UPDATE Cum a primit Bogdan Stanescu, consilierul lui Bogdan Olteanu, peste 25 de functii din partea statului

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2016, 20:41 Actualitate | Esenţial

Bogdan Stanescu
Foto: AGERPRES
 documente
(29 Iul 2016) PDF, 397KB
Unul dintre consilierii viceguvernatorului BNR Bogdan Olteanu este Nicolae Bogdan Stanescu (41 de ani), cunoscut pentru numarul mare de functii in institutii de stat. Recent, Jurnalul scria ca incaseaza nu mai putin de 12 salarii de la stat. Pe langa faptul ca este consilierul lui Olteanu, cu un salariu tinut secret, este seful unui departament important din Ministerul Energiei si multe alte functii la companii de stat, printre care Oltchim, Nuclearelectrica, Oil Terminal si Complexul Energetic Hunedoara. CV-ul sau este plin de actuale si foste functii in institutii de stat. Dar nu figureaza doar cu functii in institutii de stat. A lucrat si cateva zile ca avocat in biroul de avocatura SCPA "Gorghiu, Pop si Asociatii", adica cel in care asociat a fost Alina Gorghiu. Mai precis, intre 29 mai 2010 si 2 iunie 2010.

Potrivit CV-ului, ar fi avut peste 25 de functii din partea statului. In CV mai e trecut ca locul de munca vizat este in diplomatie- ambasador. Vezi CV-ul atasat
De asemenea, potrivit declaratiei de interese, este membru in BPT al PNL sector 5.

Bogdan Olteanu este acuzat de trafic de influenta intr-un dosar instrumentat de procurorii DNA.

In prezent...
  • Din iunie 2010 este consilierul viceguvernatorului.
  • Din decembrie 2015 este Director General al Directiei Generale Privatizare si Administrare a Participatiilor Statului in Energie (DGPAPSE).
  • Din martie 2013 este administrator special al Oltchim
  • Din aprilie 2015 este membru in Consiliul de Administratie al Nuclearelectrica
  • Din iunie 2016 este membru in CA al Oil Terminal
  • De iulie 2016 este administratorul special al Complexului Energetic Oltenia
  • Din 2012 este administrator special la Arcadia 2000
  • Din ianuarie 2014 este administrator special al Romplumb SA
Pana de curand...
  • In perioada august 2015- aprilie 2016 a fost membru in Consiliul de Administratie al Rompetrol Rafinare
  • In perioada iulie 2015- iunie 2015 a fost adminstrator special al Hidroelectrica SA
In trecut...
  • In perioada ianuarie 2015-decembrie 2015 a fost Director General al Directiei Generale Societati Comerciale in cadrul Ministerul Energiei, Intreprinderilor Mici si Mijlocii si Mediului de Afaceri
  • In perioada septembrie 2013- septembrie 2014 a fost expert, divizia achizitii, cu jumatate de norma, la Nuclearelectrica.
  • In perioada octombrie 2013- ianuarie 2015 a fost consilierul personal al fostilor ministri ai economiei, Andrei Gerea si Constantin Nita
  • In perioada aprilie 2007- mai 2010 a fost director general al AVAS (Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului)
  • In perioada ianuarie 2007- aprilie 2007 a fost expert jurist in AVAS
  • In parioada septembrie 2004- ianuarie 2007 a fost director in fostul APAPS
  • In perioada mai 2001- septembrie 2004 a fost director general in fostul FPS
  • In perioada ianuarie 2001- mai 2001 a fost director in fostul APAS Bucuresti
  • In perioada iulie 2000- ianuarie 2001 a fost expert jurist in fostul FPS
  • In perioada decembrie 1998- iulie 2000 a fost expert jurist in fostul FPS
  • In perioada septembrie 1998- decembrie 1998 a fost expert jurist in fostul FPS
  • In perioada februarie 1997- septembrie 1998 a fost consilier jurist in Directia Regionala a Vamilor Galati
De asemenea...
  • In 2002 a fost Administrator Special la Dunasi S.A. Galati;
  • Tot in 2002 a fost Administrator Special al S.C. Fortus S.A. Iasi;
  • In 2007 a fost membru in Consiliul de Administratie al S.C. Enel Energie S.A.   
  • In 2007 a fost si membru in Consiliul de Administratie la S.C. Distrigaz Sud Servicii S.A.
  • In 2013 a fost Presedintele Consiliului de Indrumare si Supraveghere al Autoritatii pentru Administrarea Activelor Statuluui (AAAS)
Razvan Orasanu, fost sef al AVAS, povestea recent pe Facebook ca acum multi ani i-a spus un functionar batran sa nu se ia de Bogdan Stanescu. "Nu va luati de el, domnu' Orasanu, ca e sustinut de servicii", i-ar fi spus acel functionar lui Orasanu.

