Cine este denuntatorul lui Bogdan Olteanu, acuzat ca a primit un milion de euro de la SOV pentru a determina numirea lui  Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2016, 10:45 Actualitate | Esenţial

Ionut Adrian Eftimie, in centru
Foto: ReportingProject.net
Cel care a livrat informatiile procurorilor este un fost angajat al lui Vîntu, Ionut Adrian Eftimie, intermediarul care i-ar fi dus banii lui Bogdan Olteanu, nu Sorin Ovidiu Vantu asa cum s-a speculat initial, scrie Evenimentul Zilei, informatie confirmata pentru HotNews.ro de surse apropiate dosarului. SOV a primit citatia miercuri la penitenciar avand direct calitate de suspect, au explicat pentru HotNews.ro sursele citate, astfel ca Vintu nu putea fi si denuntator. Viceguvernatorul BNR, Bogdan Olteanu, a fost retinut joi noapte, dupa ce procurorii l-au audiat in cursul zilei pe Sorin Ovidiu Vantu la sediul DNA.

Ionut Adrian Eftimie a fost condamnat la sase ani si patru luni inchisoare in dosarul Petromservice, in care a fost condamnat si Sorin Ovidiu Vantu alaturi de sindicalistul Liviu Luca. Potrivit publicatiei proarges.ro, Adrian Eftime este fiul sindicalistului Ion Eftime, desemnat de Sorin Ovidiu Vîntu să administreze Realitatea Media.

Potrivit proarges.ro, Adrian Ionuţ Eftime împreună cu alte persoane, foşti directori de la Petromservice au fost suspectaţi de încheierea unor contracte fictive derulate de către SC PSV Company SA şi că a fost retrasă în mod nejustificat suma totală de aproximativ 20 milioane de lei, iar pentru disimularea fondurilor încasate, învinuiţii au înfiinţat 18 societăţi comerciale în care aveau calitatea de asociaţi, administratori sau împuterniciţi pe cont.

Ionuţ Adrian Eftimie nu era oficial angajat Petrom Service, dar a fost retinut prima dată, pe 8 octombrie, alături de şase manageri de top ai companiei, printre care şi preşedintele Mihai Sorin, într-un dosar al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT).

Procurorii DNA sustin, intr-un comunicat publicat vineri dimineata, ca "exista date si probe potrivit carora" in perioada iulie - noiembrie 2008, Bogdan Olteanu, care la acea vreme era presedinte al Camerei Deputatilor din partea PNL, "a solicitat si primit de la un om de afaceri suma de 1.000.000 de euro si sprijin electoral, constand in servicii de marketing si consultanta, in schimbul efectuarii de demersuri pe langa membrii Guvernului Romaniei pentru determinarea numirii unei persoane pe postul de guvernator al Deltei Dunarii". "Banii au fost remisi de catre omul de afaceri, printr-un intermediar, la sediul unui partid politic", se arata in acest comunicat.

In urma "diligentelor depuse de inculpatul Olteanu Bogdan, persoana respectiva a fost numita la data de 18 septembrie 2008 in functia de guvernator al Deltei Dunarii". Potrivit unor surse judiciare, este vorba de Liviu Mihaiu, fost guvernator al Deltei Dunarii, care a negat insa orice implicare intr-o fapta de coruptie.

In cauza se desfasoara acte de urmarire penala si fata de alte persoane, precizeaza procurorii.

Bogdan Olteanu urmeaza sa fie prezentat vineri Inaltei Curti de Casatie si Justitie cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile.

Retinerea lui Bogdan Olteanu vine dupa ce, joi, Sorin Ovidiu Vintu a fost adus la DNA din Penitenciarul Rahova, pentru a fi audiat intr-un dosar de cumparare de influenta.

Potrivit unor surse judiciare, Sorin Ovidiu Vintu i-ar fi dat lui Bogdan Olteanu un million de euro pentru ca acesta sa sprijine numirea lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii. In dosar, potrivit unor surse judiciare, ar fi implicat si numele lui Calin Popescu Tariceanu, care a negat insa orice acuzatii.

Si Liviu Mihaiu a respins acuzatiile, precizand, pe contul lui de Facebook, ca nu a stiut nimic despre aceasta "pretinsa tranzactie pe spezele numirii" sale ca guvernator si crede ca a fost vorba despre un "foarte bun pretext pentru fostul mogul pentru a-l avea (si) pe seful Camerei Deputatilor la mana".


