Gabriel Oprea a plagiat - decizie oficiala / Fostul vicepremier anunta ca va contesta decizia, inclusiv in justitie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 august 2016, 13:04 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) a stabilit, luni, cu unanimitate de voturi, ca Gabriel Oprea a plagiat in lucrarea de doctorat sustinuta in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti si a propus retragerea titlului de doctor acordat fostului vicepremier, potrivit News.ro. Gabriel Oprea poate contesta decizia in termen de 14 zile.

UPDATE 13.48 Fostul ministru de interne si vicepremier a anuntat pe Facebook ca va contesta pe toate caile decizia CNATDCU.

"Voi utiliza toate mijloacele legale pe care le am la dispoziție ca cetatean. Prin urmare, voi contesta decizia CNATDCU și, dacă decizia va rămâne aceeași, voi cere Justiției să facă lumină și sunt convins că instanța îmi va da dreptate", scrie Oprea in mesaj.



Martea trecuta, Comisia de stiinte juridice a CNATDCU a stabilit, cu sase voturi din sapte, ca fostul ministru al Internelor Gabriel Oprea a plagiat in lucrarea de doctorat sustinuta in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Comisia de Stiinte judice si-a insusit astfel, cu majoritate de voturi, raportul primit de la Comisia de lucru din Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU).

Fostul ministru al Internelor Gabriel Oprea a sustinut atunci ca, deocamdata, singura informatie valida si oficiala este hotararea din 2015 a Consiliului National de Etica, in care scrie "negru pe alb" ca "suspiciunile de plagiat nu se confirma" in lucrarea sa de doctorat.

"Aflu din presa ca o comisie din CNATDCU ar fi stabilit ca lucrarea de doctorat pe care am sustinut-o in 2000 ar fi plagiat. Nu am mai multe informatii decat cele date 'pe surse' de anumiti jurnalisti. Prin urmare, nu am ce comentarii sa fac in cazul acestui zvon. Deocamdata, singura informatie valida si oficiala este hotararea din 2015 a Consiliului National de Etica, in care scrie negru pe alb ca 'suspiciunile de plagiat nu se confirma.", a scris Gabriel Oprea pe pagina sa de Facebook.

Comisia de lucru care a analizat sesizarea in cazul plagiatului lui Gabriel Oprea a constatat ca teza de doctorat a fostului vicepremier si ministru al Internelor nu respecta standardele de etica ale cercetarii stiintifice.

Raportul Comisiei de lucru a fost trimisa Comisiei de stiinte juridice a CNATDCU, care si l-a insusit si a propus retragerea titlului de doctor acordat lui Gabriel Oprea.

Ulterior, propunerea Comisiei de stiinte juridice va fi votata in Consiliu General al CNATDCU. Daca verdictul final al CNATDCU va fi de plagiat, Gabriel Oprea va putea contesta rezultatul in 14 zile de la decizie.

In 30 iunie, CNATDCU a stabilit ca Victor Ponta a plagiat in lucrarea de doctorat si a dispus retragerea titlului de doctor acordat fostului premier.

Victor Ponta a contestat decizia in 15 iulie, fostul premier spunand ca decizia de plagiat data de CNATDCU este una 'pur politica a noului ministru al Educatiei, Mircea Dumitru', pentru a ocupa pentru cateva luni fotoliul de la Ministerul Educatiei.

Fostul vicepremier Gabriel Oprea si-a sustinut teza de doctorat - intitulata "Plangerea prealabila - perspectiva istorica", in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti, avandu-l coordonator pe Ion Neagu, fost senator PSD.

Acuzatiile de plagiat privid teza de doctorat a lui Gabriel Oprea au fost lansate in iulie anul trecut, cand jurnalista Emilia Sercan a scris ca intreaga lucrare a acestuia nu continea niciun citat cu ghilimele, avand paragrafe si pagini intregi copiate dintr-o lucrare similara a coordonatorului sau, Ion Neagu, si, de asemenea, dintr-o lucrare a lui Constantin Turai. In investigatia jurnalistei Emilia Sercan se arata ca si istoricul Nicolae Iorga este preluat in citate ample fara sa fie citat.

Consiliul National de Etica a decis, in iulie 2015, ca suspiciunea de plagiat in cazul tezei de doctorat a lui Gabriel Oprea nu poate fi confirmata.

