Camelia Roiu, medicul care a filmat pacientul pe ranile caruia se aflau larve, catre ministrul Sanatatii: E pacat ca nu ne-ati protejat pe toti cei care am spus adevarul despre sistem

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 21:00 Actualitate | Esenţial

Spitalul de Arsi din Bucuresti
Foto: arsuri.ro
Medicul care a filmat pacientul de la Spitalul de Arsi pe ranile caruia se aflau larve a scris pe pagina de Facebook un mesaj adresat ministrului Sanatatii, referitor faptul ca este cercetat disciplinar si la modul in care este tratat de colegi, sustinand ca este "impiedicat sa isi faca meseria", relateaza Mediafax.

"Nici hartiile astea nu sunteti de acord, domnule ministru, sa le arat? Am inteles de la sedinta de vineri, cand ati venit in spital, ca nu sunteti de acord cu asemenea practici (imaginile filmate) si ca va imaginati cat de greu iti e cand sta cineva la "popoul tau" sa pozeze in timp ce iti faci meseria. Doar ca eu nu am pozat pe nimeni in timp ce opera. Incercati atunci sa faceti acelasi exercitiu de imaginatie cu mine, acum, cand sunt convocata in vreo doua comisii de cercetare disciplinara, comisii compuse din medici inculpati penal care, culmea, aveau in responsabilitate si unitatea de transfuzii si tot ce tine de ingrijirea arsilor (inclusiv viermii)", a scris medicul Camelia Roiu pe pagina sa de Facebook dupa ce a postat documentele prin care este convocata de comisia de cercetare disciplinara a Spitalului de Arsi.

In mesajul postat medicul sustine ca este impiedicat sa isi faca meseria.

"Poate va imaginati si cum ma simt cand sunt impiedicata sa-mi fac meseria, cand mi se taie in foaia de terapie indicatiile de analize si monitorizarile orare si cand vine un sef iresponsabil sa-mi ia aparatele performante din sala de operatie pe motiv ca le degradez daca le deplasez 10 metri, aparatele fiind mobile din fabricatie. Poate va imaginati si cum e sa-ti zica sotul asistentei sefe "Taci, ca te pocnesc" iar comisia de disciplina, din care face parte acelasi sef, sa-l sanctioneze exemplar cu "mustrare verbala". Stiti ca psihologii spun ca sentimentul de vina e cel mai greu de dus. Mai ales cand e vorba de morti. Eu ma saturasem. Cineva trebuia sa si-i asume...", a mai scris Camelia Roiu.

De asemenea, Camelia Roiu ii reproseaza ministrului Vlad Voiculescu lipsa de transparenta in cazul schimbarii din functie a fostului manager al unitatii medicale, Mihai Marinescu, si recomanda un spital modular cu 60 de paturi, mentionand ca renovarea sectiei de Terapie Intensiva nu e suficienta.

"E pacat ca nu ne-ati protejat, pe toti cei care am spus adevarul despre sistem. Suntem atat de putini si atat de singuri. Eu m-am simtit sacrificata, exact ca in fata unui pluton de executie. Am trait o saptamana in iad. Domnule ministru, ati avut o sansa istorica pe care tocmai ati ratat-o! Sau poate ca inca nu", a mai spus medicul.

Doctorul Camelia Roiu este cel care a inregistrat imaginile cu pacientul pe ranile caruia se aflau larve, barbat care ulterior a decedat. In urma aparitiei inregistrarii si a altor informatii referitoare la activitatea Spitalului de Arsi au fost demarate maiu multe verificari, atat in cadrul a doua anchete penale cat si efectuate de Ministerul Sanatatii. Totodata, Sectia de Anestezie-Terapie Intensiva a unitatii medicale a fost inchisa.

In legatura cu imaginile inregistrate de Camelia Roiu, Vlad Voiculescu declara la Digi 24: "Sper ca dupa ce a lasat camera din mana a incercat sa ajute pacientul".


