Curtea Constitutionala: Initiativa cetateneasca referitoare la casatoria intre un barbat si o femeie indeplineste conditiile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2016, 13:58 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a constatat miercuri ca propunerea legislativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei, referitoare la faptul ca familia se intemeiaza pe casatoria intre un barbat si o femeie, indeplineste conditiile privind exercitarea initiativei, scrie Agerpres.

Decizia a fost luata cu unanimitate de voturi de catre judecatorii CCR.

Presedintele Curtii, Valer Dorneanu, a precizat ca CCR nu s-a pronuntat asupra oportunitatii acestei modificari a Constitutiei.

'Nu este atributul CCR sa stabileasca daca va admite casatoria intre soti in Constitutia noastra, nici macar sa defineasca din nou notiunea de familie, nici macar sa defineasca celelalte notiuni care sunt asteptate de catre unii cu privire la parteneriate civile. CCR avea sa se pronunte strict asupra constitutionalitatii propunerii de revizuire, iar din punctul acesta de vedere am avut de verificat conditiile prevazute de articolele 150 si 152 din Constitutie', a afirmat Dorneanu dupa sedinta CCR.

Acesta a subliniat ca drepturile cetatenilor nu sunt suprimate prin aceasta initiativa.

'Dreptul la casatorie deocamdata in Romania nu este consacrat constitutional ca un drept fundamental. Legislatia europeana cu privire la aceasta recomanda o larghete a statelor, le da o marja de suveranitate in care sa se pronunte daca admit sau nu admit casatoria intre cupluri de acelasi sex. De asemenea, nu este incalcat nici conceptul de viata de familie, fiindca acesta este mult mai larg decat sfera casatoriei, cuprinde relatiile cu copii, cu rudele, defineste care sunt obligatiile acestora, legaturile de rudenie. Nici din punctul acesta de vedere nu se retine ca ar fi incalcat acest drept. Pentru aceste motive am constatat ca, fiind intrunite conditiile de constitutionalitate prevazute de articolele 150 si 152, propunerea isi poate urma cursul mai departe', a spus Dorneanu.

El a subliniat ca alte motive de revizuire a Constitutiei vor trebui sa parcurga acelasi traseu.

Senatul a transmis luna trecuta la CCR propunerea legislativa pentru verificarea respectarii dispozitiilor constitutionale privind revizuirea Legii fundamentale.

Pe 23 mai, Coalitia pentru Familie a depus la Senat o propunere legislativa de revizuire a Constitutiei, care prevede ca familia se intemeiaza pe casatoria intre un barbat si o femeie, initiativa fiind semnata de 3 milioane de cetateni. Dupa ce a fost inregistrata la Senat, ea a fost prezentata, pe 7 iunie, in Biroul permanent si transmisa la CCR pentru verificarea respectarii dispozitiilor constitutionale.

Potrivit Coalitiei pentru Familie, aceasta propunere legislativa de revizuire a Constitutiei are ca scop protejarea explicita a familiei si a drepturilor parintilor.

Formularea propusa pentru articolul 48 alin. 1 din Constitutie este: ''Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor''. Actualul text al Constitutiei se refera la casatoria dintre soti.

Comitetul de Initiativa este format din 16 membri: Nadia Tataru, Georgeta Stoian, Alina Tomi, Mariana-Liliana Georgescu, Tudor Sisu, Vlad Mirita, Mihaela Manuceanu, Sorin Lavric, Mihai Gheorghiu, Calin Diaconu, Pavel Chirila, Cornel Bratu, Liviu Axinte, Constantin Necula, Paul Negrut, Mircea Tudor.

Initiatorii propun ca referendumul national pentru modificarea Constitutiei in acest sens sa se desfasoare odata cu alegerile parlamentare.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
19393 vizualizari
  • +6 (54 voturi)    
    PERFECT!! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:04)

    rakkone [utilizator]

    Ne vedem la referendum!!
    • +4 (56 voturi)    
      @rakkone (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:23)

      Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Eu sper sa nu fie referendum. Ar fi o pierdere de timp si bani. Cetatenii ce au grija a ceea ce fac altii in viata intima au prea mult timp liber si prea putin bun simt.
      • +5 (19 voturi)    
        Referendumul (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:33)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Anton122

        se va tine la alegerile parlamentare, nu se face separat.
        • -1 (7 voturi)    
          Nu trebuie cheltuiti bani in plus (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:38)

          animatron [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          Daca se va aproba parlamentar un referendum pe aceasta tema ar fi normal sa fie in acelasi timp cu alegerile parlamentare.

          Pe de o parte pentru ca astfel efortul logistic si financiar suplimentar ar fi minim.
          Pe de alta parte e vorba de o importanta problema societala, dezbatuta si in alte state europene din UE.

          Desigur, exista si calea de a ignora pur si simplu pe cei 3 milioane de cetateni si a declara ca un astfel de referendum ar fi "populist" si "periculos", etichete stigmatizante se pot pune imediat.

          De altfel, o mare parte parte a opiniei publice europene vestice e destul de exasperata de negarea dreptului sau la initiativa referendara prevazuta mai in toate statele UE.

          Unii politicieni occidentali nu se sfiesc sa indemne la ignorarea opiniei majoritare sau incearca eventual sa o anuleze cumva, post-referendum.

          Iar la noi avem faimosul exemplu al referendumului pentru 300 parlamentari care pur si simplu a fost aruncat la gunoi de toata clasa politica, amenintata ca i se vor diminua privilegiile si oportunitatile de furt din banii publici.

          Dezbaterea e continua pe aceasta tema de societate, de ani de zile deja, s-a ajuns pana si la o pronuntare (fie si indirecta) a Curtii Constitutionale, se va discuta public in Parlament, e greu de crezut ca va fi bagat totul sub pres.

          Aceste tentative de a bloca initiative referendare care respecta legea sunt agresiuni la adresa formei de guvernare suverana numita "democratie directa".

          Daca Elvetia e un model de stat democratic e si datorita respectului pentru votul popular.

          In principiu, statul nu trebuie sa se amestece in relatiile intime dintre cetateni decat in scopuri stricte: protectia minorilor si femeilor, protectia si favorizarea reproducerii speciei. Ambele au justificari non-ideologice.

          Daca introducem ideologiile in ecuatia naturii si biologiei, avem contradictii nesfarsite si ajungem la abuzuri si arbitrariu.

          Casatoria heterosexuala raspunde unui criteriu biologic si de aceea are un statut aparte.
        • +2 (4 voturi)    
          Si asta inseamna ca va fi gratis? (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:38)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          Nu cred! Pe urma ce importanta are un referendum? 0 (ZERO)! A se vedea cel cu parlamentul unicameral si cu max 300 parlamentari. Bani cheltuiti de pomana! In conditiile parlametului actual, evident, caruia putin ii pasa de altceva in afara de veniturile lor.
      • +8 (54 voturi)    
        nu e vorba de viata intima aici (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:40)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui Anton122

        Fiecare e liber sa faca ce vrea la el in casa si in viata intima (in limite rezonabile). Dar aici nu e vorba de asa ceva. Homosexualii vor sa schimbe societatea, vor drepturi, vor sa infieze copii, vor sa intoarca totul pe dos. Eu sper sa se ajunga la referendum, pentru ca majoritatea romanilor NU vor asa ceva.
        • -4 (32 voturi)    
          sunt sigur ca tu numeri.. (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:24)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          printre cele 3 milioane care au semnat petitia..eu credeam ca sunt mai multi de 3 milioane de imbecili in ro...
          • -2 (6 voturi)    
            Milo Yiannopoulos (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:04)

            animatron [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

            Un personaj pitoresc si supergay, dar care nu ezita sa spuna public "legile pro-gay ne fac mai idioti" si raspunde astfel acuzatiilor de "suprematism alb": "e o acuzatie debila, probabil as fi primul si singurul suprematist alb care face sex oral cu negri"!

