PMP Sector 1: Votul PNL si USB impotriva alocarii a 10 mil. lei pentru Catedrala Manturii Neamului, o abordare populista

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:06 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: USER UPLOADED
Votul negativ dat de consilierii USB si PNL in cazul Catedralei Mantuirii Neamului demonstreaza o abordare populista, spune presedintele PMP Sector 1, Sebastian Moise, potrivit unui comunicat citat de Agerpres. 

"Votul negativ dat de consilierii USB si PNL demonstreaza o abordare populista, care nu are nimic in comun de fapt cu agenda comunitatii", afirma Sebastian Moise. 

Potrivit acestuia, consilierii PMP Sector 1 au votat pentru acordarea unui sprijin financiar pentru Catedrala Mantuirii Neamului. 

"In cadrul sedintei din 28 iulie a.c., consilierii PMP au votat in favoarea acordarii unui sprijin financiar pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului, ca urmare a solicitarii Bisericii Ortodoxe Romane. Partidul nostru considera importanta valorificarea parteneriatului dintre stat si culte, in mod special atunci cand este necesar sa renovam sau sa construim cladiri cu valoare de monument istoric", spune Sebastian Moise. 

Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, a cerut joi introducerea suplimentara pe ordinea de azi a sedintei de joi a Consiliului Local a unui proiect de hotarare prin care se acorda 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului din bugetul prim ariei. 

Acest proiect nu a primit un aviz din partea comisiei de buget, ceea ce este obligatoriu procedural, a precizat pentru HotNews.ro Cristian Seidler, consilier USB membru in Comisia de buget.

Proiectul nu a intrunit numarul necesar de votui "pentru", in ciuda discursului sustinut de reprezentantul Patriarhiei care a afirmat ca, in lipsa ajutorului, santierul se va inchide intrucat se afla in incapacitate de plata. 


Clotilde Armand si consilierii USB au insistat sa se organizeze o dezbatere publica avand in vedere importanta proiectului si suma foarte mare. 


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4010 vizualizari
  • +27 (37 voturi)    
    asta e Basescu (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:11)

    mavis [anonim]

    stie ca nu trebuie dati bani pentru o catedrala nefolositoare dar o face pentru ca aduce voturi. Distruge cat sa ajunga in varf.
  • +17 (27 voturi)    
    manipulare (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:13)

    Nevermind [utilizator]

    USB nu a votat contra. S-au abtinut! De... si niste voturi de la evlaviosi sunt bune in toamna.

    PMP a mers cu psd. Nimic nou, ADN comun :D
  • +19 (31 voturi)    
    base...ce mic ai inceput sa fi (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:15)

    rov [utilizator]

    cam ca nastase...
    succesuri iti dorim!
  • +19 (27 voturi)    
    si pmp (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:17)

    gica pantalon [utilizator]

    vrea sa-si asigure ceva propaganda politica in biserici pentru toamna.

    deci shamanii megalomani sunt in incapacitate de plata asa ca statul trebuie sa cotizeze mai gros si mai repede.
    de ce nu sar cu banul credinciosii?
    dar sa stam linistiti, pana la urma vor gasi intelegere din partea consiliilor locale si a guvernului - in toamna sunt alegeri
    • +14 (18 voturi)    
      40 milioane daca erau investiti in cercetare (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      in loc sa fie investiti in ziduri, unde era Romania azi?
      • +13 (19 voturi)    
        de-a lungul timpului (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:44)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        s-au cheltuit miliarde de euro pe capusa numita bor.
        dar nu ma mira intr-o tara corupta si popor needucat.
        da, se puteau duce in spitale, scoli, strazi, etc
        • +8 (8 voturi)    
          activele lor ar trebui sa fie egale cu 50% (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          din activele BNR tinand cont ca au monopol la multe + nu platesc taxe si impozite
  • +13 (23 voturi)    
    Asta intra la categoria CULMEA SCARBEI (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:18)

    marianmarian [utilizator]

    Adica niste populisti care doar asta au stiut sa faca toata viata - sa prosteasca masele cu faina si icoane - acuza acum ca ceilalti sunt populisti, pt ca n-au fost de acord sa se mai dea bani asa pe sub mana. CANCER sunteti. Ce zicea epava de Basescu acu vreun an, ca vrea 20 la suta la parlamentarele de anul asta? Acum s-a razgandit, vrea 25-30%, dar la alea din 2020. Neica, in ritmul asta o sa ajungi la 20% la pastele cailor. Nu stiu cum de-a ajuns atat de prost (in sens politic), ciar nu pricepe ca "basistii" nu pe el personal in voiau, ci cautau o anume atitudine? Si asa cum te-ai lepadat de ea, prefacutule, asa s-au lepadat si 90% din basisti de tine. O si dispari in negura istoriei, la categoria alora pestilentiali.
    • +3 (9 voturi)    
      pai de fapt asta a fost tot timpul (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:46)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      un prefacut. s-a vazut cu ochiul liber, pe mine nu ma mira. m-ar fi mirat daca ar fi avut coloana vertebrala
  • +23 (27 voturi)    
    PMP, fa ce e corect (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:22)

    zzztop [utilizator]

    Finanteaza tu Catedrala!! Impreuna cu PSD bineinteles.

    Credinta nu sta in caramizi, e mai multa credinta la Memorialul de la Sighet si la preotii care au murit in inchisorile comuniste, iar daca se gasesc bani ajutati oamenii sarmani sau macar parohiile sarace in loc sa o ardeti cu o Catedrala langa si pentru vanturarea parlamentarilor-penali romani pe acolo.

