Dr. Stanculea: Pacientul cu o rana invadata de viermi, de la Sectia ATI, a decedat, dar nu din cauza larvelor. Acele larve nu il omoara

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2016, 10:45 Actualitate | Esenţial

Pacientul de la Sectia de Anastezie Terapie Intensiva a Spitalului Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Capitala care avea o rana invadata de viermi a decedat, a declarat, joi, purtatorul de cuvant al spitalului, Adrian Stanculea, citat de News.ro. "Pacientul a decedat, dar nu din cauza larvelor. Acele larve nu il omoara", a sustinut Stanculea.

"Pacientul a decedat, dar nu din cauza larvelor. Acele larve nu il omoara. Nu inseamna ca le lasam sa stea pe pacient. Imaginea e reala. Nu am ce sa comentez. A existat situatia asta, a unui pacient care avea in zona arsa cei patru-cinci viermi. Sunt zone de necroza unde nu poti baga degetele si sa speli ca pe maini, ca poti ramane cu urechea in mana. Zonele acelea se spala cu delicatete. E de ajuns sa fie o musca, nu va inchipuiti ca e ca la gunoi", a declarat Adrian Stanculea, joi dimineata, la Antena 3.

Tolo.ro a difuzat, joi, o inregistrare video de la Spitalul Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Capitala cu un pacient internat la Terapie Intensiva care are viermi intr-o plaga de pe ceafa, imaginile fiind filmate de un medic care spune ca in spital mai este un caz similar, in conditiile in care sectia este invadata de muste.

GSP spune ca autorul filmarii este un medic, iar imaginile au fost realizate in urma cu doua zile, in sectia Anestezie-Terapie Intensiva a Spitalului Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Capitala. In imagini apare un pacient care in spatele urechii are o rana invadata de viermi albi.

"Mai e un caz identic, insa n-am reusit sa-l filmam decat pe acesta", spune medicul.

"Sunt oameni internati la Arsi in urma cu 10-11 zile. Au fost adusi direct la noi. Cum sectia e plina de muste, ceea ce se vede pe filmare sunt, cu mare probabilitate,  larve de muste", adauga dictorul, care insista ca filmul sa fie facut public in pofida duritatii sale.

"Ce sens are sa ascundem realitatea? Ce e mai grav: sa aratam sau sa induram asa ceva, pacientii si noi, cei care stim (...) Acestea sunt conditiile in care sunt tratati pacientii in acest spital! Si trebuie schimbate!", adauga medicul.

Contactat de GSP, seful sectiei ATI de la Spitalul de Arsi, Adrian Stanculea, a raspus initial ca i se pare putin probabil acest caz, apoi recunoaste faptul ca pacientii sunt tratati in conditii de igiena precara.

"Am mai avut cazuri, dar la internare si era vorba de pacienti aflati intr-o stare de mizerie fiziologica. Dar apoi sunt curatati, spalati in unica si celebra baie de la ATI si dezinfectati", spune Stanculea.

In momentul in care i se atrage atentia ca in acest caz este vorba despre pacient care a acumulat deja zece zile de la internare, Stanculea a raspuns: "Este, evident, vorba de larve de musca, deci a existat o contaminare. Ceea ce e foarte probabil, deoarece sectia ATI nu are conditii de izolare, nu avem usi glisante, nu avem aer conditionat, deci putem avea muste¬ dar aici putem vorbi si despre o deficienta in tratamentul medical, deoarece acesti pacienti trebuie curatati si pansati zilnic".

In prezent, o comisie de disciplina face verificari la Spitalul de Arsi din Capitala, dupa ce o femeie a murit la o saptamana dupa ce i-a fost facuta o transfuzie de sange gresita.

Femeia, in varsta de peste 60 de ani, a ajuns la Spitalul de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti in noaptea de 13 spre 14 iunie, atunci i-a fost facuta o transfuzie cu grupa de sange B, desi aceasta avea grupa A , si a murit la o saptamana dupa internare.

Purtatorul de cuvant al Spitalul de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti, dr. Adrian Stanculea, a declarat, miercuri, ca in noaptea in care femeia a ajuns la spital, in stare grava, au fost "niste vicii de procedura". El a precizat ca, atunci cand a ajuns la spital, femeia era ¬in soc hemoragic, cu muscaturi de caine, oase rupte si o mana atarnand, iar in camera de garda i s-a spus ca are grupa de sange A, dar la perfuzie i-a fost pus sange din grupa B".

Intrebat daca medicul care a facut transfuzia a fost suspendat, Adrian Stanculea a spus ca acesta profeseaza in continuare, o eventuala masura urmand sa fie luata dupa verificari, prin decizii ale conducerii spitalului si Colegiului Medicilor.