            Presupun ca e o persoana mai avizata in astfel de probleme decat un heterosexual, il putem asculta si apoi judeca si compara cu alte argumentatii.

            https://en.wikipedia.org/wiki/Milo_Yiannopoulos
        • +8 (26 voturi)    
          Cine e liber? (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:31)

          utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          Ba nu e nimeni liber. Vecinul iti pune un rahat pe usa daca te vede de mana cu o persoana de același sex. Seful te da afara daca afla. Colegii de serviciu isi bat joc si ei de tine. Biserica vine Și-ți bate la usa de cateva ori pe an ca sa i plătești birul. Nimeni nu e liber sa faca ce vrea la el acasa. Nu in romania. Homosexualii nu sunt liberi. Iar romanilor deși le place sa trăiască in Occident si odată ajunși acolo le e rușine sa spuna de unde vin, nu le plac valorile occidentale.
          • +12 (16 voturi)    
            Discriminarea trebuie denuntata (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:01)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

            Ceea ce enumerati dvs. trebuie denuntat.
          • +8 (22 voturi)    
            nasol ce mai (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:31)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

            uite iti dau eu un sfat.spune-i popii ca esti homosexual si nu vrei impartasanie.
            gaaataaa,ai scapat de un bir
            te bate popa cu crucea daca nu-i dai paraua?
            mai mai ce probleme aveti voi...
            si da crede-ma,daca am un coleg spatist si se uita ciudat la mine,crede-ma ca-mi scapa cafeaua pe el.oparita

            incearca sa pui majuscula numelui tarii tale,nu preferintelor tale sexuale
        • +1 (13 voturi)    
          ///oare ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:52)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          de unde stii tu ce vor homosexuali ? cine vrea sa schimbe societatea ? si daca vrea... ce daca ? ti se pare cumva ca societatea este sanatoasa si bine merci ? o societate inc are oamenii mor mancati de viermi in spitale la mica destanta de locul in care isi ridica o super mega catedrala e sanatoasa ?
          tu inainte sa scrii ca vor drepturi, stii ce vor ? ia spune-ne ca poate noi nu stim. ce vor ei si nu ai vrea tu sa le dai ?
          vor sa infieze copii ? pai bostane ... treci pe la un orfelinat si vezi cam ce e de infiat si cum traiesc aia. plus ca asa vorbesti de parca toti homosexuali ar sari maine dimineata sa infieze doi trei copii fiecare cuplu...
          dar sigur, foarte important este ca poporul sa ramana needucat astfel incat sa poata fi manipulat atata de biserica cat si de partidele politice.
        • +1 (9 voturi)    
          @nb2k (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:19)

          Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          Pai daca iti este asa de frica eu spun sa fugi in Rusia ca acolo esti protejat. Auzi la el cica homosexualii vor drepturi. Pai bai bruta astia sunt oameni si au drepturi iar acuma unii cu putina empatie, ca tine,s-au gandit ca semenii lor ce sunt usor diferiti ar cam trebui sa nu fie egali cu ei. PS: gasesti in DEX ce este aia empatie.
          @AdiSto - nimic nu este gratis, nici macar hartia uzata nu merita stricata pentru asa un referendum
      • 0 (6 voturi)    
        Viata intima (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:36)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Anton122

        Se pare ca nu e si cazul celorlalti doi petenti de astazi, casatoriti in Belgia.
    • +5 (33 voturi)    
      VICTORIE! Pozitia ministerului public (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:22)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Ne vedem la referendum dragi concetateni!
      Democratia va decide intr-o chestiune de asa importanta.

      Cei care au incercat sa impuna aceste decizii sunt acum respinsi.

      Ministerul Public: "Impunerea "casatoriei" intre persoane de acelasi sex, din afara tarii, contrar vointei poporului si valorilor acestuia, este o forma de totalitarism si nu de democratie. Nerecunoașterea căsătoriei între homosexuali este ”expresia modului diferit de evoluție a Dreptului, în conformitate cu valorile morale ale fiecărei societăți în parte” . Link:
      http://www.activenews.ro/stiri-justitie/Ministerul-Public-Nerecunoasterea-casatoriei-intre-homosexuali-este-expresia-modului-diferit-de-evolutie-a-Dreptului-in-conformitate-cu-valorile-morale-ale-fiecarei-societati-in-parte-135167

      Vom vota. Vom vota precum irlandezii au facut-o pe aceeasi tema. Acolo a castigat o tabara, la noi se va vedea care.

      IMPORTANT este ca nu se impune nimic ci se decide democratic de catre populatia locului.

      Victorie! :)
      • -1 (27 voturi)    
        plagiezi prost si mincinos (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:52)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        in afara de "”expresia modului diferit de evoluție a Dreptului, în conformitate cu valorile morale ale fiecărei societăți în part", nu regasesc in cuvantarea reprezentantului Ministerului Public celelalte afirmatii, cu totalitarism si alte bazaconii. Asta e fix genul de minciuna 'savanta' atribuind altei persoane sau institutii ceva ce nu a spus si nu a facut, bazata pe faptul ca nu sta multa lume sa citeasca pe indelete ce scrie acolo si ia de buna ce ai citat tu.
        Sa iti fie rusine, daca te mai si pretinzi "crestin" insa apelezi la asemenea mijloace murdare si josnice, sa minti cu buna-stiinta. Chiar faci parte din categoria 'crestinopatilor;=cei care se cred crestini si se mint singuri pe ei si pe altii ca ar fi, dar sunt departe de a ne arata ca macar respecta ei valorile crestine!
        • +2 (24 voturi)    
          Nu pot decat (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:13)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Nu pot decat sa surad la rabufnirea de rautate, domnule. :)
          Am citat titlul articolului de pe site-ul respectiv rezumand in alte cuvine continutul. :) Evident ca rezumatul e prezentat sub interpretarea proprie. Recunosc ca locul citatuluie esste gresit si incepe de la "Nerecunoașterea căsătoriei între homosexuali este ”expresia modului diferit de evoluție a Dreptului, în conformitate cu valorile morale ale fiecărei societăți în parte”. Ceea ce e tocmai ce spun eu: Impunerea "casatoriei" intre persoane de acelasi sex, din afara tarii, contrar vointei poporului si valorilor acestuia, este o forma de totalitarism si nu de democratie.
          • 0 (18 voturi)    
            adica adevarul=rautate? (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:24)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Faptul ca tu atribui Ministerului Public cuvinte si expresii pe care nu le-a avut si eu iti arat ca minti cu nerusinare inseamna "rabufnire de rautate"?

            Ma bucur, nene, inseamna ca atunci si DNA "rabufneste de rautate".


            Dupa ce ca se vede de la o posta ca esti un postac mincinos ordinar, manipulator (cu cat te plateste KGB (FSB)?), nici macar nu ai decenta sa iti ceri scuze pt citarea la care ai adaugat de la tine.
            Nu e problema, inteleg, asa ati fost voi invatati sa procedati, la scoala KGBista, sa mintiti, sa inventati adevaruri false si sa manipulati turmele de enoriasi care nu gandesc- doar Dughin colaboreaza excelent cu Putin si FSB si promoveaza folosirea credintei si a bisericii ca metoda de a manipula si a dezbina statele care li se opun rusilor!

            Este ultima replica pe care ti-o dau, la cat de josnic te-ai dovedit, chiar ca nu meriti!
            • +5 (13 voturi)    
              Next (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:30)

              cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Domnule, rautatea vine din a ma numi in diferite moduri, cu inversunarea lui Vadim si vocaularul lui Becali. Era o simpla observatie. Insa.. tare mult nu imi pasa. Puteti sa ma numiti cum vreti. :) Chiar continuati! Rad mai bine! :D
              Deveniti mai hazliu cu cat comentati mai mult. KGB? :)) E tare. Ce spuneam!
              • 0 (0 voturi)    
                cand propui o minciuna.. (Joi, 21 iulie 2016, 10:37)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

                ..ca adevar, intr-un loc in care se critica orice forma de coruptie, tu la ce reactii te astepti?!?

