UPDATE MAE: O familie de romani, data disparuta in urma atacului de la Nisa. Copilul a fost  gasit intr-un spital de pediatrie. Parintii sunt in continuare cautati

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:39 Actualitate | Esenţial

Atacul terorist de la Nisa
Foto: Agerpres/AP
Trei persoane de cetatenie romana - sot, sotie si un minor - care se aflau in zona Nisa la momentul producerii atacului sunt date disparute, informeaza Ministerul de Externe, precizand ca disparitia acestora a fost semnalata de familii.

UPDATE Copilul a fost gasit intr-un spital de pediatrie din Nisa, transmite MAE. Starea de sanatate a minorului este stabila

Un copil internat intr-un spital de pediatrie din Nisa a fost identificat cu ajutorul rudelor sosite din Romania ca fiind cetatean roman, informeaza MAE.

Potrivit medicilor, starea de sanatate a minorului este stabila, prognosticul privind evolutia fiind unul pozitiv.

Verificarile cu privire la situatia celorlalti doi cetateni romani dati disparuti, parintii minorului, continua.

Reprezentantii misiunilor diplomatice romane din Franta mentin legatura cu personalul medical si vor monitoriza evolutia starii de sanatate.


Potrivit informatiilor furnizate de partea franceza, printre minorii raniti a caror identitate nu a fost deocamdata stabilita se afla si un copil despre care autoritatile romane cred ca ar putea fi roman.

Echipa consulara mobila din cadrul Consulatului General al Romaniei la Marsilia s-a deplasat de urgenta la spitalul pedriatic din Nisa unde este internat copilul pentru a vedea daca ii pot confirma identitate.

Autoritatile romane, prin Ambasada Romaniei la Paris si a Consulatului General al Romaniei la Marsilia, depun eforturi pentru identificarea romanilor disparutie, informeaza MAE care precizeaza ca in cadrul demersurilor de cautare,  se mentine legatura cu Interpolul.

MAE reitereaza ca pe listele oficiale de persoane decedate sau ranite nu figureaza pana la acest moment persoane de cetatenie romana in afara celor doua persoane ranite anuntate anterior.

Operatiunile de identificare a tuturor victimelor de catre autoritatile franceze continua.

Ambasada Romaniei la Paris mentine legatura permanenta cu Celula de Criza instituita la nivel interministerial la Paris, inclusiv cu Celula de Criza activata la nivelul Departamentului Alpes Maritimes, condusa de ministrul de interne francez.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
10749 vizualizari
  • -4 (12 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 15:19)

    dandra [utilizator]

    Tare imi este teama ca sunt printre cei 84...
  • -5 (27 voturi)    
    atentatul a avut loc in Franta (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 15:26)

    mavis [anonim]

    UE, Europa iar Romania afla ca au disparut 3 romani 2 zile mai tarziu. In mijlocul tarii dispar cel putin 40 de persoane (as zice sute in cei 8 ani) iar Romania nu stie nimic. Asta e tara din inertie. Mai bine am numi Romania camp, sau teren, oricum numai tara nu.
    • +7 (13 voturi)    
      paradoxal... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 15:50)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      ...dar tocmai aceasta "inexistenta" funciara a Ro - nu contam, suntem cantitate neglijabila, vezi de ignorat - ne salveaza in momentele critice ale istoriei.
    • +19 (25 voturi)    
      ce comentariu cretin (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 16:07)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Ce sa faca MAE, sa se duca peste francezi si sa coodoneze ei ancheta ca sa fie identificate victimele mai repede? Sa tina liste cu toti romanii plecati prin UE si cand are loc un atentat sa-i sune pe toti sa vada care lipseste la apel?
      • +1 (1 vot)    
        De fapt comentariul e bun (Duminică, 17 iulie 2016, 0:09)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Problema e la cititorii foarte grabiti. Recititi comentariul cu atentie si dupa aia poate va cereti si niste scuze. Sau nu.
  • +7 (29 voturi)    
    Daca se adevereste stirea... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 15:51)

    cititoare [utilizator]