12086 vizualizari
  • +28 (36 voturi)    
    Incetati hartuirea ! (Joi, 14 iulie 2016, 10:59)

    math_2 [utilizator]

    Sistemul nostru de stat, de educatie si de sanatate functioneaza in conditii foarte bune. Exista conditii, exista oameni pregatiti, exista finantare.
    In urmatorii 30 de ani vom avea si o centura in jurul capitalei, cu 4 benzi. Garanteaza Tzatzica cel mai bun primar, de la cel mai bun si necorupt partid.
  • +19 (35 voturi)    
    booonnnn ... (Joi, 14 iulie 2016, 11:06)

    dagenia [utilizator]

    .... ARAFAT, individual ala care zicea ca totul e perfect, ca avem conditii de spitalizarea apropiate de ale Occidentului - CE MAI FACE? DE CE NU E LA PUSCARIE ?!?!?
  • +24 (28 voturi)    
    Normal ca nu (Joi, 14 iulie 2016, 11:09)

    falcoind [utilizator]

    îl omoară e chiar indicat sa aibă asa ceva, face bine d.t.p.d.v . . Si asta e Dr. sa ii verifice cineva teza de doctorat o fi ca a lui "Poanta" trasa la xerox .
    • 0 (14 voturi)    
      Prietene (Joi, 14 iulie 2016, 12:02)

      PaulX [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Viermi respctivi chiar nu il omoara. Imi aduc aminte cand am vazut un documentar cu ... tratamente alternative. Si unul dintre ele era cu viermi. Respectiva doctora a avut un pacient care a avut viermi pe o rana. Bineinteles, prima reactie a fost sa curete rana de viermi. Pacientul a murit a doua zi. Pacientul avusese rana respectiva de ceva vreme si viermii erau acolo de ceva vreme. Se pare ca viermii astia mananca partile rele si nu cele bune. Asa doctora respctiva a inceput sa foloseasca tratament cu ... viermi care este folosit cu succes pe ranile celor cu diabet. Viermii respectivi fiind crescuti pe ficat de porc in conditii optime.
      Acum asta nu inseamna ca prezenta viermilor in spitale ar fi ceva bine-venit. Dar cred ca trebuie tratat de la pacient la pacient.
      Acum ma intreb: oare au indepartat viermi respctivi dupa ce filmutetul a fost facut public?
      • +8 (8 voturi)    
        f. corect (Joi, 14 iulie 2016, 12:22)

        virgilius [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

        Punctati corect ideea cu viermii; problema e ca viermii folositi terapeutic sunt crescuti in medii lipsite de bacterii daunatoare; acele muste care au depus oua pe pacient nu sunt "controlate" ele zboara oriunde se pun pe materii fecale sau pe alti pacienti purtatori de germeni agresivi, astfel ca pe langa viermi au adus f probabil si bacterii agresive care pot ucide un astfel de pacient.
        Cu stima, un medic.
      • +4 (4 voturi)    
        viermii (Joi, 14 iulie 2016, 13:01)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

        de care vorbesti sunt viermi crescuti cu mancare curata, nu larve de muste pline de bacterii.
      • +2 (4 voturi)    
        pentru diabetici.. (Joi, 14 iulie 2016, 13:16)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

        ..se folosesc si tratamente cu lipitori ca sa se vindece ranile.
    • +1 (3 voturi)    
      revin si cu un link (Joi, 14 iulie 2016, 12:25)

      PaulX [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      https://en.wikipedia.org/wiki/Maggot_therapy
    • +4 (4 voturi)    
      Calea de mijloc (Joi, 14 iulie 2016, 12:41)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Cred ca am fi mult mai departe ca natiune daca am reusi sa mergem pe o carare medie : acum doctorii sunt niste criminali ordinari; maine cand salveaza pe cineva sunt eroii necunoscuti din spitale, samd.
      La fel e cu politica, cu invatamantul, cam cu tot.

      Da, asa este, larvele curata de o maniera foarte eficienta plagile, si cred ca la asta s-a referit. dl.doctor.