                Activenews e una din multele platforme identificate ca fiind folosite de propaganda ruseasca in Romania, chiar de catre paltforma Hot-News...

                sorry, dar tiai atras nu numai oprobiul pomului pentru ca ai icnercat sa minti si sa manipulezi, dar si oprobiul omului fatae orice vine dinspre rusia.. ti-ai asumat un risc, ai primit pe masura asumarii..
      • +2 (12 voturi)    
        s- tampit si minist(e)rul!! (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:27)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Pa CINE a cerut sa fie IMPUSA casatoria intre persoane de acelasi sex??!! :O
        poa' sa se casatoreasca heterosexualii intre ei cat cuprinde - ca nu le interzice asta NIMENI!
        UNDE anume s-a pomenit de OBLIGATIVITATEA casatoriilor intre persoane de acelasi sex? Da aici o referinta valabila! Initiativa, lege, regulament, modificare de lege, cevaaa...! >:
        • +5 (9 voturi)    
          Am gresit cu citatul. CItatul corect (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:31)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Citatul corect incepe de la " Nerecunoașterea căsătoriei între homosexuali este ”expresia modului diferit de evoluție a Dreptului, în conformitate cu valorile morale ale fiecărei societăți în parte”.
        • -3 (9 voturi)    
          minte si manipuleaza (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:43)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Ministerul Public nu a sustinut ce a citat acest individ josnic. Cine stie cate alte neadevaruri a mai turnat pe acest site de cand a demarat initiativa! Un adevarat "crestin", ce mai...le face cinste!
      • +4 (8 voturi)    
        pozitie OFICIALA!! (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:10)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Tu da link-ul catre pozitia exprimata OFICIAL de Ministerul Public, NU catre site-uri toxice, gen "activenews"! >:
      • -2 (10 voturi)    
        Curtea constituționala (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:01)

        utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        In sfârșit, romanii pot discrimina in mod democratic.
        Urmează sa se faca un referendum despre dreptul țiganilor de a folosi mijloacele de transport in comun in Romania si inca unul despre dreptul evreilor de a exista in Romania.
  • -3 (67 voturi)    
    Bravo! Continuati!!!! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:20)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    sigur veti obtine si revizuirea Constitutiei!

    Felicitari pt mobilizarea exemplara pt a modifica si "securiza" aceasta definitie sacra si inviolabila!


    Nu care cumva sa fi facut/faceti ceva si pentru copii saraci, pt victimele violentei in familie, pt sclavii rurali, pt mizeria fizica si morala de pretutindeni, pt gunoaiele aruncate peste tot. Stiu, asta e treaba altora, a voastra este securizarea acestei definitii.

    Sigur ca dupa ce se va aproba noua definitie va exploda numarul de casatorii 'traditionale' hetero, numarul de familii crestine si va creste natalitatea, era fix ceea ce este necesar si vital tinerilor pt a intemeia familii si a face copii!


    PS: ironic e ca in final, exceptand cazul in care Romania va ajunge parte din vreun Califat islamic, cata vreme e membra UE, tot la legalizarea uniunii civile, daca nu casatoriei, intre LGBT se va ajunge...
    • -1 (49 voturi)    
      hai (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:24)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Hai las-o.

      Initiativa e perfect legala si intruneste parerea a 99% din cetatenii Romaniei.

      Da, noua romanilor nu ne plac toate porcariile "politically correct" de import.
    • +6 (38 voturi)    
      Si si mai ironic e ca (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:28)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      "pentru copii saraci, pt victimele violentei in familie, pt sclavii rurali, pt mizeria fizica si morala de pretutindeni, pt gunoaiele aruncate peste tot." poti face chiar TU ceva. Nu te opreste nimeni. Ai exact aceleasi drepturi de initiativa ca si oricare alt cetatean. Dar stai, parca e mai comod la tastatura decat sa bati pe jos pentru semnaturi. Eu te astept sa vii cu tabelul si voi semna.
      • -3 (31 voturi)    
        stii ceva? eu chiar fac. (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:04)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        daca macar 1 % din romani ar face ce fac si eu, ar disparea saracia si pb copiilor saraci, abuzati, in abandon scolar samd. (cel putin) . Tu insa, nu ai niciun drept moral sa vii sa imi ceri mie ceva, cata vreme te preocupa sa consumi energia, timpul si eforturile multor oameni in van, pt a va putea voi mandri ca "ati reusit" sa modificati o definitie in Constitutie. Aceasta definitie nu va schimba cu nimic viata nici a oamenilor simpli, nici a LGBT- care isi vor trai viata ca si pana acum, nici a celor cu multe alte probleme. E doar un mega-efort pentru ceva derizoriu. (si temporar).
        • +9 (27 voturi)    
          De unde stii ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:24)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          De unde sti ca cei care sustin demersul nu fac nimic? :) Esti total pe dinafara cu logica.
        • +1 (25 voturi)    
          Cum ar fi daca (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:24)

          ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Tu nu ai avea dreptul legal de a te casatori cu persoana iubita daca te-ai fi nascut, sa zicem, albinos?!

          Statul & Justitia trebuie sa ofere drepturi egale intre cetatenii adulti, cu consimtamant - legea trebuie sa fie oarba fata de sex, religie, culoarea pielii sau sexualitate.
          • 0 (18 voturi)    
            Statul si legea (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:31)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

            Statul si legea este definita de populatia locala.

            Statul are functiunea de a apara interesele tale si nu de a recunoaste fantezii sau sa te faca sa te simti acceptat. Drepturile sunt egale pentru toti. Nu sunt egali mai egali decat ceilalti.
            • +1 (21 voturi)    
              sigur, doar asa e si in Turcia, Iran, la ISIS (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:54)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              te citez "statul si legea este definita de populatia locala". Acum, daca asta implica decapitari la unii, interdicitii la altii, vb cuiva "ghinion".
              Vedem zilele acestea ce se intampla in Turcia sub "scuza" cererii majoritatii populatiei- arestari in masa, curand pedeapsa cu moartea...

              sunteti frati de cruce/semiluna intre voi...
              • +5 (19 voturi)    
                Dieferenta majora (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:15)

                cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                Diferenta majora intre cei mentionati si noi este ca noi cerem referendum pentru a decide impreuna, cu totii! :)

                Asocierea noastra cu ISIS este la fel de valabila precum asocierea lui Obama cu Stalin.
                • +1 (7 voturi)    
                  ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:07)

                  rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

                  Pai daca cerem referendum e si mai rau :) ptr ca asa vom fi vinovati ca popor...
                  Ce-ar fi daca s-ar vota ca albinosii nu au voie sa bea apa? Sau un referndum sa-l omoram pe Iliescu/Ponta (posibil sa iasa). Legal ar fi presupun, dar nu stiu cat de moral.
                  • +3 (7 voturi)    
                    rerenenegate (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:17)

                    hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

                    Moralitatea a aparut, alaturi de alte concepte, ca o forma de protectie a societatii ! Casatoria gay, pe termen lung, va avea urmari negative !
                    • -2 (8 voturi)    
                      ~ (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:05)

                      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

                      De ce ar avea casatoria gay consecinte negative (numarul gay-lor e relativ constant si singura consecinta negativa ptr societate ar fi "lipsa" copiilor, care ar fi oricum cam aceiasi presupun)?
                      Legat de moralitate/etica, desi in principiu e legata de social, se bazeaza pe niste calitati inascute sau dobandite ale unor oameni, ale unor individualitati, de a caror personalitate, noi cei "superiori" in diverse discutii ar trebui sa tinem seama. Si sa nu tinem seama doar de niste "traditii".
                    • -1 (3 voturi)    
                      Moralitatea (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:24)

                      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

                      a aparut si s-a dezvoltat ca un caleidoscop de principii calauzitoare ad-hoc sau impuse de curente ideologice, in cele mai multe cazuri, religioase. Intr-o lume perfecta, singurul principiu moral ar trebui sa fie: :Leben und leben lassen"
                      Se pare ca mai este mult pina la perfectiune.
                      • 0 (2 voturi)    
                        Logica (Joi, 21 iulie 2016, 4:06)

                        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

                        :Leben und leben lassen" "a aparut si s-a dezvoltat ca un principiu calauzitor ad-hoc sau impus de curente ideologice."Deci are exact acelasi statut ca restul codurilor morale.
                • -1 (9 voturi)    
                  ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:01)

                  uzu [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

                  la fel: nu stii ce spui. in Turcia majoritatea populatie hotaraste zilele astea ca minoritatea trebuie eliminata pentru ca nu e de aceiasi opinie politica cu majoritatea.
                  exact ce faceti si voi cu cacatul asta de petitie bisericoasa.
              • 0 (0 voturi)    
                scuze, dar nu te inteleg.. (Joi, 21 iulie 2016, 10:49)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                ..incepi cu un subiect si ajungi la turcia, Iran si ISIS.. care e ideea? se pierde..
                Nu poti sa vorbesti doar de Romania si de contextul oferit de aceasta tara si oamenii ei?
            • +1 (9 voturi)    
              ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:59)

              uzu [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              te contrazici.
              pai daca tu ai dreptul sa te casatoresti cu persoana aleasa, un homosexual de ce sa nu aibe ?
              cum il apara statul pe el ?
              • +2 (2 voturi)    
                Limitari (Joi, 21 iulie 2016, 4:13)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui uzu

