A murit Regina Ana

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 1 august 2016, 15:48 Actualitate | Esenţial

Regina Ana si Regele Mihai
Foto: casa-regala.blogspot.ro
Majestatea Sa Regina Ana a incetat din viata luni intr-un spital din Elvetia, anunta Casa Regala. Regina Ana avea 92 de ani.

Inmormantarea va avea loc probabil de sambata intr-o saptamana, pe 13 august, a spus la Digi 24, Adrian Vasiliu, avocatul Casei Regale si membru al Consiliului Regal.

Comunicatul Casei Regale:

"Majestatea Sa Regina Ana a Romaniei a incetat din viata astazi, luni, 1 august 2016, la ora 13.45, la Spitalul din Morges, in Elvetia.  

La capataiul Reginei au stat, pana in ultima clipa, Altetele Lor Regale Principesa Mostenitoare Margareta si Principele Radu, Principesa Elena, Principesa Sofia si Principesa Maria. Majestatea Sa Regele Mihai a venit la spital, alaturi de Regina, in fiecare zi din ultima saptamana. 

Cu o zi inainte, Regina Ana a primit ultimele sacramente de la parintele titular al Parohiei Catolice din orasul Morges.

In cursul zilei de maine va fi facut public, in detaliu, programul funeraliilor. 

Conform cu traditia Funeraliilor Regale din tara noastra, corpul neinsufletit al Reginei Ana va fi depus pentru o zi in Holul de Onoare al Castelului Peles, iar apoi pentru o zi in Sala Tronului, la Palatul Regal din Calea Victoriei. 

Inmormantarea va avea loc la Curtea de Arges, in Noua Catedrala Arhiepiscopala si Regala. 

Ultimele Funeralii Regale din tara noastra au avut loc la 24 iulie 1938, cand Regina Maria a fost condusa pe ultimul drum. 

La dorinta Majestatii Sale Regelui Mihai I, funeraliile Reginei Ana vor respecta traditia inaintaselor Majestatii Sale. Familia Regala anunta mare doliu pentru primele 7 zile de la inmormantare si doliu timp de 40 de zile. 

Incepand de maine, carti de condoleante vor fi deschise simultan la Castelul Peles, la Palatul Regal din Calea Victoriei si la Palatul Elisabeta. 

Ele vor fi la dispozitia publicului timp de 40 de zile de la data decesului. Condoleantele pot fi transmise online la adresa http://www.familiaregala.ro/mesaje/ .  

Toti cei care doresc sa depuna flori, jerbe sau coroane sunt invitati sa o faca, incepand de maine, la Palatul Regal din Calea Victoriei, in fata intrarii principale." 
 
Principesa Ana de Bourbon-Parma (cunoscuta si sub apelativul Regina Ana, prenume complet Anne Antoinette Francoise Charlotte Zita Marquerite; n. 18 septembrie 1923, Paris) a fost sotia fostului suveran Mihai I al Romaniei si fiica printului Rene de Bourbon-Parma si a printesei Margaret a Danemarcei, potrivit Wikipedia. 



Sotul ei, Regele Mihai, este si el grav bolnav, desi a fost externat din spital in aceasta primavara.

Regele Mihai I si Regina Ana formau cel mai longeviv cuplu regal din istoria Romaniei, noteaza Mediafax.

Regele si Regina s-au cunoscut pentru prima data in Londra in 1947, cu ocazia casatoriei principesei Elizabeth a II-a a Marii Britanii cu principele Philip, duce de Edinburgh.  

Regele Mihai I i-a cerut mana principesei Ana de Bourbon-Parma la numai o saptamana de la prima lor intalnire. 

Devotamentul fata de tara, simtul datoriei si sprijinul logodnicei sale l-au determinat pe rege sa se intoarca in Romania dupa incoronarea reginei Elisabeta.  

A urmat abdicarea fortata din 30 decembrie 1947, astfel incat Regina Ana a calcat pe pamant romanesc abia la sarbatoarea de Pasti din 1992.

