UPDATE Curtea Constitutionala: Legea pensiilor speciale pentru alesii locali, neconstitutionala

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2016, 13:59 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei
Foto: Agerpres
Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a decis miercuri ca este neconstitutionala legea referitoare la pensiile speciale pentru alesii locali, dupa ce a admis sesizarea Guvernului, anunta Agerpres.

Sesizarea Executivului se referea la obiectia de neconstitutionalitate a actului normativ de modificare si completare a Legii nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali.

"Cu pensiile alesilor locali am admis sesizarea Guvernului, obiectia de neconstitutionalitate plecand de la premisa ca dupa reexaminare Parlamentul nu a urmat de la inceput calea care ar fi trebuit pentru ca noi declarasem deja in intregime ca este neconstitutionala si ca trebuiau parcurse de la inceput fazele parlamentare - nu s-a tinut cont de decizia noastra anterioara prin care le ceream legiuitorului si initiatorilor sa precizeze clar natura juridica a indemnizatiei. Ei au botezat-o indemnizatie, dar in paralel s-au referit si la dreptul la pensie, au conditionat de vechimea in munca. Daca ei vor sa repete aceasta initiativa (...) vor trebui sa se pronunte clar asupra modului de calcul al indemnizatiei atunci cand alesii locali au mai mult de trei mandate de diferite feluri - primar, consilier judetean, vicepresedinte - pentru ca acum nu rezulta clar cum va trebui calculat", a declarat presedintele CCR, Valer Dorneanu.

Potrivit acestuia, Parlamentul ar trebui, in cazul in care revine asupra acestei initiative, sa nu mai faca discriminare intre diverse categorii de alesi locali.

Dorneanu a mentionat ca asupra surselor de finantare care au fost nominalizate ca apartinand bugetului local nu este suficienta doar aceasta trimitere, ci precizari cum se constituie aceste resurse. "Doar trimiterea la resursele locale te duce implicit la ideea ca ele trebuie sa fie suplimentate", a afirmat el.

In 27 iunie, premierul Dacian Ciolos a anuntat ca Executivul a contestat din nou la CCR legea privind pensiile speciale.

"Din lege nu reiese clar cum ar urma sa fie finantate aceste pensii sau indemnizatii speciale. Ele, asa cum e prevazuta legea acum, ar continua sa impacteze bugetul de stat pentru ca si bugetele locale, in mare parte, sunt alimentate tot din bugetul de stat. Si, pe de alta parte, nu se respecta principiul contributivitatii, legea aceasta ar urma sa se aplice retroactiv, deci am cerut din nou CCR sa clarifice daca aceste elemente, care in continuare sunt mentinute in lege, sunt constitutionale", a explicat Ciolos, la acea data.

Totodata, premierul a precizat ca impactul bugetar al aplicarii legii in forma actuala adoptata de Parlament este in jur de 400 de milioane de lei pe an.

Pe 26 decembrie 2015, Guvernul a sesizat CCR cu privire la unele aspecte ale Legii referitoare la pensiile speciale ale primarilor, viceprimarilor, presedintilor si vicepresedintilor de Consilii Judetene - Legea de modificare si completare a Legii nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali.

Sesizarea avea in vedere incalcarea mai multor articole din Constitutie referitoare la instituirea unui regim special de privilegii pentru anumiti alesi locali, acordarea retroactiva a drepturilor speciale si neasigurarea finantarii pentru indemnizatiile nou create.

In ianuarie, CCR a admis sesizarea Guvernului si a decis ca sunt neconstitutionale dispozitiile privind pensiile speciale pentru alesii locali.


Citeste mai multe despre   









22036 vizualizari
  • +41 (49 voturi)    
    si cea a parlamentarilor? si alte pensii speciale? (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce/cu ce sunt mai "constitutionale"?!
    • +30 (32 voturi)    
      hai (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:14)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ca-ti dete deja unu' un ''dislike''. e fu'n primar da douaj'de ani in functie, caruia nu i-a ajuns cat a ''cotit'' din fonduri
    • +22 (22 voturi)    
      Si asa semneaza ca primarii! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:40)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Si asa primarii semneaza ca primarii, iar consilierii voteaza hotarari fara sa stie ce voteaza sau care le aduc numai beneficii personale! Iar parlamentarii la fel, nu au grija decat de interesele lor personale, mai nou acelea de a nu ajunge la puscarie! De aceea nu trebuie votati acum cei care au probleme cu justitia la alegerile parlamentare, pentru ca nu au ei grija binelui comun!!
      • +2 (2 voturi)    
        pai e naspa rau (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:56)

        nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ca multi vor fi ''popiti'', sper eu, asa ca vine valu' doi de fomisti.
    • +13 (15 voturi)    
      Alesii sa isi aleaga alte sluje (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:56)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Alesii sa isi aleaga alte slujbe daca vor pensi speciale!