    Si alte tari au facut catedrale dar acum 1000 de ani! Voi sunteti niste demagogi cu mintea in urma cu sute de ani.
  • +21 (23 voturi)    
    Valoarea monumentului istoric (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:23)

    HP [utilizator]

    "ste necesar sa renovam sau sa construim cladiri cu valoare de monument istoric"

    Deci catedrala vietii este deja monument istoric, si nici macar nu e gata ? ca ce chestie ? cine o considera astfel ?

    E un mastodont tampit si exorbitant de scump, nu Voronet.

    Sa le dea bani din fondurile personale, nu din impozitele mele, care platesc pensiile a 10 pensionari lunar.
    • +7 (7 voturi)    
      Bine Punctat ! daca se renova Voronet ! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui HP

      DA acei bani erau ok, insa BOR vrea sa puna mana pe Cazinoul din Vatra Dornei nu are interes sa renoveze Voronet ! carevasazica BOR se uita in Okiu Draqului ?
  • +9 (11 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu are popimea bani, ca audi, mercedes etc au toti. Vor catedrala, sa si-o faca. Eu nu vreau.
  • +11 (17 voturi)    
    PMP nu (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:33)

    adrian88000 [utilizator]

    cumva este partidul lui Basescu ? Sa-l tinem minte si nu cumva sa ne alunece stampila pe PMP la iarna !
  • +4 (8 voturi)    
    dar sa ramana frumos si bine neterminata, (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:38)

    srah [utilizator]

    sa fie scoasa la licitatie publica, fie o cumpara un privat interesat sa facă ceva afacere acolo, fie o preia statul..ca tot o sa vina cutremurul ala mare si nu vom avea pe unde pune paturi si saltele... sau, statul asta care vrea sa renoveze... sa renoveze si consolideze cladirile monument cu bulinuță rosie! ca avem, pe bune ca avem suficiente, iar oamenii care stau in ele, sa-i repartizeze la catedrala mantuirii , nu? sa-i mantuiasca pe oamenii aia care stau acolo in monumentele cu bulinutza, pe care nu poate statul sa le consolideze pe motiv ca nu are unde sa-i cazeze pe oameni. Na, ca idei avem, lasa nene sa fie executata catedrala ca si pe ala cu creditu neplatit l-a executat banca =D , ma scuzati , imi vine sa rad ...:)))....
  • +10 (16 voturi)    
    PMP (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:41)

    StefanB52 [utilizator]

    PMP=Partidul Mega Polpulist se plange de populismul celor care nu voteaza o cheltuiala populista.
    • +5 (7 voturi)    
      aceeasi mizerie cu P$D (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      nici cu penele si usb nu imi e rusine..dar macar au inteles ce e bine si ce e rau..
  • +7 (7 voturi)    
    pmp-ul lui base si tomac !? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 22:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    scarba, mai bine fuzionati cu psdeul.
    • +2 (2 voturi)    
      asta va urma sa il ree$hapeze pe Izmenar (Duminică, 31 iulie 2016, 1:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      si sa il scufunde pe Scafandru Onaca
  • +3 (3 voturi)    
    contra (Duminică, 31 iulie 2016, 10:20)

    Ilidia [utilizator]

    Ba, exact votul pentru acordarea banilor era populist... Si, pana la urma de ce de la sectorul trei, nu de la capitala. Ca noua catetrala nu e asect. trei...
  • -3 (3 voturi)    
    decat (Duminică, 31 iulie 2016, 10:36)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    decat o moschee mai bine o catedrala ortodoxa...


    Hotnews, aveti grija cu postacii... unii nu stiu sa scrie corect... ce naiba...
  • +3 (3 voturi)    
    antena 3 (Duminică, 31 iulie 2016, 10:50)

    Sani [utilizator]

    Domnu' Basescu, pe cand un interviu cu Gadea la Antena 3!

    ...din ciclul din usturoi n-am mancat nici gura nu-mi miroase.....
    • 0 (0 voturi)    
      soon (Duminică, 31 iulie 2016, 13:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      daca a ajuns la Raitaru teve, pasul spre Latrina 3...e aproape....poate va fi si actionar...ii cedeaza varanu...
  • -1 (1 vot)    
    Populist,un cuvânt nou. (Duminică, 31 iulie 2016, 13:35)

    asavreau [utilizator]

    Mulți nu-i înțeleg sensul cuvântului//populist//dar,fiind un cuvânt nou,sună frumos,și-l folosesc.Cei de la PMP sector 1 care critică folosind peiorativ cuvântul //populist//, presupun că sunt de la fostul UNPR,obișnuiți să folosească cuvinte mari pentru idei mici,comuniști bicisnici folosind lozinci kaghebiste.Până la apariția Partidelor Populare în Europa,termenul//populist//nu exista.L-au scos laboratoarele lui Putin pentru a înfiera proletar dreapta moderată.La urma urmei,ce-i rău în a fi populist?Orice politician de succes o face.
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa fie impacate cele doua parti ('unii')! (Duminică, 31 iulie 2016, 15:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii - cei care sustin ca sectorul 1 sa dea bani, fara prea multa discutie, drept contributie la construirea catedralei, ca primaria are multi bani, din taxe si impozite.
    Alti cetateni din sectorulul 1 sustin ca in sector, daca sunt bani in exces, sa se construiasca un spital modern, sa se construiasa scoli si gradinite, sa se instaleze canalizare si apa curenta pe toate strazile, sa se asfalteze toate strazile, etc.
    Acesti 'unii', din cea de a doua categorie spun ca nu se opun ca cetatenii din sector sa doneze bani pentru catedrala, insa dintr-un fond special, constituit in acest scop, gestionat de o comisie speciala, din scocietatea civile, dar nu cu bani din taxe si impozite.