Casatoria Regelui Mihai I si a Reginei Ana a marcat si inceputul unui exil de 44 de ani. Nunta a avut loc pe 10 iunie 1948, in Grecia, la invitatia regelui Pavlov si a reginei Frederica ai Greciei. 

La ceremonie au fost prezenti, printre altii, regina-mama Elena a Romaniei, principele Erik al Danemarcei, unchiul reginei Ana, si rude din partea familiilor de Hanovra si Hesse. 

Regina Sofia a Spaniei si regele Constantin al elenilor, prezenti la nunta de diamant din 10 iunie 2008, au fost paji la nunta regelui si reginei, la Atena.

Regele Mihai I si Regina Ana au cinci fiice: Principesa Mostenitoare Margareta, Principesa Elena, Irina Walker, Principesa Sofia si Principesa Maria. 

Recomandare de lectura:



Regele Mihai si Regina Ana locuiau din 2004 la Aubonne, in Elvetia. 

De marile sarbatori crestine si, in functie de angajamentele lor publice, Regele Mihai si Regina Ana alegeau sa fie alaturi de cei dragi, fie la Castelul de la Savarsin, fie la Palatul Elisabeta.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
31983 vizualizari
  • +15 (43 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca! (Luni, 1 august 2016, 15:54)

    neagoe [utilizator]

    :-(
    • +5 (29 voturi)    
      Ce justificare au cei care ti-au dat minus? (Luni, 1 august 2016, 17:00)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Chiar sunt curios.
      • +3 (23 voturi)    
        sunt Fanii Duda (Luni, 1 august 2016, 17:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui banel

        asta cred eu....
    • +4 (6 voturi)    
      Englezii au facut un rezumat remarcabil (Luni, 1 august 2016, 21:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      De citit: http://www.telegraph.co.uk/obituaries/2016/08/01/queen-anne-of-romania--obituary
  • +8 (46 voturi)    
    Dispar adevaratii nobili (Luni, 1 august 2016, 16:00)

    BEDE [utilizator]

    Raman doar niste descendenti degenerati ai familiei regale. Ce mai reprezinta acum urmasii regelui Mihai? Pacat... Mi-ar fi palcut o monarhie curata. Ceva in genul celei din Suedia sau Spania, dar nu avem cu cine.
    • -8 (52 voturi)    
      Monarhie cu 55% Cacao si cu lapte, de la Kandia. (Luni, 1 august 2016, 16:26)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Curat murdara, cum s-ar zice.
      • -6 (10 voturi)    
        ce mai conteaza (Luni, 1 august 2016, 17:58)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Suntem asa cum suntem iar conducatorii ne reprezinta total,

        M-a duca la pupat moaste sfinte, sper sa se construiasca o biserica sau mai multe in cinstea oricui, doar eu sa fiu primit in Rai, unde misuna cu gratuitati..., de tot felul.

        Unde zici ca au bagat Kandia asta, sa stau si eu la coada..
    • -6 (30 voturi)    
      Like a King (Luni, 1 august 2016, 16:40)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Noi din 2000 chiar avem monarhie ca Mishou Rex CA UN REGE a dus-o in Romania: 3 palate cu facturi platite de buget, secretari, limuzine, fast, receptii ....etc etc.
  • +19 (35 voturi)    
    Condoleante! (Luni, 1 august 2016, 16:13)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
  • -16 (56 voturi)    
    aveti idee... (Luni, 1 august 2016, 16:14)

    rakkone [utilizator]

    ... cumva, ce marca de sampanie a desfacut domnul Duda cu aceasta ocazie?
    • -6 (26 voturi)    
      Lasa (Luni, 1 august 2016, 16:38)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Lasa, nu mai vaita Casa Feteasca Regala, ca pt. acceptarea prezentei lui Radou Douda a primit "inapoi" Mischou Rex toata Valea Prahovei si multe alte averi controversate. Deci a meritat. Vivat Douda rex !
    • -4 (18 voturi)    
      cu siguranta in acel moment si doua virgine (Luni, 1 august 2016, 16:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      erau pe langa el...ma rog...asprirante la meseria de Actor
    • 0 (10 voturi)    
      N-am idee (Luni, 1 august 2016, 17:07)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Dar am o cutie pregatita. De cate ori moare unul ca tine deschid cate una.
  • +19 (47 voturi)    
    pe dos (Luni, 1 august 2016, 16:16)

    levierul [utilizator]

