Apar detalii din culisele puciului esuat din Turcia: Telefonul care l-a salvat pe Erdogan si cum a fost strans de gat cu cureaua seful de stat major

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 13:32 Actualitate | Esenţial

Generalul Hulusi Akar, loial lui Erdogan si dupa ce i s-a pus pistolul la tampla
Foto: Wikimedia Commons
Momentul crucial care a decis soarta loviturii de stat din Turcia a fost cu putin inainte ca presedintele Erdogan sa plece din localitatea Marmaris, din sud-vestul tarii, scrie Hurriet.  

Comandantul Armatei Intai, generalul Umit Dundar a sunat si i-a spus: "Domnule presedinte, sunteti presedintele legitim. Va sunt loial. Nu va duceti la Ankara, veniti la Istanbul. Va voi asigura securitatea."  

Armata Intai are in responsabilitate frontierele cu Grecia si Bulgaria, inclusiv stramtorile Bosfor si Dardanele si, printre altele, este responsabila de regiunea Istanbul. Este formata din patru corpuri de armata.  

Generalul Dundar i-a cerut lui Erdogan sa actioneze rapid. 

La 62 de minute dupa ce presedintel turc plecase, conspiratorii au facut raidul in hotelul parasit de presedintele turc, ceea ce le-a dat planurile peste cap.  

Seful de stat major turc, generalul Hulusi Akar a fost tinut sub amenintarea armei si i s-a ordonat de catre secretarul sau sa semneze declaratia de lovitura de stat, in conditiile in care toti comandantii de forte militare fusesera luati ostatici de catre secretari, adjuncti si garzi in noaptea puciului, spun surse citate de Hurriet. 

Detaliile despre evenimentele din seara de 15 iulie au inceput sa apara, surse din domeniul securitatii dezvaluind modul cum comandantii de forte au fost tinuti ostatici de militari pro-lovitura de stat, care s-au dovedit a fi adjuncti apropiati si secretari ai militarilor de rang inalt.  

Potrivit surselor, secretarul lui Akar, generalul-maior Mehmet Disli, impreuna cu adjutantii si secretarii care erau de partea puciului, i-au ordonat lui Akar sa semneze declaratia si a o citeasca pentru poporul turc. 

In fata refuzului ferm al lui Akar, Disli l-a amenintat cu arma si a incercat sa-l forteze sa-l asculte strangandu-i o curea in jurul gatului.  

De asemenea, sursele spun ca adjunctul sefului statului major general, gen. Yasar Guler, seful de armata generalul Salih Zeki Colak si comandantul fortelor aeriene, generalul Abidin Unal, care era la o nunta, ar fi fost luati ostatici de adjunctii si garzile lor.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
86201 vizualizari
  • -74 (112 voturi)    
    oare (Luni, 18 iulie 2016, 13:48)

    Mazeta [utilizator]

    De ce americanii par dezamăgiţi că puciul a eşuat?
    • +24 (34 voturi)    
      unde ai citit asta ? (Luni, 18 iulie 2016, 13:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dezvolta fantezia ta
      • +23 (27 voturi)    
        ce fraier de general (Luni, 18 iulie 2016, 15:36)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

        pai la noi isi baga elegant piciorul in ghips
    • +31 (43 voturi)    
      dezamagire (Luni, 18 iulie 2016, 13:59)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De fapt toata lumea civilizata e dezamagita si pe buna dreptate,iar ca sa te prinzi si tu e cam ca si cum ar esua un puci contra lui Putin,dar in miniatura.
    • +18 (28 voturi)    
      De ce esti prost.... (Luni, 18 iulie 2016, 13:59)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De aia.
    • +34 (42 voturi)    
      Mazeto? (Luni, 18 iulie 2016, 14:00)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bai mazeto tu ai muncit vreodata?..ca tot o freci pe forumuri...ori esti asistat social?
      • +13 (23 voturi)    
        al Kremlinului (Luni, 18 iulie 2016, 14:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        pana se blocheaza si SWIFT ul al Sovietici
      • +9 (15 voturi)    
        Mazeta e student (Luni, 18 iulie 2016, 15:51)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        Si studiaza undeva prin state.
        • +4 (4 voturi)    
          hmm (Marţi, 19 iulie 2016, 8:12)

          nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          statele unite ale siberiei?
    • +17 (27 voturi)    
      cred (Luni, 18 iulie 2016, 14:00)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca tu esti singurul care-ti dai plus cand comentezi
    • +15 (21 voturi)    
      Nu te cred mah ... (Luni, 18 iulie 2016, 14:01)

