Raluca Pruna: Remedierea situatiei din penitenciare e o prioritate a mandatului meu, dar nu voi adopta masuri sub presiune. / Escaladarea tensiunilor nu foloseste nimanui

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2016, 16:29 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Agerpres
Remedierea situatiei din penitenciare este o prioritate a mandatului ministrului Justitiei, a declarat miercuri Raluca Pruna, adaugand ca problemele din acest sistem ii sunt cunoscute dupa ce a vizitat numeroase penitenciare, a luat contact direct cu detinutii si a stat de vorba "nemijlocit" cu acestia despre problemele lor. Raluca Pruna a amintit ca a lansat in dezbatere, pe site-ul ministerului, Planul de Actiune Sectorial pentru Imbunatatirea Conditiilor de Detentie. "Trebuie sa dezbatem pentru a identifica solutii", a subliniat Raluca Pruna, adaugand ca va depune toate eforturile pentru ca aceste masuri sa ajunga in toamna pe masa Parlamentului si sa fie tratate cu celeritate. "Situatia din sistemul penitenciar e una sistemica si grava de mai bine de 20 de ani, iar escaladarea tensiunilor nu foloseste nimanui", a mai spus ministrul Justitiei, subliniind ca nu va lua masuri sub presiune si ca "Daca am asteptat 20 de ani, mai putem astepta doua luni".

  • Declaratiile Ralucai Pruna:

Am luat cunostinta de evenimentele recente. In 8 din 45 de unitati penitenciare exista evenimente tensionate, stiu ca intre timp s-a alaturat si Tulcea.

Situatia din sistemul penitenciar e una sistemica si grava de mai bine de 20 de ani.

Am fost in penitenciare. De cand mi-am preluat mandatul, am inteles sa vizitez numeroase penitenciare, cu speranta ca voi gasi o situatie imbunatatita. Nu a fost cazul.

M-am intalnit nemijlocit cu persoane aflate in detentie, stiu din contact direct cu acestea care sunt problemele.

Am declarat public ca este o prioritate a mandatului meu incercarea de a remedia situatia din penitenciare.

In noiembrie 2015, eu am mostenit o colectie de hartii, niciun fel de masura concreta.

Vreau sa ma adresez celor aflati in detentie si sa ii asigur ca nu imi sunt straine deloc - supraaglomerarea, hrana, accesul la munca si reintegrarea acestor persoane in societate.

Am facut o promisiune publica si le-am promis celor din penitenciare ca ma aplec asupra restantelor - subliniez restantelor - din acest domeniu.

Alternative la detentie exista: nu trebuie sa inventam nimic, sunt inventate.

Probatiunea - sistemul de probatiune trebuie consolidat.

Am suplimentat numarul de posturi din sistemul de probatiune si am reusit sa asigur o crestere salariala pentru colegii din sistemul de probabiune, pentru ca daca cerem performanta, trebuie sa ii platim decent.

Am convenit cu ANP un plan pentru sistemul penitenciar care se gaseste pe site-ul Ministerului Justitiei. (Planul de Actiune Sectorial pentru Imbunatatirea Conditiilor de Detentie poate fi consultat aici).

Trebuie sa dezbatem ca sa identificam solutii.

Nu serveste nimanui, nu serveste societatii continuarea si escaladarea acestor tensiuni.

Inteleg nerabdarea, dar ii asigur pe detinuti ca suntem in cautarea unor solutii.

Exista o responsabilitate a intregii societati - a mea ca ministru, a Parlamentului si a publicului.

Publicul trebuie sa fie informat.

Vom lansa o dezbatere publica pe aceasta tema.

Vreau sa ii asigur pe cei aflati in detentie ca nu voi adopta nicio masura sub presiune. Avem nevoie de masuri bune, nu de masuri luate sub presiune. Daca am asteptat 20 de ani, mai putem astepta doua luni.

