Procurorul general, Augustin Lazar, a infirmat rechizitoriul prin care Traian Basescu era trimis in judecata in dosarul in care este acuzat ca a amenintat-o pe Gabriela Firea/ Firea: "Sunt dezamagita"

de DT     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2016, 11:28 Actualitate | Esenţial

Basescu - Firea
Foto: Colaj foto
Procurorul General, Augustin Lazar, a infirmat prin ordonanta rechizitoriul prin care fostul presedinte, Traian Basescu, era trimis in judecata in dosarul in care este acuzat ca a amenintat-o pe Gabriela Firea, se arata intr-un comunicat al Ministerului Public. Potrivit sursei citate, cercetarile urmeaza a fi reluate de catre sectia de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justie.

"Rechizitoriul, in ansamblul sau, desi pastreaza structura unui astfel de act procesual, in realitate nu intruneste exigentele unui act de sesizare a instantei. Actul este marcat de lipsa de rigoare in modul de prezentare a faptelor ce fac obiectul actuatiei penale si motivare a dispozitiei de trimitere in judecata", se mai arata in comunicatul Parchetului.

Informatia ca procurorul de caz a dispus trimiterea in judecata a lui Traian Basescu a fost prezentata duminica, 24 iulie, de jurnalistul Radu Tudor la Antena 3. Potrivit acestuia, procurorul a semnat rechizitoriul si a trimis dosarul in judecata.
  • A  doua zi, luni 25 iulie,, fostul președinte comentat pe Facebook: "De bună seamă, nu este un dosar politic Aflu de la un post de televiziune că procurorii Adina Petrescu şi Camelia Sutiman (aflată în continuă consultare cu Mihalache) au avizat trimiterea mea în judecată pentru că doamna Firea s-a simţit ameninţată şi s-a speriat de declaraţiile mele la adresa soţului, primar de Voluntari. Cu certitudine, cînd Ponta şi Antonescu, însoţiţi de Doamna Firea, mobilizau şi instigau zeci de mii de oameni să urle pe stadioane "Băsescu la puşcărie" nu era nicio ameninţare, era o dezmierdare. Cum dezmierdare era şi când doamna Firea o acuza în mod mincinos pe fiica mea că a făcut o tranzacţie ilegală. Oare unde erau procurorii Adina Petrescu şi Camelia Sutiman când asupra mea şi a familiei mele se proferau aceste ameninţări ? Până la urmă, ce nu face Doamna Camelia Sutiman pentru un nou mandat de Procuror Sef Secţie ... Am convingerea că Parchetul General trebuie să rămână în afara jocurilor politice. PS - Înţeleg că Parchetul General a rezolvat marile dosare ale Revoluției şi mineriadelor, drept pentru care a venit vremea anchetării declaraţiilor politice".
Gabriela Firea, pe atunci purtator de cuvant al PSD, l-a dat in judecata pe Traian Basescu acuzandu-l de amenintare si santaj, dupa ce fostul presedinte declarase, pe data de 14 aprilie 2104: "Mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa ce se intampla pe mosia sotului ei, unde e primar. Ca s-ar putea sa nu il mai gaseasca intr-o zi acasa, daca nu e atenta. Inteleg ca in parohia lui se intampla destule lucruri rele".

Procurorul de caz a renuntat la acuzatia de santaj, dar a meninut-o pe cea de amenintare.

UPDATE Reactia Gabrielei Firea: "Ce facem, luam ancheta de la capat? Sunt dezamagita"

"Duminica seara am fost sunata de jurnalisti si mi s-a spus ca au aflat pe surse ca rechizitoriul e gata si ca a fost trimis al instante. Domnul Bolcas (avocatul lui Firea - n.r.) mi-a spus ca trebuie sa mi se comunice rechizitoriul, ceea ce pana acum nu s-a intamplat. Nici mie, nici avocatului nu mi s-a comunicat solutia. Solutia care acum este infirmata. Se infirma ceva ce eu n-am luat la cunostinta. Eu personal am fost de cateva ori la parchet, domnul Bolcas a fost de foarte multe ori, tot ce ni s-a solicitat am depus la dosar, am fost chiar interogata de avocatii domnului Basescu vreo treio ore, nu inteleg de ce ancheta nu a fost efectiva.