                Eu nu am dreptul sa ma casatoresc cu orice persoana aleasa. Nu am dreptul sa ma casatoresc cu o persoana de acelasi sex, nu am dreptul sa ma casatoresc cu o ruda de sange, nu am dreptul sa ma casatoresc cu o persoana deja casatorita, nu am dreptul sa ma casatoresc cu doua persoane deodata, desi le iubesc pe amandoua, nu am dreptul sa ma casatoresc pe o perioada limitata, nu am dreptul sa ma casatoresc fara consimtamantul persoanei, nu am dreptul sa ma casatoresc cu o persoana minora, nu am dreptul sa ma casatoresc cu o persoana non-umana, cum ar zice Cernea, etc., etc.
                • 0 (0 voturi)    
                  Bati campii in general... (Joi, 21 iulie 2016, 22:46)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  Sa le luam in ordine: 1. Ai dreptul cu orice persoana aleasa. 2. Si cu persoane de acelasi sex. 3. Si cu rude de sange ai dreptul (nu foarte apropiate cred ca ai vrut sa spui, aici ai dreptate, dar asta datorita unor probleme biologice. Cand se vor rezolva astea, fii sigur ca vei avea voie). 4. Ai voie cu persoane deja casatorite (vezi de ex. mormonii, arabii). 5. Deci si cu doua deodata. 6. Ai dreptul, ai auzit de divort? Pe ce lume traiesti? 7. Aici ai dreptate, dar asta nu mai e casatorie, e constrangere. Si chiar si asta se poate, iarasi vezi arabii de ex. 8. Cu o persoana non-umana da, dar vezi pct. 3. Cand biologia va rezolva problema, se va putea. Asa ca NU AI DREPTATE!
            • +1 (1 vot)    
              Pai se le respectam (Joi, 21 iulie 2016, 11:34)

              neagoe [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              Sa incepem cu gramatica.

              1. Academia Romana (institutie a statului) a stabilit ca forma corecta "sunt" atunci cand sunt doua sau mai multe.

              Deci:
              "Statul si legea SUNT definite de populatia locala. "

              2. Probabil ai vrut sa spui:

              "Nu sunt unii sunt mai egali decat altii"...
          • +7 (19 voturi)    
            pfffft (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:02)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

            deci cu ce va asupreste statul pe voi,ca-mi scapa.sau poate ca va apara cand altii vor sa va ciomageasca.ma refer aici la parada aia anuala.
            si care,a devenit din ce in ce mai deranjanta,sustinuta din afara cu ambasadori celebrii.va ganditi ca multi se simt ofensati?
            nu cred,tocmai asta e scopul vostru
            • +3 (19 voturi)    
              Inegalitate in drepturi (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:46)

              ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui Point

              In primul rand, nu pe mine personal, sunt o persoana heterosexuala, cu vederi pe cat se poate de capitaliste si adept al principiilor statului de drept, conform carora:

              1) Toata lumea joaca dupa aceleasi reguli
              2) Minoritatile sunt protejate de tirania majoritatii

              Pur si simplu, nu vad care este problema daca Statul (nu Biserica!) leaga doi oameni, adulti, responsabili, printr-un act legal, indiferent de sexul acestora.
              La urma urmei, si ei sunt tot contribuabili, dar nu beneficiaza de acelasi numar de drepturi.
              • 0 (8 voturi)    
                Minoritatile sunt protejate de tirania majoritati (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:33)

                Point [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

                bre,care tiranie?si ce-ti face statul?
                • -3 (3 voturi)    
                  In cazul de fata (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:44)

                  ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui Point

                  Majoritatea doreste sa decida (prin modificarea Constitutiei, care prin natura ei NU poate sa reduca drepturi, doar sa le suplineze) ca unei minoritati sa i se elimine complet sansa la unul din drepturile fundamentale - aceea de a te casatori cu persoana dorita.

                  Stiu ca este greu de inteles, la urma urmei acum de-abia 40-50 de ani negrii din America se luptau sa elimine segregarea din societate.

                  Americanul de rand din aceea perioada gandea despre o comuniune persoana alba-persoana neagra/de culoare cam la fel cum gandesc homofobii de azi: e impotriva naturii, e dizgratios, ne repugna, etc.
                  • +1 (1 vot)    
                    cine, cand si dece.. (Joi, 21 iulie 2016, 11:09)

                    akillies [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

                    ..a inventat termenul de minoritate sexuala?!?!
                    Poate echivala cu o minoritate etnica?
                    Poti spune ca hmosexualii traiau fericiti in tara lor si eterosexualii rai si asuprtori i-au dus in toate colturile lumii ca sa ii foloseasca ca sclavi?

                    cum poti tu compara ceva nenantural cu ceva natural?
                    Oamenii aceia erau negri din nastere, proveneau din societati inferiaore dpdv tehnic, si erau persecutati din acest motiv si din alte motive care isi gaseau radacina in nevoia unei societati bolnave(europenii si americanii) de a se simti in siguranta!
                    Si mai mutl decat orice, era vorba de ultima ramasita a sclaviei in lumea occidentala..penturca in acelasi timp in eruopa rasariteana existau sclavi (albi, dar saraci) si sistem de sclavie si ce vrei tu.. daor ca se intampla intre albi..

                    Nu exista niciun grad de comparatie intre cele 2 situatii... nu e ca si cum un heterosexual/o heterosexuala ar vrea sa se casatoreasca cu o lesbiana/un homsexual si statul nu ii da voie!

                    lgbt incearca sa explica tuturor ca nenaturalul e natural si ca daca nu se accepta asta , atunci problema e la natura, nu la cativa indivizi si reprezentanti din ea..sau ca de fapt natura e diversa, dar sunt unii indivizi indoctrinati care nu vor sa o accepte..
              • +2 (4 voturi)    
                excelent spus ! (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:01)

                uzu [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

                .
          • +1 (5 voturi)    
            Legislatie oarba (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:19)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

            Legislatia trebuie sa fie si este oarba fata de orientarea sexuala, dar nu poate fi oarba fata de sex din senin, dupa ce singurul scop al casatoriei civile a fost sa reglementeze sexul.
        • +1 (13 voturi)    
          Bravo tie (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:35)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          daca ai reusit sa strangi 3 milioane de semnaturi pentru problemele pe care le-ai enumerat. Mai departe.
        • +3 (17 voturi)    
          esti fenomenal (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:55)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          pana acum cineva,nu spun cine,persoana importanta,jignea forumistii de pe aici cu tot felul de epitete.urate.parca mai ieri daca retin bine...
          ma rog,sa trecem,ma uimeste insa lupata asta incrancenata,pe carte o duceti impotriva ROMANILOR,ca si cum cineva va sopteste la ureche:''loveste-i la temelie,sunt crestinopati,dacopati,rasisti,xenofobi siiii cel mai rau,homofobi''
          raspundeam cuiva,nu spun cui,ca orice popor,repet si subliniez,popor nu populatie,are oameni care accepta sau nu PC luat ca ansamblu.la noi si aiurea.dar,forumistii nostrii,aia mai cu mot,pe are sa ne intelegem,ii respect,considera ca numai romanii sunt asa,ceilalti,de preferat belgienii,sunt sfinti.aaahh nu ca aia n-au treaba cu dumnezeu.
          deviem...deci!
          daca tot daca decizia asta nu schimba nimic pt lbgt,de ce atatea jigniri si mizerii aruncate cu ura,repet asupra romanilor?!
          • +7 (13 voturi)    
            Ura impotriva identitatii proprii (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:17)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Sunt doar niste frustrati. Toti romanii de treaba pe care i-am vazut in afara UE nu se dezic de Romania ba fac orice sa faca cinste Romaniei.

