Cazul uciderii disidentului Gheorghe Ursu: Procurorii au terminat cercetarile si au trimis in judecata patru persoane

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 1 august 2016, 10:37 Actualitate | Esenţial

Gheorghe Ursu, disidentul ucis in bataie de Securitate
Foto: Fundatia Gheorghe Ursu
Procurorii militari au terminat cercetarile in cazul Gheorghe Ursu si au trimis au trimis in judecata patru persoane acuzate ca au provocat moartea disidentului pe timpul regimului comunist.

Potrivit procurorului militar Marian Lazar, Parchetul General a decis sa-i trimita in judecata pe maiorul in rezerva Marin Pirvulescu si pe colonelul in Rezerva Vasile Hodis, fosti membri ai Securitatii, pentru infractiuni contra umanitatii.

Pe 21 martie 2013, Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti dispusese neinceperea urmaririi penale fata de Parvulescu pentru infractiunea de omor. 

Fostii ministri de interne Tudor Postelnicu si George Homosteanu au fost trimisi si ei in judecata pentru complicitate la infractiuni contra umanitatii.

Dosarul a fost trimis spre judecare la sectia penala a Inaltei Curti de Casatie si Justitie. 

Ce acuza procurorii, potrivit comunciatului Parchetului General:

"In perioada ianuarie - noiembrie 1985, inginerul disident Ursu Gheorghe Emil a facut obiectul urmaririi informative si judiciare pentru acte sau fapte considerate ostile regimului comunist, fiind arestat la data de 21 septembrie 1985 si decedand la data de 17 noiembrie 1985 in Spitalul Penitenciar Jilava. 

Pentru a disimula adevaratul obiect al cercetarii disidentului Ursu Gheorghe Emil si pentru a putea face 'dovada' ca nu exista un dosar politic pe numele acestuia, organele de securitate au 'inventat' infractiunea de detinere si operatiuni interzise cu mijloace de plata straine. 

In realitate, asa cum reiese din materialul probator administrat in cauza, reprezentantii Departamentului Securitatii Statului erau interesati de aspecte precum: legaturile disidentului cu postul de radio Europa Libera, relatiile si discutiile cu lumea literara si artistica din tara si din diaspora, impresiile consemnate in jurnalul personal despre politica statului si despre conducatorii partidului si statului comunist. 

Inculpatii Parvulescu Marin si Hodis Vasile, in calitate de ofiteri in cadrul Directiei a VI-a Cercetari penale din Departamentul Securitatii Statului, au exercitat actiuni represive si sistematice (filaj, urmarire informativa, perchezitii, audieri sistematice, acte de violenta fizica si psihica) asupra victimei inginerul disident Ursu Gheorghe Emil, actiuni care au avut ca urmare producerea de suferinte fizice sau psihice grave si au fost de natura sa-i aduca o atingere grava a drepturilor si libertatilor fundamentale, in principal a dreptului la viata.

De asemenea, inculpatii Homostean George, in calitate de ministru de interne, si Tudor Postelnicu, in calitate de sef al Departamentului Securitatii Statului, in cursul lunilor octombrie si noiembrie 1985, au transmis catre Ambasadele Romaniei de la Paris si Washington documente oficiale prin care au disimulat caracterul represiv si politic al actiunilor intreprinse de inculpatii maior (rez.) Parvulescu Marin si col. (rez.) Hodis Vasile impotriva lui Ursu Gheorghe Emil, in perioada in care acesta a facut obiectul urmaririi informative si judiciare pentru opinii considerate ostile regimului comunist. 

De asemenea, la solicitarea comunitatii internationale si a unor oameni politici din SUA de a primi informatii referitoare la situatia disidentului roman, acestia au ascuns caracterul represiv al actiunilor indreptate impotriva lui Ursu Gheorghe Emil, inculpatii Homostean George si Tudor Postelnicu inlesnind astfel savarsirea faptelor comise de inculpatii maior (rez.) Parvulescu Marin si col. (rez.) Hodis Vasile. 

Totodata, in exercitarea abuziva a functiilor detinute, cei doi fosti demnitari au intreprins demersuri dolosive in scopul ascunderii cauzelor reale ale cercetarii disidentului Ursu Gheorghe Emil si, ulterior, ale cauzelor decesului acestuia."

