Protest in fata Ambasadei Turciei din Bucuresti / Prezenta masiva a fortelor de ordine

de Mihai Ivascu     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 19:09 Actualitate | Esenţial

Protest in fata ambasadei Turciei
Foto: Hotnews
Circa 20 persoane au protestat joi seara, in tacere, in fata Ambasadei Turciei din Bucuresti, pe calea Dorobanti, acuzand represiunea declansata dupa tentativa ratata de puci din noaptea de vineri, 15 iulie.

Acestia au stau nemiscati pe trotuarul din fata ambasadei.

Oamenii nu au discutat cu jandarmii. Participantii au fost legitimati si au dat buletinul fara sa scoata un cuvant, transmite corespondentul HotNews.

Persoanele venite cu genti sau rucsacuri au fost perchezitionate.

In zona se putea observa o prezenta masiva a fortelor de ordine: doua dube de jandarmi, una in fata, alta in spatele ambasadei, un logan de la jandarmerie, o masina de politie, o duba neagra de la MAI, in spatele ambasadei.

Protestul s-a incheiat in jurul orei 20:10 minute, protestatarii au plecat fara a se inregistra niciun incident.

Potrivit Muftiatului Cultului Musulman din Romania, in Bucuresti traiesc circa 3.000 de turco-tatari.










Protestul vine dupa postarea unui anunt pe Facebook intitulat Standing for Turkey, Standing for Democracy, Standing for Human Rights.

"Represiunea pe care guvernul turc o organizeaza in aceste zile este neconstitutionala si anti-democratica. Aproximativ 50.000 de persoane sunt afectate, din armata, politie, magistratura, administratie publica, invatamant superior. Folosind esecul unei lovituri de stat militare, Erdogan si oligarhia lui doreste sa ingenuncheze complet societatea turca. Sa o conduca dupa perceptele islamului si impotriva traditiei ei seculare moderne.

Am fost solidari cu protestatarii de la #occupygezi. Avem incredere ca viitorul Turciei va fi unul democratic si fara violenta. Si suntem alaturi de cei care sufera pe nedrept si cei care vor o Turcie democrata si seculara.

Imitam gestul coregrafului turc cunoscut drept "Standing man".

Nota. La fata locului nu se va vorbi. Daca reprezentantii Jandarmeriei vor solicita actele, ofereriti-le in liniste
", se arata pe aceasta pagina de Facebook.







Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
8683 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    interresant... (Joi, 21 iulie 2016, 19:30)

    liviu_ [utilizator]

    la protestele impotriva psd si impotriva turciei au fost legitimati ... in rest...

    ne vrem iar pashalac?!
  • +14 (18 voturi)    
    sa nu se supere Erdogan.... (Joi, 21 iulie 2016, 19:45)

    basilicus [utilizator]

    daca protestau impotriva lui Merkel sau reginei, cati politisti veneau?
  • +21 (25 voturi)    
    Legitimați pentru că...? (Joi, 21 iulie 2016, 19:51)

    mr_mojo [utilizator]

    Stau în fața ambasadei? E asta o crimă?
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar asa! (Joi, 21 iulie 2016, 20:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      As vrea un raspuns de la politie, jandarmerie, dupa caz. De ce au fost legitimati? Nu au voie sa stea pe trotuar, au facut ceva ilegal?
      • 0 (2 voturi)    
        Vei avea de asteptat..... (Vineri, 22 iulie 2016, 6:13)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ...for a very, very, very, very long time.

        Aproximativ...........vreo 2 secole.
    • +2 (2 voturi)    
      Securitate (Vineri, 22 iulie 2016, 8:55)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Sunt trei aspecte:
      -legitimarea intimideaza pe eventualii manifestanti sa se alature miscarii
      -daca sunt provocatori de diverse culori, pot fi fisati
      -serviciile romane fac si ele fisele lor cu oamenii care au un pic de curaj. Cel ce manifesta la Ambasada Turciei, are curajul sa-si arate convingerile si in alta ocazie
    • +2 (2 voturi)    
      inca stam bine.. (Vineri, 22 iulie 2016, 9:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Doar pentru ca nu am avut pana acum nici un atentat terorist pe teritoriul Romaniei, nu inseamna ca ne vor ocoli tot timpul.
      I-au legitimat pentru ca legea nu iti da voie sa faci un miting fara sa ceri in prealabil o autorizatie. Este, cred eu, irelevant cine si impotriva cui protesteaza. Daca ar fi 20 de sirieni musulmani, imbracati traditional, care protesteaza cu ruscacul in spate la metrou, la Universitate?
      Important este ca protestul s-a incheiat fara nici o problema. Pacat ca au fost atat de putini...
      • +1 (1 vot)    
        dap... (Vineri, 22 iulie 2016, 12:15)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        cata vreme politistii sunt politicosi si isi fac treaba pasnic, nu ma deranjeaza.

        foarte bine ca au verificat rucsacul oamenilor, sa nu fie dubii ca daca se intampla vreun atentat astia nu-si faceau treaba.