            Cei care insa sunt doar beneficiari ai unor societati superioare, uita ca sunt romani si chiar injosesc Romania. Comportament tipic al celor care nu reusesc nimic concret in viata din efort propriu.
            • +1 (3 voturi)    
              normal ca sunt frustrat.. (Miercuri, 20 iulie 2016, 23:15)

              exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              ca a trebuit sa mi parasesc tara din cauza imbecililor si a escrocilor care o populeaza..cine isi doreste sa traiasca intr o tara in care te maninca viermii in spitale, tiganii au ajuns sa aiba sclavi, escrocii condamnati sa fie votati primari sau parlamentari, hotii devin scriitori si doctoranzi in puscarie, etc..etc....
          • +5 (7 voturi)    
            Ce e interesant (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:07)

            AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Point

            e ca tocmai cei care se bat in piept ca ce mari toleranti si intelegatori sunt ei, nu sunt in stare sa accepte ca altii pot avea alte pareri despre un subiect. Adevarati progresisti, ce mai.
        • 0 (0 voturi)    
          mai nene..si eu fac.. (Joi, 21 iulie 2016, 10:47)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ..dar nu prea vreau sa ma laud...
          In prmiul rand, pentruca nu e bine sa te lauzi singur
          in al doiela rand, pentruca atunci cand oamenii formeaza o structura al carui scop este sa vegheze si sa ia masuri pentru a se evita aparitia acestor situatii(stat), si tot mai e nevoie de un alai de ONGuri care sa faca ce nu face statul infiintat de oameni..e cam greu sa te mandresti cu aceasta activitate - statul din care fac eu parte e inefiecient, are definiciente si mai ales nu are o baza solida(e foarte usor sa il bulversezi, e foarte usor sa il manipulezi)
          al treilea rand, pentruca eu o iau ca pe un lucru natural, omenesc, parte din mine pentru cei din jur.., pentru ca stiu ce inseamna teama, suferinta, frustrare si imi doresc sa ajut acei oameni in nevoie sa treaca peste cele mai negere momente din viata lor.. si sa ii feresc de brutele aparent umane.
    • -1 (37 voturi)    
      Tembelule (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:32)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Tocmai pentru copii saraci a fost initiativa asta. Sa nu ajunga obiecte sexuale la scula pedofililor si pervesilor din lumea asta. Deci daca peste tot e mizerie, mai putin la tine, asta face curatenie macar intr-un loc.
      • -2 (26 voturi)    
        Exact pentru copii saraci ne-am sesizat (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:00)

        AlinaNicolae [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

        Hahahahahahaha, hai ca-i buna asta.
        Cei drept, mai bine lasati in orfelinate, ignorati in cel mai bun caz, abuzat psihic si fizic in cel mai rau, sau mai bine adoptati de familii care au nevoie de mana de lucru moca, decat sa fie nevoiti dacii veritabili sa explice pruncilor cum sta treaba cu doi barbati sau doua femei care se tin de mana.
        Ti-as recomanda sa studiezi un pic diferenta dintre un pedofil si o persoana atrasa de acelasi sex. Stiu ca bisericii ii place sa puna egalitate intre cele doua, dar datele din viata reala spun ceva diferit.
      • -7 (25 voturi)    
        daca ma uit la stiri si statistici (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:06)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        observ ca mai toate cazurile de copii abuzati sunt de catre hetero- sau violurile si incesturile din familiile hetero nu se pun la matale? Cumva modificarea acestei definitii va proteja acesti copii de abuzurile parintilor hetero-traditonal-crestini-ortodocsi-romani-verzi?!
        • +7 (23 voturi)    
          Ura patetica (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:28)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Ura dvs. se vede prin asocierea tuturor romanilor conservatori cu o imagine de romani ingamfati si extermisti.
          Mai zambiti si uitati-va in jur. :) Viata e frumoasa.

          Smile: Politici stangiste demontate in 15 secunde :))
          https://www.youtube.com/watch?v=J4riQcqBm8k
    • +3 (29 voturi)    
      bine ca esti tu destept... (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:40)

      _Sorin_ [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Dar tu ce faci in directia mentionata de tine?

      Mie unul mi se pare o chestie de bun simt acest referendum.. sau poate pe tine si copiii/nepotii tai nu v-ar deranja sa aveti "un mama" sau alte aberatii de genul.
    • +3 (17 voturi)    
      ce treaba are CCR.. (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:46)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ..cu copii saraci, victimele violentei in familie etc?!?!??

      Ai lansat o intiativa in acest sens si nu ai avut suport?

      Poti sa propui aceste teme Coalitiei pentru familie sau cum sen umeste acel ONG(grupuri de ONG) si foarte probabil sca pe acelasi principiu se vor rezolva si aceste probleme..

      Pana una alta, CCR se pronunta pe probleme legate de Constitutia tarii, nu au autoritatea in alte domenii..
    • +3 (21 voturi)    
      :/ (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:49)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      1. Argumentatia "Nu care cumva sa fi facut/faceti ceva si pentru copii saraci, pt victimele violentei in familie, pt sclavii rurali, pt mizeria fizica si morala de pretutindeni" e aiurea, stii tu exact ce fac ceilalti? Adica de ce presupui ca cine e anti-gay automat nu face nimic altceva in rest?
      2. Ca sa folosesc un argument ca al tau, cand avem atatea probleme, copii saraci, victimele violentei in familie, sclavi rurali etc, deci cand suntem plini de bube, nu facem nimic pentru asta si ne batem doar pentru drepturile gay-lor de a-si spune "sot si sot"? Asta e tot ce ne-a mai ramas de facut??
      3. Lumea nu e impotriva parteneriatului civil desi tot sustineti asta din rea vointa. Cei care sunt contra, sunt contra sa va numiti "familie" si sa puteti infia copii, pe parte sexuala si financiara puteti face si legifera absolut orice doriti.
      • 0 (20 voturi)    
        pai uite ca nu am vazut (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:07)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        nicio alta initativa pt celelalte probleme, care sa adune milioane de semnaturi. Grija romanului crestinopat e ce fac vecinii in dormitor , cum, cu cine, nu daca acestia zac de vreo boala, nu au ce pune pe masa sau e nevasta vecinului batuta crunt de acesta (asta e doar motiv de barfa si amuzament).
        • +1 (5 voturi)    
          Grija (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:09)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Poate exista si crestinopati din aia de care zici tu, a caror grija e ce faci tu in dormitor. Eu nu cunosc. Exista insa o mare parte conservatoare a populatiei, poate majoritatea care nu vrea ca statul sa spuna o minciuna despre casatorie, precum Ministerul Adevarului din 1984.
    • +9 (21 voturi)    
      E frumos sa observi ofticul (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:05)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      E frumos sa observi ofticarea si disperarea stangistilor progresisti. :) Satisfactie faina.

      Tu ce faci bade pentru acele cazuri? De ce sa facem totul numai noi? Si ce incompatibilitate este in a face acest demers si a ajuta acele cazuri?

      PLUS: Eu si alti sistinatori ai demersului chiar facem ceva. Nu e cazul sa ne laudam in public. Asa ca spor la treaba!

      Romanii vor decide pentru Romania.
      • -1 (17 voturi)    
        un efect pozitiv al referendumului (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:57)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        va fi acela ca nu are cum sa fie acesta aplicat inaintea celui din 2009, au fix aceeasi valoare legala. Asa ca, daca se apuca onor parlamentarii sa modifice constitutia pt casatorie, ca urmare a rezultatului acestui referendum, ar trebui sa modifice si legat de numarul de parlamentari, sa fie max 300.

        Stiu, stiu, pe voi doar pb definitiei casatoriei va intereseaza. Restul e treaba "altora".
        • +6 (12 voturi)    
          Ba nu (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:21)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Scuze dar asta poate crede unul neinformat ca dvs. Referendumurile nu sunt toate la fel. In acest caz, referendumul nu este consultativ ci este demarat printr-un mecanism prevazut de constitutie pentru a modifica constitutia.

          Referendumul din 2009 este consultativ iar vina pentru neaplicarea lui este doar a parlamentarilor. Coalitia pentru Familie a folosit eemplul acelui referendum in prezentari ca un exemplu engativ de nefunctionalitatea a parlamentului.

