Vicepremierul turc s-a intalnit la Moscova cu omologul sau rus si promite relatii economice mai stranse ca niciodata

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 10:22 Actualitate | Esenţial

Rusia si Turcia vor dezgheta gradual relatiile economice si comerciale afectate de doborarea unui avion rusesc de catre turci in noiembrie anul trecut, i-a spus marti vicepremierul rus Arkady Dvorkovich omologului sau venit de la Ankara, transmite Reuters.  

“Suntem aici pentru a imbunatati relatiile noastre si sa le aducem chiar la un nivel mai inalt decat erau inainte de 24 noiembrie”, i-a spus vicepremierul turc Mehmet Simsek lui Dvorkovich la inceputul intalnirii lor din Moscova. 

Presedintele rus Vladimir Putin se va intalni cu seful statului turc, Tayyip Erdogan la inceputul lunii august, a anuntat Simsek.

De asemenea, delegatiile Rusiei si Turciei discuta reinvierea proiectului TurkStream, care ar urma sa aduca gaz natural din Rusia si turcia, a spus ministrul adjunct al energiei de la Moscova, Yury Sentyurin.

Potrivit lui Dvorkovich, oficialii celor doua state vor discuta ridicarea importului de alimente impus de Rusia.


Citeste mai multe despre   









5570 vizualizari
  • +29 (37 voturi)    
    Marea prietenie rusa (Marţi, 26 iulie 2016, 10:50)

    MPopa [utilizator]

    Toti care ajung sa intre in conflict cu UE sau SUA se agata de rusi, cum a facut-o si Tsipras recent. Apoi primesc un dus rece si se trezesc. Rusia nu are si nu a avut niciodata in istorie parteneri. Rusia are state client si atat. Singura lor dorinta este sa fie acceptati de americani ca si partener egal dar cum asta nu se intampla fac si ei scandal in vecini ca sa arate ca merite sa stea la masa cu Washington-ul.
    • -17 (23 voturi)    
      si SUA ii impinge prin inechitatea parteneriatului (Marţi, 26 iulie 2016, 11:33)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Una doua, hop FMI, hop arme de vandut, hop baze militare de intretinut, hop directive de respectat fara alte opinii contrare.
      Asa ca se duc la rusi, care dau impresia ca sunt flexibili. Dupa ce dau cu capul de pereti, si-i fura rusii cum n au vazut vreodata, le trebuie 20 de ani sa si revina.
      • +8 (10 voturi)    
        O sa vina multa prosperitate de la rusi, clar! (Marţi, 26 iulie 2016, 13:25)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Economia Turciei de la textile la industrie auto este prospera datorita investitiilor straine care isi vindeau produsele preponderant tot in UE!

        Ce poate cumpara Rusia?

        Se compara consumul UE cu Rusia?

        De dragul puterii merita sa sacrifice economia unei tari?

        Ii credeam pe turci mai intelepti!
        • +6 (8 voturi)    
          Fara mâncare de la turci, Rusia era deja mâncată (Marţi, 26 iulie 2016, 14:10)

          Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Așa că rușii au nevoie de ei mai mult decât turcii de rusi. Preturile la mâncare în Rusia și așa au explodat si tovarășul Putin o cam cocea de o revoltă populară pe baza nemulțumirilor în creștere.
          • -4 (6 voturi)    
            Uitasem ca Romania importa la greu mincare (Marţi, 26 iulie 2016, 14:41)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

            Uitasem ca Romania importa la greu mincare din alte tari.
    • -12 (18 voturi)    
      mare strateg (Marţi, 26 iulie 2016, 11:41)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      esti. Multe lucruri cunosti!
  • -17 (23 voturi)    
    Lac rusesc (Marţi, 26 iulie 2016, 11:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marea Neagra va deveni curând un lac rusesc. NATO și-a cam luat mâna de pe Europa de sud-est. Bulgaria si România sunt două țări unde hoția și corupța sunt endemice și care nu merită să mai existe pe harta Europei, de care Europei îi este greață, așa că nu le va mai apăra.
  • -19 (21 voturi)    
    NATO, Marea Neagra (Marţi, 26 iulie 2016, 11:31)

