 3 august 2016, 16:36)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Si daca exista ce? Tot ce exista trebuie promovat, normalizat, sprijinit si certificat? Pentru ca exista?
        • -1 (3 voturi)    
          Iar bati campii... (Miercuri, 3 august 2016, 19:53)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Cine spune ca trebuie facut asa? Se pare ca nu vreti de loc sa pricepeti ca astia nu vor NIMIC in plus fata de ceilalti. Doar sa fie tratati la fel, sa aiba ACELEASI drepturi. Deci nu promovati, sprijiniti, dar nici marginalizati, respinsi doar pentru asta!
          • +2 (2 voturi)    
            Au deja aceleasi drepturi (Vineri, 5 august 2016, 8:21)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Se pare ca nu vrei de loc sa gandesti. Orice idee care ti se pare impotriva homosexualilor patineaza pe creierul tau bine lustruit.

            Orice cetatean are dreptul sa se casatoreasca cu o persoana de sex opus. Nu te intreaba la starea civila ce orientari sau fantezii sexuale ai. AI INTELES?

            Paradele gay, faptul ca apar in filme si media mult peste procentul real din populatie, asta nu e promovare?

            BA VOR IN PLUS. Noi ceilalti nu avem dreptul sa schimbam institutii care exista de cand lumea si sunt legate de perpetuarea speciei, doar pentru ca noi ne excitam altfel.
            • -2 (2 voturi)    
              Se pare ca tu ai creierul si mai lustruit (Vineri, 5 august 2016, 14:50)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              A spune ca "orice cetatean are dreptul sa se casatoreasca cu o persoana de sex opus" limiteaza deja dreptul sau. La fel cum ai spune ca "Orice cetatean are dreptul sa se casatoreasca cu o persoana de aceeasi rasa", sau "aceeasi orientare religioasa". De ce, cu ce drept limitezi niste drepturi? Doar ca asa vrei tu? Mai invata, macar putin. Unul din princippile de baza ale dreptului spune ca oricine are drepturi atat timp cat nu incalca drepturile altuia. Asa ca de ce sa limitezi unele drepturi, sub ce motiv?
    • -3 (19 voturi)    
      maine.. (Miercuri, 3 august 2016, 2:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui icsescu

      in afara de textele religioase, poti gasi un singur motiv pentru care poligamia ar trebui interzisa? un mod in care dauneaza societatii?
      • 0 (6 voturi)    
        pai... (Miercuri, 3 august 2016, 9:54)

        icsescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        nici hotul nu face nici o paguba societatii..., doar schimba proprietarul unui bun cu un alt proprietar..., o nimica...
        • -1 (5 voturi)    
          nu inteleg (Miercuri, 3 august 2016, 10:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui icsescu

          fii mai explicit, cine e proprietarul si cine e bunul in acest caz?
      • +1 (5 voturi)    
        In afara de textele religioase... (Miercuri, 3 august 2016, 16:33)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ...poti gasi un singur motiv obiectiv si absolut pentru care crima, furtul si violul ar trebui interzise? Sau unul pentru care oamenii ar trebui sa aiba drepturi? "Asa imi place mie" nu e un motiv valabil.
        • -1 (7 voturi)    
          da, iti gasesc. (Miercuri, 3 august 2016, 17:09)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          In primul rand, in textele religioase gasim motive sa ucidem. Tu ai citi Biblia in intregime? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=47&cap=20

          Apoi, daca vorbim de crima, furt sau viol si de drepturile individului, primul motiv pentru care infractiunile sunt interzise este ca omul este o fiinta "sociala". Prin definitie, traiul in societate, in comunitate, ajuta oamenii sa se sprijine unii pe alti. Cand comiti o infractiune, iei ceva din societate fara sa oferi nimic inapoi. De aceea vorbim de "drepturi". Sunt drepturile fara de care nu ar avea sens asocierea in comunitatile umane. De aceea in razboi oameni care altfel nu ucid, nu fura, nu violeaza, ajung sa faca toate astea... pentru ca inamicul nu este identificat ca facand parte din aceeasi comunitate.

          Deci, revenind, care ar fi motivul pentru care 3 sau mai multe persoane nu pot forma o familie in mod legal?? Cum ne afecteaza pe noi ceilalti aceasta forma de familie? Sa zicem ca ai vecini o "familie" cu 2 barbati si o femeie. Te saluta dimineata, se duc la munca, isi fac cumparaturile la magazinul din coltul strazii, isi spala masina in weekend.. cu ce te afecteaza pe tine ca in casa aia sunt 2 barbati? De ce, de exemplu, copilul nascut in casa aia nu ar avea voie sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si copilul tau??
          • +2 (2 voturi)    
            Deci n-ai gasit (Joi, 4 august 2016, 11:35)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            "In primul rand, in textele religioase gasim motive sa ucidem. Tu ai citi Biblia in intregime? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=47&cap=20"

            Asa, si? Pentru tine actiunea justitiei si a politiei e acelasi lucru cu actiunea unui criminal?