      AntonPann [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca pe americani ii intereseaza mai mult stabilitatea tarii decit ce preferinte religioase are presedintele - soft, medium sau hard. Dar asta nu o sa te impiedice pe tine sa insinuezi orice magarie imaginabila daca ii pune intr-o lumina buna pe stapinii tai.
    • -7 (21 voturi)    
      simplu (Luni, 18 iulie 2016, 14:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      portocaliul a devenit maroniu, deci se serveste cu delimitare si lamaie
      • +4 (8 voturi)    
        vad ca (Luni, 18 iulie 2016, 18:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        stii (din experienta proprie, probabil) cu ce se serveste "turkish delight".
    • +21 (29 voturi)    
      americanii (Luni, 18 iulie 2016, 14:07)

      sentinel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai normal ca sunt dezamagiti. Orice om normal ar fi dezamagit cand vede ce face Erdogan. In acelasi timp unii intotdeuna au treaba cu americanii, orice subiect ar fi americanii sunt de vina. Asa vin ordinele de la Moscova sau e doar o obsesie personala ?
      • +3 (3 voturi)    
        NU BASESCU? (Marţi, 19 iulie 2016, 7:54)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui sentinel

        Eu asa intelesesem.....
    • +22 (30 voturi)    
      Intrebarea e corecta cu o precizare (Luni, 18 iulie 2016, 14:08)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Toata lumea pare dezamagita ca puciul a esuat: Statele Unite, Rusia, Uniunea Europeana, Iran... Recep Erdogan a reusit sa ii uneasca pe toti contra lui.
    • +16 (26 voturi)    
      .. (Luni, 18 iulie 2016, 14:24)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din acelasi motiv din care rusii par bucurosi
      Desteptule nu pe asta cateva luni in urma voiau rusii sa il linseze ca nu isi cerea scuze ca armata doborase avionul cu bautori de vodka?
    • +1 (7 voturi)    
      par dezamagiti.... (Luni, 18 iulie 2016, 14:46)

      Fantoma [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru ca ....rusi
    • -1 (13 voturi)    
      pai cat or fi platit pentru puci (Luni, 18 iulie 2016, 15:12)

      radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      I-a cam pacalit turcul ,si fu...ti si cu banii luati.
    • +7 (7 voturi)    
      nu numai americanii (Luni, 18 iulie 2016, 18:17)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si eu sunt dezamagit.
      Fratele de cruce, intru excrocherii (de la diplome false la delapidari monstruase) al lui Ponta nu are ce cauta in fruntea unei tari care se vrea in UE.
  • +60 (74 voturi)    
    Pacat ca nu au reusit... (Luni, 18 iulie 2016, 13:49)

    cato [utilizator]

    La ce face Erdogan, mai bine il dadeau jos, chiar cu riscul tulburarilor interne.
    • -13 (31 voturi)    
      total gresit (Luni, 18 iulie 2016, 14:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Democratia trebuie sa fie democratie si cind nu ne convine. Daca il dadeau jos pe Erdogan cu forta, nu faceau decit sa-i creasca popularitatea. Si la urmatoarele alegeri ar fi cistigat fluierind alt "Erdogan", cu aceleasi lozinci si aceleasi apucaturi. In democratie nu poti apara o tara de proprii locuitori.
      • +24 (28 voturi)    
        Total greșit 2 (Luni, 18 iulie 2016, 15:03)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Democrația nu se (mai) referă numai la voința majorității. Conceptul a fost rafinat mult față de primele sale etape. Democrația așa cum trebuie ea înțeleasă astăzi, în societățile moderne și libere, implică mult mai multe lucruri, precum respectarea drepturilor omului, pluripartidism, separarea puterilor în stat, separarea bisericii de stat și, în mod expres și obligatoriu, evitarea situațiilor în care o majoritate neinformată poate afecta negativ destul unei comunități (vezi Brexit).