Faptul ca dupa doi ani de zile nu s-a clarfificat intr-o forma sau alta, pentru ca nu pot eu sa sugerez o solutie, au avut mai mult de doi ani la dispozitie sa dea o solutie. Credeti ca mai intereseaza pe cineva? Acum ce facem, luam ancheta de la capat si mai asteptam inca doi ani? Sunt dezamagita. Eu chiar am dorit o mediere, o retracatare a acelei parti din declaratie. Am stat al dispozitia Justitiei chiar insarcinata. Am fost la parchet in luna a 7-a de sarcina, chiar a fost o trauma," a declarat Firea la Adevarul Live.

Comunicatul Parchetului:


"Avand ca obiective atat comunicarea publica transparenta, cat si respectarea caracterului nepublic al urmaririi penale, in contextul vehicularii in mass-media a unor informatii referitoare la solutia dispusa de procurori ai Sectiei de urmarire penala si criminalistica in dosarul privind plangerea formulata de doamna Gabriela Firea (fost senator) impotriva fostului presedinte al Romaniei, domnul Traian Basescu, sub aspectul savarsirii de catre acesta a infractiunii de amenintare, Biroul de informare si relatii publice din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie este imputernicit sa aduca la cunostinta opiniei publice urmatoarele: 

Prin ordonanta procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, din 27 iulie 2016, examinandu-se din oficiu, conform dispozitiilor art. 64 alin. 3 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara (republicata), legalitatea rechizitoriului s-a dispus infirmarea solutiei data in dosarul mentionat anterior. 

Prin rechizitoriul emis de procurori ai Sectiei de urmarire penala si criminalistica, verificat sub aspectul legalitatii si temeiniciei de catre procurorul - sef de sectie, la 21.07.2016, s-a dispus trimiterea in judecata a fostului presedinte sub aspectul savarsirii infractiunii de amenintare, in forma continuata (2 acte materiale). 

In urma controlului ierarhic de legalitate efectuat, s-a constatat lipsa unei anchete efective, care sa respecte exigentele in materia continutului rechizitoriului si standardelor de claritate in prezentarea acuzarii in instanta, impuse de jurisprudenta in materie si practica Curtii Europene a Drepturilor Omului, rezultand astfel faptul ca nu au fost respectate prevederile art. 328 alin. (1) teza I coroborat cu art. 286 alin. (2) lit. c) C.pr.pen., cu referire la dispozitiile art. 1, alin. (2), art. 8, art.10 C.pr.pen., art. 6 paragraful (3) lit. a) din CEDO, art. 6 din Directiva 2012/13/UE. 

Ca urmare a infirmarii solutiei initiale dispuse de procurori, cercetarile urmeaza a fi reluate de catre Sectia de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, pentru clarificarea acuzatiilor penale, completarea materialului probator, in vederea lamuririi tuturor aspectelor cauzei. 

Ulterior, se va efectua o noua evaluare a intregului material probator, in raport si de doctrina si jurisprudenta in materie, pentru a adopta o solutie legala si temeinica in cauza."


Citeste mai multe despre   









11598 vizualizari
  • -50 (66 voturi)    
    Acum... (Joi, 28 iulie 2016, 11:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Acum vedem de ce trebuia sa plece Nitu. Asta inseamna sa fii mafiot adevarat. Sa te spele Justitia de orice. De Flota, de Mihaileanu, de amenintari publice, de Alro, de spalare de bani / spaga cu Casuneanu de orice. Nici tara nu ai distrus-o, nici gura a usturoi nu iti pute.
    • +29 (43 voturi)    
      Iar are Triaan Basescu dreptate! (Joi, 28 iulie 2016, 12:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Datorita PSD si PNL, in justitie inca sunt grajdani care fac politie politica.
      • -8 (14 voturi)    
        si zi asa, Dragomire (Joi, 28 iulie 2016, 13:05)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        cum este sa fii coleg cu onorabilii din UNPR?
        mai povesteste despre grajdani cand tu de pupi cu aia care l-au lins pe Oprea!
        • +9 (11 voturi)    
          Bianule, tu esti? (Joi, 28 iulie 2016, 14:48)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          Noi vorbim de Friea si de justitie, tu de Traian Basescu caruia ii cantai serenade seara de seara in Piata Victoriei. Acum te-ai sucit, n-ai prins si tu un ciolan pe la vreun partid. Cazaturi ca tine pe tot drumul...
      • +19 (25 voturi)    
        Pandele, ai grija ca Firea e pe ciordeala! (Joi, 28 iulie 2016, 14:05)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Si s-ar putea dupa concediu sa o gasesti plecata!