Scopul consultarii este pregatirea unui pachet de masuri care sa fie prezentat pe masa Parlamentului in sesiunea de toamna. Eu ca ministru depun toate eforturile ca aceste masuri sa fie tratate cu celeritate de Parlament in toamna.















[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
5480 vizualizari
  • -33 (45 voturi)    
    Ar trebui sa intri si tu la mititica (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Cred ca ai fost platita sa aprinzi fitilul asta.
    Mor oamenii in spitale jegoase, cade acoperisul pe elevi in scoli paradite, mafiotii sunt ignorati de politie, insa tanti Pruna, este foarte ingrijorata de traiul puscariasilor.
    Vrea gratieri.
    • +21 (25 voturi)    
      Subiectul a fost deschis de tembeliziuni (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:13)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      E adevarat ca subiectul e o manipulare dar ea este creata de tembeliziunile ai caror patroni stau la inchisoare.

      Ei spera la gratieri ca la inchisoare nu au confortul de 5* all incusive si sa ramana si cu banii furati.

      Ministrul trebuie sa declare ce se intampla, e absolut normal.
    • +9 (11 voturi)    
      Ai citit declarațiile dnei Prună? (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:18)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ..”Alternative la detentie exista: nu trebuie sa inventam nimic, sunt inventate. ”
      Nu există alternative la detenție... Deținuții care sperau la o grațiere tocmai au fost dezamăgiți.
    • +15 (17 voturi)    
      unde scrie ca energia si veninul borfasilor (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      care protesteaza nu poate fi folosit la constructia de autostrazi ? acolo cred ca toti ar fi bolnavi...inclusive tu @jackal
    • +16 (18 voturi)    
      Da (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:26)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Asta este platita sa faca.
      De constructiile care cad, se ocupa Directorul ISC.
      De spitale, consiliile judetene si Ministerul Sanatatii.
      Raluca intre timp este platita sa se ocupe de penitenciare. Isi indeplineste atributiile din fisa postului.
    • +4 (10 voturi)    
      ?! (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:56)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      E amuzant cum poti sa urmaresti/citesti aceeasi declaratie ca restul lumii si sa "pricepi" exact pe dos tot ce a zis. Zau ca-i amuzant...
    • +13 (15 voturi)    
      Atat te duce mintea pe tine? (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:05)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Asta ai inteles tu din ce a declarat femeia asta?
      De 25 de ani nu ai vazut spitalele jegoase, scolile prapadite, etc?

      Femeia asta a venit de cateva luni ministru si vrei sa rezolve tot ce au stricat prietenii tai comunisti (pardon, PSD-isti) in 25 de ani?
    • +3 (3 voturi)    
      traduci din romana in rusa? (Miercuri, 13 iulie 2016, 20:52)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      cam proasta traducerea...
  • +13 (15 voturi)    
    realista declaratia (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:09)

    ..13 [utilizator]

    Ministrului de Justitie.
  • +9 (13 voturi)    
    As avea alta prioritate (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:50)

    BEDE [utilizator]

    Mai curand as avea prioritatea de a-i exporta pe detinuti prin China sau prin Mexic, Sa vada acolo conditii de detentie!
    Altfel, parca prea se cheltuiesc multi bani cu detinutii, cand exista oameni care nu comit infractiuni si traiesc in conditii mai rele decat detinutii.
    Acesta este motivul pt care mi-e scarba de umanismul gaunos promovat de UE.
    • -8 (10 voturi)    
      dacă ți-e scârbă de UE... (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:51)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... de ce nu pleci în China?
      • +3 (3 voturi)    
        acolo e destinatia Sclavilor sovietici (Miercuri, 13 iulie 2016, 20:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        europenii, pardon, tu nu pricepi...cetatenii statelor UE raman pe loc pentru ca asa e Normal, iar de la MosCow...incolo, va fi Drumul Pripegiei cu Bici de matase de la spate (pe spatele vostru, al sovieticilor)
    • -2 (2 voturi)    
      Sa nu-i mai judecam mult, ca ajungem si noi pe-aco (Joi, 14 iulie 2016, 11:09)