In septembrie, Marian Popescu, presedintele Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti, a dat un verdict transant dupa ce a analizat lucrarea de doctorat a lui Gabriel Oprea, spunand ca, in mod sigur, este vorba despre un plagiat, zeci de pagini fiind "copiate integral".

Astfel, el a contrazis, in nume personal, concluzia Consiliului National de Etica din Ministerul Educatiei - singurul organism abilitat la nivel national pentru solutionarea acestor sesizari.

Titlul de doctor obtinut de Gabriel Oprea coincide cu inaintarea acestuia in cariera politica. Din 2001, Oprea a ocupat mai multe functii in care a fost numit de catre premierul de atunci Adrian Nastase, In paralel, Oprea a devenit profesor si indrumator de doctorate la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" (a SRI).

Din iulie anul trecut, mai multi dintre doctoranzii lui Gabriel Oprea, cu lucrari pentru care deja se eliberase titlul de doctor, au fost acuzati de plagiat. O parte dintre ei au cerut sa li se retraga titlul de doctor, obtinut sub coordonarea lui Gabriel Oprea si la Scoala doctorala a Academiei SRI. Intre acestia, se afla oameni politici, precum Radu Stroe, Mihai Stanisoara, Romeo Raicu, dar si nepoata lui Oprea, avocata Loredana Radu, si fosta secretara a acestuia, Adela Popescu.

Dupa izbucnirea acestui scandal, Gabriel Oprea nu a mai coordonat lucrari de doctorat la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul".












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
9908 vizualizari
  • +64 (64 voturi)    
    i se pot retrage si stelele (Luni, 1 august 2016, 13:06)

    gica pantalon [utilizator]

    date de iliescu si basescu?
    • +49 (49 voturi)    
      si apoi sa le vada noaptea prin vizorul (Luni, 1 august 2016, 13:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      brutariei, daca cerul e senin...si daca vizorul brutariei e In Sus !
      • +24 (26 voturi)    
        Se cheama altfel.. (Luni, 1 august 2016, 13:46)

        Bka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "Vizeta" ii zice in termeni "tehnici" :D
        • 0 (0 voturi)    
          Ar trebui analizate beneficiile în urma titlului (Marţi, 2 august 2016, 10:00)

          Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Bka

          Gen poziția de general la magazia de izmene, ministru si recuperate beneficiile obținute inclusiv pe cale ilicită de ex contractul cu Audi si mașina S7 primita probabil șpagă pe care copilul lui o tot afișează cu mândrie.
    • +15 (25 voturi)    
      Tara de hoti (Luni, 1 august 2016, 13:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Daca si generalii in Ro sunt hoti ordinari, nu mai e nimic de facut. FUGITI ! SCUIPATI! UITATI cloaca unde v-ati nascut
      • +27 (27 voturi)    
        Taci din gura (Luni, 1 august 2016, 14:59)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Oprea este un general facut pe puncte. Inaintat pe rand de iliescu si basescu de la functia de maior si decorat cu tot felul de decoratii date tot de cei doi ipocriti. Decoratii pe care adevaratii generali le-au primit post-mortem. Fa diferenta intre lepre si martiri in neamul romanesc.
        • +5 (5 voturi)    
          Dar (Luni, 1 august 2016, 18:34)

          serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Sincer crezi ca este vreun general adevarat facut in ultimii 20 de ani? Nastase, Iordanescu, etc.
          In caz de doamne fereste leprele astea ca Oprea care vin si din background militar, vor stii unde sa se ascunda primii sau vor da pe toti la o parte sa ia primul avion sa fuga.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu ma refeream (Luni, 1 august 2016, 19:12)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

            La contemporani. Am crezut ca e de la sine inteles.
          • +7 (7 voturi)    
            asta-i tara de lumea a -3-a (Luni, 1 august 2016, 19:23)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

            unde personaje jalnice ca oprea ajung ministri si generali. Sa-mi ...arat "stima" catre toti votantii de 2 lei din aceasta tara !!!
            Pe asta se bazeaza si acesti nemernici de politicieni, pe voi tampitii ce votati dar nu faceti diferenta intre maimuta si mamaliga si pe voi aia desteptii ce nu aveti cu cine vota.
            SILA!
            Din pacate nemernicii de politicieni fac involuntar(sper ca...) si jocul celor ce ne vor risipiti si destramati. Pentru asta, pe jigodiile neamului romanesc, i-as spanzura pe loc.
    • +34 (34 voturi)    
      Well .. este de competenta Parchetului Militar (Luni, 1 august 2016, 13:46)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Well .. este de competenta Parchetului Militar sa cerceteze ciordelile cadrelor militare, pentru care s-au folosit de gradul si de pozitia din Armata.