        daca stii cum sa te comporti, nu vei avea probleme in bucuresti la proteste. te legitimezi si le soliciti si le dai acordul sa te perchezitioneze pe loc ca sa nu "te duca la sectie". daca insista nu ai ce face, decat sa-i dai in judecata. dar se va termina fara incidente mai degraba. au mai fost acele cazuri enervante cand s-au trezit cu procese verbale acasa pentru proteste, dar acum stim ca pot fi atacate si castigate din cauza modului cum sunt facute de jandarmerie.
      • +1 (1 vot)    
        Tu gandesti? (Vineri, 22 iulie 2016, 14:14)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cum e cu libertatea ta, de care unii fac atata parada (vezi card-urile, legitimarea in cazul telefoanelor)?? Adica daca ma adun cu 10 prieteni in fata blocului si discutam ceva, gata, sunt suspect de terorism? Si apoi, majoritatea nici nu aveau rucsac in spate. Deci daca am o plasa sau sacosa, gata, vin echipajele antitero sa ma verifice? Cum mai fac cumparaturi dar? Ca trebuie supravegheati, ca politia trebuie sa fie pregatita sa intervina, da, de acord. Dar numai daca se ajunge la ceva ilegal. Mai civilizati-va! Nu suntem intr0un stat politienesc sau dictatura (cel putin asa imi place sa cred)!
  • +6 (6 voturi)    
    Da, si era nevoie (Joi, 21 iulie 2016, 20:09)

    ac [utilizator]

    Arata si foarte periculos. Daca domnisoarele alea au vreun manifest gullenist in poseta, ca pilotul ala sau ce era? Clar sint membri ai conspiratiei internationale anti turce.

    Si mai duceti-va la dracu de dictatori, si sa aud de Erdogan intr-o zi de 22 decembrie, cu un elicopter zburind de pe saraiul ala infiorator si multimea cu coase si faclii dupa el.
    • +3 (3 voturi)    
      F bine ca au manifestat, f bine ca i-au legitimat (Vineri, 22 iulie 2016, 10:57)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Cei care au manifestat sunt impotriva a ceea ce se intampla in Turcia.

      Autoritatile noastre i-au legitimat doar pentru securitate, si-au facut treaba! Manifestantii au fost pasnici. Nu a fost nici o problema! Bravo tuturor!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu, nu e bine (Vineri, 22 iulie 2016, 12:17)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui fit

        De ce legitimezi pe cineva? Pentru ca protesteaza? Asta e un drept al tuturor.

        Legitimezi pe cineva care iti pare suspect, ca sa verifici o informatie etc. Nu pentru ca manifestezi.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo lor! (Joi, 21 iulie 2016, 20:23)

    Kepler [utilizator]

    Erdogan actioneaza cit se poate de periculos impotriva Turciei moderne si consecintele le vom vedea cit de curind.
  • +5 (9 voturi)    
    Erdogan transmite un calduros multumesc (Joi, 21 iulie 2016, 20:26)

    cato [utilizator]

    fortelor de ordine din Romania care s-au mobilizat exemplar impotriva unei noi lovituri de stat pe Calea Dorobanti la sediul ambasadei.
  • -1 (5 voturi)    
    Meh (Joi, 21 iulie 2016, 20:33)

    Nyk1 [utilizator]

    Mai bine se jucau Pokemon GO, erau mai productivi.

    Nicio forță nearmată nu-l mai poate da jos pe Erdogan acum. El mai degrabă trebuie întărâtat ca să facă o prostie atât de mare încât să fie dat afară din NATO, pe urmă rezolvă rușii problema cum au mai făcut-o și acum 150 de ani. Și de data aceasta, nu se vor mai opri decât atunci când Patriarhul Kirill (sau un urmaș de-al său) va oficia Liturghia în catedrala Sf. Sofia.
    • +6 (6 voturi)    
      mai devreme sau mai tirziu armata il elimina (Joi, 21 iulie 2016, 22:29)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu siguranta nu vor uita.
      • +1 (1 vot)    
        Armata turca este reformata! (Vineri, 22 iulie 2016, 10:54)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Erdogan isi intareste pozitia, armata este reformata, ii elimina pe cei care gandesc altfel si baga frica in cei care nu sunt cu el.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta si urmareste! (Vineri, 22 iulie 2016, 10:47)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Turcia si Rusia se vor sprijini. deja se intrezareste o coalite. Nu stiu cat de fapt Turcia mai doreste sa ramana in NATO... Ca o incurca...
  • +1 (7 voturi)    
    nu protesteaza nimeni la istanbul (Joi, 21 iulie 2016, 21:45)

    robotel corporatel [utilizator]

    dar la noi a reusit claudiu craciun sa adune 20 de protestatari :))
    romani, nu turci !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Sa va fie rusine..... (Vineri, 22 iulie 2016, 6:09)

    Cadillac [utilizator]

    20 de derbedei...Prezenta MASIVA a fortelor de ordine.....

    Ceausescu rezolva tot circu' asta cu un SINGUR sergent major de Militie.

    Inarmat cu un singur baston de cauciuc....
  • -3 (3 voturi)    
    jandarmi penibili (Vineri, 22 iulie 2016, 7:37)

    mititica [utilizator]

    ce jandarmi penibili-sefii lor jalnici
    la mitingul latrina 3 de ce nu a cerut buletinul mosnegilor ? e din ala vechi si nu se vede numele
    • -1 (1 vot)    
      Manifestatia a fost impotriva lui Erdogan (Vineri, 22 iulie 2016, 11:00)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui mititica

      Nu se stie niciodata intentiile manifestantilor in situatia atat de tensionatea si neclara din Turcia si cine sunt ei cu adevarat. Felicitari manifestantilor pasnici si felicitari autoritatilor vigilente.
    • +1 (1 vot)    
      ca era autorizat! dooh (Vineri, 22 iulie 2016, 11:50)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui mititica

      ala era miting autorizat, nu stiu daca pricepi diferenta