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
5568 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 26 iulie 2016, 21:15)

    tirolez [utilizator]

    Deci si Voiculescu era o mica bula de sapun? Nici n-a ajuns bine in sistem si s-a dat cu el? Mi s-au parut cam ciudate justificarile lui atunci cand a izbucnit scandalul, ca stia ca nu sunt conditii , ca el da telefoane la 1 noaptea pentru pacienti. Hmm. Si acum o lasa pe amarata asta sa fie linsata de rechini. Foaaarte frumos.
  • +8 (14 voturi)    
    Sper ca Vlad Voiculescu nu devine un imputit de... (Marţi, 26 iulie 2016, 21:16)

    UnOarecare [utilizator]

    ...politician!
  • +3 (11 voturi)    
    ministru (Marţi, 26 iulie 2016, 21:21)

    Nevermind [utilizator]

    Interesante reactiile si actiunile domnului ministru. Mai ca s-a dat cu sistemul. Ce ti-e si cu borcanul de miere...

    E nasol sa operezi fiind fotografiat? Serios? E cumva ceva personal?Ar trebui camere fullhd in toate colturile.
    • -1 (5 voturi)    
      extremele nu sunt bune (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:26)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      sa nu exageram... e greu pt oricine sa-si faca munca atunci e urmarit de big brother. se instaleaza o presiune psihica, pe care eu, una, chiar nu mi-as dori-i cand un medic ma opereaza pe cord deschis, de pilda. d e ce oare romanul nu stie sa gandeasca decat la extreme?
      • +1 (3 voturi)    
        care extrema? (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:42)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Probabil familiei tale i-ar fi de folos in instanta cand intri pentru operatie de apendicita si esti operata la ficat. Te-ai gandit vreun pic macar?

        Pe langa faptul ca i-ar ajuta chiar pe ei, atat sa dovedeasca in cazul in care si-au facut treaba si-i da vreunul aiurea-n judecata, cat si educational/experienta.
  • +8 (14 voturi)    
    deci ministrul sanatatii (Marţi, 26 iulie 2016, 21:27)

    mavis [anonim]

    i-a spus ca nu trebuia sa filmeze? DEMISIA!
  • +10 (10 voturi)    
    Adevarul doare (Marţi, 26 iulie 2016, 21:45)

    oltean50 [utilizator]

    Nu imi dau seama daca interesele bolnavilor sau interesele personale au determinat acest medic sa prezinte un adevar dureros .

    Dar , indiferent de motiv, masurile trebuie luate impotriva celor vinovati , nu impotriva celor care spun adevarul.

    Personal , de cand am vazut-o prima data vorbind mi-am dat seama ce va urma , cum se vor solidariza multi medici sa o distruga .

    Si acesta este abia inceputul , in locul ei as pleca din spital sau chiar din tara .Nu are nici o sansa in fata sistemului .
    • +3 (3 voturi)    
      ..... (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:39)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui oltean50

      Asa, sa ramanem in mocirla. Dar na, lumea e ocupata sa apere cainii, dar pe seamana lor, care mai incearca sa le faca si un bine o lasa prada sigura.
  • +6 (6 voturi)    
    Cat mai puteti suporta? (Marţi, 26 iulie 2016, 21:56)

    Lhilly [utilizator]

    Fara sa faceti nimic, sa nu auziti mic, sa nu vedeti nimic, sa acceptati tacit, sa nu semnati nimic de frica de acum peste de 20 de ani?
  • +12 (12 voturi)    
    Whistleblower! (Marţi, 26 iulie 2016, 22:42)

    Alfabetix [utilizator]

    Ar trebuie protejata si sustinuta moral pentru demnitatea si curajul cu care a denuntat mizeriile din spital, dar este o exceptie din regula josniciei si coruptiei morale in care se multumesc sa existe colegii dumneaei...
    Cum se traduce whistleblower in romana?
    • -1 (3 voturi)    
      Traducere (Miercuri, 27 iulie 2016, 9:20)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Q: "Cum se traduce whistleblower in romana?"
      A: Paracios
  • +3 (5 voturi)    
    . (Marţi, 26 iulie 2016, 22:50)

    I [utilizator]

    Au ramas doar paduchii in medicina. Pe ici pe colo cate un idealist. Cica au salarii mici. Am muncit si eu pe salarii mici dar nu mi-am batut joc.

