Un barbat din Rasnov, impuscat mortal de trupele de interventie dupa ce a atacat un politist cu furca. Acesta mai ranise un politist in 2010

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2016, 14:33 Actualitate | Esenţial

Un barbat de 64 de ani, cunoscut pentru comportamentul violent si problemele psihice, a murit, in noaptea de sambata spre duminica, la spital, dupa ce a fost impuscat de trupele de interventie solicitate sa intervina pentru a aplana un conflict, in Rasnov, barbatul atacand politistii cu o furca.

Incidentul s-a petrecut sambata, dupa ce o vecina a barbatului de 64 de ani a sunat speriata la serviciul de urgenta 112 si a cerut ajutorul dupa ce acesta a intrat in curtea ei cu un cutit cu scopul de a-i taia furtunul de la pompa de apa.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Brasov, comisar sef Liviu Naghi, barbatul este cunoscut ca avand probleme psihice si comportament violent.

"Un echipaj de politie si o ambulanta au sosit la locul indicat, iar barbatul a amenintat cu o furca politistii si personalul ambulantei. Prin urmare a fost solicitat ajutorul agentilor de la Serviciul pentru Actiuni Speciale", a spus Naghi.

La sosirea echipajelor, barbatul a fugit in podul casei de unde a aruncat cu pietre si bucati de tigla in politisti, iar apoi a coborat cu doua furci si un cutit.

"Agentii au folosit mai multe spray-uri lacrimogene si butelii de gaz pentru a-l opri pe barbat, a fost somat sa se opreasca, insa acesta l-a atacat cu o furca pe unul dintre agenti, intepandu-l in zona pieptului. Agentul insa a fost protejat de vesta din dotare. Un alt politist a executat apoi un foc cu arma din dotare catre agresor pentru a-si salva colegul", a precizat purtatorul de cuvant al IPJ Brasov.

Barbatul a fost impuscat in fesa, iar glontul i-a ajuns in abdomen. El a transportat de urgenta la Spitalul Judetean Brasov, in stare grava, unde a fost operat, insa a pierdut mult sange, fiindu-i afectata artera principala, iar in cursul noptii a murit.

Cazul a fost preluat de Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov.

In 2010, barbatul a mai atacat un agent de politie solicitat sa intervina pentru a aplana un conflict, politistul fiind ranit de agresor. 

Pe numele acesuia a fost deschis atunci dosar penal, insa nu s-a luat nicio masura impotriva lui, tinand cont ca nu avea discernamant, potrivit sursei citate.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7395 vizualizari
  • +15 (29 voturi)    
    atac la politie (Duminică, 31 iulie 2016, 14:57)

    grongobar [utilizator]

    Intr-o tara ca USA nici nu apuca sa se uite catre politisti, daramite sa-l intepe pe unul cu furca.
    • +4 (16 voturi)    
      Sunt sute de mii de astfel de oameni în România, (Duminică, 31 iulie 2016, 16:30)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      oameni cu probleme psihiatrice care n-ar trebui să umble liberi pe străzi, dar ei își terorizează familiile și vecinii.
      • +2 (6 voturi)    
        Mdeah... (Duminică, 31 iulie 2016, 21:11)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Sant milioane de milioane de asemenea indivizi in Romania. Dar ce zic io?!? Miliarde, bah, micule tizminetzki!
  • +14 (28 voturi)    
    nu e bine (Duminică, 31 iulie 2016, 15:01)

    Conservator [utilizator]

    Nebunul cu furca trebuia impuscat de politisti, nu de trupele de interventie.
  • +3 (17 voturi)    
    Nebunii au voie sa omoare oameni ! (Duminică, 31 iulie 2016, 15:49)

    ANDY2012 [utilizator]

    "A ranit un politist in 2010 dar a fost lasat liber neavand discernamant!" In Romania nebunii sunt lasati liberi pe strada desi ranesc politisti !!! Dar noi, oamenii normali? Cum sa ne simtim noi in siguranta cand fiecare dintre noi cunoaste cel putin un bolnav cu probleme psihice care umbla prin preajma noastra si a copiilor nostri??? Statul roman nu ne apara, asteapta sa fim omorati ca apoi sa-i bage in centre speciale si sa inceapa sa cheltuiasca cu noi. Draga stat roman, polistul cu drept de a folosi pistolul din dotare a fost ranit, noi cu ce sa ne aparam ???????? Ca si studentii actuali de la medicina, solutia se pare ca este doar emigrarea in alt stat care isi respecta cetatenii. Pistoale nu ne dau ca se pot descarca accidental in parlamentari...
  • -9 (21 voturi)    
    Victorie (Duminică, 31 iulie 2016, 15:51)

    Robert M [utilizator]

    Au intrat in casa unui taran nebun si l-au impuscat.
    Cam suspect sa intri pe o proprietate fara mandat si sa il trimiti la cimitir.
  • +8 (18 voturi)    
    Din cate vad (Duminică, 31 iulie 2016, 15:54)