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
29020 vizualizari
  • +43 (47 voturi)    
    "Se sparie gandul!" (Vineri, 29 iulie 2016, 10:53)

    justin puscasu [utilizator]

    Daca pentru functia de guvernator al deltei se da spaga 1M$, cat o fi spaga pentru functia de viceguvernator al BNR?
    • +9 (15 voturi)    
      Cine stii... (Vineri, 29 iulie 2016, 11:12)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      P.S: Suma era de 1 milion euro, deci nu in dolari ( $ ).
    • +22 (24 voturi)    
      ACOLO SE MERGE PE "POLITICA" (Vineri, 29 iulie 2016, 11:14)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      banii vin retur la partid din salariul urias. Salariu pe degeaba.
      • +1 (1 vot)    
        Salariul lui nu e public, dar e platit din bani (Vineri, 29 iulie 2016, 23:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        publici. Astia se cred zei in Olimp, cum se credea si ceasca cu nevasta-sa, bobu si restul retarzilor.
    • +20 (24 voturi)    
      Cine are banii? (Vineri, 29 iulie 2016, 11:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Nu sunt bani câștigați cinstit.Ar trebui verificate toate numirile în posturi bănoase făcute deTăriceanu-Olteanu.
  • -11 (49 voturi)    
    Citesc (Vineri, 29 iulie 2016, 10:54)

    UpNext [utilizator]

    "...informatie confirmata pentru HotNews.ro de surse apropiate dosarului..." si ma crucesc (!). Cum este posibil ca, pe timpul desfasurarii anchetei si administrarii probatoriului, sa apara in presa astfel de informatii?? Nu sunt confidentiale pana la terminarea anchetei?? Nu sunt reglementari clae privind securizarea informatiilor in ancheta?

    Aaah, pardon, suntem in Romania....
    • +24 (34 voturi)    
      mai ”scapă” cîte o informație (Vineri, 29 iulie 2016, 11:05)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      poate se sperie cine trebuie și vine să verse gușa, mai fac astfel rost de citeva ”cîrlige”...
      • +14 (24 voturi)    
        Nu vad ceva iesit din comun (Vineri, 29 iulie 2016, 11:21)

        Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Nu-i nimic rau daca se intampla asa, nu? Ba chiar, e mai bine!
        • 0 (6 voturi)    
          Mai bine pe dracu,daca-i justitie dreapta (Vineri, 29 iulie 2016, 15:18)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

          si oarba,atunci sa fie dreapta si in privinta scaparilor si sa sanctioneze acele surse care prin scapari incalca de fapt legea,voi vreti justitie si lege doar intr-o directie?
          • -2 (2 voturi)    
            Da, pina nu le intra in singe cinstea (Vineri, 29 iulie 2016, 23:03)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            capisci?
    • +8 (14 voturi)    
      este ciudat (Vineri, 29 iulie 2016, 11:16)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Datul de informatii "pe surse" poate fi o strategie sau poate fi chiar o bresa de securitate. Sunt sigur ca persoanele de la DNA care au legatura cu dosarul observa acest lucru.
      • +1 (3 voturi)    
        dna (Vineri, 29 iulie 2016, 21:28)

        dece [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        chiar dna-ul sifoneaza dosarele! intrebati-o pe sorina matei. Ea pune pe fb file din dosar la cateva minute dupa inculparea de catre dna a cate unui cercetat...
    • +22 (24 voturi)    
      dar de milion ce zici (Vineri, 29 iulie 2016, 11:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      e trist ca l-au prins...NU??!
      • -8 (16 voturi)    
        stai ca inca nu l-au prins (Vineri, 29 iulie 2016, 12:32)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        E doar denuntul unui parnaias, mai trebuie si dovezzi.
        • +4 (8 voturi)    
          Corect! (Vineri, 29 iulie 2016, 13:44)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          In curand, cand Oltenica o sa devina parnaias, o sa dea pe goarna multe ... muuuuulteeee, printre care si "chestii" legate de Motocicleanu.

          Fireste, o sa fie doar denuntul unui parnaias. Da' si la Udrea au fost denunturile unor parnaiasi ...