            "Omul e o fiinta sociala" nu e motiv. E o incercare de explicatie. Uite ca unii nu sunt fiinte atat de sociale. Altii sunt, dar asta nu ii impiedica sa aleaga sa fie "sociali" cu unii, si sa ii omoare, violeze, fure, sa-i inrobeasca etc pe altii. Realitatea te contrazice, uite ca nu se poate trai fara legi si pedepse.

            Si pana la urma care e diferenta? Tot ai aparut accidental si oricum mori pana la urma, fara nici un scop sau sens. Teoriei evolutiei nu ii pasa de morala sau de "drepturi". Ce daca cineva te omoara, iti ia bunurile si iti violeaza sotia? Cel mai puternic si mai adaptat supravietuieste iar genele lui se raspandesc mai mult. Sau nu ai citit teoria evolutiei in intregime?
            • -1 (1 vot)    
              Pacat, degeaba iti explica cineva (Vineri, 5 august 2016, 22:59)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Ori nu vrei ori nu poti pricepe. Da, ala e un indemn la a ucide, facut de catre cineva. Nu e vorba nici pe departe de justitie. Unde spune ceva de un proces, sa fie ascultat, sa vada motive, etc.? NICAIERI! Doi, omul e e social, sau daca nu e trebuie sa se conformeze legilor societatii. Altfel e liber sa-si cumpere o insula pustie si sa faca ce vrea acolo, neinteractionand insa cu nimeni!
  • +1 (9 voturi)    
    de ce (Marţi, 2 august 2016, 22:23)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Au nevoie de protectie?
  • -5 (11 voturi)    
    mda ...democratie (Miercuri, 3 august 2016, 9:49)

    christian7 [utilizator]

    nu cred ca romanii sunt pro casatorii intre persoane de acelasi sex, mai mult, nu cred ca multe dintre comentariile pro ghei de pe hotnews sunt reale. mi se pare de-a dreptul hilar cum se implica doamna - mai bine s-ar baga sa faca curatenie la conducerea penitenciarelor ....
    • -1 (7 voturi)    
      1Nu cred ca Romanii (si oricare cetatean al lumii) (Miercuri, 3 august 2016, 11:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui christian7

      sunt pro orice "dari" pe salariu/pensie ceeace nu impiedica statul sa le aplice...
      2 Pentru majoritatea sustinatorilor este vorba de o manifestare pro democratica , pro logica inainte de orice !
      3 Imaginativa ca se "baga"in tot ce tine de justitie. Este o discutie importanta in societate care vizeaza si justitia si ar fi fost las/neprofesionist/imoral sa nu se pronunte !
      4 Celor care zic ca "sustin familia"prin aceea ca impun modificarea Constitutiei prin adaugarea "intre un barbat si o femeie" le sugerez sa adauge si descrierea caracteristicilor fiecarui sex ca sa nu avem dubii...
      • +2 (4 voturi)    
        e greu sa argumentezi ... (Miercuri, 3 august 2016, 21:02)

        christian7 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        E greu sa contra argumentezi, te contrazice realitatea.
        Spui ca logica inainte de toate, logica unei casatorii e sa faci copii. Scopul unui stat este sa incurajeze natalitatea. A te casatorii nu e un drept. Nu o spun eu, o spun alte instante mai educate.
        Un simplu act la notar poate rezolva problema 'maritisului' pentru persoane de acelasi sex. Eu x pot sa fiu reprezentat de y. Doar ca ... e putin dificil, ca relatiile astea nu prea dureaza, iarasi statistica ... ne ilustreaza realitatea.
        Pana la urma e o chestiune legata de reprezentativitate si democratie ... nu exista putere civilizatoare prin politica minoritatilor - si avem nenumarate exemple negative in vest: de la opulenta prin pornografie la paradele ghei pana la incriminarea clericilor. E realitatea neo-marxista ... "atotaducatoare" de politically correctness.
        In multe cazuri, legalizarea casatoriilor intre acelasi sex au fost realizate printr-un referendum. De ce acum, in cazul adoptarii unui articol din constitutie a devenit ilegal? Nu mai serveste intereselor neo-marxiste?
        Nu ma astept la 'likeuri' logica nu primeaza in cazul hn, in schimb primeaza politica.
        Nu vreau sa aduc in discutie toate aspectele negative ale relatiilor ghei, ca o dam in niste enormitati greu de descris.
        Democratic e ceea ce decid oamenii, realitatea sociala va contrazice. Traiasca naturalul si umanintatea, nu sentimentele primare ...
  • 0 (14 voturi)    
    cand citesc (Miercuri, 3 august 2016, 11:34)