        Un dictator cu susținere populară nu este mai puțin dictator.
        • +9 (9 voturi)    
          absolut correct, (Luni, 18 iulie 2016, 19:35)

          Kepler [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          un dictator cu sustinere populara poate fi extrem de periculos, el poate deveni un superdictator. Sint multe exemple in istorie, toate cit se poate de negative.
          Turcia are in fata acum vreo 20 de ani de superdictatura Erdogan, dupa care nu exclud o primavara turceasca.
          • 0 (2 voturi)    
            Dictatura cu sustine populara vs dictatura fara (Luni, 18 iulie 2016, 20:43)

            adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

            Si voi credeti ca o dictatura fara sustinere populara si mai ales militara va fi mai buna decat una cu o astfel de sustinere?

            Oare cei care vor sa il dea joc pe Erdogan vor sa faca lucrul asta pentru a instaura democratia si statul de drept autentice? Sa fim seriosi. Cine stie ce oameni si mai insetati de putere decat actualul presedinte se afla in randul asa zisilor rebeli.

            Fiecare stat are dreptul sa isi aleaga liderii pe care ii doreste, daca turcii vor un lider autoritar care incalca drepturile omului si normele statului de drept atunci e problema lor. O dictatura militara si fara sustinere populara insa ar incalca si mai rau democratia si normele statului de drept decat o face acum regimul lui Erdogan.

            Intre dictatura militara si fara sustinere populara si guvernul ales in mod democratic dar autoritar este clar care este raul mai mic si din aceasta cauza Erdogan a primit mesaje de sustinere de la toata lumea. Ma rog sustinere cu rezervele de riguare.
        • 0 (6 voturi)    
          Gindirea neomarxista in actiune (Luni, 18 iulie 2016, 21:27)

          Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          Daca adevarul e indezirabil, schimbi definitia adevarului; daca Constitutia e un obstacol, schimbi definitia cuvintelor pina ajung sa insemne exact opusul; daca rezultatul unui referendum nu iti convine, ii numesti prosti si neinformati pe majoritari, ceri schimbarea regulilor referendumurilor, noi praguri, anularea rezultatului si un alt referendum, sau alte referendumuri pina cind iese cum vrei tu; daca definitia clasica a democratiei te incurca sau ti se pare insuficient de constringatoare pentru impunerea fortata a ideilor tale, o schimbi pina pina cind nu mai are nimic in comun cu conceptul de democratie.

          "Democrația nu se (mai) referă numai la voința majorității. Conceptul a fost rafinat mult față de primele sale etape."

          De cind nu se (mai)? Care etape? Cine a rafinat conceptul? Cind l-a rafinat? Unde scrie? Cine a hotarit ca asta e definitia ultima si GATA, nu mai misca nimeni?

          "Democrația așa cum trebuie ea înțeleasă astăzi, în societățile moderne și libere, implică ..." blah-blah-blah.

          Cine a hotarit "cum trebuie ea înțeleasă astăzi"? Tu cu amicii tai, hipsterii, la o bere? Merkel? Juncker? Hollande? Soros? Altcineva?

          Cica "în mod expres și obligatoriu, evitarea situațiilor în care o majoritate neinformată poate afecta negativ destul unei comunități (vezi Brexit)"

          "evitarea situațiilor în care o majoritate neinformată poate afecta negativ restul unei comunități" e treaba STATULUI DE DREPT (stat in care cuvintul "democratie" nici macar nu are ce cauta), nu poti sa o lasi in grija unei ideologii, a unor politruci sau a unui concept pe care il redefinesti cind ai tu chef dupa cum iti convine tie. Si de unde stii tu ca majoritatea care a votat BREXIT-ul e mai putin informata decit minoritatea care a votat invers? Ce te face sa crezi ca tu esti foarte bine informat si nu faci parte din grupul numeros al celor care nu stiu si nu stiu ca nu stiu?
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Marţi, 19 iulie 2016, 0:07)

            CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

            Geez, câte clișee adunate într-un singur mesaj. Gândire simplă și strâmbă de ultraconservator care doarme cu automata sub pernă. Nu știi tu prea multe, dar cu propaganda ești beton. Felicitări. Trump ar fi mândru de tine.
          • 0 (4 voturi)    
            Progressive newspeak (Marţi, 19 iulie 2016, 1:13)

            Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

            Abilitatea de a defini cuvintele e radacina puterii culturale. Cind controlezi cuvintele, controlezi interpretarea evenimentelor, ceea ce inseamna, implicit, sfirsitul libertatii de exprimare.

            Ca sa le schimbi oamenilor felul de a gindi, incepi prin a schimba cuvintele pe care le folosesc.

            Schema asta o incearca si Maricari opintindu-se sa contorsioneze definitia democratiei asa incit sa aiba dreptate si cind nu are.

            Doua opinii despre prelucratorii prin aschiere ai cuvintelor (aka neomarxisti):

            #1 "The voodoo term “racism” is purely a social construct and thus has no innate meaning. That’s why different groups are always fighting one another to define it. The ability to define words is the root of cultural power. In my lifetime, the word’s definition has expanded with the ravenousness of a malignant tumor. Nowadays, everything white is racist. Even pointing that out is racist. And it’s racist of me for making fun of the fact that pointing this out is racist. And every word I keep saying from hereon out merely compounds the racism."

            #2 "With the rise of progressive newspeak the notion that words such as “civility” and “divisive” and "diversity" and "tolerance" have clear definitions is under attack by academic moral relativists who grant themselves the right to twist words to mean whatever aids their quest for power. Those who control the language control the narrative!

            There is none so intolerant as those who demand tolerance. Maintaining endless fool's errands, a group of Nit-picking grooming primates, these neo-progs PC-Conformity Enforcers, are the jack-boots of fascism.

            Dare to opose the demagoguery of the left, dare 'Oppose' the current leftist consensus and you're a denier, a bigot, a homophobe, a sexist, a hater, an ISLAMOPHOBE... an enemy of the people!

            The left is entering a new phase of ideological agitation -- no longer trying to win the debate but stopping debate altogether, banishing from public discourse any and all opposition."
            • -1 (1 vot)    
              traditie si modernitate (Marţi, 19 iulie 2016, 7:36)

              CricCricus [anonim] i-a raspuns lui Chaos_X

              Nihilismul, cinismul inseamna anarhie, trotkism. Totusi, unele definitii sunt mai apropiate de realitate decat altele, afirmatia si negatia nu sunt egale, cineva are totusi dreptate, macar acum, daca nu si in viitor. Democratia de moment nu inseamna libertate totala, trebuie tinut cont si de traditia memorata. Manevrarea cuvintelor nu este chiar asa usoara si nu se poate face asa usor negrul alb. Nu toti oamenii sunt prosti si pana le urma urma alege. Asa ca negatia, relativismul, nu sunt decat diversiuni trecatoare, cum au fost toate aberatiile istoriei, care au existat pana ce realitatea le-a invalidat si am ajuns la civilizatia de azi, asa cum este, dar mult mai buna ca inainte si mult mai buna ca cea de acum in 100 de ani.demonstrat .
            • 0 (2 voturi)    
              ... (Marţi, 19 iulie 2016, 9:04)

              CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

              Te cerți singur. Sau, mai bine zis, ai creat o sperietoare de ciori, ai umplut-o cu baie neomarxiste și acum dai cu parul în ea să priceapă iapa.

              Cine a zis ceva despre rasism, homofobie, islamofobie (asta din urmă, spre deosebire de alea dinainte, nici măcar nu există) sau altceva? Sau te scuzi dinainte să fii etichetat?