        Noi am mai vazut mafioti si stim exact cum arata!

        Ar fi o binecuvantare sa va ia DNA-ul pe amndoi in aceeasi dimineata!
      • +2 (4 voturi)    
        Cine raspunde pentru magarie ?????? (Joi, 28 iulie 2016, 20:35)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Procurorul care a facut cercetarea nu ar trebui sa raspunda cumva? A cheltuit banii nostrii, si-a luat salariu de sute de milioane lunar ca sa cerceteze o prostie, isi bate joc de justitie si de increderea noastra in ea si nu pateste nimic? Nu se mai poate, toti procurorii si judecatorii astia, cu facultati la Stefan Gheorghiu si slugoii securisto-comunistilor care ne conduc de 25 de ani ar trebui sa dispara.
    • +24 (32 voturi)    
      Kent-ucky (Joi, 28 iulie 2016, 12:04)

      danen [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Probabil ca de unele e vinovat Basescu, desi nu a fost dovedit inca.

      Dar asta cu distrusul tarii nu o inteleg. Poate dai niste explicatii mai detaliate.
      • -14 (22 voturi)    
        Nu ca as datora vreo explicatie... (Joi, 28 iulie 2016, 13:45)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui danen

        In calitate de Ministru al Transporturilor cu multe mandate, el impreuna cu acolitii lui din PDL ajunsi si ei ministrii, au patronat distrugerea infrastructurii romanesti, de la disparitia Flotei la distrugerea transportului feroviar si mentinerea transportului rutier cu 50 de ani in urma.

        Membru in diverse comitete si comisii de privatizare si restructurare s-a asigurat ca toata industria aluminiului ajunge la rusi si este apoi distrusa iar mineritul este de asemenea pus la pamant.

        Odata ajuns Presedintele Romaniei, s-a asigurat ca „statul de drept“ va distruge capitalul autohton, a promovat o mafie hrapareata care a furat din salariile bugetarilor, din TVA-ul suplimentar platit de oameni si ar fi dorit sa fure si din pensii dar nu a dat voie CCR-ul. S-a asigurat ca Romania ramane un exportator de forta de munca (inalt calificata sau calificata), ca investitiile straine raman mici si ca fondurile alocate de catre UE Romaniei sunt cat se poate de reduse, promovand o strategie ce urmareste esuarea Romaniei ca stat (piata de desfacere, nivel de trai foarte mic, in permanenta in perfuziile FMI).
        • +11 (21 voturi)    
          Aiurea-n tramvai (Joi, 28 iulie 2016, 14:33)

          Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Ventilezi neobosit aceleasi hodorogite ineptii prafuite. Ceva imi spune ca, in lipsa unor argumente solide si pertinente, citesti continuu texte prefabricate, rulate in bucla inchisa pe un prompter de partid.
        • +9 (13 voturi)    
          Curicula (Joi, 28 iulie 2016, 15:38)

          barbilian [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Mai astia roscati, cereti sa va mai schimbe curicula la scoala de vara, ca aberati cu aceleasi texte cu care v-au spalat creierii de doua decenii.
        • +1 (5 voturi)    
          zi de Ilici, (Joi, 28 iulie 2016, 17:20)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          criminalul care a pus bazele mafiotismuluit in R, lasa durerea voastra ca nu ati fost lasati sa duceti opera lui pana la capat...
        • +2 (2 voturi)    
          Ceva concret ai? (Vineri, 29 iulie 2016, 9:31)