    AlinRadu1 [anonim]

    cand citesc comentariile la astfel de stiri stiu sigur ca nu vreau sa ma mai intorc in tara.
    am identificat 2 tipuri de oameni care din pacate nu ar trebui sa mai existe in lumea asta:
    1. cum spunea cineva mai sus, "talibanii ortodocsi" sunt aia care inca nu s-au dat jos din copac vizavi de biserica, caz in care nu mai am ce comenta.
    2. aia care cred ca faptul ca 2 barbati (femei) care se tin de mana pe strada "afecteaza comunitatea". chiar nu imi pot explica ce isi imagineaza acesti oameni ca se poate intampla: vede fi-su si zice "tati, vreau si eu sa ma tin de mana cu un baiat cand voi fi mare"???
    oricare ar fi, situatia in ro vizavi de minoritati (oridecare ar fi: sexuale, religioase, rasiale etc) este dezastruoasa. Mi-am format o parere doar prin prisma comentariilor de pe HN.

    Cum va asteptati ca noi sa evoluam ca tara, comunitate, cand noi inca ne lovim de niste subiecte care ar fi trebuit de mult sa nu mai fie subiecte?
    Trist, foarte foarte trist..
    • -2 (8 voturi)    
      totusi, sunt sperante (Miercuri, 3 august 2016, 17:02)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      Cresterea gradului de civilizatie ( in primul rand prin cresterea gradului de cultura) va face ca problemele sa se puna altfel. Deocamdata aceasta este situatia la zi ( asa cum o vedeti). Va spune unul din tara: este nevoie si de d-voastra , indiferent unde sunteti!
    • +1 (1 vot)    
      Te rog nu te intoarce... (Sâmbătă, 6 august 2016, 15:20)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      ...avem destule creiere spalate.
      Tu sustii intoarcerea la vremea ignorantei si a paganismului dinaintea civilizatiei occidentale, cand oamenii se tatuau, isi bagau verigi in nas si faceau tot felul de perversitati, si vorbesti despre "coborarea din copac"? Serios? Tu, care crezi ca ai "evoluat" din maimuta?

      De-asta e Romania "neevoluata" ca tara, ca nu se casatoresc barbatii intre ei si femeile intre ele? Intri deja in domeniul patologic. Trist, foarte trist.
  • 0 (2 voturi)    
    Mesaj pt. Hotnews (Miercuri, 3 august 2016, 12:32)

    Setalcott [utilizator]

    Reclamele va fac saitul sa nu functioneze cum trebuie in anumite browsere, asa ca uneori pare sa nu raspunda la butonul "Trimite". Poate de aia aveti impresia ca trimit comentarii la secunda.
  • -2 (12 voturi)    
    bravos... (Miercuri, 3 august 2016, 13:31)

    TRABI [utilizator]

    Bravo Raluca ! Corecta si cu gandurile pe fata .....
  • 0 (12 voturi)    
    interesant (Miercuri, 3 august 2016, 16:09)

    arzdan [utilizator]

    Interesant este ca majoritatea romanilor nu inteleg ca homosexualitatea este ceva uman, independent de traditiile (care or fi alea? bataia nevestii si bautura) romanesti. Romanul nu e supra-om, au existat si vor exista romani homosexuali, asa ca homosexualitatea face parte din traditiile romanesti. Ca sa nu mai vorbim de traditiile bisericesti romanesti unde homosexualitatea si pedofilia sunt foarte normale. Ei bine, acum va primi si un statut legal. Preotii ar trebui sa se bucure, vor avea noi clienti la casatorie. Si-asa scade numarul celor care se casatoresc bisericesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Analogii (Joi, 4 august 2016, 15:03)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui arzdan

      Majoritatea occidentailor nu inteleg ca sindromul Down e ceva uman, deci omoara vreo 90% dintre semenii lor altfel decat ei.
      Pe cat de mari depti ai diversitatii se declara, progresistii nu pot trai cu diferente. Ori le elmina fizic, ori fabrica constructe culturale pentru a elimina orice perceptie a diferentei. Mintea iti sta in loc la cate contradictii incap in capul unui progresist.