    Parca eram in asteptatea mortii lui Mihai, nu a Anei.
    O viata lunga si nu chiar plina de bucurii. In ultimii 26 de ani, Romania nu a facut aproape nimic cat sa indrepte lucrurile. Ba chiar mai rau: Securitatea l-a facut print pe Paul si apoi l-au incarcat cu retrocedari si alte porcarii. Iliescu i-a alungat cat a putut, pentru ca astazi sa i se adreseze cu apelativul Majestate....
    • +4 (32 voturi)    
      Romania a facut destule in ultimii 20 de ani. (Luni, 1 august 2016, 16:35)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Au primit proprietatile inapoi din anii '90. Si e foarte bine ca s-a intamplat asa, dar nici sa-i scoatem martiri. Iar azi primesc beneficii de la Dragnea.
      Iar securitatea era deja in casa regala, pe cand Regele Mihai era inca in forta, prin Duda si apropiatii sai. Asa ca...
    • -11 (23 voturi)    
      Securitatea NU L-A FACUT (Luni, 1 august 2016, 16:46)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      PRINT pe Paul !!! . El nu a avut nevoie de securitate pentru asi cunoaste drepturile monarhice! . In plus, datorita ,,dreptului salic'' , adica traditionalul drept medieval al primului nascut, fiul minor al lui Paul este singurul cu drept la tron !. Conteaza mai putin ca Paul in afaceri imobiliare ,,a umblat cu cioara vopsita'' . E greu sa judeci un fiu dupa pacatele parintelui. Daca ar fi asa, ce s-ar alege de Mihai I, daca l-am judeca dupa faptele lui Carol II ?
    • +4 (24 voturi)    
      O da (Luni, 1 august 2016, 16:46)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Romania nu a facut suficient. Dar Casa Regala?
      Nu a fost in stare nici sa-si invete membrii sa vorbeasca romana fluent.
  • -2 (22 voturi)    
    luna august (Luni, 1 august 2016, 16:38)

    vodatepes [utilizator]

    Pentru poporul roman luna august e blestemata. Cam toate nenorocirile din perioada moderna a Romaniei au avut loc in luna august. Dictatul de la Viena, primul razboi mondial batalia de la Marasesti cand au murit mii de romani,, ofensiva rusa Iasi Chisinau din al doilea razboi mondial,
    • +7 (17 voturi)    
      nu uita (Luni, 1 august 2016, 18:15)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu uita si de 23 ... cand s-a vazut adevarata lasitate romaneasca!
    • +18 (18 voturi)    
      serios? (Luni, 1 august 2016, 18:20)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Credeam ca pe hotnews oamenii sunt mai rationali.
      In felul asta o sa gasesti nenorociri in orice luna, trebuie doar sa fii suficient de negativist.

      De exemplu, in mai a fost ales prima data Iliescu. In ianuarie s-a nascut Ceausescu. Mai gasiti voi si altele, e simplu.

      Si sa fim seriosi, ce blestem asupra poporului roman s-a abatut azi?
  • -10 (20 voturi)    
    Pamfil Seicaru (Luni, 1 august 2016, 16:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ana de Bulion-Sarma ii zicea raul ala de Pamfil Seicaru.
  • -10 (30 voturi)    
    de unde au astia bani (Luni, 1 august 2016, 16:46)

    xanti [utilizator]

    De spitalizare in Elvetia?
    • 0 (14 voturi)    
      Bugetul, mama soacra! (Luni, 1 august 2016, 17:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Are balta peste.
    • +3 (17 voturi)    
      din taxele tale si din patrimoniul de la stat (Luni, 1 august 2016, 18:22)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in rest, sunt niste victime ale istoriei
    • +7 (27 voturi)    
      Deh (Luni, 1 august 2016, 18:26)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      stramosii lor nu si-au irosit averile prin carciumi, ca ai tai.
      • +3 (13 voturi)    
        Cel mai tare raspuns ever de pe HN (Luni, 1 august 2016, 22:11)

        benicio [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Ti-as da 1000 de plus-uri daca as putea. Este cel mai bun mod de a raspunde mojicilor, chiar nu imi inchipuiam ca si la aceasta trista stire pot fi atat de multe comentarii inutil de rautacioase.