      La fel de adevarat este ca ceea ce se vede acolo nu este un tratament cu larve ci larve provenite din îngălarea sistemului sanitar și în primul rând al oamenilor de acolo. Nu-ți trebuie fonduri europene să pui o plasa la geam și să faci curățenie.
  • +20 (20 voturi)    
    Eeee , pai daca e asa..... (Joi, 14 iulie 2016, 11:35)

    polonyca [utilizator]

    .... si nu-l omoara pe pacient latvele alea.......ce sa ma zicem !!!????? Deja suntem muuuult mai linistiti...:) Bravos Dr Stanculea......:)))))
  • +19 (19 voturi)    
    Normalitatea romaneasca (Joi, 14 iulie 2016, 11:36)

    LianaSerbanescu1 [anonim]

    E de ajuns o musca?! Ok, e de ajuns ca o musca sa depuna niste oua. Dar ce se vede in imagine (ca la videoclip n-am avut stomac sa ma uit) nu sunt niste oua, sau niste larve mici, sunt niste scarbosenii mai sa le dea aripile!
    Si, ce sa zic, e perfect imaginabil sa colcaie mustele pe langa pacienti cu asemenea plagi. Pana si la mine in casa, ca stau la curte, ca am caine si tomberon la poarta si nu sunt muste! Dar e firesc sa le gasim in sectia ATI a spitalului de chirurgie reparatorie.
    • +9 (9 voturi)    
      Ce caută muștele într-un salon de spital? (Joi, 14 iulie 2016, 12:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui LianaSerbanescu1

      Muștele,se știe,unt prezente acolo unde este mizerie.Nu cred-că într-un salon de spital muștele au acces liber,iar măsurile de protecție nu sunt nici scumpe,nici greu de aplicat.Trebuie să menții curățenia și când un doctor nu este adeptul curățeniei e întâmplă aceste monstruozități.Omul a murit pentru-că,în spital fiind,nimeni nu ia acordat nici-un ajutor iar bacteriile sau hrănit din el și sau înmulțit nestingherit.
  • +17 (17 voturi)    
    Acele larve nu il omoara (Joi, 14 iulie 2016, 12:01)

    LiviuV [utilizator]

    ...dar il fac mai puternic!

    E ca Spider-Man muscat de paianjen.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum au ajuns mustele (Joi, 14 iulie 2016, 12:25)

    Cuca [utilizator]

    intr-un mediu presupus "steril" ?

    Cred ca in Guineea Ecuatoriala este cam la fel ca la noi....
  • +3 (3 voturi)    
    punctul pe I (Joi, 14 iulie 2016, 12:29)

    virgilius [utilizator]

    Toate spitalele de stat au mari probleme privind igiena, circuitele interne. Daca cineva ar aplica legile deja existente ar trebui inchise. Cand eram medic rezident intr-un mare spital din Bucuresti stiu cum se pregateau sacosele cu "atentii" pentru controalele ce se stia ca urmau a fi facute. Tot acolo bolnavii paralizati sunt urcati de brancardieri in carca la etaj pentru ca nu exista lift, cladirea fiind veche de aproape 100 ani, iar seful ei, un mare profesor si academician pe deasupra, l-a uitat Dumnezeu, sau pardon Securitatea la conducerea clinicii de peste 30 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Cinic (Joi, 14 iulie 2016, 12:54)

    aniod [utilizator]

    este inuman acest tratament.


    Este adevarat ca medicii mai sefi au facut presiuni asupra subalternilor pentru a nu difuza adevarul.
    Se pare ca nu au reusit sa tina capacul pe oala.
    Suntem in conditii de razboi? De catastrofa?
    Cum sa fie lasat un om sa fie mancat de viu de viermi?
  • -1 (3 voturi)    
    observ (Joi, 14 iulie 2016, 14:13)

    liviu_ [utilizator]

    ca la fiecare cas lumea se da dupa cum bate vandu:
    salveaza un medic un pacient "vai ce buni sunt medicii"
    omoara un medic un pacient "vai criminalii in halate"

    hai sa vedem calea de mijloc.... multi (majoritatea) lor sunt niste eroi... multi dintre ei iau spaga... o parte dintre ei gresesc (neintentionat, neglijenta etc). asta este adevarul si asta este peste tot in lume, nu numai la noi.
    trebuie platite greselile, dar tot ele trebuie dovedite... hai sa asteptam sa vedem ce zice produratura... daca este adevarat... puscarie.
    dar hai sa nu judecam inainte de termen, si hai sa nu bagam toti medicii in aceeasi oala...
    pana la urma malpraxisul nu s-a inventat in romania..., nici infectiile luate in spitale, nici macar spaga.... (sau mita pe denumirea stiintifica....)

    da situatia este grava, da situatia trebuie remediata, dar nu acuzand pe toti de orice vom remedia situatia!
  • +4 (4 voturi)    
    multe nu omoara (Joi, 14 iulie 2016, 15:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    de exemplu prostia si aroganta , dar deranjeaza !