          dynno [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          In afara de "au patronat distrugerea", "diverse comitete si comisii", "s-a asigurat ca", bla, bla, bla.
          Cum a "patronat distrugerea"? Cum "s-a asigurat ca"?
          Tie daca ti-ar spune cineva ca s-a asigurat ca esti platit pt munca depusa, dar nu ti-ai incasa niciodata salariul ti-ar conveni?
          Poate asa ai intelege ce inseamna sa folosesti sintagme generice si sa ocolesti concretul.
          Nu am nicio preferinta pentru Basescu, dar ma deranjeaza sugestiile folosite ulterior drept evidente.
    • +30 (48 voturi)    
      esti operat cu kakasnicovul (Joi, 28 iulie 2016, 12:11)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dosarul Flota a fost dosar politic facut de Stanoiu la comanda lui nastase infractoru!
      Casa a fost cumparata nu furata cum a facut iohannis!
      vezi mai bine cine a privatizat Arlo si cine era ministrul energiei cand circula valiza cu bani- un alt slujbas a luiu felix care avea afaceri in energie!
      ciuvilica angajat a lui felix a facut numai speculatii, daca avea probe le-ar fi prezentat!
      in concluzie vatanul turnator a angajat o armata de slugi neghioabe sa sicaneze pa Basescu pentru ca a deschis dosarele securitatii si permis justitie sa se atinga de un hot ordinar!
    • +18 (26 voturi)    
      grea treaba (Joi, 28 iulie 2016, 12:18)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Neaaaaa!!!! Gigi trabuc ai ramas cu obsesii vechi !!!! Cat despre dezamagirle febletei tale, aceasta ar fi trebuit sa nu se mai dezunfle asa usor ,avand banuiesc multe dezamagiri la viata ei ,tinand seama de" meseriile" practicate!!!!!
    • +12 (18 voturi)    
      Nu (Joi, 28 iulie 2016, 12:56)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Vedem din nou dosarele politice.
      Asa a procedat PSD-ul de cate ori a primit puterea de la electoratul din care faci si tu parte.
      Si-au numit lacheii inclusiv in sistemul de justitie, care ajungea sa functioneze ca o extensie a aparatului de propaganda electorala.
      Numai un t****t poate sa creda in demersul facut de Firea si Bolcas. N-as fi folosit asemenea termeni, dar atat de ridicola a fost acuzatia si dosarul lui Nitu. O involutie spre paleoliticul democratiei din Romania.
      • -5 (11 voturi)    
        Ha ha... (Joi, 28 iulie 2016, 15:06)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Prostie sau nemernicie este atunci cand o amenintare facuta in direct la televizor este denumita "dosar politic" dar condamnarile tuturor adversarilor politici ai lui Basescu se cheama "dreptate", "anticoruptie", "stat de drept" si "justitie independenta".

        Din pacate Romania este un stat esuat. Gratie cozilor de topor ca tine. Dupa ce 50 de ani au spalat comunistii / rusii creierul poporului cu "lupta de clasa" si alte aberatii acum a venit randul spalarii de creier cu "lupta anticoruptie". Din directia cealalta. Scopul este acelasi. Anihilarea elitelor politice si economice locale care au o minima doza de patriotism si independenta in actiuni. Dar probabil ca nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau asa ca fugi sa prinzi Pokemoni mai bine si nu iti mai bate capul.
        • +10 (12 voturi)    
          Elite ca Firea si Pandele, nu? (Joi, 28 iulie 2016, 15:35)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Pandele e un bandit, si asta tine de domeniul evidentei. Nu e o amenintare ori un sataj sa spui public ceva ce stie toata lumea.
          Adica o gasca de banditi isi face comisie parlamentara ca scormoneasca politic un subiect, si tu n-ai voie sa-i sfatuiesti sa se uite mai intai in ograda proprie?

          Daca aia ar fi fost o amenitare, nu mai exista campanie electorala ori dezbatere politica in tara asta. De frica "justitiei" lui Nitu am fi ajuns cu totii muti. Si surzi, ca tine.
          Mai avea si Dragnea o lege in sensul asta.

          Ce vor unii ca tine nu e justitie, a doar politica si atat. Ca in Turcia.
        • +8 (10 voturi)    
          Care elita? (Joi, 28 iulie 2016, 15:54)

          barbilian [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          "Elite politice si economice locale" se cheama toata mafia rosie cu baroni, moguli, varani si alte dihanii care au jefuit tara asta din pozitii centrale sau locale, cu parlament, structuri si legi pentru ei ?!
          • +8 (10 voturi)    
            Kent, Dorel Kent. (Joi, 28 iulie 2016, 16:10)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui barbilian