        E si asta un merit al democratiei: bufonii si-au castigat dreptul de a rade de regi.
        • +1 (3 voturi)    
          ... pardon... (Marţi, 2 august 2016, 8:12)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui benicio

          ... aceia la care te gindesti nu sint bufoni
          ( bufonii au talent innascut si dotat cu simtzul umorului ) ... ai vrut sa zici mascarici de mina a saptea ... .
    • +4 (4 voturi)    
      Stimate domn (Marţi, 2 august 2016, 6:03)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Familia lor a fost in istorie instarita. Judeca si dumneata: casa Hohenzollern-Sigmaringen a avut castele nu apartamente. Da, comunistii le-au luat tot insa asa cum badea Gheorghe a avut dreptul sa fie despagubit dupa revolutie, asa avea si Mihai I. Nici macar nu a fost "restitutio in integrum".

      DAR

      De unde au politicienii nostri proveniti din familii sarace si platiti cica doar de la buget bani de tratamente in strainatate? Daca pentru averea lui Mihai I exista o explicatie, pentru cele din sistemul politic ANAF ar trebui sa o ceara!
  • +4 (32 voturi)    
    Odihneasca-se in pace! (Luni, 1 august 2016, 16:59)

    justin puscasu [utilizator]

    Speram ca macar acum postacii anti-monarhisti sa-si tempereze elanurile republicane.
    Mai rasfirati, baieti!
    • -4 (14 voturi)    
      U.s.a (Luni, 1 august 2016, 17:34)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      De ce oare americanii de 250 ani scuipe pe regi si printi?
    • 0 (0 voturi)    
      Pofta buna (Marţi, 2 august 2016, 12:55)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Eu am vazut-o pe "Principesa Margareta, cu lapte, de la Kandia"la brat cu Dragnea cu niste saptamani in urma. Cred ca postacii sunt mai degraba monarhisti in ecuatia asta.
  • +2 (32 voturi)    
    Merita doliu national ! Dumnezeu sa o odihneasca (Luni, 1 august 2016, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Din pacate incet,incet ramanem cu Dudele si scandalurile de succesiune.
    • +3 (21 voturi)    
      Faci misto cand vorbesti de doliu national, (Luni, 1 august 2016, 18:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      nu-i asa ?
      • +1 (3 voturi)    
        :)) (Marţi, 2 august 2016, 11:01)

        maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        asa e ... glumeste ... de fapt e nevoie de doliu planetar ...
  • +15 (21 voturi)    
    Trista zi ! (Luni, 1 august 2016, 17:10)

    Carpi [utilizator]

    Totusi titulatura corecta este de ,,Printesa Consoarta''. Numai Parlamentul putea aproba casatoria lor ,,Regala'', si titulatura de ,,Regina''. Ceea ce nu a fost cazul.

    Dumnezeu s-o odihneasca !
    • +1 (9 voturi)    
      Parlamentul numai avea cum, (Luni, 1 august 2016, 23:22)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      pentru că de la 30 Decembrie 1947 Regatul României nu mai există. De aia chestia cu doliul național este cam trasă de păr. Toți ei care o numesc Regina României, fie habar n-au de istorie, fie încearcă să-i direcționeze români spre restaurarea monarhiei.
      Se crează o imagine idilică despre monarhie care nu este nici corectă și nici morală.
      În rest, respect pentru persoana care a fost.
      Demnă, puternică, dedicată soțului.
      • 0 (0 voturi)    
        Corectii. (Marţi, 2 august 2016, 0:01)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Parlamentul nu mai avea...
        Toți cei care....
        să-i direcționeze pe români...