              Cât despre definiția „mea”, clar nu e mea. Nu încerc eu să inventez sau să redefinesc nimic. Îți sugerez să încerci ceva lecturi în afara cercului strâmt al paleoconsevatorismului, că există viață și dincolo de Pat Buchanan.
        • +2 (4 voturi)    
          Ce e democratia? (Marţi, 19 iulie 2016, 1:01)

          Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          Foarte multi sint cei care si-au dat cu parerea despre democratie, asa ca, dupa ce am avut marea satisfactie spirituala sa aflam ce crede CosminMaricari despre acest sistem de guvernare, putem sa ne aruncam o privire si in alte curti mai modeste.

          # John Adams (2nd President of the United States):
          "Remember, democracy never lasts long. It soon wastes, exhausts, and murders itself. There was never a democracy yet that did not commit suicide."

          # James Madison (4th President of the United States)
          "Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention; have ever been found incompatible with personal security and the rights of property, and have in general been as short in their lives as they have been violent in their deaths."

          # H.L. Mencken (the "Sage of Baltimore", 1880-1956):
          "Democrația e credința ridicolă în înțelepciunea colectivă a ignoranței individuale. Nimeni in lumea asta nu a pierdut vreodată bani din cauză că ar fi subestimat inteligența marilor mase de oameni obișnuiți. Și nici nu și-a pierdut cineva vreodata postul de funcționar al statului din cauza asta."

          "Pe măsură ce democrația se perfecționează, postul de președinte reprezintă tot mai mult spiritul intim al poporului. Ne îndreptăm spre un măreț ideal. Într-o mare și glorioasă zi, oamenilor de rînd li se va îndeplini voia inimii în sfîrșit și Casa Albă va fi decorată cu un imbecil desăvîrșit."

          # Vintilă Horia:
          „Ne zvârcolim în democraţie ca într-o ţeapă pe care ne-am pregătit-o singuri“
          „Nu vom reuşi să fim români decât rupând legăturile cu democraţia“
          „Democraţia este inutilă“

          # Voltaire:
          "An ideal form of government is democracy tempered with assassination."

          ***

          Oamenii cred ca democratia, creata de inteleptii si nobilii greci si transmisa noua pentru a o duce mai departe cit o fi Pamintul, e aducatoare de armonie, pace si bunastare si ca e forma ultima si inevitabila a evolutiei omenirii.

          Dar daca vechii greci ar putea vedea ceea ce noi numim "democratie", ar scuipa pe ea.
        • 0 (0 voturi)    
          total gresit 3 (Marţi, 19 iulie 2016, 10:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          E adevarat aproape tot ce spui, mai putin "evitarea situațiilor în care o majoritate neinformată poate afecta negativ destul unei comunități (vezi Brexit).". Aici apare buba.
          Cine e acel cineva care decide ca majoritatea greseste? Cum a ajuns cineva-ul ala sa decida chestia asta si cit de probabil e ca in scurt timp acel cineva sa devina dictator, decizind din ce in ce mai des ce e bine si ce e rau impotriva vointei poporului?

          Singura metoda de a consolida o democratie e sa ai cetateni cit mai informati, cit mai responsabili, cit mai educati. Nerespectarea vointei poporului e primul pas spre dicatatura.

          In rest da, e necesara separatia puterilor in stat, e necesara neimplecarea bisericii, e necesara independenta mass-mediei. Dar asta nu se poate impune cu tancul in ciuda vointei poporului. Cel putin nu in democratie.
          • -1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 19 iulie 2016, 11:48)

            CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Majoritatea își alege liderii, liderii guvernează. Nu are majoritatea nimic de spus despre economie, politici sociale, administrație, relații internaționale etc.

            În felul ăsta este evitată celebra „tiranie a majorității”. Și sistemul funcționează. O fi el imperfect, dar e ok așa cum este.