          Da' sa vezi cand o sa verse Moliceanu la denunturi, atunci sa te tii. Normal, denunturile unui viitor parnaias ...
    • +14 (24 voturi)    
      hai sa schimbam subiectul (Vineri, 29 iulie 2016, 11:27)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      asa functioneaza in Romania cand unul este la ananghie. cautam subiecte de discutie sa minimalizam problema... e tactica veche.
      "surse apropiate dosarului" paote sa fie si un avocat al celor inculpati.
      asa ca pana nu aveti probe ca procurorii au dat pe surse, discutii doar ca sa schimbam subiectul au valoare de manipulare :)
    • -3 (11 voturi)    
      informatiile pe surse sunt rapide, (Vineri, 29 iulie 2016, 11:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      dar de multe ori inexacte. Sa vedem comunicatul oficial.
    • +16 (18 voturi)    
      De ce sa fie ,,confidential'' ? (Vineri, 29 iulie 2016, 12:21)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pe timpul conducerii bunicii Gisela Vass: se strangeau degetele in tocul usii, se smulgeu unghii, se simula strangularea etc. ptr. vina ca ai fost in esalonul 2 sau 3 la PNT sau PNL . Totul in deplina discretie si confidentialitate !!!!.
      Acum cand lui Bogdan Olteanu ,,nu i se clinteste nici un fir de par de pe cap'', sar PSD-distii cu gura : Ce abuz ! Au aparut informatii in presa ! Revoltator !.

      Totusi aceste informatii din presa ajuta imediat la aparitia altor denuntatori si ajuta mult ancheta!!!

      In plus opinia publica are dreptul, din timp sa stie situatia, pentru a analiza cazul si a sugera solutii !!

      Statistic exista Mult mai multe Minti Luminate in Opinia Publica decat Mintile Judecatorilor!

      Desigur PSD-stii vor ca totul sa se desfasoare ,,sub pres'', cat mai camuflat posibil , si cu rezultate comunicate dupa ce vor veni la putere in decembrie!
  • +6 (8 voturi)    
    Ganduri . (Vineri, 29 iulie 2016, 12:21)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Este doar o chestiune de timp si procedura pana ce DNA aresteaza pe toti din politica mare din ultimii zece ani . Partea proasta este ca nu se reuseste sa se franeze - nu zic , sa se starpeasca - coruptia medie . Spagarii de cateva mii de euro pe luna , majoritatea angajati ai statului , adica bugetari , continua ciupeala . Se vede dupa navala de pe litoral si dupa ce multe lucrari la vilele din jurul oraselor s-au reluat . Asta dupa o pauza de tatonare si suferinta . Astept un Parchet didicat doar spagarilor asa-zisi mici ,cei care spaguiesc cateva mii de euro , genti cu produse alimentare , etc . Abia dupa asta putem spera la o economie normala si o etica potrivita vremurilor .
    • +8 (10 voturi)    
      Tot noi (Vineri, 29 iulie 2016, 12:41)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Avem obligatia sa-i denuntam. Numai de frica se vor opri. Deci, la treaba!
    • +15 (17 voturi)    
      Doamne cata dreptate ai....!!!! (Vineri, 29 iulie 2016, 12:45)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Functionarii publici , aia cu salarii mici de tot.....dar care au masini noi de la 40-50.000 eur in sus !!! Pe care le parcheaza cu "umilinta si smerenie" in fata institutiilor de la care isi iau salariile mici....
      • +7 (9 voturi)    
        sa vezi parcarea de la primaria Constanta (Vineri, 29 iulie 2016, 13:03)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        mai ales cea de dupa bariere, unde trag jmekerii zilei...zici ca e salon auto Geneva...
    • +3 (3 voturi)    
      ceva, ceva se mai vede (Vineri, 29 iulie 2016, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Uita-te ce campanie electorala lesinata a fost anul asta la locale. Si compar-o cu benerele usl din 2012. In mod clar bugetele de campanie ale tuturor s-au redus drastic. Si asta zice cite ceva despre frica de DNA... Ca daca esti atent, si aici tot bani de campanie electorala erau.
  • +1 (7 voturi)    
    Ce face guvernatorul (Vineri, 29 iulie 2016, 13:28)

    mr_mojo [utilizator]

    Deltei?
    E ceva special acolo de se da 1M?
    • +5 (5 voturi)    
      mai nimic (Vineri, 29 iulie 2016, 14:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      mai aproba constructia unui hotel sau a unei case de vacanta in rezervatie, mai aproba ceva benzinarii mobile in delta, fix firmei care intimplator e implicata in matrapazlic (http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-21191137-evz-saptamana-dupa-fost-numit-guvernator-liviu-mihaiu-aprobat-pentru-psv-company-benzinarii-plutitoare-delta.htm), mai creste viteza maxima de deplasare cu barca doar pentru cine trebuie, si tot asha. Nimicuri din astea...
  • 0 (4 voturi)    
    faceti misto de noi? (Vineri, 29 iulie 2016, 14:11)

    cristianaxl [utilizator]

    sau e vreun experiment sa testati capacitatea de spalare a creierului uman?....cel din poza e laszlo kiss...avocatzelul care facea off-shoruri...ce-i drept si el arestat in acel conflict cu petromservice....sau nu e nenea de care spuneti voi.
    Ori poate ca poza are un mesaj ascuns si mesajul s-a voit gresit intentionat?...de genul...ai grija ce vb ptr ca noi stim traseul banilor prin offshoruri cu ajutorul lui kiss laszlo?...
    • +2 (4 voturi)    
      mmm (Vineri, 29 iulie 2016, 14:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Mie google imi zice ca bati cimpii
  • -3 (11 voturi)    
    Pentru cei de mai sus.... (Vineri, 29 iulie 2016, 14:55)

    newlook [utilizator]

    Pentru cei de mai sus....

