Asistenta de la Spitalul CF 2 responsabila pentru transfuzia de sange gresita, in urma careia o pacienta este in stare grava, a fost amendata cu 700 de lei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2016, 14:37 Actualitate | Esenţial

Spitalul CF 2
Foto: Spitalul CF 2
Asistenta de la Spitalul CF 2 responsabila pentru transfuzia de sange gresita, in urma careia o pacienta in varsta de 39 de ani este in stare grava de cateva zile, a fost amendata de inspectorii sanitari cu 700 de lei, anunta Ministerul Sanatatii. Directia de Sanatate Publica sesizeaza Colegiul Medicilor pentru continuarea investigatiilor conform atributiilor legale ale acestuia, inclusiv pentru a raspunde la intrebarea daca vina pentru incidentul transfuzional este de atribuita si unui medic sau nu, mai precizeaza Ministerul Sanatatii.

Urmatorul termen de verificare a spitalului este de 15 zile incepand cu ziua de vineri, 29 iulie, cand DSP va controla daca sunt indeplinite conditiile pentru autorizarea unitatii de transfuzii.

Procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Sectorului 1 au ridicat, marti, documente de la Spitalul CF 2 din Capitala, in dosarul transfuziei gresite pentru pacienta de 39 de ani. Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 1 a deschis luni o ancheta ce vizeaza fapta de vatamare corporala din culpa in acest caz, dupa ce s-a sesizat din oficiu.

Pacienta a fost internata cu diagnosticul de cancer col uterin la Spitalul CF 2. Ea a primit, martea trecuta, o transfuzie cu grupa sangvina AB4 pozivit, in conditiile in care ea are grupa sangvina 0 pozitiv. La aproximativ o ora si jumatate dupa interventia chirurgicala, s-au instalat primele semne de soc hemoragic si hematurie, iar pacienta a fost transportata la reanimare, unde a primit tratament de echilibrare si a fost facuta recomandarea unei noi transfuzii.

Vineri, ea a fost transferata de la Spitalul CF2 la Spitalul Universitar.

Ministerul Sanatatii a deschis o ancheta si a descoperit ca unitatea de transfuzii a spitalului nu era autorizata si ca a fost vorba despre o eroare de etichetare a testelor pretransfuzionale.

Inspectorii sanitari au mai constatat ca unitatea de transfuzii a spitalului (UTS) nu este autorizata conform normelor legale in vigoare si ca nu exista o procedura de testare a grupei sanguine la patul pacientului, respectiv in sala de operatii, iar registrele si evidentele referitoare la testele pretransfuzionale nu sunt complete.

In urma verificarilor, spitalul a fost amendat cu 30.000 de lei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1777 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    ii face in 2 zile (Marţi, 2 august 2016, 14:39)

    king david hotel [utilizator]

    asta-i problema?
  • +2 (4 voturi)    
    pai... (Marţi, 2 august 2016, 15:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    daca eu conduc masina si in loc din neatentie intru pe sensul opus si ma tamponez frontal cu alta masina si omor un om suint acuzat de omor din culpa, nu? Asistenta aia n-a facut ceva similar? A incurcat grupa de singe si (aproape) a omorit un om. O fi normal sa scape cu 700 de lei amenda?!?
    • 0 (4 voturi)    
      nu scapa ! (Marţi, 2 august 2016, 16:40)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Nu scapa doar cu o amenda. Va fi data afara si i se va deschida dosar penal.
      Alta-i problema : toate aceste accidente din sanatate se cam intampla in timpul verii. stii de ce?? pt ca nu exista suficient personal medical prin spitale.
      De ce? o combinatie mortala de Basescu-Boc (7 angajati pleaca, unul vine !!! ), salarizare proasta si o oferta generoasa de locuri de munca in vest, bine platite si cu respectul cuvenit. Acum pleaca in vest medici, asistente si infirmiere !!! O sa fim ingrijiti de indieni si musulmani in maxim 10 ani !!!
      Referitor la transfuzia de sange, un raport OMS arata ca se fac greseli de grupa in 1 din 14000 de cazuri. Faptul ca la noi s-au facut doua transfuzii gresite intr-o lune ar trebui sa ne ingrijoreze. Cred ca ar trebui ca ministrul sanatatii sa vina si cu solutii, nu doar cu acuze, ca de aia e tehnocrat !!!
      • -3 (3 voturi)    
        Poftim? (Marţi, 2 august 2016, 18:02)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