      Sa nu ne asteptam la minuni, caci Parchetul Militar nu a descoperit nici asasinii lui Andrei Frumuşanu şi a Auricăi Crăiniceanu, nici teroristii de la Revolutie.

      Consiliile de onoare ale ofiterilor nu sunt astazi functionale, doar povesti, iar din pacate duelul este interzis in Romania printr-o lege de pe vremea lui Cuza Voda (*), ca sa-i apere pe ziaristi.

      Asa ca ne mai ramane sa-l scuipam in fata ... deoarece o flegma pe figura "generalului" nu este in Romania delict (**).

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .

      (*) Este vorba de Codul Penal pus în aplicare de la 1 mai 1865, unde duelul este considerat delict special (Sectiunea IV, Despre duel, art. 258-261).

      (**) Injuratura sau apostrofarea sunt delicate in Codul Penal din Romania, insa scuipatul nu este.
      • +10 (10 voturi)    
        Ca sa citez din ilustrii romancieri de sec. XIX (Luni, 1 august 2016, 17:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Oprea nu e demn de niciun duel. Cel mult, de-o ciomageala, asa cum se cuvenea lacheilor.
        • +1 (1 vot)    
          Well ... duelul era pentru uniforma lui (Marţi, 2 august 2016, 9:08)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Well ... duelul era pentru uniforma lui, nu pentru el.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
    • +31 (31 voturi)    
      Ce se intampla (Luni, 1 august 2016, 14:07)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      cu banii pe care i-a primit acesti plagiatori, deoarece titlul de doctor adauga ceva bani la salariu.
      Nu ar trebui sa returneze o suma de bani statului?
    • +10 (10 voturi)    
      banii inapoi (Luni, 1 august 2016, 17:09)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      toate foloasele primite pe seama acestor doctorate sa ii fie retrase. lui si tutor celor ce au fost "coordonati" de acest mascarici, general de hartie
    • +2 (2 voturi)    
      Poate sa conteste pe toate caile... (Luni, 1 august 2016, 20:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Inclusiv pe Calea Lactee !!
  • +39 (39 voturi)    
    mai draga colegu' lu' Ponta (Luni, 1 august 2016, 13:13)

    nesuferitu [utilizator]

    i-auzi ce zice astia! hai dracu' inculti, sa se ia de o ''valoare'' ca tine.... mai naspa e daca se sesiseaza cineva si te pune sa dai niste maruntis inapoi. cum ce maruntis? ala de l-ai saltat pe baza titlului de ''doctor'', si tu, si ailallti de-ati furat sa va ''faceti'' . NESIMTITILOR.
  • +40 (40 voturi)    
    E oficial ceea ce oamenii cu bun simt, stiau (Luni, 1 august 2016, 13:17)

    Susufler0 [utilizator]

    de mult !

    Romania este intr-o groapa adanca plina cu noroi si mizerie iar cei care vor sa o scoata de acolo sunt prea putini si nu se pot lupta cu cei ce colcaie in groapa si nu vor sa fie salvati .

    PS. Gabi Oprea, inca prea "curat" la aceasta ora este unul dintre ei !
    • +24 (24 voturi)    
      Poate Va Fi SOV 2.o (Luni, 1 august 2016, 13:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si in Sprijunul Interesului National va Spune ce trebuie spus...
  • +37 (37 voturi)    
    Sa vedem... (Luni, 1 august 2016, 13:22)

    Lok [utilizator]

    https://scholar.google.ro/scholar?start=0&q=oprea+gabriel&hl=en&as_sdt=0,5

    Zero barat lucrari stiintifice sau carti scrise, dar a sustinut un doctorat si a fost conducator de alte doctorte fara sa aiba in acest rastimp publicarii stiintifice?... Uau!
    E cea mai simpla metoda de a vedea veridicitatea unui doctorat. Trebuie sa aiba macar 3 lucrari publicate in jurnale stiintifice (neincluzand teza de doctorat). Fara nu a putut avea loc, nu te lasa conducatorul, comisia sau universitatea.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu e valabil (Luni, 1 august 2016, 14:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Asta cu goagăl nu e valabil si pentru generali, ci doar pentru cei cu garde mai mici.
      • +2 (2 voturi)    
        Au! (Luni, 1 august 2016, 16:16)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Unde mi-a fo mintea... Alde:
        Avocatii deh priministrii si prieteni...
        Generalii deh presedinti de partid si oficirii...
        Primarii si toata administratia nu este inclusa...