Informatii de context:

Gheorghe Ursu, inginer de constructii, poet si scriitor, a fost cercetat de Securitate in anii '80, dupa ce a trimis scrisori catre Europa Libera si pentru ca tinea un jurnal in care nota ororile conducerii comuniste.

Andrei Ursu sustine ca Pirvulescu a fost cel care l-a anchetat mai intai in stare de libertate pe Gheorghe Ursu. Pentru ca acesta din urma a refuzat sa-si denunte prietenii (printre care cunoscutii scriitori Nina Cassian, Geo Bogza, Radu Cosasu), Securitatea a hotarat 'continuarea cercetarilor sub stare de arest', 'urmand ca in cercetari sa se clarifice si natura relatiilor' cu acei prieteni.

Pentru a incerca sa evite un caz de persecutie politica ce ar fi fost neprielnic pe plan international regimului Ceausescu, Securitatea i-a inscenat lui Gheorghe Ursu un caz de drept comun (pentru posesia a 17 dolari), pentru care l-a arestat pe 21 septembrie 1985.

A fost inchis intr-o celula cu doi detinuti de drept comun, Marian Clita si Gheorghe Radu, care au primit ordin de la securisti sa exercite acte de violenta asupra lui.

Conform marturiilor aflate in dosar, timp de doua luni (pana la 17 noiembrie 1985), ofiterul de securitate Marin Pirvulescu l-a anchetat si torturat pe Gheorghe Ursu in arestul Militiei din Calea Rahovei (arest aflat in aceeasi cladire cu Directia de Cercetari Penale a Securitatii).

Inginerul Gheorghe Ursu a murit pe 17 noiembrie 1985, in arestul Militiei Bucuresti, in urma batailor primite de la Marin Pirvulescu si de la alti ofiteri de securitate.

Pana acum, trei persoane au fost condamnate in acest caz: col.(r) Tudor Stanica, pe atunci seful Militiei din Capitala, col.(r) Mihai Creanga, adjunctul sau, si Marin Clita, colegul de celula al disidentului, fiecare primind cate 20 de ani de inchisoare.

Tudor Stanica nu a facut nicio zi de inchisoare, invocand motive medicale, Mihai Creanga a scapat dupa zece ani, iar detinutul de drept comun Marin Clita a iesit din puscarie dupa noua ani, pentru buna purtare.

La randul sau, Marin Pirvulescu recunoaste ca l-a anchetat pe Gheorghe Ursul cand acesta era liber, insa neaga ca l-ar fi torturat.

In 2007, fiul lui Gheorghe Ursu, Andrei, a depus o plangere impotriva lui Marin Pirvulescu, in care cerea procurorilor de la Parchetul Militar sa-l cerceteze pentru tortura motivata politic.

Dupa trei ani, Parchetul Militar trimite plangerea la Parchetul General, unde este deschis un dosar penal, insa, in anul 2011, Parchetul General isi declina competenta in favoarea Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, schimband si incadrarea juridica a faptelor reclamate, din crime impotriva umanitatii in omor.

Pe 21 martie 2013, Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti a dispus neinceperea urmaririi penale pentru infractiunea de omor. Andrei Ursu a atacat rezolutia procurorului la Tribunalul Bucuresti, instanta care si-a declinat competenta si a trimis dosarul la Tribunalul Militar Teritorial Bucuresti, aceasta ultima instanta respingand in octombrie 2013 plangerea lui Andrei Ursu. 

Procurorii militari din Parchetul instantei supreme au inceput insa, in ianuarie 2015, urmarirea penala in dosarul privind moartea disidentului Gheorghe Ursu, pentru infractiuni contra umanitatii, cu privire la actiunile represive la care acesta a fost supus in perioada regimului comunist.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
8821 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    incep sa cred ca... (Luni, 1 august 2016, 11:01)

    ..13 [utilizator]

    exista justitie in RO.