UPDATE Potrivit unui comentariu transmis HotNews.ro, Razvan Orasanu spune ca "Stanescu a fost cercetat in speta Rafo, contract pe care l-a semnat ca director juridic la AVAS. Dl Stanescu poate sa isi ia si concedii prelungite, nu doar salarii din 12 locuri". Mai multe detalii intr-un material de pe Contributors.ro: Oltchim, cazanul sub presiune cu capac BNR-Ministerul Finantelor

In acest articol, Orasanu scria: In 2010, il regasim de data pe dl Stanescu intr-o sursa Romania Libera (vezi aici) ca unul dintre cei 87 de directori intrati in concediu subit de boala atunci cand institutia micsora salariile. Citat din articolul respectiv:

“In prima luna de concediu medical s-a cheltuit intreaga suma de 177.000 RON destinata indemnizatiilor pe intregul an 2010, sustine Aurelian Popa, presedintele AVAS. “Am ramas fara bani si ni s-a blocat si bugetul de asigurari sociale. Pe deasupra, avem probleme, pentru ca 12 directori ai agentiei au intrat in concediu medical”, spune presedintele institutiei. El a dat ca exemplu Directia juridica, unde trei din cei patru directori au intrat in concediu medical dupa data de 15 februarie. “Nu am putut sa-mi desfasor sedintele de colegiu director in care se fac studiile de legalitate”, mai spune presedintele AVAS. Romania libera a stat de vorba cu cativa dintre directorii care au plecat in concediu medical. Bogdan Stanescu, directorul general al Directiei juridice, ne-a spus ca nu s-a imbolnavit pentru a-si conserva salariul brut de 220 milioane lei.

“Istoricul meu medical justifica concediul medical”, ne-a declarat Stanescu. El a contestat in instanta micsorarea salariului brut de la 220 milioane la circa 50 milioane lei. “ . Dupa truda cu AVAS, in mai-iunie 2010 dl Stanescu isi gaseste loc de munca la Societatea “Gorghiu, Pop si Asociatii”. 

"La numirea dlui Stanescu in BNR am stat de vorba personal cu un vice-guvernator BNR si cu un consilier al Guvernatorului Isarescu pe care i-am avertizat despre acest personaj (evident, in ceea ce priveste informatiile de dinainte de 2009-2010). Rezultatul a fost o tacere surda", a mai transmis Orasanu. 




Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
11250 vizualizari
  • +27 (31 voturi)    
    Iată cum recunoști un securist, (Vineri, 29 iulie 2016, 20:59)

    Con_stan_tin [utilizator]

    are multiple salarii de la stat... și protecție să nu-l verifice ITM că nu respectă codul muncii Art. 114. [durata maxima a timpului de munca]
    (1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
    (2)...
    • +27 (27 voturi)    
      mda (Vineri, 29 iulie 2016, 21:21)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      fecior de securist... e administrator la atatea companii, unde are el timp sa se ocupe de toate? ca doar tot 24 ore are ziua ca si la noi...

      e pus acolo cu numele, altii sunt in spatele lui care ii tin sforile, exact ca papusarii
      • +12 (12 voturi)    
        doar 24 de ore? (Vineri, 29 iulie 2016, 22:45)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        pai 12 x 8 = 96 ore. Probabil are biroul pe Jupiter de este ziua de munca asa lunga...
        • 0 (0 voturi)    
          Pai si poza cu el unde e? (Duminică, 31 iulie 2016, 9:16)

          Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Ca in poza de aici e una de la Antipa cu Sus scrofa domesticus.
      • +10 (10 voturi)    
        Papousa , papusa (Vineri, 29 iulie 2016, 23:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        dar banii ii ia ! Si se umfla pana va face POC!
      • +4 (4 voturi)    
        Munca (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 6:45)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Unii muncesc, iar altii sunt platiti.
    • -23 (31 voturi)    
      Din cate vad.... (Vineri, 29 iulie 2016, 21:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Din cate vad, trei din cele opt sinecuri actuale i-au fost oferite de guvernul cinstitilor, "Ciolanel si compania". E clar ca e cel mai competent guvern, rata de acordare a sinecurilor, una la trei luni, bate de departe guvernele ne-tehnocrate dinainte.
      • -2 (8 voturi)    
        newlook (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 0:44)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        oldshit
    • +8 (10 voturi)    
      Codul Muncii se refera la un singur CIM (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 0:11)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Adica e voie max 48 ore la un singur loc de munca, nu la toate, asa, daca te tin curelel, poti lucra si 16-18 ore/zi (pp ca reusesti sa dormi doar 4,5 ore/noapte si nu mai ai viata personala).
      Dar, oricum, clar nu e cazul acestui individ.
      A se nota totusi ca reprezentarile in AGA/CA NU sunt "locuri de munca" nici fulltime, nici cu timp partial de lucru, sunt de fapt apartenente la 'comisii si comitete" care se intrunesc cand si cand, deci nu necesita prezenta zilnica- si sunt platite in raport cu activitatea prestata cu indemnizatii nesimtite, evident.

      In ce priveste activitatile de "administrator special', doar Domnul (si serviciul ce il sustine) pot sa stie cum naiba le poate derula...sau poate de aia si industria si societatile de stat au ajuns sa fie puse pe butuci...ca sunt pline de incompetenti si sugative ca asta!
  • +15 (17 voturi)    
    terminati cu bataia de joc fata de popor (Vineri, 29 iulie 2016, 21:26)

    rov [utilizator]

    ca se radicalizeaza lumea...ceausescu stie cu e...
    • +1 (1 vot)    
      Numai la Ceaușescu ți-e gândul? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 13:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ceaușescu a dus o politică criminală cu poporul român,așa cum au făcut mulți din guvernările postdecembriste,vajnici urmași ai lui Ceaușescu(după caracter).Poate de aceia ne merge rău-sunt oameni care nu ne lasă să privim înainte,arătându-ne un trecut care să ne facă să fim mulțumiți de hoțiile foștilor și actualilor guvernanți.
  • +18 (18 voturi)    
    CE GENIU ! (Vineri, 29 iulie 2016, 21:28)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    a descoperit saltul temporal ! se duce si se intoarce ca un cangur ! e omniprezent si omniscient !

    altfel cum naiba sa fie "Administrator special" la Oltchim, CE Oltenia, Romplumb si Director al numitei DGPAPSE (inteleg ca tipul asta are sub mana participatiile Statului la Electrica, Hidroelectrica, Romgaz etc si asocierile cu Enel, CEZ, EON, GDF, etc) ???
    oricare din job-urile astea trebuiau sa ii ocupe min 12 ore pe zi daca erau corect facute

    ce bataie de joc e in Romania ... si ne mai miram ca merg lucrurile cum merg, atunci cand un om (doar pt ca sa colectioneze venituri) primeste 5-10 de job-uri de la Stat pe care EVIDENT nu le face cum trebuie
  • +19 (19 voturi)    
    Vai ce gușă are... (Vineri, 29 iulie 2016, 21:33)

    tddrg [utilizator]

    Nu știu de ce, când îl văd, mi-aduc aminte de Crăciun...
  • +18 (18 voturi)    
    AVAS - Bogdan Stanescu (Vineri, 29 iulie 2016, 21:39)

    RazvanOrasanu [anonim]

    Informatii suplimentare aveti aici : http://www.contributors.ro/economie/oltchim-cazanul-sub-presiune-cu-capac-bnr-ministerul-finantelor/

    Dl Stanescu a fost cercetat in speta Rafo, contract pe care l-a semnat ca director juridic la AVAS. Dl Stanescu poate sa isi ia si concedii prelungite, nu doar salarii din 12 locuri (linkul explica).