      IoanaStefan2 [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Zi Doamne fereste sa nu ajungi pe-acolo!!!.
      Cu un detinut nu se cheltuie mai mult de 250 lei pe luna, in rest suporta apartinatorii lor.
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:54)

    Kpriciu [utilizator]

    Jegurile astea care au incalcat legea trebuie sa zaca cat mai multi pe metru patrat in Puscarie, pana la ispasirea pedepsei. E-adevarat ca unii n-ar trebui sa mai apuce sa mai fie vreodata liberi.
    • 0 (4 voturi)    
      Urata postare (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      de sansa la a doua sansa ai auzit? Aia care-nfunda puscariile nu prea sunt in general aia care-au devalizat tara si ispasesc deja o pedeapsa. N-au bani sa plateasca capii bisericii sau profi univi sa le "scrie" carti...
  • +9 (9 voturi)    
    Dna Ministru a deranjat tot sistemul (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:55)

    SDV PhD [anonim]

    Mai mult sau mai putin tacit, rebeliunea este sprijinita si de cadrele din sistemul penitenciar. Daca nu apareau protestele detinutilor, erau destule sanse de declansare a unor proteste din partea cadrelor nemultumite de perspectiva pirederii unei suite de privilegii consistente, care daca ar fi date publicitatii ar indigna multi dintre cei foarte putini care mai muncesc in tara asta.
    In plus, numarul cadrelor din sistem tinde sa egaleze numarul detinutilor, destul de bizara chestiune.
    Dna Ministru a luat serios in considerare aplicarea unor reforme, oricum insuficiente, asa ca va primi ce doreste sistemul: eject.
  • -10 (12 voturi)    
    ministresa se joaca cu focul... (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ..astazi ar fi fost, poate!, suficient sa arunce gratierea colectiva in joc ptr a stinge incendiul din penitenciare...maine s-ar putea dovedi prea putin.

    timpul nu curge deloc in favoarea ei.
  • +14 (16 voturi)    
    Asta e tot mina mafiei (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:04)

    Canache [utilizator]

    psd. Prea sar direct la gitul ministrului inainte de a cere ceva de la directirul puscariei, directia puscariilor,etc.
    Prea se pliaza pe dorintele Dragnu-lui.
    Apropo, mi-a placut teribil faza aia cu puscariasii strigind 'hotii' !
    • +1 (1 vot)    
      E clar de ce ... (Miercuri, 13 iulie 2016, 23:13)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Canache

      Puscariasii se uitau unii la ceilalti, de aia strigau "hotii" !!!

      Bineinteles ca e mana PSD-ului. Politrucii penali se simt amenintati de popularitatea in crestere a guvernului tehnocrat. Toata lumea a vazut la Bucuresti cate calcule poate rasturna candidatura unui independent credibil.
  • -6 (6 voturi)    
    Desi nu imi place, totusi ii inteleg (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:09)

    LiviuX [utilizator]

    Si oarecum au si dreptate. Cand vad in ce conditii stau unii, de ce sa nu vrea si ceilalti sa stea in aceleasi conditii? Va mai amintiti, prin '90 aratau la televizor (cum de au scapat asta?) celula in care statea Bobu parca? Era cu covor pe jos, televizor color (la vreme aia!!), frigider. Iar acum, cum credeti ca sta voiculescu, cum au stat udrea, nastase? Toata ziua cu internet, blog, etc. Asa ca de ce va mirati ca vor si altii aceleasi conditii? Doar tot detinuti sunt si ei ca si ceilalti! Pedepsele doar spun numarul de ani, nu stabilesc si conditii deosebite de detentie, care ar trebui sa fie aceleasi pentru toti!
  • +13 (13 voturi)    
    Revolta hotilor in tzara hotilor ? (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:10)