    Mai vreau sa stiu cine l-a ucis pe Ioan Petru Culianu!
    • -6 (6 voturi)    
      EXPLICATIE (Luni, 1 august 2016, 17:00)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ma poate lamuri cineva, unde este limita juridica a acestei "infractiuni contra umanitatii"?
      Adica saracirea tarii si copiii crescuti de rude, pentru ca parintii au plecat in strainatate, sa nu moara de foame toata familia, nu se incadreaza tot aici? Trebuiau chiar sa astepte sa moarà intii?
      Raspundeti, voi ce il sustineti inca pe nepriceputul Basescu!
  • -18 (34 voturi)    
    e un început (Luni, 1 august 2016, 11:04)

    Mazeta [utilizator]

    Acum aștept și anchetarea celor care au torturat deținuți în închisorile CIA din București.
    • +13 (17 voturi)    
      cu bata in balta (Luni, 1 august 2016, 11:53)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeta, aveam o impresie ca esti mult mai stilat decat ceilalti postaci din echipa.
      Acum ai gafat rau de tot. Comparatia pe care facuta este aberanta.
      • +5 (9 voturi)    
        Nu e stilat deloc! Foloseste "stilul" tzatzelor (Luni, 1 august 2016, 14:01)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ta31

        dintotdeauna. Abject.
    • +16 (20 voturi)    
      Sa le luam totusi in ordine (Luni, 1 august 2016, 12:14)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Eu astept deschiderea unui dosar masiv cu toate ororile infaptuite de sovietici pe teritoriul Romaniei de la intrarea lor in tara in 1944 si pana la izgonirea lor.
      • -1 (17 voturi)    
        Exact, aici este esenta !!!!!!!!!!!!!! (Luni, 1 august 2016, 12:45)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui benicio

        Aici se judeca un caz izolat, generat de staruinta urmasilor, nici macar foarte curat intrucat Ursu a fost in prima faza informator al Securitatii, deci a contribuit si el la chinuirea altor romani. Dar noi am fost sub ocupatie rusa directa, pana prin 57 sau 58 si apoi indirecta, prin nenumaratii agenti de influenta, spioni si cozi de topor. Ar trebui luate toate dosarele judecate dupa 44 si facut dreptate. Este adevarat, este un lucru care costa, dar eu sunt de acord sa dau un salariu pentru asta. Numai dupa ce se vor deslusi toate crimele facute de rusi in Romania si vor fi identificate toate cozile de topor care acum iau 100 de milioane lunar pensie (punand la pamant sistemul de pensii), putem spune ca ne-am eliberat de mizeria acelor ani. Tuturor crimelor din acele vremuri trebuie sa i se atribuie autorul din umbra, Rusia sovietica, care prin intermediul unor ticalosi, cetateni romani, a realizat marea teroare impotriva poporului roman.
        • +1 (1 vot)    
          De unde extragi calomnia asta? (Luni, 1 august 2016, 17:08)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Cand cineva refuza sa denunte mari scriitori tu il numesti informator?
          • 0 (0 voturi)    
            Goagal te poate ajuta (Marţi, 2 august 2016, 12:02)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Citez de pe www_9am_ro din 2007: In plin comunism, Gheorghe Ursu scapa de presiunea securistilor povestindu-le cu amanunte pina si ce minca in excursiile sale in strainatate. Adevarate exercitii de memorie si de rigurozitate, notele disidentului Gheorghe Ursu, dupa lungile sale calatorii in strainatate, descriau pas cu pas securistilor traseul sau. Ele dau seama, totodata, despre privatiuni de neimaginat astazi si despre vointa iesita din comun a inginerului Ursu de a-si depasi conditia generata de regimul totalitar in care traia.

            Deci: ai trait pe vremea aia? Puteai face excursii in strainatate fara ca........ vezi ca niciodata sfintii nu sunt chiar asa de curati cum ni-i imaginam. Dar avem nevoie de ei ca simboluri.
    • +4 (8 voturi)    
      Tortionarii nu sunt (Luni, 1 august 2016, 12:17)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      decat niste "bieti" Rumani veseli...
      John Brennan nu degeaba si-a congratulat omologii SRI...
    • +3 (5 voturi)    
      Alt iubitor (Luni, 1 august 2016, 14:40)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De barbosi. Mai asteapta.
    • +3 (5 voturi)    
      Ce neam (Luni, 1 august 2016, 14:46)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De sovietic esti matalutza, mazeto. Ce mai zice ponta, cel fara de doctorat.
  • +5 (9 voturi)    
    tirziu (Luni, 1 august 2016, 11:25)

    red.herring [utilizator]