        Mea culpa!!! Ma duc sa imi depun mandatul!
        Mii si mii de mii de scuze inmiite.
    • +8 (8 voturi)    
      A halit si bani publici ca conducator de doctorate (Luni, 1 august 2016, 17:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      dar contenciosul administrativ de la Tribunalul Bucuresti, in general, prin militienii ajunsi judecatori, cam decide ca asta nu inseamna "foloase". Sa vedem daca se aplica "resoluto jure dantis"... in acest caz.
  • +31 (31 voturi)    
    bietul oprea... (Luni, 1 august 2016, 13:25)

    ..13 [utilizator]

    oare nu este o conspiratie nationala impotriva bietului, sarmanului om??? Batut de soarta - si nimic mai mult...

    Asa de ales, asa de mult respectat si iubit de subalternele sale, toate cu doctorat, care mai de care mai doctorante in ale..., ma rog...

    Vred ca devine mai usor sa se stabileasca care doctorate mai raman, decat sa se anuleze la gramada cea mare...

    Acum ce se intampla cand un june care plagiaza a fost indrumator de alte plagiate??? Dintr-un plagiator nu avea ce sa iasa decat altii asemenea lui - dar legal ce se intampla cu urmatorii???
  • -27 (35 voturi)    
    Hai cu Toba,hai cu Kovesi si atunci o sa (Luni, 1 august 2016, 13:26)

    xrogo [utilizator]

    fiti credibili !!!
    • +24 (28 voturi)    
      mircica, breh (Luni, 1 august 2016, 13:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      toate la vremea lor..insa NUMAI dupa ce Varanul plateste TOT !
    • +12 (20 voturi)    
      Neclaritate! (Luni, 1 august 2016, 14:01)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Basescu nu este in lista ta?

      Ohohoh, marele dusman v-a devenit prieten.
      Prieten USL/PSD/FDSN/FSN/PCR.

      Ehh, unde erau vremurile in care tunai si fulgerai impotriva 'basismului'..cel mai mare hot si ticalos de la Attila incoace?
      Ai uitat mai draga?

      Acum pe bune, cand te-ai uitat ultima data in oglinda? ......Ce stomac ai!
      • -9 (15 voturi)    
        Vorba aceea... (Luni, 1 august 2016, 15:17)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Amice esti un ...

        Basescu nu are doctorat. Poate neoficial, in ciordeala si intors portofelul, dar nu academic.

        Pe de alta parte, cu Toba inca nu s-a lamurit sistemul daca este util sau nu, deci e relativa liniste. Kovesi are clar protectie, ea fiind o parte importanta din sistem, deci nici o sansa.
        • +8 (10 voturi)    
          Tinta (Luni, 1 august 2016, 16:35)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Tinta celor ca tine este ingenuncherea justitiei independente. Folositi diferite nume, diferite realitati si multe tone de minciuni. Dar scopul primordial al celor ca tine, al hotilor si iubitorilor de hotie, este de a desfiinta statul de drept.

          Du-te. Lasa-ne. Nici tara noastra, nici Europa si nici o tara din lume NU va apartine. Locul vostru este la gunoi. Chiar nu avem nevoie de voi. Nu va va simti nimeni lipsa. Dimpotriva. Toate, absolut toate mecanismele sociale si economice vor functiona mult mai eficient fara mafie.

          Dispareti din peisaj!
    • +12 (14 voturi)    
      Deci tu ai indoieli . (Luni, 1 august 2016, 16:36)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      .. . ca un personaj ca Oprea care nici nu stie sa vorbeasca are un doctorat plagiat. Si mai a msi si fost conducator de doctorate.