    Plagarus [utilizator]

    Cand au incalcat legea se asteptau la masa si casa ca acasa ?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu casa si masa ca acasa (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:53)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      dar suficient aer de respirat da. Sunt destule hoteluri abandonate prin statiuni.. cu putina investitie s-ar putea muta acolo...imi doresc in primul rand sa se mute acolo cvasi tot parlamentul, toti aia care de 26 de ani paraziteaza si devalizeaza Romania nu gainarii de rand.
  • +6 (6 voturi)    
    pt. infractorii din penitenciare cand se revolta (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ar trebui aplicata metoda Carandiru.
  • +4 (4 voturi)    
    Iar (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:43)

    takada [utilizator]

    Iar avem cu o treaba ascunsa,pentru a abate atentia de la altceva.

    Remember de scandalul din Primaria Bucuresti cu "Trudy",aruncat la inaintare pentru a uita lumea de taierile de copaci din Bucuresti.
    Sau de incendiile din Delta Vacaresti pe care Ciolos l-a facut Parc National si gealatii rosii il vor transformat in centru rezidential.
    Sau iesirea lui Dragnea: sa aiba grija guvernul sa nu privatizeze prea mult,ca altfel il dam jos.

    Totul are un scop pentru ca "prostimea" sa nu-si bata capul cu altceva,decat ceea ce ii prezentam "noi".
    Exista o presiune pe guvernul Ciolos pentru a pleca capul in fata gealatilor rosii.
    • +3 (3 voturi)    
      Draqnea va fi Colectiv 2.o (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui takada

      vai de mustata lui
      • +1 (1 vot)    
        esti simpatic domnule (Joi, 14 iulie 2016, 13:31)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pentru ca te ingrijorezi de mustata lui D.
        Mie sincer nu prea imi pasa, dar un Colectiv 2.0 amplu, cu toate partile rele scoase la vedere, cred ca ne face mai mult bine!

        Si acum ce o sa fie daca o sa mai cada o mustata?
        Absolut mioritic - dragalas - comentariul.
        Multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    unii (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:36)

    coloneze [utilizator]

    nu au acasa conditiile pe care le au in [uscarie. repet, in spitale si case de copii conditiile sunt mult mai dure si nimeni nunvorbeste
  • +2 (2 voturi)    
    despre scursuri...... (Miercuri, 13 iulie 2016, 22:30)

    TRABI [utilizator]

    Ce ? Nu se poate face cu " meseriasii " din inchisori , mancare buna , curatenie , gradinarie , munci din care sa rezulte venituri ? Parca ar fi timpul sa se decolmateze cursurile de ape , iar Siret-Baragan e doar pe langa Focsani 1/6 din total .
    Auzi la ei...... lucrari stiintifice coordonate de prea imbuibatele fete bisericesti . E unul pe la o televiziune acaparata de asa zisii ardeleni , care se ratoieste in fiecare seara la DNA ca l-a pus pe un popa din ardeal sa calce pe scarile DNA . De cand judeci tu public cea mai exceptionala directie a justitiei ? Vezi ca ti s-a urcat la cap . Aloooooo......cu pochii in frunte la CANAL ca nu-i gata ....ca prea se dedau la magarii banoase si la autoturisme mamut . LA ghium cu ei .....
  • +1 (1 vot)    
    CORUPTIA si HOTIA afecteaza(si) Penintenciarele ! (Joi, 14 iulie 2016, 0:02)

    JohnAnticoruption [anonim]

    CORUPTIA si HOTIA FSN -KGB a furat timp de 26 de ani Romania in valoare de peste 750 miliarde de Euro !

    Nu tu INVESTITII in Spitala , Infrastructura ,Penintenciare , Armata , Desvoltare Socio -Economica si stabilitate Institutionala ect. din cauza Hotiei si Coruptiei COMUNISTE cu Partide profund tradatoare de NEAM Romanesc in Parlamentul al Romaniei .