      Trebuie sa ne intoarcem la conceptul clar si corect ca a te implica in serviciul public nu este o forma de imbogatire ci mai degraba de sacrificare a intereselor proprii in numele comunitatii. Dar e greu de modificat conceptii si mentalitati.
    • +2 (2 voturi)    
      Ar trebui sa existe sanctiuni.. (Joi, 21 iulie 2016, 10:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      pentru cei care au propus o lege care pica de 2 x la Curtea Constitutionala. Altfel nu se face ordine. Jegurile o sa propuna legea asta de 10 x la rand, poate, poate o trece.
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu uitam ca in guvernarea Boc (Joi, 21 iulie 2016, 18:10)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      cand au fost abrogate majoritatea pensiilor speciale, un fapt normal pt. o societate normala, singurii care si le-au pastrat au fost cei din...CCR !
      pensiile speciale si rentele viagere trebuiesc abrogate, nu exista in nici o tara democratica.
  • +32 (34 voturi)    
    pensiile parlamentarilor nu sunt contestate? (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:14)

    jackalphonse [utilizator]

    De ce "speciale"?
    As da o pensie speciala unui soldat trimis pe front din ordinele unui general care se joaca cu carnea de tun.
    • +29 (31 voturi)    
      cat mai repede trebuie contestate! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:20)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Altfel e discriminare. Principiul contributivitatii unde este?
    • +9 (9 voturi)    
      PS (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:29)

      Vladescu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu ! As lua din pensia generalului....
  • +22 (24 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:30)

    AdiSto [utilizator]

    daca din explicatiile CCR se poate crea un precedent si pentru pensiile parlamentarilor. Poate avem noroc.
    • +20 (20 voturi)    
      Iti spun de pe acum (nu este necesar sa (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      apara motivarea Hotararii Curtii Constitutionale), va fi creat precedentul !

      Chestiunea este insa alta : CINE va actiona pt ca legea pensiilor speciale ale parlamentarilor sa ajunga pe masa CCR pt o cercetare a dispozitiilor neconstitutionale din corpul ei ?

      PS. Eu unul nu vad pe nimeni !!!
  • +6 (10 voturi)    
    Și pensiile magistraților? (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:26)

    andipetre [utilizator]

    Magistrații cu ce sunt mai breji? Normal ar fi sa nu existe niciun fel de pensii speciale, mai ales la salariile pe care le primesc judecatorii, deci având contribuție la fondul de pensii pe măsură.

    Dar cei care împart drepatatea sunt mai egali decat ceilalți.
  • +11 (11 voturi)    
    Verificare (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:27)

    Vladescu [utilizator]

    Consider că mai sunt situații de neconstituționalitate; ar trebui si alte legi luate în analiză, în special cele cu „pensii speciale” !
  • +11 (11 voturi)    
    noi vrem 300 de parlamatari! (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:33)

    hopsinoi [utilizator]

    si pensiile suplimentare (speciale) ale parlamentarilor sunt furt pe fata. ei nu au contribuit cu ceva la vreun fond de pensi.


    pe cine reprezinta cei din parlament?
  • +3 (9 voturi)    
    Le ajunge (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alesii locali = hotii locali
    Le-a ajuns cit au furat inainte de pensie!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu poti sa ai 2 pensii (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:15)

    Carpi [utilizator]

    In acelasi timp. Asta este principala chestie de la contestatia la CCR.
    In privinta celor care lucreaza la privat. Sa nu uitam ca parlamentarii nu pot sa ,,aranjeze cu patronul" sa ia un salariu mic pe hartie si altul mai mare in mana.
    Si cei mai ,,periculosi'' parlamentari sunt cei care se ,,multumesc cu un salariu si pensie mica" adica multi dintre ei fura de rup din postul in care au ajuns! gen Elena Udrea!. Deci parlamentarii hoti au nevoie sa fie inconjurati de colegi prosti, prost platiti si incapabili sa vada furturile din administratia de stat!. Merge ideea ca: ,,Daca vrei sa prinzi un hot, trebuie sa fi mai destept ca hotul".
  • +1 (3 voturi)    
    Stop (Joi, 21 iulie 2016, 9:56)

    grimis [utilizator]

    Destul.Aleşii au avut şansa să-şi facă "punga mare"fiind mai toate la mâna lor.
    După ce şi-au etalat studiile, la câte-o facultate particulară de "ziua a şaptea"cu şpăguţa la examene,acum sunt mari entelectoali, dar în principiu,mari ţărănoi,adică proşti cu diplomă care vezi doamne - ne conduc.
    Mi-ar fi ruşine să apar în public în funcţia de :primar sau vice,sau consilier dacă ştiu că-s prost cu diplomă.
    Las-o dracului de democraţie dacă nu -ţi mai rămâne bunul simţ în trotinetă şi mergi înainte ca boul numai din inerţie fără pic de ruşine.
    Mai te gândeşti şi la pensia specială,că doar eşti "Special"-mă-ta.Hă,hă.