        Mii de scuze. Ar fi mai rare( greșelile) dacă aș putea corecta mesajele și dacă aș fi mai atent.
  • +23 (43 voturi)    
    odihneasca-se in pace. (Luni, 1 august 2016, 17:10)

    victor L [utilizator]

    Dar sintem ipocriti si lasi: cea numita "regina Ana" nu a fost regina Romaniei, ci doar sotia regelui Mihai.
    Care s-a casatorit cu ea dupa ce a renuntat la tron.
    Ca ne place sau nu, Mihai nu mai era rege cind s-a casatorit.
    Si, daca sintem sinceri, rgele Mihai s-a apropiat de Iliescu si turnatorul securist Voiculescu.
    Iar Duda voia sa candideze la presedintia tarii.
    Incurcate itele :P
    NB,
    nu ma deranjeaza minusurile, dar judecati fara pasiune ;)
    • +8 (30 voturi)    
      obsesiile monarhice sunt expresia neputintei (Luni, 1 august 2016, 18:27)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      O sa primesti minusuri pentru blasfemie, o sa primesc si eu.

      Dar adevarul e ca oamenii care se mai cramponeaza de imaginea mitizata a monarhiei romanesti sunt complet rupti de realitate si treiesc povesti care nu au fost adevarate niciodata. Se refugiaza in mituri pentru ca asteapta salvarea de la cineva din afara, ei nefiind in stare sa isi rezolve propriile probleme.

      In prezent, asa-zisa casa regala e o parodie, cu un fost actor de teatru TV comunist in rolul principal. O gramada de bani aruncati pe niste increzuti. Daca am fi intr-un stat normal, asta s-ar numi coruptie si deturnare de fonduri.
    • +8 (18 voturi)    
      Ai 100% dreptate ! (Luni, 1 august 2016, 19:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Si ca un element de coloratura : la 2 zile dupa nunta "regala, comunistii au dat decretul de nationalizare si ceea mai mare parte a intreprinzatorilor romani, ca mici, ca medii, ca mari, au fost spoliati de agoniseala lor (mai mica sau mai mare). Unii au mai ajuns si prin puscarii.

      PS. Si inca un element de coloratura : cand s-a facut de vointa pesedeului i s-au dat regelui in decursul a cativa ani aproape toate bunurile imobile confiscate in 1947. In schimb, cei carora le-au fost confiscate mijloace de productie, de la o amarata de moara sau de presa de ulei, ori de la vreun gater, pana la terenuri, case, fabrici, etc. asteapta si acum, marea majoritate, (daca nu or fi murit si n-or fi avut mostenitori sa primeasca macar echivalentul bunurilor furate de comunisti.

      PPS. Intotdeauna este mai bine sa fii chiar si rege fara tron decat vreun oarecare amarastean !

      (Chiar daca ai "tronul" in casa sau in fundul curtii)
    • +1 (1 vot)    
      Nu este vorba despre pasiune. (Marţi, 2 august 2016, 0:07)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Este o modă indusă, oarecum. Lumea e sătulă de „împlinirili” din timpul republicaniștilor șî tot speră în venirea unui tătuc, fie el și duduc regal. Și, pe acest fond, se lucrează.
      În cinstirea memoriei omului care a fost Ana, hai să discutăm în altă parte și altundeva despre bunele și relele moharhiei.
  • -5 (7 voturi)    
    sinistre coincidente (Luni, 1 august 2016, 17:32)

    ..13 [utilizator]

    Mama mea s-a nascut pe aceeasi data ca si Regina - a murit in aceeasi zi si a fost inmormantata in aceeasi zi de August.Doar anii sunt diferiti/