    OvidiuStoica [anonim]

    Parca vad ca in viitor "Parteneriatul Marii Negre" a lui Basescu se va face cu Rusia nu cu SUA
    • +17 (17 voturi)    
      Rusia nu face parteneriate. (Marţi, 26 iulie 2016, 12:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Rusia ocupă,omoară,jefuiește.Parteneriat înseamnă drepturi egale,dar Rusia se consideră mai egală.
  • -21 (25 voturi)    
    afaceri (Marţi, 26 iulie 2016, 11:50)

    xanti [utilizator]

    Buna treaba a facut Turcia ,in democratie se fac afaceri pentru ca tara sa prospere.
    Noi ne uitam la ei.
    • +13 (15 voturi)    
      curat democratie! (Marţi, 26 iulie 2016, 12:06)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Putin isi asasineaza opozantii politic unul cate unul, Erdogan s-a hotarat sa rezolve situatia in masa in cel mai curat spirit sultano-democratic.
      Pana la urma, cine se aseamana se aduna.
      Urmeaza in curand axa Ankara-Moskova-Phenian.
      • +5 (7 voturi)    
        + TEHERAN (Marţi, 26 iulie 2016, 13:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        destinatia finala a consumabilelor pentru rachete si armament balistic
  • -4 (4 voturi)    
    O ia spre Rusia? (Marţi, 26 iulie 2016, 12:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cica Erdogan o coteste spre Rusia
    S-o fi gandit Erdogan ca de fapt Marea Neagra si Bosforul sa ramana doar ale Rusiei si Turciei (si statele riverane), cum prevedea Tratat Montreux 1932 (ala pe care voia Base sa l anuleze). Sau poate am-ericanii au exagerat cu ceva si l-au enervat.
  • +4 (4 voturi)    
    pai, (Marţi, 26 iulie 2016, 12:26)

    Cezy [utilizator]

    Cred ca NATO, UE, USA stiau precis cu cine au de-a face inca de la inceputul ascensiunii lui Erdogan asa ca nu cred sa nu existe o strategie care sa fi avut in vedere actiunile actuale....Cel putin asa sper.....
    • 0 (0 voturi)    
      doar (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      pentru ultima propozitie ai un plus...
  • +9 (11 voturi)    
    Prietenia turco-rusa va continua pana cand (Marţi, 26 iulie 2016, 12:30)

    Susufler0 [utilizator]

    "Sultanului" o sa-i susure cineva la ureche (posibil pus chiar de americani) ca rusul il insala ! Atat !

    PS. Oricum, Putin il va insela pe Erdogan !
    • -2 (4 voturi)    
      se poate si un aranjament in care sultanul (Marţi, 26 iulie 2016, 13:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      scurteaza corpul sovieticului cu un cap...apoi vine sultanului prin actiunea tamaduitoare al celor de la Black Ops
  • +6 (10 voturi)    
    Turcia fara protectia NATO (Marţi, 26 iulie 2016, 12:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    E suficient cat a facut Erdogan.impotriva Turciei si statului de drept, impotriva democratiei si aliantei NATO.

    Chiar daca mai putem astepta schimbari democratice de la societatea civila turca, totusi declarativ trebuie sa recunoastem public indepartarea Turciei lui Erdogan de lumea civilizata. Si curand, poate chiar anul viitor trebuie sa validam formal tradarea Turciei, daca nu cumva vor cere ei mai devreme retragerea din alianta.

    Sub nici o forma nu trebuie sa oferim unui inamic, Turciei lui Erdogan, umbrela de protectie a unei aliante militare si avantajele accesului in pietele lumii civilizate.

