Cazul de sclavie din Arges: Procurorii au retinut 38 de persoane

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2016, 0:58 Actualitate | Esenţial

Procurorii DIICOT au retinut, miercuri seara, 38 de suspecti in dosarul de trafic de persoane din comuna Berevoesti, judetul Arges, potrivit Agerpres.

In acest dosar, a fost inceputa urmarirea penala fata de 40 de persoane, care au fost duse la sediul DIICOT ST Pitesti in vederea audierilor.

Anchetatorii au gasit la perchezitiile efectuate miercuri cinci victime legate in lanturi, dintre care doi minori cu varste cuprinse intre 10 si 12 ani.

De asemenea, cu ocazia perchezitiilor domiciliare au fost gasite si ridicate suma totala de 228.000 de lei, aproape un kilogram de bijuterii din aur, noua drujbe, precum si trei autoutilitare care au fost folosite in activitatea infractionala.

Potrivit DIICOT, incepand cu anul 2008, s-au constituit mai multe grupuri infractionale structurate pe baza relatiilor de familie, care au recrutat aproximativ 40 de persoane minore si majore, prin constrangere, inducere in eroare, rapire sau profitand de starea de vadita vulnerabilitate in care se aflau acestea (persoane minore, persoane cu dizabilitati fizice sau psihice, cu situatii materiale precare), in scopul exploatarii prin supunerea la executarea de munci si indeplinirea de servicii in mod fortat si prin obligarea la practicarea cersetoriei, prin procedee care au adus victimele in stare de aservire si de lipsire de libertate.

In unele cazuri, victimele erau rapite din locuri publice (de langa biserici, gari si autogari) sau chiar din propriile locuinte si ulterior transportate la domiciliile membrilor gruparilor, unde erau fortate sa efectueze zilnic diverse munci si activitati atat in gospodariile suspectilor, cat si in proximitatea localitatii. Acestia trebuiau sa mature in curte, sa spele rufe, sa ingrijeasca animale domestice, sa taie ilegal arbori din padurile din apropierea localitatii si sa transporte masa lemnoasa cu ajutorul cailor inapoi in gospodarii, unde lemnele erau incarcate in autoutilitarele suspectilor care se deplasau cu acestea in zona de sud a Romaniei (in principal in judetele Giurgiu, Teleorman, Olt, Dolj).

Victimele erau amenintate si lovite cu palmele, pumnii, picioarele, biciul si diverse obiecte contondente, persoanele vatamate fiind aduse in stare de aservire si lipsire de libertate in conditiile in care acestea erau supravegheate permanent de catre membrii gruparilor.

Procurorii mai sustin ca, de cele mai multe ori, victimele nu primeau mancare, iar cand primeau li se ofereau resturi alimentare, erau legate (cu lanturi sau chingi) sau incuiate pe timpul noptii ca sa nu fuga. Unor victime li se aplicau tratamente umilitoare - erau dezbracate complet si udate alternativ cu apa rece si calda; erau legate de maini si picioare si puse sa manance de pe jos, erau puse sa se bata intre ele pentru amuzamentul suspectilor, li se arunca mancarea pe jos.

De asemenea, exista suspiciunea ca unele victime au fost violate sau abuzate sexual.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6133 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Dar (Joi, 14 iulie 2016, 4:07)

    MPop [utilizator]

    Am inteles ca "afacerea" asta functiona de prin 2010, primarul/ii, politia locala, institutiile locale etc etc ce au pazit??? Tocmai am vazut la Digi parca cum un consilier stia ca baiatul legat in lant era..."fara minte" si "fugea"

    In orice tara civilizata daca vezi pe cineva in lanturi iti pui niste intrebari!!!

    Asa ca 40 mi se par putin, acolo mai sunt multi de ras, sper sa urmeze cat mai repede!
  • +13 (13 voturi)    
    Activitate Parchet/DIICOT/IPJ=ZERO BARAT (Joi, 14 iulie 2016, 7:41)

    floriniulian [utilizator]

    Statul mafiot Romania poate exista NUMAI datorita complicitatii institutiilor de mai sus.

    Aceste institutii sunt total compromise,ne-reformate conduse de oameni corupti si fara caracter.