            E o vorbă, „might doesn't make right”. Cam așa e și cu majoritățile. Un om care spune „Eppur si muove” valorează cât 100 care spun că nu. Adevărul nu e stabilit prin concursuri de popularitate.
            • 0 (0 voturi)    
              pai mtocmai asta e (Marţi, 19 iulie 2016, 15:33)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

              Majoritatea isi voteaza liderii. Problema e cind majoritatea voteaza lideri ca Erdogan. Nu am spus ca decide poporul cit sa fie deficitul si ce taxe vamale sa ai cu fiecare tara. Ci ca a folosi metode nedemocratice (lovitura de stat) pentru a restaora democratia nu e fezabil. La primele alegeri libere poporul va vota tot Erdogan.
      • +16 (18 voturi)    
        Stat de drept, nu democratie (Luni, 18 iulie 2016, 15:09)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ba da, statul de drept - nu democratia - trebuie aparate si de dictatura majoritatii. Exista anumite drepturi (de unde sintagma stat de drept) care nu pot fi incalcate nici prin vot. Cel mai bun exemplu este dreptul la proprietate: majoritatea satenilor nu au voie sa voteze confiscarea pamantului altui taran.
        Ori, regimul Erdogan a depasit demult etapa incalcarii drepturilor. Acum este in faza finala, in care le distruge totul.
        Considerand aceasta situatie disperata, pot considera ca era mai bine daca pucistii il dadeau jos.
        • +3 (9 voturi)    
          Alt Erdogan (Luni, 18 iulie 2016, 18:07)

          adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui cato

          Daca il dadeau jos si se faceau alte alegeri cel mai probabil castiga altul din partidul lui Edrogan si istoria se repeta.

          In mod democratic este mposibil sa scapi de "dictatura" majoritatii. Poti doar sa faci o dictatura si sa interzici majoritatii cetatenilor sa voteze sau sa interzici partidele sustinute de majoritate.

          Daca lovitura de stat reusea si dupa se dorea revenirea la democratie atunci majoritatea ajungea iara la putere.

          Singura sansa la democratie a trucilor este inlocuirea lui Erdogan pe cale democratica sau prin revolta populara, loviturile de stat vor afunda si mai mult statul turc si vor face imposibila democratia.
        • 0 (0 voturi)    
          asta e politica strutului, nu democratie (Marţi, 19 iulie 2016, 10:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cato

          Cum aperi tu statul de drept de dictatura majoritatii? Sau mai exact cum ajunge cel care apara statul de majoritate in pozitia de a decide ce e bine si ce e rau?!? E adevarat ca majoritatea satenilor nu pot sa voteze confiscarea pamantului unuia dintre ei, dar doar partial. Daca satenii aia sunt toti cetatenii statului, atunci ei pot decide prin lege confiscarea pamantului unuia dintre ei.

          Si da, regimul Erdogan a depasit de mult granitele statului de drept, dar indreptarea situatiei nu se face cu tancul. Degeaba il dau jos pe Erdogan, daca la prileme alegeri libere cistiga tot Erdogan detasat, sau daca el nu mai are voie, vrun apropiat de-al lui. Democratia e pina la urma dictatura majoritatii, iar atit timp cit majoritatea nu e responsabila, democratia n-are cum functiona bine. Cum ziceam, nu poti apara o tara de proprii cetateni ...
      • +2 (2 voturi)    
        Așa se întrâmplă (Luni, 18 iulie 2016, 22:57)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        și cu Adolf, strămoșul frauleinei Angie, tot democratic fu ales.
        Și ce făcu?
        • +1 (1 vot)    
          bun, si care-i solutia ta? (Marţi, 19 iulie 2016, 10:38)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

          Sa existe cineva mai presus de dmocratie care sa decida cind trebuie respectata vointa poporului si cind nu?!? In ultimii 60 de ani s-au creat/rafinat tot felul de mecanisme care sa preintimpine derapajele, gen stipularea in constitutie a tot felul de reguli, curte constitutionala care poate invalida anumite legi, parlament care poate provoca referendum de demitere a presedintelui, etc, etc. Dar astea apara tara de majoritate doar pe termen scurt. Pe termen mediu si lung, doar poporul se poate apara de el insusi. Iar asta se face prin educatie si prin responsabilizarea poporului. Nu prin decizii in forta luate peste capul majoritatii.
  • +9 (15 voturi)    
    asa este la turci....asa se procedeaza (Luni, 18 iulie 2016, 13:58)

    bancher [utilizator]