          Nu mai spera. Obisnuieste-te cu idea. Referendumul se va face. :) ;)
      • 0 (4 voturi)    
        da (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:06)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        de mai bine de 25 de ani romanii decid pentru romania. o majoritate redusa, inculta, neinformata voteaza la putere aceleasi partide plinde de hoti, care fura tot ce e si ce nu e.
        o fi bine, o fi rau ... tu ce zici ?
        important e ca romanii decid !
  • +1 (27 voturi)    
    . (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:22)

    adi.i [utilizator]

    Statul vrea neapărat să aibă și el un loc în dormitorul cetățenilor. Doar nu trăim în Canada.
    • +5 (27 voturi)    
      Statul NU vrea (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:07)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Tocmai pentru ca nu vrea sa aiba nimic de a face cu dormitorul, statul nu exista pentru a recunoaste toate formele de preferinte sexuale ci doar cele care sunt spre interesul statului.

      Statul nu exista ca sa te simti tu acceptat daca ai fantezii respinse de altii.
      • -3 (3 voturi)    
        Mumu (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:31)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Vad ca asta nu te deranjeaza... Fa si o petitie ptr asta.
      • -1 (1 vot)    
        No shit (Joi, 21 iulie 2016, 11:54)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Exact asta faceti voi astia de la Coalitia pt Familia care umple orfelinatele de copii abandonati ! Nu va afecteaza sub nicio forma casatoria civila intre persoane de acelasi sex, dar aveti voi un pitic pe creier (probabil il cheama Daniel pe pitic) si nu puteti sa dormiti noapte daca Ion si Gheorghe zic da la starea civila.

        Recomand http://www.ziare.com/vaslui/stiri-actualitate/mama-fara-suflet-si-a-abandonat-copiii-si-a-fugit-in-lume-cu-un-barbat-6121575

        Dar hei, nu conteaza, este vorba despre o familia formata din barbat si femeie, nu ? Asta conteaza!
  • +3 (33 voturi)    
    Corect ! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:41)

    KTerinca [utilizator]

    Nu merge cu dansa intr-insul ci doar cu dansa intr-insa.
    Sincer, mai bine afara din UE, decat sa fie acceptata in Romania democratia natanga care impune puterea poponautzilor in fata celor normali.
    N-au decat sa se f... in c... in cercul lor privat, dar sa nu se afiseze cu anormalitatea lor in fata copiilor nostri.
    Punct.
    • +11 (19 voturi)    
      Conservatori si in UE! (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:10)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Luati exemplul Poloniei. Partidul PiS, conservatori dar si europeni. NU trebuie sa asteptam pasiv sa ne impuna UE unele decizii morale. Trebuie sa fim activi si sa participam la definirea UE pentru ca si NOI suntem cetatenii sai.

      Asa ca este inacceptabil ca UE sa fie partinitoare in teme ce privesc alegeri progresiste/conservatoare.
      • 0 (0 voturi)    
        UE nu obliga pe nimeni nimic.. (Joi, 21 iulie 2016, 15:04)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ..ei fac presiuni, lobby prin diverse grupuri, prin diversi parlamentari, prin media etc.
        Asta nu inseaman ca noi tb s acceptam orice vine cu etichta UE ca fiind bun...ci trebuie sa analizam si sa decidem conform perceptiei noastre asupra acelui produs..
  • -6 (40 voturi)    
    Bravo romani , bubuiti de inteligenta (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:56)

    A78 [utilizator]

    Pentru amaratii aia care au fost tinuti in lanturi nu s-au gasit 3 milioane de semnaturi , dar pentru ceva ce tine de viata privata a fiecaruia dintre noi s-au gasit imediat 3 milioane de talibani sa ne explice ei cu moastele in gura cum e mai bine .

    Romania trebuie sa adere la Uniunea Belucistan-Kabul .
    • +13 (27 voturi)    
      Aceeasi strategie falimentara de a contracara (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:12)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Adica ce legatura are una cu alta nene?

      Nu cumva tot noi astia 3 milioane suntem vinovati ca nu avem si infrastrucutura necesara in Romania?
      Nu cumva tot noi trebuie sa gasim solutii pentru coruptia din societate?
      Nu cuma tot noi trebuie sa ne ocupam de toate problemele pentru ca am gasit de cuviinta sa ne ocupam de o problema care este prioritara pentru noi?

      Sunteti liberi sa va ocupati si noi!
      Faceti ceva in loc sa vorbiti!

      Voi asistati si comentati. Noi gandim si facem.
    • +12 (26 voturi)    
      Dilema veche (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:25)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui A78

      1. Si tu esti român, deci și tu ești prost, deci comentariul tău vine de la un prost , deci nu are valoare
      2. Nu ești român ( cel mai probabil) și atunci cară-te la Soros sau la Gomora si lasa-i pe români să-si vada de treaba lor. Știi ce-a zis Dabija.
    • +9 (15 voturi)    
      Pentru aia (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:44)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui A78

      exista legi. Daca nu ai aflat, niste unii sunt in arest preventiv. Ce intrebare ai fi vrut la un Referendum despre subiect?
      Uite, la mine in bloc e unul care scuipa pe scara. Voi astia, modernii si deschisii la minte, de ce nu faceti ceva sa scapam de nesimtitul ala? A, esti din alta localitate si n-ai auzit de el? Si eu sunt din alta localitate si n-am auzit de sclavii. A, era treaba in primul in rand a celor din sat, care cunosteau problema? Exact si aici, e treaba in primul rand a celor vecini cu nesimtitul.
      Sesizezi paralela?
  • +10 (20 voturi)    
    familia... (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:32)

    dan.c [utilizator]

    "Familia", asa cum o cunoastem, e formata din 1 barbat si 1 femeie.
    Comuniunile formate din 1 barbat si 1 barbat, sau 1 femeie si 1 femeie, sau 1 barbat si 2 femei sau 1 femeie si 2 barbati etc. etc. etc. sunt altceva. Ele nu sunt "familie".
    Daca doriti sa le numiti "familie", va trebui sa redenumiti ceea ce azi numim "familie" in altceva. Poate "familie traditionala", sau "familie adevarata" sau "familie normala".
    • +9 (19 voturi)    
      Tocmai asta e problema (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:51)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Tocmai asta e problema desi pentru uni e greu de conceput: se vrea redefinirea societatii ca intreg sub o alta strategie dar cam cum au incercat comunistii cu "omul nou".
      Se vrea o societate in care fiecare sa fie doar un individ, nul si fara identitate, un numar, fara caracteristici unice, fara comunitati reale, fara relatii de autoritate mai puternice decat cea stat/cetatean, fara valori.
      In alte tari unde au avut victorii, progresistii au spus-o pe fata ca vor sa distruga conceptul de familie pentru ca astfel sa dobandeasca o adevarata egalitate intre cetateni. Comunism sub noi forme.
  • +12 (28 voturi)    
    Drepturi (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:43)

    CipCC [utilizator]

    1. Ce fac oamenii in dormitor nu intereseaza pe nimeni si poti face ce vrei. Dar in momentul in care tu vii si-mi ceri mie sa infiezi copii cand tu ar trebui sa-ti asumi faptul ca fiind homosexual nu poti avea copii.
    2. Sa te superi pe faptul ca Biserica nu accepta comportamentul asta, ca si cum Dumnezeu ar trebui sa-si adapteze regulile dupa tine ca sa ti se para tie ca esti normal.....nu prietene nu esti normal....ai o problema. Faptul ca lumea accepta aceste comportamente nu inseamna ca sunt normale si morale.
    3 Mi se pare incredibil cum UE incearca tot timpul sa multumeasca pe toata lumea si prin aceasta iti ingradeste tie libera gandire. Pai bah cretinilor de ce tre sa fim toti de acord cu voi....faceti ce vreti in pat si lasati-ne cu manifestatii si alte cacaturi.
    4. Imbatranirea populatiei in UE o problema? Pai sa va spun eu,,bah cretinilor, de ce este o problema ...pentru ca incurajand astfel de comportamente la asta se ajunge, la disparitie. Am ajuns sa avem toti numai drepturi si nicio obligatie...important e sa ne simtim noi bine, sa fim zen.
    • -5 (15 voturi)    
      si de ce sa nu aiba drepturi? (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:36)

      mihaica [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      1. Ar infia copiii tai, sau ce? Poate infiaza unii dintre acei copii pe care nimeni nu ii infiaza. Pentru ca sunt multi. Recunoaste ca preferi sa nu-i infieze nimeni decat sa-i infieze un cuplu de lesbiene sau homosexuali, hater mic ce esti!
      2. Ca si cand povestile din Biblie ar fi reale, si un Dzeu mare cat universul, care vegheaza peste miliarde de miliarde de sisteme solare, ar fi consternat de dragostea dintre doua femei sau dintre doi barbati.
      3. Se vede ca suntem aproape de orient. Pana la urma Arabia Saudita nu e chiar departe de Romania, si o influenta exista..
      4. Ai vrea mai multi decretei, nu-i asa? Sau ti se pare ca specia umana e pe cale de disparitie? Ai putea sa arunci o privire pe evolutia demografica in ultimii 200 de ani..
      • +5 (7 voturi)    
        Re (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:03)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui mihaica

