O investigatie jurnalistica acuza 8 tari est-europene - printre care si Romania - ca au exportat in Orientul Mijlociu armament in valoare de 1,2 miliarde euro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2016, 14:57 Actualitate | Esenţial

Jihadist din Statul Islamic
Foto: Captura YouTube
Opt tari din Europa de est, printre care si Romania, au exportat armament in valoare de 1,2 miliarde de euro in Arabia Saudita, Iordania, Emiratele Arabe Unite si Turcia, tari suspectate ca aprovizioneaza cu armament diversele factiuni armate din Siria, arata un raport realizat de o echipa de reporteri de la Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) si Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), citat de The Guardian.

Date legate de exporturi, rapoarte ONU, curse aeriene si contracte de armament analizate in cursul unei anchete jurnalistice de un an arata cum munitii si armament sunt trimise in Orientul Mijlociu din Bosnia, Bulgaria, Croatia, Cehia, Muntenegru, Slovacia, Serbia si Romania.

Este vorba in principal de munitii, pusti de asalt, mortiere, lansatoare de rachete, arme anti-tanc si mitraliere.

Raportul afirma ca cifra este probabil mult mai mare. Date privind exporturile de armament din 2015 nu sunt disponibile pentru patru dintre cele opt tari si pentru sapte dintre cele opt in 2016.

Ritmul transferurilor de armament s-a intensificat incepand cu 2012, unele dintre cele mai mari acorduri fiind aprobate in 2015, potrivit sursei citate.

Armament provenit din Europa centrala si de Est a fost identificat in peste 50  de inregistrari video si fotografii postate pe retelele sociale. Armele sunt folosite de Armata Siriana Libera, sustinuta de occidentali, dar si de grupari jihadiste precum Ansar al-Sham, filiala locala a al-Qaeda Jabhat al-Nusra, Statul Islamic, militii care lupta pentru presedintele sirian Bashar-al Assad sau de fortele sunite din Yemen.

"Conducta de armament" s-a deschis in 2012, spun cele doua organizatii, cand zeci de avioane cargo, pline de armament achizitionat de sauditi, au placat de pe aeroportul Zagreb cu destinatia Iordania. In ele se aflau arme si munitii din epoca iugoslava. La putin timp, au aparut primele imagini cu arme de productie croata in Siria.

Croatia a negat orice implicare in trimiterea de arme catre Siria, dar fostul ambasador american in Siria Robert Stephen Ford sustine ca Zagrebul a incheiat un acord finantat de sauditi in 2012.

SUA, prin intermediul Department of Defense's Special Operations Command (SOCOM) a cumparat si livrat vaste cantitati de material militar din Europa de Est pentru opozitia siriana in cadrul acordului de formare si echipare in valoare de 500 de milioane de dolari.

Incepand cu decembrie 2015, SOCOM a comandat trei nave de marfa pentru a transporta 4.700 tone de arme si munitii din porturile Constanta si Burgas cu destinatia Orientul Mijlociu.

Aceste transporturi au inclus mitraliere, lansatoare de rachete si armament anti-tanc, precum si veste antiglont, mortare, grenade, rachete si explozibil.

Provenienta armelor nu este cunoscuta.

Raportul mai arata ca producatorii de armament din Bosnia si Serbia lucreaza la capacitate maxima si unele au introdus chiar schimburi suplimentare, in timp ce altele nu mai accepta comenzi.

Analiza zborurilor arata ca aproape 70 de curse au zburat spre Orientul Mijlociu in ultimul an.

Belgrad, Sofia si Bratislava sunt principalele puncte de plecare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5556 vizualizari
  • +10 (30 voturi)    
    ei vorbesc?! (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:07)

    qwerasdf [utilizator]

    se simt concurati? zeci de ani au vandut arme in schimbul petrolului si apoi vin sa ne acuze pe noi ca am exportat armament...
    jeee

    oare e cine producatorul nr. 1 la nivel mondial de armament?
    • +13 (25 voturi)    
      Sigur am calcat pe cineva pe coada (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:31)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Evident ca e o piata banoasa si nu "avem voie" sa-i deranjam pe mafiotii sefi din domeniu.

      Bravo noua daca am reusit sa exportam si sa intram pe pietele alea.
    • +12 (16 voturi)    
      Cred ca numai Belgia le-a dat mai mult ca astea 8 (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:42)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...sa nu mai zicem de celelalte "vestice".
    • +4 (10 voturi)    
      care ei? (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:43)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      nu e o investigatie americana, americanii sunt acuzati nu acuzatori
  • +20 (26 voturi)    
    O investigație răuvoitoare. (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:18)

    asavreau [utilizator]

    Se preiau prea ușor informații care denigrează nemeritat România.Deci România a exportat în Turcia și alte țări arabe care nu au interdicție.O anchetă bazată pe upiciuni că alții au făcut pare marca KGB.
  • +7 (21 voturi)    
    Heeei ! (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:20)