    Cine a citit ,,Istoria Cresterii si descresterii Curtii Otomanice'' de Dimitrie Cantemir, stie la ce ma refer.
    Au fost multe incercari de lovitura de stat, atat pe timpul Imperiului Otoman, cat si in timpul Turciei moderne (dupa 1923). La noi o lovitura de stat are loc o data la 50 ani (a fost la 23 aug 1944 si apoi pe 22 dec 1989). La turci, la 15 ani, apare o lovitura de stat.
    Problema este valul de urmari de dupa fiecare lovitura...indiferent daca lovitura reuseste sau nu, cel care ajunge la putere se razbuna crunt: daca ramanea sultanul, omora zeci de mii de rebeli (indiferent ca erau spahii, ieniceri sau cetatieni din Istanbul), iar daca lovitura reusea, si un nou sultan se inchingea cu sabia lui Osman, era vai si amar de cei care luptasera alaturi de fostul sultan, dar mai ales de rudele fostului sultan: unul nu mai ramanea in viata,
    Asa ca pe mine nu ma mira ca Erdogan a arestat 6000 cetateni....ba e chiar putin, de obicei se omorau peste 20 000.
    • +3 (5 voturi)    
      Zau bre, revolta romanilor se cheama "lovitura (Luni, 18 iulie 2016, 19:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      de stat"? L-a ales cineva pe Ceausescu contra altcuiva? Sau a ales cineva comunistii in 1947? Fugi bre de-acilea-napoi la colectiv ca asa "bancher" vine de la bancile din statiile de autobuz.
  • +16 (22 voturi)    
    Next time (Luni, 18 iulie 2016, 13:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Sper sa mai fie una, cit mai repede, pina nu face praf Erdogan si Turcia si Europa si Nato.
  • +17 (23 voturi)    
    Vineri noapte (Luni, 18 iulie 2016, 14:00)

    Martinezu [utilizator]

    M-am dus la culcare camd am vazut ca Erdoganul vorbeste pe Skype si mai tarziu ca cere azil in Germania.
    Dimineata m-am trezit cu Erdogan facand arestari si amenintand.
    Sper ca data viitoare lovitura de stat sa fie mai bine planificata eventual condusa de oameni priceputi, cu experienta.
    • +1 (3 voturi)    
      iliescu (Luni, 18 iulie 2016, 18:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      le-ar fi util.
      stie sa sune si la moscova, stie sa faca si comunism cu fata umana, stie....
  • +12 (16 voturi)    
    Ce romantic, câtă bărbăție, thuamne! (Luni, 18 iulie 2016, 14:17)

    CosminMaricari [utilizator]

    E ca-n Povestiri istorice, parcă și văd ilustrația lui Valenti Tănase înfățișându-l pe bravul general Dundar, cu_cureaua în jurul beregății, dar cu sclipiri de oțel proletar în priviri!

    Io unul mă simt îmbărbătat de acest exemplu de vitejie. Trăiască marele sultan Estrogen!!! Vivat anti-revoluțiunea!!!
  • -17 (27 voturi)    
    Turcia, inca un stat (Luni, 18 iulie 2016, 14:31)

    Emancipatorul [utilizator]

    care probabil va fi distrus precum Siria, Libia, Egipt, Irak, Ucraina, etc.

    Turcia nu se pliaza nici cerintelor SUA, nici ale Rusiei si este atacata din toate partile. De Rusia, de SUA, de UE.
    Rusia ii impune sanctiuni, SUA ii impun acum sanctiuni (sint interzise zborurile din Turcia catre SUA, directe sau cu escale - lovitura directa la Turkish Airlines). Germania si Austria ameninta Turcia sa nu adopte pedeapsa cu moartea. (Oare UE sa ameninta si statele SUA care au pedeapsa cu moartea, nu mai semneaza TTIP?).
    Kurzii sint o amenintare directa la adresa unitatii Turciei si sint si sprijiniti de SUA.

    Se pare ca un stat chiar mare si puternic cit Turcia nu poate rezista. Daca SUA vor, destabilizeaza orice tara.
    Turcia are o armata se pare a doua ca marime din NATO.