      Nici nu trebuia o comisie care sa spuna ca Oprea e un incult cu doctorat.
    • +5 (7 voturi)    
      tu si (Luni, 1 august 2016, 18:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cu prietenii tai psd-isti, cred ca aveti vise umede in buda doar-doar ar fi kovesi in aceeasi mizerie in care va scaldati voi si alde dottore tonta si oprea.
      altfel nu se explica placerea cu care va improscati singuri cu rahatul in care va tavaliti zi de zi.
  • +30 (30 voturi)    
    Si Ponta o tot tine cu Justitia in sus.. (Luni, 1 august 2016, 13:41)

    Andradda [utilizator]

    ..justitia in jos. Ca lasa ca ne-arata el noua cum isi va face el dreptate la tribunal.
    Pai Justitia nici nu a hotarat si nici nu are cum sa hotarasca daca Ponta, Oprea si restul au plagiat. Plagiatul e clar si nu mai exista discutii in acest sens.
    Justitia hotareste doar daca plagiatul intra la infractiune penala si trebuie pedepsita ca atare sau retragerea titlului de doctor ramane o actiune administrativa fara aplicarea vreunei pedepse penale.
    Dar Ponta crede ca toata lumea e batuta in cap iar el este singurul care poate face ordine in aceasta mizerie. El o tine inainte ca justitia a hotarat deja sau va hotari in viitor daca el a plagiaqt sau nu.
    Minciuni ordinare si manipulare tipica pt caracterul abject al lui Ponta si a tuturor celor care au plagiat fara rusine de/a lungul a 25 de ani!
  • +30 (30 voturi)    
    Asta sa fie (Luni, 1 august 2016, 13:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta sa fie cea mai mare vina a lui: ca a furat ca un nesimtit. Dar eu cred ca are multe pe constiinta. Un traseist politic si mafiot ca generalul izmana nu poate fi decit un multiplu penal
  • +14 (16 voturi)    
    am si eu o contestatie (Luni, 1 august 2016, 13:55)

    levierul [utilizator]

    vreau sa o pun la Patriarhie cat sa nu mai trimita Dumnezeu obiecte inutile pe Pamant. Ne este destul de greu si asa
  • +19 (19 voturi)    
    profesor conducator de deoctorate ,academician (Luni, 1 august 2016, 13:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +16 (16 voturi)    
      Nu prea il vad . . . (Luni, 1 august 2016, 14:46)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      . . . pe judecatorul care sa dea o altfel de decizie decat cea data de CNATDCU! Vad ca tot insista pe anul 2000. Pai regulile care stabilesc un plagiat sunt stabilite de foaste mult timp stimate domn. In alte vremuri erai poate si spanzurat pana la ora asta pentru furt intelectual, asa cu prea vad relevanta anului des clamat! Ma rog, omul, asemeni olteanului care prindea pesti pe casa, incearca!
      • +16 (16 voturi)    
        Pardon (Luni, 1 august 2016, 15:00)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        Nu exista reguli pentru plagiat, cum nu exista reguli pentru furat masini. Plagiatul e plagiat si atit. Ai copiat = ai furat de la altul. Ceea ce lui Gen. Opinca nu ii este clar. Iar acum FURTUL LUI E CONFIRMAT, ca dovedit era de mult.
        • -5 (5 voturi)    
          Cineva . . . (Luni, 1 august 2016, 16:19)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          . . .trebuie sa stabileasca daca e plagiat sau nu. Si acest lucru se stabileste in baza unor criterii. deci reguli in stabilirea unui plagiat exista. Ma rog, fiecare crede si interpreteaza cum crede de cuviinta!.
          • 0 (0 voturi)    
            Vad ca mi se da . . . (Marţi, 2 august 2016, 11:40)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            . . . minusuri pe banda rulanta si nu pricep de ce. Va luati unul dupa altul probabil. Pai de ce mai exista CNATDCU daca nu sunt reguli in stabilirea unui plagiat? Nu pentru a vedea daca sau respectat regulile corecte de elaborare a unei teze de doctorat? Ba da, zic eu! Si daca aceste reguli s-au incalcat cum se ajunge la aceasta concluzie? Probabil, dupa cei care imi tot dau minusuri, prin har Dumnezeiesc!
      • +6 (6 voturi)    
        Numai aia care n-au citit o carte in viata lor (Luni, 1 august 2016, 17:00)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        ,si nu ma refer la Pardaillan & co., pot sa invoce asemenea scuze penibile, fiindca nu stiu nici ce-i ala "citat", nici cum si cu ce sa mananca.
        • 0 (0 voturi)    
          daca te referi la mine . . . (Marţi, 2 august 2016, 11:40)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          . . .ti-ai gresit omul, amice!
          • 0 (0 voturi)    
            Evident ca nu (Miercuri, 3 august 2016, 22:34)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            nu stiu daca mai citestim dar iti raspund cu scuze de intarziere.
  • +24 (26 voturi)    
    E sufucient sa vorbesti 3 minute, restul e tacere. (Luni, 1 august 2016, 15:03)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Ce lucrare de doctorat sa faci tu Oprea ? Pai tu ai probleme reale de acord al subiectului cu predicatul. Esti la nivelul unui copil de clasa a treia din punct de vedere al exprimarii orale. Cred ca la o dictare scrisa te faci de rusine.
    Cred ca visezi cai verzi pe pereti.
    Plagiatul are norme clare de sute de ani, nu din ultimii 15 ani.
    Furtul intelectual e pedepsit.
    Nu mai fabula si retrage-te undeva la tara, cultiva rosii si castraveti. Cam asta e ce meriti.
  • +13 (13 voturi)    
    Istoria are un fenomenal simț al umorului (Luni, 1 august 2016, 15:50)