    In acel sat/comuna nu era post de politie?

    Aceste comunitati de tigani cu risc maxim de infractionalitate nu trebuie supravegheate de institutiile de mai sus?

    Asta spune tot despre coruptia endemica din aceste institutii care a distrus aceasta tara,unde romanii au ajuns sclavi la tigani.
  • +5 (5 voturi)    
    Si dupa (Joi, 14 iulie 2016, 8:46)

    tanar_pensionar [utilizator]

    ce vor fi ( eventual) condamnati vor protesta impotriva conditiilor din penitenciare :/
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar nimeni nu a vazut? (Joi, 14 iulie 2016, 8:48)

    LianaSerbanescu1 [anonim]

    PATRUZECI de personae puse sub urmare penala si TREIZECI SI OPT arestate preventiv?! Si nimeni nu stia nimic, din 2008, de cand dureaza grozavia asta?!
    Sper ca actiunea DIICOTului sa aiba effect de domino si sa pice cu efecte grave toate capetele care au stat si au asistat cu nesimtire la situatia asta incalificabila, de la primar, la prefectul si presedintele de consiliu judetean!
  • +4 (4 voturi)    
    "nu-i treaba mea" (Joi, 14 iulie 2016, 8:57)

    Dedalus [utilizator]

    Sa vezi timp de 5 ani oameni in lanturi pe drum si sa nu stie nimeni denota un singur lucru: romanii au fost educati in spiritual unui egoism feroce .

    "Nu-I treaba mea!" ar trebui scris pe stema tarii...
  • 0 (2 voturi)    
    Si altceva, cetateanul roman sa nu stea nepasator (Joi, 14 iulie 2016, 9:10)

    pakla [utilizator]

    Trebuie ca orice cetatean care respecta tara romaneasca sa reclame aceste infractiuni la Politie si chiar pe polititsti care stau degeaba in post !
    Cred ca astia.. erau familli the tigani... nu cred ca inima romanului sa faca asemenea lucruri !
    Euronews a si postat pe prima pagina... ca de obicei... aratant numai partile negative ale romanilor.
    • +6 (6 voturi)    
      Binenteles ca vina le apartine romanilor... (Joi, 14 iulie 2016, 10:04)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui pakla

      Sa lasi animalele astea timp de un deceniu sa se ocupe de asa ceva si sa nu reactionezi?? Indiferent cine, primar, politist, vecin, chiar si alte autoritati ale statului care primesc bani pentru prevenirea unor asemenea fapte - treabuiau de mult sa aiba o reactie, cat de mica. Astia, care nu au zis nimic, ce erau, tigani sau romani. Va asigur ca marea majoritatea erau romani. Care nu sunt in stare sa-si faca ordine in propria batatura.
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Joi, 14 iulie 2016, 10:08)

    nocomment [utilizator]

    nu mai sunt locuri in inchisoare.
    eu zic sa-i lege direct in lanturi pe cei 40, in acelas loc.
  • +3 (3 voturi)    
    40 de sclavi la o familie de t...gani (Joi, 14 iulie 2016, 10:29)

    jackalphonse [utilizator]

    Si nicio reactie a autoritatilor locale?! Imposibil sa n-o fi fost cineva spaguit! Ar trebui sa existe repercursiuni macar pentru incompetenta daca nu pentru coruptie.
  • +1 (1 vot)    
    pai! (Joi, 14 iulie 2016, 12:48)

    misunel [utilizator]

    cum draq sa vorbeasca cineva oameni buni?
    am vazut la stiri ,ziceau ca nu numai ca ii tineau in lanturi si ii puneau sa faca ce faceau..dar ii si imprumutau la altii !!
    cu ziua,cu saptamana,sau chiar ii vindeau !!
    eu de aici deduc ca aproape toata zona aia era partasa..si de asta nu vorbeau..pai..nu le convenea si vecinilor sa plateasca 50-100 ron pe saptamana la ''stapani'' decat sa ia oameni normal,cu 10-30 ron /zi plus mancare ?
    Eu zic ca ar trebui extinsa ancheta si pe la vecini un pic..ca cine stia si n-a vorbit.. cam e complice, u ?