            Doar si-au tras doctorate, cate doua chiar in cazul lui Pandele, scoli dcotorale si academii paralele.
            Cum sa nu-i confunde gigeii si doreii cu elitele locale, patriote si independente. Ceilalti n-au decat sa plece in hohote de ras.
    • +12 (18 voturi)    
      Gigi (Joi, 28 iulie 2016, 13:00)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Atata poate Gigi. Nu-i cereti mai mult.
    • -3 (7 voturi)    
      SPIRITUL DE GASCA FUNCTIONEAZA! (Joi, 28 iulie 2016, 17:37)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Domnule Augustin Lazar, nepotul meu de 12 ani, dupa ce a ascultat la televizor, ce a spus "Nepriceputul " (eu asa ii spun lui Basescu, ca a saracit tara in mandatele lui), contra doamnei Firea, a inteles ca a vrut s-o sperie, iar dumneavoastra mai vreti explicatii suplimentare!
      Faceti de ris justitia si copiiilor dumneavoastra le va fi rusine de asa un tata!
      La facultatea de drept, ce faceti dumneavoastra acum, va fi dat ca exemplu de abuz interesat...(ca idiot nu sunteti!)
      • +1 (3 voturi)    
        Domnule din de unde sunteti (Vineri, 29 iulie 2016, 2:15)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        ... cand copilul dumneavoastra (cel de 12 anisori) se uita la televizor si vede pe Tonta cand spune ca o sa-i bage el pe Basescu si ai lui la parnaie, ce intelege?

        "În rechizitoriu se arată că inculpatul a făcut afirmaţii cu caracter general, apreciate de persoana vătămată ca fiind păgubitoare (f. 5-6 rechizitoriu). Or, aprecierea persoanei vătămate asupra caracterului ameninţător al declaraţiilor inculpatului ar fi trebuit analizată de procuror, în raport cu persoana ameninţată, mijloacele folosite de autor şi posibilitatea obiectivă a acestuia de a concretiza ameninţarea.”

        Dar nu numai atît.
        Textul dezvăluie un fapt incredibil.
        Cei doi procurori n-au făcut nici o anchetă penală pentru a dovedi că Gabriela Firea a fost „tulburată psihic şi emoţional” de declaraţiile lui Traian Băsescu.
        Din acest punct de vedere, ţin să arăt că în cazuri asemănătoare de procese civile (cel privind daunele morale) afirmaţia părţii vătămate că un text publicat i-a produs o tulburare psihică trebuie dovedită cu martori.
        Ei bine, Adina Petrescu, pilotată de Secţie, n-a întreprins nici o anchetă.
        A crezut-o pe cuvînt pe Gabriela Firea."

        Deci Firea a suferit enorm, dar numai datorita amenintarilor lui Basescu. Cate s-au spus despre ea in campania electorala pentru primaria capitalei, acestea n-au afectat-o deloc.

        Un sfat: nu-ti mai lasa copilul sa se uite la latrine. E pacat de el. Inteleg ca de la tine nu mai sunt sperante, dar .. ce ai cu copilul de-l urasti in halul asta?
        • 0 (0 voturi)    
          CUM ESTE LEGEA? (Vineri, 5 august 2016, 1:12)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Sa presupunem ca cineva amenintat, are un moral de fier si doarme noptile urmatoare, fara cea mai mica perturbare. Amenintarea nu mai este penala? Eu cred ca ramine amenintare si trebuie pedepsita.
          Apoi, cel care ameninta ca va pune o bomba cuiva sub masina, trebuie verificat daca stie s-o si fabrice?
          "Nepriceputul" ne-a adus pe ultimul loc in UE, la mai toate capitolele, dar este si azi jucator si a recunoscut ca avea cele trei sfori de comanda. Chiar credeti ca nu putea face rau cuiva, daca vroia?
          Am un prieten, fost basist, care acum un an a spus ca de, a fost si el prostit. Dumneavoastra inca nu vreti sa recunoasteti, ca ati votat prost de doua ori!
    • 0 (2 voturi)    
      "Amenintari publice". (Vineri, 29 iulie 2016, 2:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Jijele, dosarul deschis de papagalul lui Tonta (aka Nitu) este de SANTAJ. Explica tu cu manutele tale, gurita si inteligenta din posesie, cum a santajat-o Basescu pe Firea si ce urmarea sa obtina in urma acestui "santaj".

