Mai multi membri ai comisiilor care analizeaza doctoratele lui Toba, Ontanu si Licu s-au recuzat pe motiv de incompatibilitate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2016, 16:53 Actualitate | Esenţial

Mai multi membri ai comisiilor care analizeaza suspiciunile de plagiat in lucrarile de doctorat ale lui Petre Toba, Mihai Stanisoara, Bogdan Licu si Neculai Ontanu s-au retras, invocand incompatibilitatea sau conflictul de interese. Informatia, publicata in premiera de Mediafax, a fost confirmata pentru HotNews.ro de purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei, Mirabela Amarandei.

Acesti membri care s-au recuzat vor fi inlocuiti cu experti din afara CNATDCU, a mai spus Mirabela Amarandei. De notat ca fiecare sesizare de plagiat in cazul celor care au lucrari de doctorat in Stiinte Militare este analizata de cate o comisie formata din 3 membri ai Comisiei de Stiinte Militare ai Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU).

Ce inseamna aceasta retragere din punct de vedere al calendarului analizei suspiciunilor de doctorat? E vorba de o amanare a unor decizii finale, dat fiind ca acesti membri ai comisiilor de analiza si-au anuntat recuzarea abia pe 24 iunie. Cu toate acestea, primele rapoarte privind sesizarile de plagiat sunt asteptate in aproximativ doua saptamani.

Reamintim ca la Comisia de Stiinte Militare a CNATDCU sunt analizate tezele de doctorat sustinute la institutiile militare de invatamant superior. Este vorba de Mihai Stanisoara, Bogdan Licu, Neculai Ontanu, Petre Toba, Loredana Popescu, Loredana Radu.


Citeste mai multe despre   









4644 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Incepe showu' (Joi, 28 iulie 2016, 17:00)

    Lok [utilizator]

    Inlocuiri cu cei ce au facut armata nu neaveniti.
    • +1 (1 vot)    
      generalii copy paste (Joi, 28 iulie 2016, 19:52)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Au mâinile lungi. Stiu cei din comisie ce stiu.....
  • +6 (10 voturi)    
    E semn sigur (Joi, 28 iulie 2016, 17:00)

    comentatordiletant [utilizator]

    că nu sunt plagiate :-)
  • +14 (14 voturi)    
    e bine ca se face curatenie si in comisie (Joi, 28 iulie 2016, 17:01)

    snowflake [utilizator]

    retragerea pe motiv de incompatibilitate sau conflict de interese e un semn de normalitate.
  • +10 (10 voturi)    
    La placinte politice inainte,acum salt inapoi ? (Joi, 28 iulie 2016, 17:05)

    Plagarus [utilizator]

    " Caractere " adevarate ce au mutilat invatamantul romanesc.
  • +11 (11 voturi)    
    La ora actuala analiza se face de un program (Joi, 28 iulie 2016, 17:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de calculator. Sper sa nu se recuze si acesta.
  • +13 (13 voturi)    
    mai multi membrii s-au recuzat (Joi, 28 iulie 2016, 17:17)

    mos ion roata [utilizator]

    pe motiv de LASITATE
  • +8 (8 voturi)    
    Cine stie? (Joi, 28 iulie 2016, 18:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa se fi infilytrat securistii si in CNATDCU acesta proaspat? Ca in comisiile mafiote de slugi ale Ecaterinei Andronescu erau mai toti.
    • +1 (1 vot)    
      Plin, te lovesti de ei peste tot (Joi, 28 iulie 2016, 20:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar totusi e mult mai bine. Inainte erau probabil toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Super! (Joi, 28 iulie 2016, 19:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Retragerea din comisia CNATDCU este un semn grozav de insanatosire morala. Imi veti spune ca au facut-o din teama si lasitate. Asa este. Dar asta inseamna ca infractorii au luat teama moralitatii. Ei nu mai sunt siguri ca mafia va iesi invingatoare, ca in trecut. Un simptom de sanatate. Revolutia anti-coruptie e pe calea cea buna.
  • +1 (1 vot)    
    Criterii de moralite au avut in vedere la (Joi, 28 iulie 2016, 19:43)

    deval [utilizator]

    constituirea Comisiei ?! Un intelectual cu doctorat intelege ca are si un rol social si o responsabilitate morala sau trebuie trecute aceste lucruri intr-o lege ?! Curentul dezvoltat de Monta si Oprea a afectat profund radacina morala a societatii, a stimulat non-valoarea si a potentat lasitatea !!
    Nu exista persoana care sa fie sigura pe stiinta sa care sa fie si lasa -cred eu ! Lasitatea e asociata cu incompetenta totdeauna !!