    In plus nu i-am vazut niciodata facand greva ca sa ceara salarii mai mari. E greu sa faci greva cand ai masina de lux probabil...
    • 0 (10 voturi)    
      probabil (Marţi, 26 iulie 2016, 23:19)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui I

      că aveți o mare problemă morală chiar dvs de vreme ce vă permiteți să generalizați cu atâta ușurință. De ce nu propuneți și executarea publică a tuturor medicilor? Apoi, știți dvs de ce medicii nu pot face grevă? Faceți un mic efort de imaginație să gândiți că li s-ar pune în cârcă primul deces pentru asta, e doar un exemplu. Nu e ca la CFR. În fiecare specialitate numărul de medici este mic, nu sunt gloate de mii de oameni, e greu să organizezi oameni cu programe diferite, cu activități în curs care nu pot fi întrerupte ușor. Și fiecare grup are alte revendicări, iar la câte probleme s-au acumulat în sănătate nu ar intra în discuție doar salariul. Iată, urmăriți cum discuția despre gărzi, știați că medicii erau obligați să asigure serviciul de gardă ? E păcat că vă dați drumul la afirmații mânat doar de resentimente.
      • +3 (5 voturi)    
        da da da (Marţi, 26 iulie 2016, 23:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        Generalizarea este relativa si este pe buna dreptate. Si se refera la intreg sistemul, cu exceptiile de rigoare. Probabil una sau doua executii publice in cazuri de malpraxis si bataie de joc, ar ajuta sistemul pentru cel putin 6 luni - 1 an.

        Poate nu ai fost atenta(a) la ce a spus ante-vorbitorul: "Am muncit si eu pe salarii mici dar nu mi-am batut joc". La ce concurenta este la medicina, desi se cunosc dintotdeauna conditiile si salariile, mai ca-ti creste inima cand vezi cata lume urmeaza total dezinteresata si entuziasta aceasta cale in viata. Ntz ntz ntz
      • +4 (4 voturi)    
        nu e chiar asa (Marţi, 26 iulie 2016, 23:46)

        misunel [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        omul are si dreptate ,pentru-ca nici un coleg nu o sustine.
        asa se inchide gura la toti : ''uite,aia a vorbit si tot ea a avut de suferit''
  • +9 (11 voturi)    
    Nici o fapta buna nu ramine nepedepsita. (Marţi, 26 iulie 2016, 22:55)

    quietguy58 [utilizator]

    Doctoritza isi va pierde postul sau va fi determinata sa paraseasca sistemul medical romanesc

    Morala istoriei:
    Nici o fapta buna nu ramine nepedepsita.
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Da, si noi stam si ne uitam ca la film. Pana ajungem "acolo" si ne umplem de revolta cum ne sunt tratate rudele sau apartinatorii.
  • -2 (16 voturi)    
    daca nu sunt musulmanii de vina.... (Marţi, 26 iulie 2016, 23:01)

    king david hotel [utilizator]

    nimeni nu comenteaza!

    harnicii postaci carora le e frica ca ne omoara musulmanii nu sunt interesati de astfel de subiecte, in care noi - crestinii, nu? - ne omoram pe noi de dragul banilor!
  • +2 (2 voturi)    
    o sustin si o ajut (Miercuri, 27 iulie 2016, 1:41)

    abflori [anonim]

    Putem sa stam in fata spitalului in fiecare zi. Dansa poate sa il inlocuiasca pe Stanculea. Acesti Stanculea nu au ce sa caute in sistemul de sanatate romanesc,
  • 0 (2 voturi)    
    logic (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:16)

    clam [utilizator]

    sincer, ma asteptam sa-si fi asumat ca va fi hartuita de colegi. adica n-are cum sa o apere niciun ministru de hartuirea mai mult sau mai putin voalata... pentru ca ar insemna sa fie monitorizata non-stop si chiar daca ar fi, nimeni nu ar putea interveni in deciziile arbitrare ale cate unui sef ofuscat. felicitari pentru curajul dumneai, dar ar fi trebuit totusi sa se astepte la asta...e o decizie asumata. nu prea mai poti lucra elegeant alaturi de oamenii pe care i-ai "turnat", chit ca ai facut=-o pe buna dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    Ăsta e ministru? (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:01)

    marcelp55 [utilizator]

    Aceeași școală de nesimțire și la ministrul ăsta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    sistem de 2 lei grei (Vineri, 29 iulie 2016, 13:57)

    gole [utilizator]

    Daca doamna doctor ar fi fost de origine rroma nu se mai atingea nimeni de ea,ca veneau toate rudele care erau mai numeroase decat tot sistemul sanitar in frunte cu kkomisia de disciplina si ministresul sanatatii.Si nici nu mai avea nevoie de protectie .Din pacate doamnă doctor faceti parte dintr-o rasa de romani greu de descris