    Cand Turcia va dori sa se intoarca in randurile noastre, atunci va fi bine primita. Pana atunci, sa faca ce planuri vrea alaturi de inamicii nostri traditionali. Dar umbrela de protectie NATO trebuie retrasa momentan Turciei.
    • -2 (8 voturi)    
      Turcia asambleaza si intretine avioane F16 (Marţi, 26 iulie 2016, 13:34)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Turcia asambleaza si intretine avioane F16. Si are arme atomice americane in custodie pe teritoriul sau. Noi cumparam 12 F16 second-hand!
    • -2 (8 voturi)    
      I-auzi buhaiul:Cand Turcia va dori sa se intoarca (Marţi, 26 iulie 2016, 14:49)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      "Cand Turcia va dori sa se intoarca in randurile noastre"...Mama, ce fraze sforaitoare.

      La inceputul anilor '90 romanii se duceau la turci cu pinze de bomfaier si rulmenti de Birlad.

      Intre timp, turcii au cumparat fabrica si au mutat-o in Turcia iar romanashi cu fraze sforaitoare maninca seminte dindu-si cu parerea.

      Asta este problema, avem milioane de parelologi unul mai dihai ca altul.
      • +2 (6 voturi)    
        S-a terminat (Marţi, 26 iulie 2016, 15:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Bai bomfaier, ce-a fost ieri, s-a incheiat. Azi e azi. Nu mai suntem in situatia de a garanta Turciei securitatea pe care ea singura si-o boicoteaza.

        E ca si cum ai vrea sa ajuti o batranica sa treaca strada. Cu forta. Pai daca ea nu vrea?! Zi si tu mai bomfaier? E bine asa?!
        • -2 (6 voturi)    
          Ce iarba mesteci/fumezi (Marţi, 26 iulie 2016, 16:22)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          "Nu mai suntem in situatia de a garanta Turciei securitatea..."

          Ii "garantai" tu si prietenii tai "securitatea" Turciei?
          Ia zi buhaiule ce iarba mesteci/fumezi de le emiti pe banda rulanta?
          • +2 (4 voturi)    
            Aici bati tu?! (Marţi, 26 iulie 2016, 17:51)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            Esti cu vreo 30 de ani in urma taticu. Nu mai aveti influenta pe-aici. Tupeul tau in Europa e fara efect. Esti doar caraghios. Nici un tovaras de-al tau nu mai practica stilul asta. Vezi ca ai ramas mult in urma.
          • -2 (4 voturi)    
            Buey, (Marţi, 26 iulie 2016, 19:18)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            lasa-l pe asta, ca e preten cu Obamba si cu Chuck Norris, pe FeBe... Putin si Erdogan nu pot dormi din cauza lui noaptea, au transpiratii reci...
            • -2 (4 voturi)    
              Ce panarama este si daniels22026. (Marţi, 26 iulie 2016, 20:06)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              Sa stii ca daniels22026 nu are toate tziglelele la cap.

              Maiculitza mea, ce panarama este si daniels22026.

              Auzi la daniels22026 "nu mai garantam securitatea Turciei". Megalomanie in stare pura si agravata.

              In mod sigur buhaiul asta de daniels22026 este un client al vreunei clinicii de psihiatrie.
        • -2 (4 voturi)    
          Asa este, azi este azi (Marţi, 26 iulie 2016, 18:19)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Asa este, azi este azi.

          Ieri fabricam de toate, azi importam de toate: de la ace, brice si cari..ce pina la mincare si bomfaire, mai fra..iere.
  • +1 (1 vot)    
    nivel mai inalt (Marţi, 26 iulie 2016, 18:05)

    ras-putin [utilizator]

    cred ca va fi asa strinsa prietenia ca in curind turcii vor construi o moschee pe mausoleul lui lenin. cel putin poate renunta la asta de la noi.
    • -2 (4 voturi)    
      La Moscova a fost deja inaugurata o moschee (Marţi, 26 iulie 2016, 19:14)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Daca ai folosi "goagalul"

      https://www.google.ca/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=moscow%20russia%20moschee

      La Moscova a fost deja inaugurata o moschee, cea mai mare din Europa si nimeni nu a panicat.

      http://www.reuters.com/article/us-russia-mosque-idUSKCN0RN1UD20150923

      https://www.youtube.com/watch?v=GqQcZwf-i4A

      Da' asa este mai bine sa-ti dai cu parerea