    Sa vedem ce politician roman mai are tupeul sa ne bage pe git moschee sau refugiati!
    • +10 (20 voturi)    
      Ne baga (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 17:54)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Ne baga pentru ca romanii dorm pe ei si comenteaza pe net.
      Nici la vot nu ies. Daramite la proteste...
    • +7 (15 voturi)    
      Probabil ca nu stii ca deja sunt moschei in (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:53)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Romania. Si probabil ca nu stii ca sunt si refugiati. Sancta simplicitas.
      • 0 (6 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:37)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Si nu sunt de ajuns, nu? Ne trebuie CEA MAI MARE moschee din Europa, nu? Cu inconstienti ca tine, care poate nici nu locuiesc in Bucuresti, suntem pe drumul cel bun.
        • +1 (3 voturi)    
          Cele mai mari moschei din Europa sunt (Duminică, 17 iulie 2016, 0:57)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          una la Roma si una la Moscova, de 10.000 de locuri. Stai pe pace, locuiesc si in Bucuresti, dar asta nu ma impiedica sa ma informez si sa gandesc cu propriul meu cap. Cea din Romania urmeaza sa fie de max. 1500 de locuri, pentru comunitatea musulmana deja existenta in Romania. Nu-l mai asculta pe Basescu, ca minte de stinge. Nu vorbim acum daca sa se faca sau nu moscheea, ca nu asta era subiectul, vorbim ca nu poti lega atentatele de prezenta moscheilor sau de refugiati sau de musulmani. Moschei sunt pe teritoriul actual al Romaniei de dinainte ca statul roman sa se fi format. Si refugiati am primit si pe vremea lui Ceausescu, greci, chilieni, vietnamezi, inclusiv musulmani arabi, pana ca si teroristi a adapostit Romania, pe Carlos Sacalul si inca multi altii. Am avut atentate comise de musulmani? Nu. De teroristi? Nici asta. N-am spus sa nu fim vigilenti dar trebuie sa intelegem ca solutia nu e sa nu mai intre niciun musulman in Romania, ca sigur e terorist.
          • 0 (2 voturi)    
            Esti un inconstient! (Duminică, 17 iulie 2016, 11:40)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Du-te in vest sa lucrezi si sa traiesti 6 luni intr-o zona gen Wembley din Londra si mai vedem noi dup-aia ce zici de musulmani si moschei.
            • -1 (1 vot)    
              Esti o fiinta care nu gandeste! (Duminică, 17 iulie 2016, 14:24)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              teroristii nu sunt definiti de o religie, indiferent care este aia, ci folosesc religia ca pretext, exact ca tine. Brevik e musulman? Sau poate teroristii mafioti din Italia sunt musulmani? sau poate ca criminalii care intra cu arme si impusca tot ce vad prin campusurile din SUA sunt toti, fara exceptie musulmani sau poate ca sinucigasii cretini care se sinucid provocand accidente in care omoara oameni nevinovati, ca pilotul german de la Germanwings era musulman.
  • -2 (14 voturi)    
    5% (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:59)

    woe [utilizator]

    Un camion intra intr-o multime, in Franta.
    5 persoane din 100 de victime sunt romani.
    5%
    Cati or fi in toata Franta? dar in toata Anglia, Italia, Spania, Italia, Germania si restul? vai de capul tau, tara amarata, ti-ai exilat elitele.
    • +4 (8 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui woe

      La Nisa puteau fi in concediu.
      • +1 (3 voturi)    
        Exact asa si erau, (Duminică, 17 iulie 2016, 0:59)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        in concediu. Dar nu le-a placut comentariu, ca nu era in tonul comentariului anterior. Nu prea le place romanilor adevarul, daca nu pica pe ce gandesc ei, nu e bun.
        • 0 (2 voturi)    
          erau in concediu, dar... (Duminică, 17 iulie 2016, 11:33)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          Stabiliti in Austria! Deci comentariul domnului ramine inca valabil! Romania ca tara a pierdut milioane de romani! Stiu, adevarul doare!
    • -3 (3 voturi)    
      De cind sint capsunarii (Duminică, 17 iulie 2016, 9:45)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui woe

      si cersetorii elite? Poate de cind GDS-ul e la sefie?
      • +3 (3 voturi)    
        Ai face bine sa te interesezi... (Duminică, 17 iulie 2016, 11:38)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

        de familia aia, ca nu era deloc familie de cersetori!

        Si inca ceva... o societate sanatoasa nu se construieste numai cu elite, ci chiar si cu capsunarii aia, muncitorii aia de pe santiere, gunoierii si vinzatorii din magazine. Fiecare pune umarul la construirea unei tari, in felul sau, fiecare plateste taxe la stat si ajunge sa va plateasca voua pensia de ingineri.