    Pana acum doar Rusia si China par suficient de mari (poate mai ales ca tin o colaborare stransa) ca sa nu poata fi destabilizate si sparte in tari mai mici de SUA.

    Ce sanse are o tara mica, precum Romania, sa aiba o politica independenta? Caci o politica independenta este citeodata potrivinica unei mari puteri. Nu are nici o sansa. Trebuie sa fie colonia unei tari mai puternice.
    Probabil ca asa este Istoria.
  • +33 (37 voturi)    
    Cum puteți une botu' la așa ceva?!?! (Luni, 18 iulie 2016, 14:32)

    Amerlocu [utilizator]

    Asta-i din ciclul poveștilor vânătorești vândute unei prese debile și incapabile să-și folosacă resturile de creier dintre urechi. Acum se crează mănunchiul de istorioare eroice pentru acoperirea mânărelii puse la cale tocmai de Erdogan.

    Prima chestie care insultă inteligența oricui are IQ-ul mai mare ca numărul de la pantofi e chestia cu puciștii care ajung la reședinta de vacanță a lui Erdogan care tocmai fugise de acolo, la mai bine de o oră de la începutul loviturii de stat. Dacă eu șiam deja despre lovitura de stat din Turcia, stând la plajă la margiea piscinei mele din Midwest, sigur știa și Erdogan și avea tot timpul să scape.

    Dacă lovitura de stat era pe bune de acolo se începea: Cu capturarea sau lichidarea lui Erdogan și a primului ministru și nu cu anunțarea publică a închiderii spațiului aerian al Turciei și cu avioane F-16 survolând la mică înălțime Ankara și Istambulul. Apoi dacă lovitura e stat era pe bune cum putea avionul lui Erdogan să se învârtă ca vodă prin lobodă, timp de vreo oră deasupra Turciei, fără a fi doborât imediat sau măcar forțat să aterizeze la o bază aeriană controlată de puciști?! Iar asta în timp ce difuzoarele moscheilor creau prostimii să iasă la apărarea erdoganului amenințat de forțele imperialiste... Hai mă, că ăsta e deja film indian prost...

    Apoi faptul că în pofida violenței și a numărului de morți și răniți NICIUNUL din înalții oficili ai regimului Erdogan nu e lichidat (da' e strâns unu' un pic de gât cu cureaua) și faătul că cei ce mor sunt exclusiv plevușca destinată să aducă cu sângele ei un pic de credibiitate comediei, e un alt semn indubitabil al fake-ului.Asta-i din ciclul poveștilor vânătorești vândute unei prese debile și incapabile să-și folosacă resturile de creier dintre urechi. Acum se crează mănunchiul de istorioare eroice pentru acoperirea mânărelii puse la cale tocmai de Erdogan.

    Prima chestie care insultă inteligența oricui are IQ-ul mai mare ca numărul de la pantofi e chestia cu puciștii care ajun
  • +10 (12 voturi)    
    Conu' Erdogan... (Luni, 18 iulie 2016, 15:16)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Fata cu Reactiunea ...Generalul al din poza e leit ...Efimita...
  • 0 (0 voturi)    
    Aspecte (Marţi, 19 iulie 2016, 8:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    UN POLITICIAN GERMAN ("Die Linke"):
    - Indiferent cate mii de oameni va casapi acum Erdogan ca represalii (vinovati si nevinovati) atitudinea Nato fata de Turcia nu se va modifica deoarece pt. Nato conteaza prezenta sa in anumite tari strategice dpdv geopolitic, si nu respectarea drepturilor omului in acele tari.
    - Relatiile cu UE , la fel. nu se vor schimba pt. ca Turcia adaposteste acum 3 milioane de refugiati din Siria si Irak cu care Turcia santajeaza UE (UE ii da bani ca sa i tina acolo).
    -Erdogan aduce Sharia in Turcia.
  • 0 (0 voturi)    
    Gand (Marţi, 19 iulie 2016, 8:07)

    Toni_Romania [utilizator]

    "Fiecare politician spaniol are in el un mic Franco" zicea cineva. Iar eu adaug ca fiecare politician si militar turc "laic" are in el un mic Allah.