        Esti pe dinafara. Daca nu ieseau romanii in strada pentru Arafat, Basescu ar fi desfiintat spitalele de stat si ar fi fost inlocuite cu spitale private, factura urmand sa o plateasca tot statul. Intr-un spital privat nu se intampla asa ceva. Dar asa au vrut romanii, sa mearga in aceleasi spitale insalubre de stat cu aceeasi angajati fara chef platiti din bani publici.
        • -1 (3 voturi)    
          posibil (Marţi, 2 august 2016, 19:33)

          Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          poate ca e adevarat ce spui tu, caci in spitalele private nu este lipsa de personal. si mai au si "chef" de lucru. poate pt ca sunt platiti decent si la timp.
          Cat despre cat de mult bine ne-a facut noua basescu...
          • 0 (0 voturi)    
            despre cit de bine ne-a facut Basescu (Marţi, 9 august 2016, 13:55)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

            Imagineaza-ti cum ar arata Romania azi cu Nastase el insusi presedinte in 2005, sau cu Geoana proaspat intors de la spa-ul lui Vintu presedinte in 2009. Ca daca am fi avut de ales intre Basescu si alt politician pro-european, pro-justitie decent, fii sigur ca nu iesea Basescu presedinte. Dar in conditiile date, a fost clar optiunea corecta.

            Si ceva realizari a avut. Faptul ca azi vezi politicieni si moguli bagati la pirnaie si cu parte din avere confiscata, asta e si meritul lui Basescu. Chiar daca intre timp Basescu a trecut in tabara anti-justitie, DNA, ICCJ, si tot ce inseamna independenta justitiei e si meritul lui.
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu amestecam lucrurile (Marţi, 9 august 2016, 13:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

        1. fapta asistentei se incadreaza la omor din culpa. Faptul ca salariile sunt mici si personalul e insuficient nu justifica asemenea greseli. Nu e singura meserie prost platita si unde o greseala poate omori un om. Si problema e ca daca aici nimeni nu plateste, riscul de a se repeta greseala cauzatoare de koarte e mult mai mare.
        2. Combinatia mortala Basescu-Boc e doar o foarte mica parte a problemei. Combinatia mortala Basescu-Boc a venit ca efect al combinatiei mortale Tariceanu-PSD care a dus fiantele tarii pina-n pragul falimentului. Restul arugmentelor sunt cumva ok.

        3. Problema, in opinia mea, se poate rezolva doar prin crearea unui sistem concurential, in care fiecare spital sa-si angajeze personalul si sa-l plateasca dupa cum crede de cuviinta, finantarea sa se faca per pacient / per teratament, adica ceva de genul reformei propuse de acelasi cuplu mortal basescu-boc si respins de romanii de bine, mindri ca-s romani.

        4. Guvernul tehnocrat nu poate scoate iepuri din joben. Solutia e o reforma profunda a modului de finantare, un sistem in care pacientul sa decida la ce spital si medic vrea sa mearga si care sa trieze valorile. Iar asta nu poate face un guvern fara sustinere in parlament.
  • 0 (2 voturi)    
    "Corb la corb......"...., (Marţi, 2 august 2016, 16:49)

    gigiN [utilizator]

    ....sau un alt exemplu edificator privind mafia si minciuna acceptata din sistemul romanesc de sanatate.Intr-o tara cu un sistem cat de cat normal,aceasta individa ar fi fost data imediat afara,poate si cu dpsar penal.La noi-mai,mai sa ii dea si o...prima.Criminala atitudine !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa mori de ras (Marţi, 2 august 2016, 17:13)

    Comentatorul-x [utilizator]

    700 de lei pentru ca ai bagat un om in coma, ei bine, asta da amenda.
    Asta e sistemul romanesc de sanatate, ascunde mizeria sub pres si atunci cand e descoperita, o bagatelizeaza.
    Rusinos.