    Hei, vanatorilor de pokemoni,

    In tarile civilizate, publicarea "probelor" din dosar duce la invalidarea lor, cu consecinte serioase si pentru cei responsabili de "scurgere". Acolo, Justitia nu se face de catre HN (sau echivalentul) si de loserii care isi dau plusuri intre ei.

    Get a life, losers !
    • +1 (9 voturi)    
      Replica . (Vineri, 29 iulie 2016, 15:58)

      Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Gigel ! In tarile care zici tu , 1% sunt hoti din nastere si 99 % oameni normali . Poate mai scapa niste procente de colo-colo, dar nu se schimba fundamental scorul . La noi , 99 % sunt hoti din nastere ( vedem ca ce aresteaza parchetarii , nu vine nimic inapoi , merge totul la bulau ) si din acest motiv , orice este permis pentru intrarea in normal . Adica , arestarea cu televiziunea , cu radioul , cu fanfara , sa priceapa tot hotul ca , gata , se strange latul . Dupa ce ajungem la acelasi scor cu cei din tarile alea de zici tu , de acord ca justitia ,arestarile , sa fie mai domestice . Dar pana atunci - nu cred ca prindem noi vremurile alea - solutia este corecta . Arestari si-n stanga si-n dreapata , fara mila . Din banii furati de astia , aveam si noi o bucata de autostrada , o canalizare la aia care fug in fundul gradinii, o educatie normala pentru miile de analfabeti si tot asa .
      • -1 (5 voturi)    
        Mai baiete, drum bun spre Evul Mediu (Vineri, 29 iulie 2016, 16:55)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

        Mai baiete, drum bun spre Evul Mediu.

        Te crezi, bineinteles, ca facand parte din acel 1% de cinstiti, nu-i asa? O sa ai o mare surpriza in viata asta, mai degraba mai curand decat mai tarziu.
        Stii de ce? Pentru ca nu pricepi ca acele bariere procedurale si de alta natura sunt rezultatul unor evolutii istorice, evolutii pe care trebuie sa le adopti ca sa nu repeti greselile altora. Oricum, acele bariere TE protejeaza mai mult pe tine, decat pe ala puternic, chiar daca azi iti simti ego-ul satisfacut ca "i-ai tras-o". Cand iti vine randul, astia te leaga si arunca cheia de la puscarie. Si chiar ca nu va exista nimic care sa te apere imporiva abuzurilor de orice natura. Macar ala puternic are bani si relatii, tu esti o victima sigura.
        A, sa nu uit : doar crezi ca esti cinstit. Probabil ca in momentul de fata esti total neinteresant, un nimeni pe post de idiot util si nu esti bagat in seama. Dar imediat ce SRI si DNA decid sa se ocupe de tine, toti cunoscutii tai vor constata ca esti unul dintre cei mai mari hoti de pe planeta, probabil si ucigas si pedofil, si ce mai vrei tu. NU te va baga nimeni in seama, nu va interesa pe nimeni totul ca este o facatura, important e ca ai satisfacut pofta de sange a unora.

        SucceSURI !
        • +1 (3 voturi)    
          Precizari . (Vineri, 29 iulie 2016, 22:59)

          Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Lucrez in mediul privat din 1992 si am mancat si paine in vechiul regim . Cunosc cam tot ce trebuie sa stie un om in materie de cinste , mai putin relatia biunivoca cu statul hraparet care-mi fura banii sub forma de impozite si ii duce pe piata spagilor . Salut pana la moarte toate arestarile in randul celor care zic ei ca totul li se cuvine pentru ca au reusit sa fie la momentul X in locul Y si care au reusit de multe ori sa-mi fure viata si energia . Cunosc toate mecanismele din aparatul de stat si doar asa m-am ferit mereu de complicatii , reusind sa fiu cinstiti cu toti care au fost cinstiti cu mine , la nivelul relatiilor umane si comerciale . Nu cred ca va apuca un oarecare din orice sistem sa ma faca sa vin cu palaria-n mana pe la vreo usa . Spun din nou , cunosc mecanismele la perfectie si am verificat ca functioneaza instinctul .Prea de multi ani .