    Cred ca pana si ora decesului a fost aceeasi.
    Tot la spital.
  • -6 (20 voturi)    
    Intrebare (Luni, 1 august 2016, 17:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    A dat doamna asta din banii ei vreodata o ciocolata macar la copiii saraci?
    • -2 (16 voturi)    
      Nu numai (Luni, 1 august 2016, 19:26)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      o ciocolata ... le-a facut case familiilor sarace, pe unii copii saraci i-a ajutat sa mearga la scoala, pe altii i-a ajutat in alte feluri. Si da, totul din bani personali. Sa-ti fie rusine, mitocane!
  • +2 (10 voturi)    
    RIP (Luni, 1 august 2016, 17:49)

    microbistu' [utilizator]

    rest in peace...
  • -6 (18 voturi)    
    moartea reginei (Luni, 1 august 2016, 18:43)

    LiviuStoian2 [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca! Multi si-au pus sperante in familia fostului monarh crezand ca istoria se poate intoarce din drum. Trebuie sa ii respectam pentru ca au reprezentat Romania, dar trebuie sa fim realisti si sa acceptam ca Romania este si va ramane o republica in care statul are in frunte un presedinte ales si nu un mostenitor de coroana. Odata cu desacralizarea monarhiilor, regele a devenit un om de rand cu bune si rele. Sa asteptam cu rabdare incheierea actualei situatii si sa intoarcem definitiv pagina monarhiei in acesta tara pentru a lua cu adevarat in maini destinul ei. Trebuie sa intelegem ca doar unundu-ne intr-un proiect national si renuntand la a astepta de la altii solutii vom putea repune pe linie acesta tara care merita cu mult mai mult decat are acum.
    • +6 (8 voturi)    
      ... " vise , vise... (Luni, 1 august 2016, 19:23)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui LiviuStoian2

      ... de copil ... "
  • +3 (13 voturi)    
    Faceti comparatie ce au facut Regii pentru Romania (Luni, 1 august 2016, 19:40)

    Entiu [utilizator]

    Faceti comparatie ce au facut Regii pentru Romania si Presedintii alesi de intregul norod!?
    • +1 (9 voturi)    
      Exceptând (Marţi, 2 august 2016, 0:10)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      pe Carol I, rezultatul ar fi nimic la nimic.
      N-am nimic împotrivă să mă contraziceți. Cu argumente.
    • +1 (1 vot)    
      pai (Marţi, 2 august 2016, 8:51)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Da-ne niste exemple despre marile impliniri si in felul asta vom invata si noi, astia mai sceptici.
  • 0 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca!!! (Luni, 1 august 2016, 19:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Respect!!!
  • 0 (10 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca ! (Luni, 1 august 2016, 19:55)

    Ochiana [utilizator]

    A murit o mare Doamna care a tinut la poporul acesta oricate respingeri a primit din partea lui !
    • +1 (1 vot)    
      curiozitate (Marţi, 2 august 2016, 8:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Sunt curios cum ai stabilit ca a tinut la poporul roman. Nu era romanca, nu a trait in Romania, nu vorbea romaneste, deci de unde marea dragoste pentru poporul roman? Doar pentru ca suna bine?
  • +1 (13 voturi)    
    Omul mai si moare (Luni, 1 august 2016, 20:04)

    Dodel540 [utilizator]

    Eu zic ca trebuie sa fie multumita (eufemistic evident) ca a ajuns la 93 de ani ca cetatean roman.
    In Romania n-ar fi trecut de 75 si ar fi murit de la o infectie nozocomiala sau cine stie o transfuzie gresita...
    Sau poate intr-un accident rutier cu victime , mergand regulamentar cu un Logan pe sensul de deplasare.