    Hai sa CORUPEM mai departe ca sa traim bine din Fonduri UE si Buget de Popor furat cu vile la Monaco si conturi in Dubai . Nu ???
  • 0 (0 voturi)    
    o idee buna (Joi, 14 iulie 2016, 10:32)

    Sasul70 [utilizator]

    ar fi, in combinatia cu reforme, sa fie gratiati si mici gainari care au stat deja o anumita perioada, ca sa se mai aeriseasca un pic puscariile... dar toti cei condamnati in dosare de mare coruptie sa ramana :) ce isi doresc acestia este o gratiere generala, la gramada....
  • 0 (0 voturi)    
    ioanastefan1961@yahoo.com (Joi, 14 iulie 2016, 11:06)

    IoanaStefan2 [anonim]

    Buna ziua; Sa nu uitam ca acesti napastuiti de soarta au fost odata judecati de D-zeu, de o instanta judecatoreasca si nu mai zic de noi societatea. Raluca pruna a declarat ca sunt 28 de mii de detinuti ceea ce ma-ndoiesc, dar fie ca ea, cu siguranta sunt peste 35 mii. Asta inseamna ca un angajat al ANP are in subordine 1,8 detinuti. Daca n-am fi noi apartinatorii, ei chiar ar avea un sfirsit groaznic. Noi le cumparam medicamente, hrana, haine,bani si ANP-ul cit cheltuie cu un detinut!!!!???. Nu mai zic si ma-ntreb ale cui sunt afacerile cu magazinele din interiorul penitenciarelor ca au niste preturi de 3-4 ori mai mari ca afara. Eu cred si vad ca asa se-ntimpla, nimeni nu sfirseste decit cu ceea ce a facut in viata. Se vede clar ca cei care si-au batut joc de detinuti, intr-un final n-au murit pina nu au ajuns pe-acolo. Asa ca incetati odata cu aceste nelegiuiri. Nu li se respecta drepturile niciun pic.
    • +2 (2 voturi)    
      detinuti politic e una borfashi ... (Joi, 14 iulie 2016, 11:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui IoanaStefan2

      reprezinta 99% din categoria specie care populeaza Penitenciarele ; putem sa vedem cauze ?
      1 de ce au ajuns in penitenciar ? intrebati ce a facut P$D timp de 26 de ani cu Romania, scuze si penele, si iunepere, si restul emanatiilor FSN
      2 de ce in 26 de ani NIMENI nu a articulat aceasta problema macar la un post de televiziune ? daca El Insusi Nastase era in locul lui Base apai nici Hotnews nu exista..nici protestul detinutilor nu exista...eram Sucursala URSS aici !!!! adica mai rau ca pe timpul lui Ceau !!!
      3 Faptul ca Ministrul Justitiei vorbeste deschis este Un Act de Normalitate care NU a fost indeplinit de NICI un Guvern post 22.12.1989 - a gresit ca a deschis acest subiect ?
      • +1 (1 vot)    
        trebe sa aveti cu cine.. (Joi, 14 iulie 2016, 13:39)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ..schimba replici - posibil ca Ioana sa nu vada, sa nu auda, sa nu citeasca - ea poate sa scrie, sa invoce...

        De ce nu se gandeste la siguranta domniei sale?
        Personal consider ca daca dau un ban pentru detinuti stiu de ce il dau...

        Este mai bine sa vina la mine sa imi ia gatul sau sa imi fure casa, sa imi dea foc la masina sau mai grav, sa tot ciuguleasca din banii publici fara sa fie tras la raspundere???

        Adicalea ma gandesc intai la altii care fura, mint, distrug si mai grav ucid si mai apoi la mine?
        Inversarea valorilor sau s-a coborat Dzeu pe pamant sub forma lui Ioana!