      Ca despre amenintari publice, politicienii s-au amenintat public intre ei de mii si mii de ori, astfel ca daca-si deschideau procese dura 1000 de ani sa se judece toate. Sa nu mai vorbesc de amenintarile si injuraturile celor de la latrine...

      Dar na, ura e oarba si iubirea de hoti e mare.
  • +28 (36 voturi)    
    Justitie. (Joi, 28 iulie 2016, 12:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Radule, ai profitat ca-i plecat Gadea, si te-ai aruncat! Copiii fac prostii, mai ales ai lui Felix! Dar Firea cand spunea ca Iohannis facea trafic de copii,pentru transplant de organe, ce era?
  • +11 (21 voturi)    
    dosar politic (Joi, 28 iulie 2016, 12:02)

    timp tamp [utilizator]

    pontaNitu la racoare! dosar politic ca pe vremea lui nastase si Ceausescu!
  • +18 (26 voturi)    
    REA REA DAR ... (Joi, 28 iulie 2016, 12:17)

    timp tamp [utilizator]

    Firea ar fi renuntat dar avocatul comunistoid, ofticat ca nu a fost acceptat la CCR, nu renunta cu nici un chip...amicul felix ii da hrana la h#3
  • +28 (32 voturi)    
    Firea îl va da în judecată pe Procurorul General (Joi, 28 iulie 2016, 12:23)

    asavreau [utilizator]

    Și uite așa își asigură Firea o activitate politică intensă. Firea sa ridicat în politică prin bunul simț al altora.Scandalagioaică după cum îi este și numele-FII REA.O pacoste pentru bucureșteni.
    • -19 (25 voturi)    
      dragule (Joi, 28 iulie 2016, 12:43)

      VasileTache2 [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      ...ai picat bac-ul si anul asta?! Nu-i nimic pe forum merge,pt 50 de bani!
  • -17 (27 voturi)    
    ASA DA (Joi, 28 iulie 2016, 12:34)

    EmilNae [anonim]

    asta justitie tata asta-i justitia adevarata Pe Johanis l-a rezolvat prin rejudecare, pe Stanciu alsisderea acum pe Basescu.Ce vreti mai tare si mai adevarat.Cazuri rezolvate de "justitia independenta".Dar cu tariceanu, dragnea, ponta, si altii care nu sint cu noi cum ramine.Tot asa "justitia independenta" va face "dreptate".Cu siguranta asta nu am nici-un dubiu.
    Ce vreti mai clar ca apa de cristal care si cum este cu justitia.
    Cum dracului se face ca se face, se desface, se rejudeca NUMAI la Stanciu, Johanis, Basescu.Ce insirure tata exemplu pentru tot poporul.La restul nimic nimic dimpotriva pe repede inainte ca vin alegerile din toamna.Ce intelegem de aici? ca justitia este facut in asa fel incit ciinii de rasa trec pe sub ea iar catei dau cu capul in ea. Curat murdar justitie sa nu mai vorbesc de independenta.
  • +24 (32 voturi)    
    Asa e ! Cata dreptate ai !!! Fostul Procuror (Joi, 28 iulie 2016, 12:43)

    Susufler0 [utilizator]

    General Nitu, nu a auzit in viata lui de textele astea de lege invocate de actualul PG.

    El stia una si buna : "Servesc Patria, servesc regimul, il servesc pe Ponta Calauzitorul !"
  • +14 (16 voturi)    
    Firea in realitate are ,,succesuri'' in procesul (Joi, 28 iulie 2016, 12:50)

    Carpi [utilizator]

    cu Basescu ! Avand in vedere la ce reclama isi face in segmentul PSD-ist de electorat ,este ,,o mare onoare'' ca se ,,lupta in tribunale'' cu cineva de ,,greutatea'' lui Basecu. ,,Greutatea'' ei politica fiind de la submediocru in jos ( mai ales dupa scandalul cu pacientii cu muste pe rani din Spitalul de Arsi), care din cate stiu este subordonat Primariei Capitalei si nu Ministerului Sanatatii !!!!
    • -5 (9 voturi)    
      DA ASA ESTE (Joi, 28 iulie 2016, 14:39)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Carpi

      bineinteles, adevarat, trebuia ca firea sa se duca sa-i curete rana aluia de la spitalul de arsi ca spitalul apartine de primarie.Sa duca si plosca sa faca si garzi sa si consulte ca de aceia este primar nou ales.Ce conteaza ca-i primar de o luna firea trebuia sa curete ranile tuturor bolnavilor inca de acum doua luni.
      hihihihihihihi
  • +12 (16 voturi)    
    firea (Joi, 28 iulie 2016, 13:20)

    zigot [utilizator]

    este dezamagita!
    dar bucurestenii?
  • +14 (18 voturi)    
    sunt dezamagita (Joi, 28 iulie 2016, 13:32)

    mos ion roata [utilizator]