    V. Veroiu [utilizator]

    Politistii au facut tot posibilul ca sa nu-l omoare, pana si glontul a fost tras in fesa. Imi e mila de om pt ca era evident nebun insa imi e si mai mila de politisti, in special de cel care a curmat o viata in legitima aparare.
    • -2 (10 voturi)    
      glontul minune (Duminică, 31 iulie 2016, 17:27)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      "impuscat in fesa, iar glontul i-a ajuns in abdomen" adica individu' era in pozitia capra? sau a plonjat organu' de ordine sub el si a impuscat in sus?
      • +3 (9 voturi)    
        l-au impuscat din spate (Duminică, 31 iulie 2016, 18:34)

        microbistu' [utilizator] i-a raspuns lui spy

        impuscat in fesa, deci din spate. curajosii agenti de la "Serviciul pentru Actiuni Speciale" au asteptat ca barbatul, aflat in curtea lui, sa se intoarca cu spatele, si l-au executat, fara foc de avertisment. cat curaj si eroism la acesti oameni!!
        • 0 (2 voturi)    
          si (Luni, 1 august 2016, 9:18)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

          glontul a luat-o in sus cind a simtit miros de rahat
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vezi bine (Miercuri, 3 august 2016, 11:58)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Cand cateva echipaje de politie inarmate si cu veste de protectie impusca un taran nebun care s-a refugiat intr-un pod, politistii nu sunt in legitima aparare.
  • +6 (14 voturi)    
    Putem spune că sa sinucis. (Duminică, 31 iulie 2016, 15:56)

    asavreau [utilizator]

    Ce altceva este să sari cu furca la bătaie contra polițiști?
    • +1 (1 vot)    
      probleme mentale (Marţi, 2 august 2016, 9:35)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      de exemplu
  • -10 (24 voturi)    
    Parere (Duminică, 31 iulie 2016, 16:26)

    Mihai1985 [utilizator]

    Noi ca tara europeana trebuie sa avem alta mentalitate! Mie mi se pare ca s-a actionat necorespunzator. Trebuia sa fie impuscat cu ceva care il adormea! In niciun caz sa fie omorat! Si ce ca inteleg? Autoritatile statului au omorat un om bolvanv psihic! Ar trebui, avand in vedere progesele obtinute in stiintele actuale, sa se gaseasca solutii!!!!
    • +12 (18 voturi)    
      Da, aveti dreptate! (Duminică, 31 iulie 2016, 16:47)

      MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui Mihai1985

      Da, aveti dreptate!Noi ca tara europeana trebuie sa ne lasam scuipati, umiliti si eventual ucisi de orice derbedeu, de orice nebun, frustrat, etc!
      • +1 (13 voturi)    
        Nu asa, (Duminică, 31 iulie 2016, 17:25)

        Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

        Trebuiesc gasite solutii, mai ales cand stii ca este vorba de un om bolnav! Boala poate lua prin surprindere pe oricare dintre noi, si atunci ce ne asteapta?

        Totusi, era vorba de un singur om, de la tara, iar fortele speciale sunt atatea, bine pregatiti, cu dotari corespunzatoare!
        Daca era o banda intreaga, era altceva, dar a fost un singur om, cunoscut ca avand probleme!
        In stiinte sociale si psihologie s.au facut atatea progrese, ar trebui sa incepa sa fie aplicate
  • +5 (17 voturi)    
    Bine i-a facut! (Duminică, 31 iulie 2016, 16:46)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Bine i-a facut!Trebuia impuscat mortal de la prima intentie agresiva!Sunt deranjat de TV care-l prezinta ca o victima, de interminabile anchete fata de politistul care nu si-a faccut decat datoria!Aduica ce trebuia- sa -l fi lasat sa omoare politistul?Si mai vrem sa avem liniste pe strada!
    • +2 (4 voturi)    
      Daca era tac-tu tot asa era, nu? (Duminică, 31 iulie 2016, 21:59)

      Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      Daca era tac-tu tot asa era, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Faci parte tocmai din categoria... (Miercuri, 3 august 2016, 12:00)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      ...celor pe care ii vrei impuscati, micule Hitler.
  • +2 (8 voturi)    
    S-a intamplat ceea ce trebuia sa se (Duminică, 31 iulie 2016, 18:34)

    John M. [utilizator]

    intample de mult timp. Cati politisti au fost omorati sau raniti grav de cei certati cu ordinea in lume pana acum?!
    • +2 (4 voturi)    
      Zau asa dom' politist? (Duminică, 31 iulie 2016, 22:00)

      Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Zau asa dom' politist?
  • +2 (4 voturi)    
    99% din comentarii .... (Duminică, 31 iulie 2016, 21:56)

    Zalmoxis [utilizator]

    ... se pare ca-s scrise de politisti.
    Totusi omul era la el in casa (curte).
    S-au uitat prea mult la televizor politistii si hop sa impuste si ei pe cineva.
    Cand opresc cocalarii in mijlocul strazii cu BMW-ul nu indrazneste niciunul (politist) sa-l ia la intrebari.
    Pe-un amarat de 64 de ani l-au impuscat din spate.
    Daca-l lasau in pace ziua urmtoare puteau sta de vorba cu saracul.
    Stiu...polotistii vor da minusuuuuri!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu sunt militieni (Luni, 1 august 2016, 1:41)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Sunt doar oameni normali, prea preocupati sa gandeasca singuri.
      Nu vor sa inteleaga legile si nici logica, au nevoie de un stat totalitar si de o paine asigurata.
      Dupa mintea lor i-ar arde pe rug pe toti cei care isi pun intrebari.