    Mai puteti adauga la articol urmatoarea informatie, daca tot m-ati citat : la numirea dlui Stanescu in BNR am stat de vorba personal cu un vice-guvernator BNR si cu un consilier al Guvernatorului Isarescu pe care i-am avertizat despre acest personaj (evident, in ceea ce priveste informatiile de dinainte de 2009-2010). Rezultatul a fost o tacere surda.
    • +4 (4 voturi)    
      observatii (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 0:04)

      her.poirot [utilizator] i-a raspuns lui RazvanOrasanu

      1. Probabil anagajatii AVAS nu v-au spus nimic despre gradul sau de rudenie cu Ion Iliescu...
      2. D-na Emilia Sercan ar avea o sarcina usoara daca ar analiza lucrarea sa de doctorat si cele patru masterate.
      • -1 (5 voturi)    
        rubedenii.... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 1:20)

        orasanurazvan [utilizator] i-a raspuns lui her.poirot

        Bai da' de unde atatea rudenii, fatilor? Tatal lui Ion Iliescu era CFR-ist, parca :) Iar Bogdan Stanescu nu are fata de CFR-ist.
    • 0 (0 voturi)    
      ordine in toata nebunia asta ... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 7:47)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui RazvanOrasanu

      nu se poate face decat cu transparenta si o serie de principii foarte clare - transparenta in procedurile de selectare sau asumare a numirilor

      exista astazi cineva care ne poate spune: "Da domnilor, eu l-am numit in cel de-al 7-lea sau job full time simultan din urmatoarele motive: ..." si sa ne explice cum a gandit si ce argumente are ???
      ISI ASUMA CINEVA ASTA ? daca nu, trebuie schimbat sistemul de numiri ...

      este adevarat ca si in US de ex exista oameni care fac parte din cate 10 CA - dar acolo ei sunt pusi pt expertiza si viziunea lor deosebita - de fapt sunt rugati sa faca parte ... de catre actionarii companiilor - si nu este vorba de full-time !
  • +11 (11 voturi)    
    Nici cu excavatorul (Vineri, 29 iulie 2016, 22:25)

    the obvious [utilizator]

    Nu mai faci curat în țara asta...
    • +11 (11 voturi)    
      normal (Vineri, 29 iulie 2016, 22:42)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      ca nu, doar acum avem gropi ecologice, iar indivizi precum asta din articol sunt foarte toxici, deseuri periculoase, trebuie un sistem special de debarasare.
  • +14 (14 voturi)    
    Om capabil, nu fiti rai cu el (Vineri, 29 iulie 2016, 22:38)

    extrapolat [utilizator]

    Cata inteligenta emana individul, este un exemplu pentru noi toti, nu mai fiti invidiosi. Este un monument de competenta, policalificat si multilateral dezvoltat.

    Alo, informatizarea aia in administratia publica cand e gata? Cum este posibil ca un specimen de-asta sa poata ocupa in paralel atatea functii, nu apare pe nicaieri? Nu stia nimeni? Inseamna ca-i permite legea? Sa schimbam legea, nimeni sa nu poata mai mult de ocupa doua functii concomitent in administratia publica.
    • +12 (12 voturi)    
      Fatza de intelectual fin (Vineri, 29 iulie 2016, 23:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      dorim sa stim daca are publicatii stiintifice cotate international care sa-l indreptateasca sa dea concurs pentru ca sa ocupe macar unul din posturile alea. "Politica" in Romania inseamna numai promovarea non valorilor in slujbe grase platite de fraierii care muncesc.
      • +8 (8 voturi)    
        hihi (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 2:42)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        cica are Harvard, a fost la un forum de 4 zile, si baga in CV, Harvard
      • -1 (1 vot)    
        complet neinvestigat (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:48)

        ioaa [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        si Dan Condrea avea fata de intelectual fin, asteptam cu interes investigatii din partea dl Tolontan.. despre decizii paguboase aduse economiei romanesti
  • +12 (12 voturi)    
    .... (Vineri, 29 iulie 2016, 22:49)