        1. Vorbesc ca eu statul si tu ca fiind comunitatea LGBT( sa fie pe intelesul tau). Statul ar trebui sa aibe grija de acesti copii si sa-i educe iar oamenii care fac copii avand scuza ca sunt needucati sa palteasca pentru proetia lor.
        2.Fiti atei dar spuneti asta sus si tare nu faceti demersuri ca Biserica sa va accepte voua deviatiile.
        3.UE are parti bune si mai putin bune( majoritatea bune)..nu poti condamna Comunismul in totalitate cum nu poti considera ca tot ce e din EU este ok.
        4.Da acum suntem vreo 8 miliarde dintre care 1 miliard 500 de saraci Indieni si 1.7 de saraci chinezi....Tine minte, marile natiuni cum sunt Franta Anglia Spania vor disparea din cauza faptului ca vor sa fie politicaly corect iar smecherii si lenesii au numai de castigat in aceasta lume
    • +2 (12 voturi)    
      . (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:12)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      1. Există femei lesbiene, divorțate, care au copii și care trăiesc în concubinaj cu partenerelor lor. Ce zici de asta?

      2. Ei nu vor să fie acceptați de biserică, ci de autoritățile statului.

      3. UE nu-ți îngrădește dreptul de a gândi, tu poți fi în continuare homofob.

      4. Faptul că homosexualii își întemeiază familii nu-ți îngrădește ție dreptul de a face copii. Legalizarea familiei la homosexuali ar putea aduce un beneficiu în creșterea populației pentru că ei ar putea crește astfel copiii aruncați în orfelinate de către familiile heterosexuale și creștine.

      HN, de când aprobați comentarii cu „cretini” și alte vorbe?
      • +1 (3 voturi)    
        .. (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:49)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        1. Tragic.
        2. Adica de mine, caci statul ma reprezinta si pe mine.
        3. Nu, pentru ca nu poate manipula inca gandirea. Dar interzice tot ce poate: libertatea de exprimare, de asociere, de a actiona conform constiintei.
        4. Poate ca nu ingradeste dreptul de a face copii, dar ingradeste dreptul de a fi tata si mama, in favoarea entitatilor depersonalizate parinte 1 si parinte 2. Mai ingradeste si dreptul copiilor de a avea un tata si o mama.
      • +2 (4 voturi)    
        Re (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:24)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        1. Daca exista femei divortate lesbiene sa faca ce vor cu copii lor....dar atat timp cat tu implici o a 3 a persoana intr-o chestie pe care el nu stii daca si-o doreste e gresit. Statul ar trebui sa aiba grija de acesti copii sa-i educe si sa-i creasca. iar parintii care fac copii din greseala doar ca-s needucati ar trebui sa plateasca la stat bani pentru crestere. Prostia se palteste....nu poti condamna statul pentru ca esti tu prost de fiecare data.
        2. Foarte bine , sa spuna asta clar...vad ca tot spun unii ca Papa sa accepte comuniatate gay..... intelege....nu te pune nimeni sa fii crestin poti sa-ti declari propria religie....cum au facut unii prin Norvegia. Religia bautorilor de bere, sau nu mai stiu cum se numea... in care sa-ti definesti tu regulile proprii.
        3. Nu sunt homofob si-mi expun parerea....o parere de bun simt. Am observat ca daca nu esti open minded si politicaly corect deja esti condamnat....Recent a fi ateu e un trend a oamenilor educati....Contrazic asta si respect credinta oricui desi eu sunt un crestin care merge la biserica doar la Paste si la Craciun.
        4. Atata timp cat platesti imozite la stat ai acelasi drept ca oricare alt cetatean....dar nu implica o a 3 a parte care nu stie ce-si doreste si nu dori ca Biserica sa-ti accepte tie deviatiile.
        HotNews accepta comentarii cu "cretini"
        atat timp cat CNA accepta pe Banciu si pe Badea
        Numai bine
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 21 iulie 2016, 10:41)

        ziduri [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

        Adica acel copil orfan , chinuit ce va deveni, daca nu te superi? Tot un ...logic..
    • -1 (1 vot)    
      Religie! (Joi, 21 iulie 2016, 10:25)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Daca la oricare alt articol ar aparea comentarii cu trimiteri la religie, pe hotnews ar lua minusuri gramada. Cand vine vorba de homosexualitate se schimba situatia. Orice argument este bun!
  • -6 (14 voturi)    
    personal cred ca e o greseala (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:38)

    clandestin [utilizator]

    pentru ca nu ajuta pe absolut nimeni aceasta lege. si aceeia care mai sus spun ca sau mobilizat pt a face cei bine inchid ochii la tot ce se intampla cu copii abandonati.
    Cred ca homosexualii nu au nici o treaba cu casatoria, oricum este demodata si in curand nici femeia si barbatul nu are sa se casatoreasca la cate divorturi sunt. Legat de copii, ei pot concepe copii, stiti asta ?! se mai pot casatori si sa infiieze copii ca apoi sa stea cu partenerul deci kk-ul acesta de lege nu face nimic doar instiga la ura si e trist ca este initiata din partea unei biesici care ar trebui sa impartaseasca dragostea.
    • -3 (7 voturi)    
      Înțelept: (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:06)

      13337 [utilizator] i-a raspuns lui clandestin

      PUNCT!
    • +2 (8 voturi)    
      Facts (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:18)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui clandestin

      1. Nu se inchide nici un ochi. Multi din cei implicati in acest demers au facut imens pentru a recupera/ajuta copii au strazii.

      2. Homosexualii nu au treaba cu casatoria insa au treaba progresistii care au gasit o minoritate pentru care sa se zbata si sa o foloseasca spre a-si atinge obiectivele.

      3. Dragoste nu exista fara adevar. Nu poti sa vrei binele cuiva fara sa iei atitudine in caz de probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      scuze.. nu e o lege oarecare.. (Joi, 21 iulie 2016, 15:13)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui clandestin

      ..e o lege fundamentala..deci e foarte importanta.