    Toni_Romania [utilizator]

    Aia s tembeli??? Cam 80% din armele tarilor din Golf + ISR vin din U.s.a !!!

    http://www.haaretz.com/israel-news/u-s-announces-60b-arms-sale-to-saudi-arabia-says-israel-doesn-t-object-1.320307
    • +6 (12 voturi)    
      Da draguta, Kalasnicoavele de la Cugir (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      is exportate pe Luna.
      • 0 (0 voturi)    
        DA, SI? (Joi, 28 iulie 2016, 8:49)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        In lume 80 de tari produc arme.
  • +3 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:32)

    John.Doe [utilizator]

    De exemplu in atentatul din Tunisia de anul trecut au fost folosite AK-47 fabricate la Cugir. Deci nu ii o noutate.
  • +19 (21 voturi)    
    LOL (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Conform acestui studiu - https://www.csis.org/analysis/changing-patterns-arms-imports-middle-east-and-north-africa - tranzactiile cu armament in zona MENA (Middle East North Africa) au fost de aprox. 150 MILIARDE $ in perioada 2011-2014.
    Statele Unite sunt principalul exportator de armament in zona (aprox. 60%), urmate de tari Vest-Europene (Marea Britanie, Franta, Germania, Italia, Belgia etc.) si Rusia.
    Investigatia jurnalistica ar fi bine sa puna informatiile in context. In felul asta putem intelege ca exista un puternic lobby din partea complexului militar din tarile amintite pentru incurajarea razboaielor ce se dovedesc extrem de profitabile in MENA.

    Tarile est-europene asadar exporta sub 2% din exporturile de armament catre regiune, cu 90% din exporturi fiind realizate de Statele Unite, Marea Britanie, Germania, Franta, Italia, Belgia, Rusia etc.
    • -4 (12 voturi)    
      vestul - number one (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:46)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Asa este - Occidentul e cel ce inarmeaza Terra, pe locul 1.
    • +1 (5 voturi)    
      monopol (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:53)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pai nu ai inteles...ei vor monopol. Cum adica isi permit balcanicii asia sa vinda si ei de 1,2 miliarde cand miliardul asta putea sa vina bine merci in buzunarul nostru...ba poate chiar mai mult ca "lae noastre-s mai scumpe si mai bune" :).
    • +6 (10 voturi)    
      Plus ca SUA cumpara AK47 de la noi (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:57)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Si le face cadou prin taberele unde antreneaza ei trupele irakiene sau afgane.

      Normal ca aia isi mai vand si pusca sau dezerteaza.

      Eu nu vad care-i problema, atat timp cat Romania nu le vinde direct teroristilor.
  • -5 (11 voturi)    
    Lord of War (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Revedeti filmul Lord of War cu Nicholas Cage. Acolo personajul Orlov (N.Cage) zice clar cine e cel mai mare traficant de arme de pe Glob.
  • -3 (5 voturi)    
    Cugir e luata de Colt Usa (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:58)

    Toni_Romania [utilizator]

    Eu stiu ca Uzina Cugir e luata de Colt Usa.
  • -4 (6 voturi)    
    Mai investigatorilor (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    Mai investigatorilor voi nu prea stiti ca in Siria cam 16 tari vand arme tuturoro taberelor combatante. Vi s a pus pata pe RO.
  • +2 (2 voturi)    
    ... pai ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:37)

    Observatore [utilizator]

    ... nu luptam pt pace ?
    • +1 (1 vot)    
      dialog (Joi, 28 iulie 2016, 11:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      -Tata, va fi razboi?
      -Ooo, nu fiule. Dar ce lupte pentru pace vor fi.....
  • +2 (2 voturi)    
    Kakaia suspiciune ?? (Miercuri, 27 iulie 2016, 19:18)

    rutger [utilizator]

    Sa intelegem ca Vestul ii iubeste pe Fratii Musulmani, dar nu are incredere in crestinii est - europeni ?!! Daca vindem armament Turciei este NATO, daca vindem armament Iordaniei, Emiratelor sau Arabiei Saudite avem OK-ul USA, ca-s aliatii lor !! BIRN si OCRPP sa ne lase, sau sa faca ceva investigatii Bosnia-Kosovo-Albania pe linia musulmana !!!
  • +3 (3 voturi)    
    m-au bagat sub masa.. (Miercuri, 27 iulie 2016, 19:48)

    akillies [utilizator]

    ..acei jurnalisti!

    Pai daca ar face investigatii jurnalistice pe bune ar putea sa vada si ei cat comert cu arme fac statele europene occidentale (Germania si Franta si acum plecata UK sunt in top) si nu ar mai sari atat la romani.. si est-europeni..

    articolele din occident, tare nationaliste si populiste..
  • +3 (3 voturi)    
    asta este spaga de tara (Joi, 28 iulie 2016, 11:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Ni s-a dat voua sa exportam arme. Evident, sunt niste firimituri pe langa ce exporta occidentalii.