    fdaniel [utilizator]

    Și pentru a dovedi asta dau un citat:

    "O să te audă intelectualii din țara asta și toți colegii mei. O să te audă colegii mei! O să te audă!"

    acad.pr.doctor.doc. E.C. la Târgoviște
    • +6 (6 voturi)    
      In timpul procesului: (Luni, 1 august 2016, 17:01)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      "Poate sa spuna colegii mei"....
    • +1 (1 vot)    
      aka (Luni, 1 august 2016, 18:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      acadrig elene ceusescu.
  • +12 (12 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste (Luni, 1 august 2016, 16:21)

    tropotaru [utilizator]

    "În 2000 am scris o lucrare de doctorat".

    Bolovanul national recunoaste ca n-a studiat, n-a cercetat, ci doar a scris.
  • +13 (13 voturi)    
    Asta nu realizeaza cat de prost e? (Luni, 1 august 2016, 16:23)

    Locke Lamora [utilizator]

    O sa faca plangere la Gardianul Sef, la Brutarie.
  • +7 (7 voturi)    
    Ordinarul stie ca are sustinere de la primitorii (Luni, 1 august 2016, 16:48)

    deval [utilizator]

    de pensii speciale (Basescu a afirmat ca Oprea e ...iubit de armata !!) , de catre cei carora el le-a dat doctoratul ...Nu cred ca trebui sa poata sa se adrese justitiei , reclamand un for specializat care a atestat starea de plagiator ! Ce sa faca magistratul , sa judece expertii din comisie ?
    Fonta a fost in instanta pentru ca l-a chemat alta persoana fizica , dnul Papahagi iar atunci , pe baza deciziei acelei comisii de grajdani, e drept judecatorul a decis ca conform deciziei comisiei caci nu putea apela la un alt expert....
  • +7 (7 voturi)    
    Dar se ignora un lucru fundamental; in afara (Luni, 1 august 2016, 16:58)

    Maniu [utilizator]

    de a treaba cu plagiatul (chiar daca n-ar fi) un astfel de doctorat, "facut" de asa niste personaje, nu valoreaza nicio ceapa degerata. Numai in Punjab la tzara sau in Africa subsahariana inchipuitii de acelasi soi isi imagineaza ca au vreo "contributie stiintifica". Sau detinutii "de lux". Nu orice delir sau insiruire de cuvinte valoreaza "doctorat". De ce nu se ataca si problema calitatii stiintifice? Toptanul de maculatura numit "doctorate" in Romania poate acoperi distanta de la Pamant la Luna.
  • +4 (4 voturi)    
    Ăștia nu se lasă (Luni, 1 august 2016, 18:58)

    dan63 [utilizator]

    Până nu se fac de rahat de sus până jos!
  • +2 (2 voturi)    
    evidenta (Luni, 1 august 2016, 20:08)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Am citiit textul incriminat, publicat chiar aici si este plagiatura groasa rau. Este incredibil cu ce malversatiuni vrea sa scape de sentinta de furt docentu' academician... Singura lor sansa este sa minta, sa minta, sa minta. Barbati, patrihoti!