    Bolcas are o mare dezamagire,unde mai gaseste fraieri ca Firea sa inceapa procese fara sorti de izbanda si sa plateasca la tarif PSD
    • -8 (10 voturi)    
      DAR CU (Joi, 28 iulie 2016, 14:55)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      mitocania cum ramine? a fost sau nu.Asa ca indiferent de decizia asa zisei "justitii indepentente" mitocania ramine nu-i asa.
      PS. cit despre decizia viitoare a justitiei nu am nici-o indoiala va rezolva in mod ""democratic"" ""impartial si foarte corect"" cazul.Nu de alta dar exista precedente.A mai rezolvat cazurile la alti doi"" simpli"" cetateni ai tarii Johanis si Stanciu. legea -i una pentru"" toti"" ,ce sa mai spui?
      ha ha ha
      • +7 (7 voturi)    
        cu mitocania ramane (Joi, 28 iulie 2016, 16:39)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        cum s-a stabilit.In cel mai mare partid din Romania unde se simte foarte confortabil.
  • +11 (19 voturi)    
    Parchetul a demonstrat cat de incompetent si (Joi, 28 iulie 2016, 14:26)

    deval [utilizator]

    slugarnic e in timpul lui Nita care se forta si deschidea dosare ca orbetele la ordinele psd ! Si acest dosar si acela cu "demisia in 5 minute" arata dimensiunile incompetentei Parchetului !
    Mi-e groaza pentru cetatenii care intra in conflict cu acesti spagari si incompetenti. Ar trebui-daca ii ajuta cetatenii-sa intre putin in atentia DNA unde sunt singurii adevarati !!
    Din 2015 mi-e profund antipatic Basescu dar cine a deschis acest dosar penal rezulta ca admite ca se pot face dosare la comanda si prin faptul ca a facut-o, si dovedeste acest lucru !!
    Mai cred ca CSM(sau DNA) ar trebui sa cerceteze acest procuror ca sa vedem si de ce a facut-o !!
    Daca s-a sifonat Firea putea merge in civil, sa ceara daune .........
  • +10 (14 voturi)    
    Daca procurorul general nu se autosesiza (Joi, 28 iulie 2016, 15:08)

    tropotaru [utilizator]

    am fi asistat la spectacolul murdar in care Basescu sa fie tarat, nevinovat, prin tribunale.

    Santaj inseamna 1. o amenintare ca, daca cel santajat nu indeplineste 2. o conditie, autorul santajului 3. pune in aplicare amenintarea. Pai in cazul Fierei nu avem nici conditionare (Base n-a obligat-o sa faca nimic) si nici amenintare (n-a amenintat-o cu absolut nimic, i-a recomandat doar sa-l tina pe Pandele departe de rele).
    Este prea evident ca asta nu e santaj.

    Atentie, atat procurorul de caz cat si procurorul sef de sectie au dispus trimiterea in judecata. Asta inseamna abuz grav in serviciu. Cei 2 procurori trebuie sa fie demisi.

    Iar Fierea, care declara ca "ar fi vrut mediere", dimpotriva, tot ea recunoaste ca a stat cu burta la gura 3 ore sa fie audiata (incrancenata femeie), dpdv penal a comis un denunt calomnios.

    Base, fa plangere penala impotriva denuntului calomnios si a abuzului in serviciu. Si mai da o declaratie publica in care sa-i spui Fierei ca nu mai esti atat de sigur care dintre ei, Fireaua si Pandele ajunge primul, la puscarie.
  • +11 (13 voturi)    
    astept... (Joi, 28 iulie 2016, 15:16)

    ..13 [utilizator]

    Pe nasul Pandelica de Voluntari sa intre la racoare!
    Hai ca se poate!