    Prea putin si (mult) prea tirziu
    • +15 (17 voturi)    
      mai bine mai tarziu decat niciodata (Luni, 1 august 2016, 12:17)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Gheorghe Ursu l-a avut pe fiul lui cu spirit justitiar care nu a abandonat infaptuirea dreptatii. Dar multi nestiuti care au suferit n-au avut parte nici de atat. E bine sa se faca dreptate si mai tarziu, ca oricine raufacator sa nu doarma linistit.
      • +6 (6 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 1 august 2016, 13:24)

        red.herring [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Evident ca da, insa, asa cum spuneti, in cazul de fata dreptatea s-a facut pentru ca fiul a mers pina in pinzele albe. De-asta spun ca e "prea putin", pentru ca in mii de alte cazuri, praful si tacerea s-au asternut peste aceste crime ale comunismului.
        Si spun "prea tirziu" pentru ca, pe de o parte, memoria abuzurilor comuniste se sterge, iar pe de alta, tortionarii mor linistiti in paturile lor pufoase acum, asa cum pufoase au fost si atunci.
  • +6 (14 voturi)    
    basescu (Luni, 1 august 2016, 11:40)

    bobyrou [utilizator]

    daca nu ii toca basescu nu vedeai nici dupa 26 de ani stirea asta.
  • +17 (17 voturi)    
    cazul Ursu (Luni, 1 august 2016, 11:40)

    sareta [utilizator]

    Asteptam ca procurorii Tribunalului Bucuresti care in 2013 au dat NUP, sa fie avansati eventual la Curtea Constitutionala sau la CSM ! O merita din plin ...
  • -1 (9 voturi)    
    aspecte (Luni, 1 august 2016, 11:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cam putin 1 disident ucis pt. 25 de ani de ceausism.
    (nu ca nu ar fost teroarea Secu/Pcr, dar totusi......)
    • +2 (6 voturi)    
      Au continuat cu success abia dupa '89! (Luni, 1 august 2016, 12:34)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Au sters urmele cu noi & noi "rhealizarhi" in ultimii 25 ani de freedom si prosperitate in preajma legii...
  • +13 (13 voturi)    
    De unde se vede (Luni, 1 august 2016, 11:50)

    Metusala [utilizator]

    ca pana recent au fost aceeasi comunisti la putere.
    Fie prin judecatorul suprem Moartea , fie prin schimbarea din 2014 se vede ca regimul comunist a slabit.
    • -1 (5 voturi)    
      Origine sociala "sanatoasa" (Luni, 1 august 2016, 13:49)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Metusala

      avea "dizidentul", dar si justitiarii actuali au toti originea asta, acelasi Regim, trebuia ucis in fasha!?!
  • -8 (16 voturi)    
    False-flag! (Luni, 1 august 2016, 12:27)

    contest [anonim]

    Alta farsa, inca o diversiune, o tarasenie cu "di-zi-dent", pentru a ocoli chestia cu terrorismul vs. Islamofobia & neofascismul autohton!
  • +10 (10 voturi)    
    Adeverire... (Luni, 1 august 2016, 13:01)

    taticutu [utilizator]

    Multa lume, avizata, spunea ca dupa 89 ne-a condus Securitatea ; cazul Ursu demonstreaza cu varf si indesat , ca asa a fost si asa este....Daca nu s-a intors acest dosar pe toate fetele dupa 89, dar nimic...Sa vedem acuma daca puterea vechii Securitati domina din nou...
  • +10 (12 voturi)    
    In sfarist vor raspunde vreo doua bestii securiste (Luni, 1 august 2016, 14:05)

    Maniu [utilizator]

    din miile care-au tinut in teroare, frig, foame si indobitocire un popor intreg! Unde era Romania daca nu erau la putere bestiile analfabete si ahtiate la putere? Bravo fiului Ing. Ursu ca s-a luptat pentru dreptate si bravo tuturor care l-au sustinut!
    • -3 (5 voturi)    
      Zau?! (Luni, 1 august 2016, 15:37)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Maniu

      Sunt de accord cu admiratia pentru Fiul respectuos al marelui Tata-dizident, originea sociala "sanatoasa" e biruitoare...
  • +3 (3 voturi)    
    deci avem o gramada de coloneii de securitate (Luni, 1 august 2016, 21:49)

    yellowdog [utilizator]

    carora le platim pensiile...

    ce popor sau adunatura suntem de am ajuns sa ne onoram proprii calai...