    Asa ca inainte sa deplangeti moartea unei persoane de 93 de ani care a trait jumatate de viata la aer curat in Elvetia fara stres si fara griji, mai bine uitati-va in ograda proprie si intrebati-va cum si la cati ani v-au murit parintii/bunicii sau mai rau COPIII (Colectiv ?)
  • +1 (13 voturi)    
    Ii apreciem dupa ce mor (Luni, 1 august 2016, 20:44)

    Tzepe [utilizator]

    Ii descoperim/apreciem doar dupa ce mor.
    Asa s-a intamplat si cu Coposu, cat a fost in viata si-au batut joc de el.
    Regele, Coposu si cu Ratiu au fost spaimele mafiei securisto-comuniste (Iliescu & Co.).
    • +4 (4 voturi)    
      hai hai (Marţi, 2 august 2016, 9:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Hai sa n-o comparam cu Corneliu Coposu, cel care a petrecut 17 ani in inchisorile comuniste, iar apoi a luptat, pana la moarte, pentru democratizarea Romaniei.
      Nu exista multi romani care sa se apropie de dimensiunea morala a lui Coposu, nu faci niciun serviciu Casei Regale facand comparatii aberante.
      Coposu e cel care a refuzat sa faca pactul cu comunistii, el este cel care a generat prima schimbare democratica de putere, de dupa 90.
      Prin comparatie, membrii familiei regale - precum si noi toti ceilalti, suntem niste caricaturi.
      • +1 (3 voturi)    
        Draga muciflendere... (Marţi, 2 august 2016, 11:08)

        Tzepe [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ...citeste mai atent ce am scris si abia apoi comenteaza.
        Am spus ca "Regele, Coposu si cu Ratiu au fost spaimele mafiei securisto-comuniste" dupa `89.
        De Coposu si de Ratiu au scapat pe cale naturala.
        Iar Casa regala si partidele istorice au fost infiltrate cu "dude" securiste.
        In ce priveste aprecierile dupa disparitia fizica, ma gandesc la valori/simboluri.
        Iar MS Ana face parte din aceasta categorie, din ce in ce mai rara.
        Pt. ca acum se poarta derbedeii.
        • -3 (3 voturi)    
          despre Douda (Marţi, 2 august 2016, 11:31)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

          Douda a fost ACCEPTAT de Mihai Rex in familie (pt. suprevgehere) ca si conditie pt. a i se da "inapoi" averile.
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 2 august 2016, 11:52)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

          Probabil tot securitatea a inscenat luptele de cocosi, cu care a fost prinsa una dintre odrasle?
          Oricum, raman la parerea ca in ceea ce priveste comparatiile, nu-l poti compara pe Coposu cu restul. Bunele intentii nu sunt suficiente, omul a ramas credincios convingerilor sale dupa 17 ani de inchisoare stalinista, cand altii si-ar fi vandut si mama.
          Singurul repros e ca a murit prea devreme, si astfel nu a putut controla hienele ce s-au batut pentru starvul economiei romanesti, dupa 1996.
  • -1 (5 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca in pace. (Marţi, 2 august 2016, 1:02)

    amx [utilizator]

    Cinste Casei Regale si memoriei pe care o lasa in urma.

    Ati fost in inima noastra Majestate.
  • 0 (8 voturi)    
    :( (Marţi, 2 august 2016, 1:25)

    Sebycopilu [utilizator]

    Monarhia a avut multe parti bune in istoria Romaniei si cred ca merita respectul cuvenit. Condoleante familiei Regale!
  • -1 (9 voturi)    
    sa fie sanatoasa... (Marţi, 2 august 2016, 8:15)

    ismail paine de circ [utilizator]

    mi se rupe...
    • 0 (6 voturi)    
      toparlan sovietic (Marţi, 2 august 2016, 9:47)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      In linii mari asta e atitudinea toparlanilor ce s-au format dupa ocuparea sovietica. Moare un om, iar marlanul se scarpina in cur si trage o besina, hlinzindu-se si facand cu ochiul smechereste.
      • +1 (3 voturi)    
        Americanii (Marţi, 2 august 2016, 11:30)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Americanii care scuipa de 250 ani pe regi si printi sunt...sovietici?
        • 0 (2 voturi)    
          sula-prefectura (Marţi, 2 august 2016, 13:56)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Ce-are sula cu prefectura?
          E irelevant daca esti pro sau anti monarhie, individul s-a comportat ca un bolsevic beat.
          A murit o nevasta/mama/bunica, chiar e nevoie ca toti mutantii sa ragaie in biserica, pentru ca-s 'republicani'?