    Enofereus [utilizator]

    Ce-i drept aia mari incep sa pice unul cate unul, dar ce ne facem cu armatele de lipitori si guzgani de pe langa ei?
    • +5 (5 voturi)    
      Buna intrebare !! (Vineri, 29 iulie 2016, 23:42)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      Solutii intr-un viitor apropiat , ma tem ca nu prea avem ........Si cit l-am injurat pe Brucan ??
    • +2 (2 voturi)    
      Pestele (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 6:48)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      de la CAP SE-NPUTE.

      sI SA NU CUMVA SA PUNETI UN OM COMPETENT PE VREUNUL DIN POSTURI, CA SE PRINDE DE CE SE-NTAMPLA PE ACOLO SI MAI SI ACTIONEAZA!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    mars. out. urgent. (Vineri, 29 iulie 2016, 23:32)

    ouyang [utilizator]

    mai rar asa specimen
  • +3 (7 voturi)    
    pare un personaj tip ofiter acoperit! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 0:05)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de fapt, nu pare, sigur este, doar ca din pacate, evident ca nu o sa aflam niciodata din ce serviciu face parte si cui a facut si face "servicii". E plina tara de asemenea securisti, infipti in functii pe vesnicie prin ministere, agentii, pe care nu ii schimba nimeni, indiferent cat se 'restructureaza' institutia. Astfel de oameni sunt clar sustinuti fie de servicii (SRI, SIE etc) fie de alte structuri (gasti gen ASSN, masoni samd).
    Episodul cu Bogdan Olteanu+SOV si DNA pare in acest context un fel de reglare de conturi intre niste servicii si altele (sau partid-PNL). Primele stiri despre acest individ au aparut acum 3,4 zile, cu salariile lui monstruoase. Ieri aflam ca Bogdan Olteanu, al carui consilier ar fi la BNR ar fi luat o mita de 1 mil dolari de la SOV. Tot acum 2 zile la OIL Terminal un actionar minoritar (Broadhurst) a facut scandal pt niste nereguli- si aceeasi figura se regaseste si pe acolo.
    Deci, care e legatura intre acest personaj de care am inceput sa aflam acum cateva zile, scandalul OilTerminal, ancheta DNA cu SOV si BogdanOlteanu? Prea multe coincidente!

    PS: a se remarca, cum arata cineva mai sus, ca sub guvernul 'tehnocrat" a mai capatat 3 pozitii, de unde se vede sub papucul cui a venit si guverneaza "guvernul meu"...am zis, nu dat cu parul!
    • +1 (1 vot)    
      vreti sa spuneti (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 7:04)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      DESCOPERIT.
      Ce nu inteleg este de ce presupunem noi ca ofiterii trebuie sa fie asa: hulpavi, antipatici, incompetenti etc.
      Este imposibil. Sunt ofiteri care sunt capabili. Poate aceia nu se expun.
      • 0 (0 voturi)    
        Ofiteri (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:43)

        RazvanOrasanu [anonim] i-a raspuns lui aniod

        Ah, nu, nu. Daca va uitati pe pagina mea de fb - nu s-ar preluat chiar fix - veti vedea comment-ul in care am spus ca sunt cu miile apropiati de servicii mai capabili decat persoana in cauza. Am lucrat foarte bine cu zeci de ofiteri capabili in institutiile statului si s-a lucrat frumos, disciplinat, fara aroganta. Acest specimen insa e de cu totul alta factura, iar eu i-am intuit materialul de acum 10 ani, am scris public in 2012, iar opinia publica abia acum ajunge la aceeasi concluzie.
  • -1 (5 voturi)    
    Abia acum se vede lucratura,omul acesta (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:38)

    xrogo [utilizator]

    incasa acei bani de mai mult timp,dar a trebuit acum dezvaluit acest fapt,pentru ca se pregatea atacarea lui Olteanu,si trebuia dezvaluita legatura dintre cei doi !!!
  • +3 (3 voturi)    
    cv (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:32)

    botezatu1 [utilizator]

    Cea mai tare chestie e la pagina 8, unde are trecut atestatul pentru Ms-Dos si Norton Commander... , sunt masca...