      Nu legea instiga la ura ci actiunile lgbt in sine.. comentariile deplasate si exemplele exagerate..
      Astea nelinistesc oamenii si ii determina sa devina agresivi, nu legile..
      Majoritatatea oamenilor din tara asta nu pot suporta acest stil de viata..si nu are legatura cu religia.. e ceva artificial..
      • 0 (0 voturi)    
        Daca si asta e lege fundamentala (Joi, 21 iulie 2016, 16:51)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        ar trebui sa mai inveti... Si poate chiar mai important, orice lege discriminatorie instiga la ura, pentru ca cei discriminati vor blama pe cei care ii discrimineaza si vor lupta pentru drepturi egale! Iarasi, mai invata, vezi istoria!
  • -6 (14 voturi)    
    Casa de piatra si copiii de lut :-) (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:48)

    ccteddy [utilizator]

    Daca 3 milioane de romani au simtit nevoia sa isi protejeze viata de familie prin aceasta petitie atunci trebuie sa facem referendum si sa schimbam constitutia (mai sunt vreo 16 - 17 milioane care gandesc la fel dar fie nu au curajul si determinarea sa semneze fie nu au varsta necesara). Acum cu baietii astia doi care vor sa fie recunoscuti ca si casatoriti de catre statul roman,cred ca treburile sunt foarte clare. Ei trebuie sa plateasca toate eforturile administrative legate de acest demers, sa fie amendati pentru inselaciune si sa se duca la CEDO di postura de delicventi. Sa dovedeasca ei la CEDO care e robul si care e roaba si sa se jure pe ce au ei mai scump ca nu inverseaza rolurile. Si sa-i testeze cu Varvara si Filofteia :-) ("fetele" alea muncitoare de la metrou care fac tunelul cu ora)
  • +2 (10 voturi)    
    OH. (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:01)

    letsoc [utilizator]

    Eu nu am vazut atatea comentarii pe tema undelor gravitationale sau mai stiu eu ce . Dati romanasilor o tema despre sex , haleala sau religie si o sa vedeti rauri , rauri de comentarii care mai de care mai fistichii . Cu stima , NC .
  • +1 (5 voturi)    
    pacat... (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:50)

    Zauan [anonim]

    Cand astfel de comentarii imi dau seama cata intoxitate exista in Romania si ce mentalitati de evul mediu inca exista... Sincer imi pare rau sa vad ca multi oameni nu pot vedea sau intelege ce inseamna o casatorie ( aici nu ma refer la biserica ) ...
  • -3 (5 voturi)    
    Q&A (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:52)

    13337 [utilizator]

    1. "Cumva tot noi trebuie sa gasim solutii pentru coruptia din societate?"
    2. "Nu cum[v]a tot noi trebuie sa ne ocupam de toate problemele pentru ca am gasit de cuviinta sa ne ocupam de o problema care este prioritara pentru noi?"

    1. Nu! Ferească-vă Dumnezeu! Nu este o prioritate pentru România. Corupția poate continua în forma actuală; aste un rău necesar.
    2. Nu! Problemele din societatea mai sus amintită nu vă afectează pe voi. Nu sunteți obligați să fiți preocupați de problemele din această societate.

    --------------------------------------------------------------------------------


    "Familia", asa cum o cunoastem, e formata din 1 barbat si 1 femeie."

    Eu și cu soția mea avem doi (2) copii. Copiii nu sunt familie. Nici părinții, nici socrii, nici cumnații, nici verii, samd. Cool!

    --------------------------------------------------------------------------------

    "Sa te superi pe faptul ca Biserica nu accepta comportamentul asta, ca si cum Dumnezeu ar trebui sa-si adapteze regulile dupa tine ca sa ti se para tie ca esti normal.....nu prietene nu esti normal....ai o problema. Faptul ca lumea accepta aceste comportamente nu inseamna ca sunt normale si morale."

    Nu mă supăr că biserica îmi spune că Dumnezeu locuiește în cer.

    Faptul că omul, în evoluția sa, a ajuns pe Lună, Marte și chiar pe Pluto, nu înseamnă că lumea accepta aceste comportamente și nu inseamna ca sunt normale si morale. Dar și biserica este împotrivă, pentru că trebuie să-l mute pe Dumnezeu mai sus ori altundeva, unde nu poate fi găsit sau văzut de către oricine.

    Își adaptează Dumnezeu regulile după indicațiile biserici
    • 0 (0 voturi)    
      Aloo (Vineri, 22 iulie 2016, 15:19)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui 13337

      Tu esti cumva tampit?
      NU te obliga nimeni sa fii crestin cum nu te obliga nimeni sa crezi in ceva. Eu spun doar ca nu poti fi crestin si sa fii gay in acelasi timp. De ce? Pentru ca asta e religia crestina iti place nu esti gay nu-ti place, fii gay si nu crede.
      Eu nu-ti impun nimic dar nu veni si-mi cere mie, ca societate, sa-mi schimb obiceiurile dupa deviatiile tale.
      Cum am mai spus... fa ce vrei in pat dar nu-mi spune mie, deoarece nu ma intereseaza.
      NU veni si-mi spune ca vrei sa adopti copii( tu esty gay partenerul tau e gay...asuma-ti chestia asta ca nu poti avea copii, dar nu implica o a 3 a persoana care la varsta aia nu are discernamant si nu stie ce-si doreste).
      Nu fa parade publice pentru ca nu intereseaza pe nimeni ce faci in pat, e treaba ta, sincer sa-ti zic nici oamenii straight nu ar trebui sa se sarute pe strada asta faci acasa la tine in intimitate .
  • -2 (10 voturi)    
    CCR si-a dat cu tesla-n c..... (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:24)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    membrii CCR sunt la fel de obtuzi ca initiatorii modificarii constitutiei, reprezentati de bor.
    • -1 (5 voturi)    
      Re (Miercuri, 20 iulie 2016, 20:38)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Pentru reprezentantii BOR tot respectul in aceasta tema...nu se comporta ca Papa care este ales politic tocmai pentru aceasta cauza. De ce crezi ca Papa Benedict a fost inlaturat ....( probabil ca nu a fost de acord cu toate cacaturile guvernelor) a venit Francisc, care e un Papa open minded , pus politic, care accepta toate prostiile desi crestinismul se bazeaza pe niste reguli, norme ( din Biblie)....nu ma intereseaza ce Papa esti tu atat timp cat nu respecti credinta. Sa ne intelegem....ce face statul tre sa fie diferit de ce face Biserica....atat timp cat tu-ti platesti taxele tre sa beneficiezi de anumite chestii dar nu cere Bisericii sa-ti accepte tie deviatiile...poti fi foarte bine ateu.
      Numai bine!
    • +1 (5 voturi)    
      Imi pare rau, dar nu ai dreptate (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:55)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Indiferent de parerea unora, CCR are de data asta dreptate: conform legii si Constitutiei, s-a realizat numarul legal de semnaturi, deci initiativa e legala si trebuie sa-si urmeze cusrul. Ca initiativa e buna sau nu, corecta sau nu, e alta poveste. La fel si ceea ce va urma. Cum ziceam si mai sus, a mai fost un referendum, si ce daca! Ceea ce ignora unii (cam multi dupa mine) e ca nu se poate face impune referendum pe orice si oricum. Ce-ar fi sa strang semnaturi pentru inghetarea preturilor, asigurarea unui venit minim garantat de 1 milion pe luna pentru fiecare cetatean roman, si cateva altele in aceeasi idee? Sunt sigur ca as strange mult mai multe milioane de semnaturi! Dar ce ar iesi intr-un astfel de caz? Asa cum nu poti face referendum pentru restrangerea unor drepturi pentru anumite categorii de persoane. Pentru ca ei nu vor in nici un caz drepturi suplimentare, nici restrangerea drepturilor altora, ci doar vor ACELEASI drepturi pe care le au ceilalti. Aratati-mi un singur drept pe care il vor DOAR pentru ei si nu si pentru ceilalti, si imi cer scuze si voi fi si impotriva acelui drept!
  • 0 (4 voturi)    
    Interesant! (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:08)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Te minunezi cand vezi cum oamenii nu invata nimic. Cand a fost cu iesirea UK din UE era aproape unanimitate in comentarii ca nu poti lasa astfel de decizii in mana oamenilor prin referendumuri. In UK votul pentru Brexit a fost dat de cei peste 65 de ani si rural.
    Dar daca e vorba sa ne mijloceasca propriile uri atunci e bine si cu referendum. Si cand te gandesti ca pe hotnews exista ideea ca cei ce comnteaza sunt peste alte site-ruri!
    • +2 (4 voturi)    
      Exista o limita sensibila (Miercuri, 20 iulie 2016, 22:15)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Intre ceea ce este util si ce nu este util sau just sa fie supus vointei populare. Eu cred insa ca dintre cele doua extreme (populatia decide tot si guvernul decide tot) , ce dintai este infinit mai buna.
    • -2 (2 voturi)    
      `Unanimitate in comentarii` (Joi, 21 iulie 2016, 9:53)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Unanimitatea de care vorbiți poate că se manifesta în rândul adepților curentului „progresist”. În rest nu am remarcat o astfel de atitudine în rândul oamenilor cu scaun la cap.
  • +2 (8 voturi)    
    si eu? (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu am crezut ca daca ccr da voie la homalai ..ne ... pe toti , asa ca am luat un sac de lubrifiant , banii mei cine mi-i da inapoi?